Szkoła Podstawowa nr 69
im. gen. Stanisława Sosabowskiego
w Gdańsku
Godło

Kurza łapka

2017_kurza_lapka_newSzkolna Biblioteka Plenerowa cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów i mieszkańców osiedla, a do tego doczekała się "kurzej łapki"... To nasz nowy konserwator, Pan Ryszard ma takie zdolności.
W szkole trwają remonty i gruntowne porządki, aby po wakacyjnej przerwie, godnie przywitać Uczniów.

Ostatnie dni uczestników półkolonii

2017_kolonia10Przygód nadszedł kres, ale półkoloniści nauczyli się organizować sobie aktywnie czas i na pewno nudzić się nie będą w pozostałe dni wakacji.
Przez ostanie dwa aktywne tygodnie utworzyły się nowe przyjaźnie, powstały liczne prace techniczne i plastyczne, zostało pokonanych wiele kilometrów, a Gdańsk nie ma już dla nas tajemnic.
W czwartek byliśmy na plaży i lodach. Rozegraliśmy mecz w plażową piłkę nożną i przeskoczyliśmy nie jedną falę. Uczestnicy półkolonii wymyślili biznes na wakacje: przenośną przebieralnię za 2 zł. Natomiast w piątek mieliśmy uroczystość z okazji urodzin Daniela. Świetnie bawiliśmy się na siłowni i sali gimnastycznej (niestety ze względu na deszcz zostaliśmy w szkole). Na koniec spędziliśmy miło czas na wspólnym posiłku w ulubionym miejscu dzieci – McDonald's.

Życzę wszystkim dzieciom udanych i bezpiecznych wakacji.

Pozdrawiam
p. Martyna

Półkolonii ciąg dalszy…

2017_kolonia9We wtorek półkoloniści uczestniczyli w warsztatach talentów w Centrum Rozwoju Talentów. Tam poprzez różne kreatywne zadania pobudzali wyobraźnię i odkrywali ukryte talenty. Po skończonych warsztatach każde dziecko otrzymało prezent od Pań prowadzących zajęcia.
Natomiast w środę oglądaliśmy wystawę „łodzie świata” w Ośrodku Kultury Morskiej. Wodny świat odkrywaliśmy także w sali interaktywnej. Po powrocie zjedliśmy lody, rysowaliśmy, graliśmy w gry, słuchaliśmy muzyki i śpiewaliśmy.
Udowadniamy rodzicom, którzy twierdzą, że ich dzieci to ‘niejadki’, że wszystkie dzieciaki z chęcią spożywają pyszne posiłki przygotowywane przez nasze panie kucharki.

Półkolonie

2017_kolonia8Pierwszy tydzień uczestników półkolonii zakończył się wizytą w Europejskim Centrum Solidarności. Uczestniczyliśmy tam w lekcji „Gdy rodzice byli dziećmi”. Na zajęciach wybraliśmy się w podróż do krainy dzieciństwa lat 80. Graliśmy w najpopularniejsze gry i zabawy w tamtych latach.
Natomiast w poniedziałek odwiedziliśmy Muzeum Bursztynu, Dom Uphagena, Ratusz Głównego Miasta. Przechodziliśmy przez Most Miłości i obok pomnika Heweliusza. Spacer po ulicy Długiej zakończyliśmy ucztą w kawiarni.

Przygód na półkolonii ciąg dalszy

2017_kolonia7Kolejne aktywne dni wypoczynku na półkolonii już za uczestnikami.
Środowy poranek zaczęliśmy od dużej dawki samodzielności podczas wykonywania śniadania. Po kanapkowej uczcie wyruszyliśmy do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zaczęliśmy od pikniku i słodkości, a żeby spalić słoninkę później udaliśmy się na leśną wspinaczkę, siłownię i plac zabaw.
Czwartkowe zajęcia zaczęliśmy kreatywnie od budowania konstrukcji z klocków i malowania farbami. Dużą radość sprawiły dzieciom zajęcia kulinarne – dekorowanie ciastek, a jeszcze większą ich konsumpcja. Dzień zakończyliśmy sportowo na siłowni i sali gimnastycznej oraz twórczo podczas szycia maskotek.

Sukces „BIBLIOTEKI NA KURZEJ ŁAPCE”

2017_sukces_biblioteczkaMijają trzy tygodnie od uroczystego otwarcia na dziedzińcu SP nr 69 w Gdańsku (ul. Zielony Trójkąt 1) ogólnodostępnej biblioteczki plenerowej. Ze zbiorów drewnianego domku, wykonanego przez szkolnego konserwatora ochoczo korzystają uczniowie szkoły i okoliczni mieszkańcy, którzy odwiedzają szkolne tereny. Biblioteka proponuje pozycje książkowe zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych odbiorców. Wypożyczający dbają o książki i oddają je po przeczytaniu pomimo, że nikt nie kontroluje wypożyczeń. Ciekawym i krzepiącym jest również fakt, że książek przybywa. Okazało się, że Społeczność Młynisk dojrzała do tego typu przedsięwzięcia, z czego się bardzo cieszymy.
Zapraszamy wszystkich, którzy nie odwiedzili jeszcze naszej uroczej biblioteczki na kurzej łapce do skorzystania z księgozbioru, który w sobie skrywa, tym bardziej, że co kilka tygodni jest on całkowicie wymieniany.

Półkolonie - nowa grupa

2017_kolonia6Nowa grupa, nowi uczestnicy, nowe przygody. Właśnie minęły pierwsze dwa dni półkolonii dla uczestników.
Pierwszy dzień (zapoznawczy) upłyną na grach i zabawach zespołowych na świeżym powietrzu. Odbyło się pasowanie na uczestnika półkolonii, stworzenie i podpisanie regulaminu oraz warsztaty dobrych manier.
We wtorek natomiast byliśmy w Parku Regana i Parku Jelitkowskim na spacerze, lodach i placu zabaw. Po powrocie rozwijaliśmy kreatywność poprzez budowanie klocków i prace plastyczne.

Półmetek półkolonii

2017_kolonia5To już półmetek przygody z półkolonią. Przyszedł czas pożegnań z pierwszą grupą uczestników. Przez te dwa aktywne tygodnie utworzyły się nowe przyjaźnie, powstały liczne prace techniczne i plastyczne, zostało pokonanych wiele kilometrów.
W ostatnich dniach w końcu mogliśmy nacieszyć się piękną pogodą. W czwartek byliśmy na plaży i lodach. Natomiast w piątek świetnie bawiliśmy się na placu zabaw i siłowni „pod chmurką” oraz zwiedzaliśmy przyrodę w Parku Oliwskim (mamy nową przyjaciółkę – wiewiórkę ze zdjęć). Na koniec spędziliśmy miło czas na wspólnym posiłku w ulubionym miejscu dzieci – McDonald.

Życzę wszystkim dzieciom udanych i bezpiecznych wakacji.

INFORMACJA

Dla rodziców dzieci uczęszczających na półkolonie

1. Dziecko należy przyprowadzić na półkolonie od 7:30 do 9:00.
2. Zaplanowane wyjścia są od 9:15 do 13:30.
3. Uczestnik półkolonii codziennie powinien mieć:
- wodę,
- nakrycie głowy, kurtkę (w razie deszczu), wygodne buty,
- 2 bilety lub kartę miejską,
- śniadanie (zdrowe).
4. Obiad jest o 14:00 (codziennie)
5. Dziecko należy odebrać do godziny 15:30.


W załączniku znajduje się plan półkolonii na najbliższe 2 tygodnie (10-21.07.2017)


Pozdrawiam
Martyna Wilczewska

Półkolonie

2017_kolonie4W ostatnim czasie pogoda nas nie rozpieszcza, ale my i tak się nie nudzimy.
Wtorek zaczęliśmy od krótkiego spaceru po słodkości. Po powrocie zrobiliśmy sobie małą pączkową ucztę. Dla spalenia nadmiaru kalorii wybraliśmy się na salę gimnastyczną, na której zrobiliśmy ciężką rozgrzewkę przed rozgrywkami w piłkę nożną. Mecz Polska kontra Piekielna Szóstka zakończył się wygraną drugiej drużyny. Dzień zakończyliśmy relaksacją podczas filmu edukacyjnego „Była sobie Ziemia” i pogadanką o nim.
W środę byliśmy w Ośrodku Kultury Morskiej. W sali interaktywnej odkrywaliśmy morski świat. Po powrocie zjedliśmy lody, malowaliśmy i rysowaliśmy, graliśmy w gry, słuchaliśmy muzyki i śpiewaliśmy.

Półkolonia ciąg dalszy…

2017_kolonie3Chociaż pogoda pokrzyżowała nam piątkowe plany (zwiedzanie Westerplatte) wcale się na półkolonii nie nudziliśmy. Dzień zaczęliśmy od przyjemności: zjedliśmy pyszne lody w kawiarni i powspominaliśmy miłe chwile w naszym życiu. Gdy przestało padać poszliśmy na spacer brzegiem Motławy, gdzie była wystawa żaglówek z okazji Baltic Sail. Natomiast przed Filharmonią zagraliśmy koncert. Średniowieczna lekcja rycerska, którą udzieliła nam Grupa Gdańska Rota Mieszczańska to kolejna ciekawa atrakcja na koniec tygodnia. Piątkowa wyprawa była bardzo udana, co potwierdza całkowity „brak mocy” dzieci po powrocie do szkoły.

Natomiast w poniedziałek odkrywaliśmy piękno przyrody w Parku R. Regana. Nie zabrakło ćwiczeń ruchowych i świetnej zabawy na placu zabaw. Po powrocie do szkoły uczyliśmy się autoprezentacji.

Półkolonie w szkole

2017_kolonie2Kolejne aktywne dni wypoczynku na półkolonii już za uczestnikami. W środę dzieci samodzielnie przygotowywały sobie śniadania. Było tak pysznie, że wszystkim pękały brzuchy z przejedzenia. Po południu udaliśmy się na wyprawę do lasu - Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zaczęliśmy od pikniku i słodkości, a żeby spalić słoninkę później udaliśmy się na leśną wspinaczkę, siłownię i plac zabaw.
Następnego dnia odbyła się kolonijna edycja programu Project Runway. Znani gdańscy projektanci uszyli piękne maskotki. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością. Natomiast po obiedzie cała grupa wybrała się nad morze i na lody.
Jutro (30.06.) jedziemy na Westerplatte.
Przypominam, że każdy uczestnik półkolonii codziennie powinien mieć ze sobą:
- wodę
- nakrycie głowy
- kapcie
- dwa bilety na tramwaj
- krem do opalania z filtrem


Pozdrawiam
Martyna Wilczewska

Półkolonie rozpoczęte!

2017_kolonie1W Naszej Szkole od poniedziałku ruszyły półkolonie letnie, których opiekunem jest Pani Martyna Wilczewska.
Pierwsze dni już za uczestnikami. W poniedziałek odbyło się uroczyste pasowanie na pełnoprawnego uczestnika półkolonii. Na uroczystości pojawił się bóg mórz - Neptun. Oprócz tego dzieci dowiedziały się co to są zasady „savoir vivre” oraz rozmawiały o emocjach. Nie zabrakło oczywiście świetnej zabawy.
Drugiego dnia dzieci wraz z panią Martyną były na spacerze po ulicy Długiej. Najbardziej atrakcyjnym punktem wyprawy okazały się lody. Po powrocie do szkoły dzieci rozegrały mecz piłki nożnej.

Zakończenie Roku Szkolnego 2016/2017

2017_zakonczenie23 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2016/2017. Z uśmiechem na twarzy najlepsi uczniowie z rąk pana dyrektora odebrali świadectwa z wyróżnieniem. Dla wybitnych były również przygotowane wyjątkowe nagrody, które otrzymali:
1. Szymon Dardziński z klasy VI A;
2. Jakub Drewing z klasy VI A;
3. Natalia Matynka z klasy V A;
4. Paula Bałdyga z klasy VI B;
5. Patrycja Rzeszewicz z klasy VI B;
6. Jakub Dróżka z klasy VI B;
7. Amelia Tatarczuk z klasy V A;
8. Eryka Urbaniak z klasy V A;
9. Mikołaj Klonowski z klasy IV A.

Puchar Szkoły otrzymała klasa VI B, która w tym roku okazała się klasą uzyskującą najlepsze oceny w nauce - najwyższą średnią!
Dziękując również Rodzicom za wsparcie, pomysły, zaangażowanie, dyrekcja wraz z gronem pedagogicznym życzy wszystkim bezpiecznego odpoczynku, inspirujących spotkań i niezapomnianych wrażeń z wakacyjnych przygód.

W Gospodarstwie Agroturystycznym

2017_0abAgroturystykaDzień przed końcem roku szkolnego grupy 0A i 0B były na wycieczce w Gospodarstwie Agroturystycznym „U Rychertów”, które znajduje się w miejscowości Kiełpino.
Na miejscu uczniowie mieli zapewnione liczne atrakcje, takie jak: pieczenie bułek, dojenie kozy, zwiedzanie gospodarstwa, głaskanie zwierząt, przejażdżka konna, ognisko i zabawa na placu zabaw.
Naszą ostatnią wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych.

Wystartowała „Biblioteka na Kurzej Łapce”

2017_biblioteczka_openW dniu 22 czerwca 2017 roku na dziedzińcu Szkoły Podstawowej nr 69 w Gdańsku została uroczyście otwarta samoobsługowa biblioteka plenerowa. Nowatorskie przedsięwzięcie jest dedykowane wszystkim osobom, które odwiedzając szkolne tereny będą miały ochotę sięgnąć po ciekawą lekturę. Urocza chatka na kurzej łapce została wykonana przez szkolnego Pana Konserwatora wg projektu dyrektora szkoły i skrywa w sobie kilkanaście ciekawych pozycji książkowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Księgozbiór będzie wymieniany co 2 tygodnie, a został zgromadzony w czasie szkolnej zbiórki na ten cel, dzięki czemu możemy powiedzieć, że wszyscy jesteśmy fundatorami biblioteki. Szczególne podziękowania składamy Panu Sebastianowi Jankowskiemu, który przekazał najwięcej i wyłącznie ciekawych książek. Ufamy, że nasza propozycja spotka się z uznaniem uczniów i mieszkańców Dzielnicy Młyniska, a domek i książki będą się miały dobrze przez długie lata, pomimo, że nie będą szczególnie pilnowane.
„Czytanie czyni Nas bogatymi” i tego się trzymajmy!

Czwarta edycja kampanii Rowerowy Maj już za nami!

Rowerowy-MajDo szkoły przyjechało „na kółkach” przynajmniej 1 raz - 129 uczniów na 194 wszystkich uczniów w szkole. Co najmniej 1 raz pojawiło się również 9 pracowników szkoły :)
Nagrodę główną w szkole otrzymuje klasa z największą frekwencją rowerową .
Frekwencja rowerowa SP69 – 35,9 %
Klasy o największej frekwencji rowerowej:
- IIIB - 56,67% - nagroda główna – wyjście do Loopy's World! GRATULUJEMY!
- IVA - 56,33%
- 0A - 43,33%

Aktywni uczestnicy w SP69 – 66,49%
Klasy o największej ilości aktywnych uczestników:
- IVA – 93,49%
- 0A, 0B, IIIB – 80%
- VA – 78,57%

Podsumowanie akcji i rozdanie nagród indywidualnych odbyło się na apelu w dniu 21 czerwca 2017. Na najaktywniejszych czekały saszetki – popularne „nerki”. USB oraz kredki trafiły do rąk pozostałych uczniów.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie – szczególnie Rodzicom, którzy pomagali swoim pociechom dotrzeć bezpiecznie do szkoły!

Żegnamy się z Wami krótką galerią zdjęć oraz spotem filmowym, który został wyprodukowany przez dwóch uczniów klasy VIB – Dawida Domalewskiego oraz Bartosza Kurowskiego.

Akcja Lato 2017

wakacjeDrodzy Uczniowie i Rodzice,

od 26 czerwca do 21 lipca 2017 roku SP nr 69 w Gdańsku przy wsparciu Wydziału Rozwoju Społecznego organizuje półkolonie dla dzieci młodszych (6-10 lat). Grupa 15 osobowa pod opieką nauczyciela będzie mogła ciekawie spędzić wakacyjny czas w mieście. Nabór chętnych rozpocznie się w dniu 1.06.2017 i potrwa do 9.06.2017 r. do godz. 12.00. Lista zakwalifikowanych dzieci zostanie podana do wiadomości publicznej 19 czerwca 2017 roku. Oferta jest kierowana do wszystkich dzieci z gdańskich szkół.

Więcej szczegółów dowiedzą się Państwo z załączników:
- karta kwalifikacyjna,
- dodatkowe informacje o uczestniku półkolonii,
- kryteria rekrutacji,
- regulamin zajęć opiekuńczo-wychowawczych,
- plan półkolonii.

Lista dzieci zakwalifikowanych do udziału w półkoloniach.

Rodzic ma obowiązek potwierdzić mailowo (szkola69@wp.pl) udział dziecka w półkoloniach. W przypadku braku potwierdzenia woli do dnia 21 czerwca miejsce zostanie przydzielone kandydatowi z listy rezerwowej.

Dodatkowo wszystkich Rodziców, którzy zadeklarują chęć udziału dziecka w półkoloniach prosimy o przyjście do sekretariatu szkoły w pierwszym dniu udziału dziecka w półkoloniach w celu wniesienia opłaty za posiłki wg stawki 5,50 zł za posiłek (np. 10 dni x 5,50 zł = 55 zł).

Uwaga!
W związku z podziałem uczestników półkolonii na dwie grupy po dwa tygodnie plan uległ małej modyfikacji w celu ujednolicenia atrakcji i w obydwu grupach.

Prowadząca półkolonie – Martyna Wilczewska czeka na pytania rodziców w piątek (23.06.) od godziny 11:30 do 12:00 w sali 63.
Każdy uczestnik wypoczynku powinien mieć codziennie:
– butelkę wody;
– nakrycie głowy;
– zeszyt korespondencji (16-sto kartkowy z wpisanym na pierwszej stronie numerem telefonu do rodziców/ opiekunów prawnych).
Wychowawca prosi o nie przynoszenie przez dzieci sprzętów typu telefon, tablet do szkoły podczas trwania półkolonii.

Wychowanie komunikacyjne

2017_wychowanie_komunikacyjnePod koniec roku szkolnego odbyły się warsztaty mające na celu zwiększenie wiedzy uczniów klas czwartych i piątych w zakresie samodzielnego korzystania z komunikacji miejskiej.
Uczniowie uczyli się korzystania z rozkładów jazdy i planowania podróży. Poznali również podstawowe zasady zachowania w środkach komunikacji zbiorowej.

W pizzerii

2017_1aWPizzeriiŚroda 21.06,17 była dniem, w którym uczniowie klasy 1 zostali zaproszeni przez wychowawczynię na wycieczkę-niespodziankę. Była to wizyta w pizzerii Dominium, mieszcząca się w Galerii Bałtyckiej. Dzieci miały okazję poznać pracę w pizzerii od kuchni. Uczniowie sami dekorowali pizzę,aby potem zjeść ją ze smakiem. Wszystkim apetyty dopisywały. Polecamy Dominium, dziękujemy za gościnę.

Wycieczka do Malborka

2017_malborkW dniu 20 czerwca (wtorek) klasy: II a, II b i I a były na wycieczce w Malborku. Odwiedziliśmy Park Dinozaurów, park linowy i uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej na zamku krzyżackim. Wycieczka była bardzo udana. Spotkanie z dinozaurami zapamiętamy na zawsze. A lekcja historii na zamku sprawiła, że dużo dowiedzieliśmy o zakonie krzyżackim i jego działalności. Poznaliśmy zwyczaje panujące na zamku. Wróciliśmy pełni turystycznych wrażeń. To była super wycieczka!

Egzamin na kartę rowerową

2017_kartarowerowaW środę, 14 czerwca, klasy czwarte przystąpiły do egzaminu praktycznego na kartę rowerową.
Trasę przejazdu przygotowano wcześniej na szkolnym boisku. Uczniowie podczas próby musieli wykazać się techniką jazdy na rowerze, umiejętnością sygnalizowania skrętów, włączania się do ruchu. Zmierzyli się także z różnego typu skrzyżowaniami. Większość uczniów zaliczyła egzamin za pierwszym razem. Ci, którzy popełnili błędy podczas przejazdu, mogli powtórzyć swoją próbę. Tym samym egzamin praktyczny zakończył się sukcesem. Wszyscy uczniowie, którzy wcześniej zaliczyli również część teoretyczną będą mogli na zakończenie roku szkolnego odebrać kartę rowerową. Gratulujemy!!!

Biblioteka Plenerowa na „Kurzej Łapce”

2017_projekt_kurzalapkaW dniu 22 czerwca o godzinie 12.00 na dziedzińcu Szkoły Podstawowej nr 69 w Gdańsku odbędzie się oficjalne otwarcie biblioteki plenerowej. Urocza chatka wykonana przez Pana Konserwatora wg projektu dyrektora szkoły będzie w sobie skrywać ciekawe pozycje książkowe, zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Księgozbiór został zgromadzony w ramach szkolnej zbiórki książek właśnie na ten cel. Ze zbioru będzie można korzystać nieodpłatnie w godzinach otwarcia zielonych terenów szkoły tj. 8.00-21.00 (7 dni w tygodniu). Wierząc w uczciwość użytkowników, nie będziemy prowadzić ewidencji wypożyczeń. Liczymy, że nasze przedsięwzięcie spotka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców dzielnicy, którzy będą dbać o wspólne dobro jak o swoje. Projekt jest kolejnym działaniem popularyzującym czytelnictwo i częścią realizowanego przez Szkołę „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

„KORSARZE” na finiszu :)

2017_korsarz_podsumowanieW dniu 8 czerwca 2017 odbyły się zajęcia otwarte dla Rodziców. Nasi mali koszykarze mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności zdobywane systematycznie podczas cotygodniowych spotkań – a było ich niemalże 70! Opanowywanie takich umiejętności jak: podania i chwyty, rzucanie do kosza, kozłowanie w miejscu i w ruchu, a przede wszystkim dostrzeganie partnera, czyli gra zespołowa, było naszym podstawowym celem w tym roku szkolnym.
Na nasze zajęcia w tym dniu przybył również gość specjalny – trener GKS „Korsarz” - Tomasz Wilczewski, który pokazał dzieciom szereg koszykarskich sztuczek – to się nam bardzo podobało!!! A potem była gra wspólna z naszymi Rodzicami. Nie uwierzycie, ale do gry włączyła się nawet babcia Oskara H. z kl. II! Brawo!
W czasie wakacji naturalnym miejscem do zabaw z piłką jest oczywiście podwórko lub boisko szkolne. Zachęcamy wszystkich do doskonalenia swoich umiejętności na świeżym powietrzu i do zobaczenia po wakacjach !
Ahoj przygodo!!!

DZIEŃ RODZINY w klasie II A

2017_2Adzienrodziny13 czerwca 2017 roku w klasie II A odbyła się uroczystość z okazji Dnia Rodziny. Na to wyjątkowe spotkanie licznie przybyli najważniejsi goście – Rodzice. Podczas uroczystości zostały powiązane z sobą trzy ważne dla dzieci święta: Dzień Dziecka, Dzień Matki, Dzień Ojca. Spotkanie rozpoczęło się teatrzykiem kukiełkowym pt. Czerwony Kapturek” oraz programem artystycznym przygotowanym przez dzieci.
Zebrani rodzice i inni członkowie rodzin z uśmiechem na twarzy, z wielką dumą, a nawet z łezką w oku oglądali występy swoich pociech. Dzieci dały wspaniały popis swoich zdolności i umiejętności recytatorskich, aktorskich i wokalnych. Po występach przyszedł czas na wręczenie własnoręcznie zrobionych laurek (w tym roku dzieci samodzielnie wykonały techniką komputerową), złotych koron dla mam i krawatów super taty dla ojców. Poza tym każde dziecko zrobiło piękną ramkę na rodzinne zdjęcie. Dzień Rodziny upłynął pod znakiem dobrej zabawy.
Oprócz słodkiego poczęstunku na uczestników imprezy czekało wiele innych atrakcji. Konkursy rozpoznawania własnych portretów, odgadywania „Czyje to dziecko napisało”, po wysłuchaniu odpowiedzi na 6 pytań. Później rodzice i dzieci mogli spróbować swoich sił w konkurencjach sportowych. Zadowoleni i szczęśliwi Rodzice i dzieci powrócili do swoich domów. Ta wspaniała impreza mogła się odbyć dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców i uczniów.
Podsumowanie innowacji pedagogicznej z języka angielskiego

2017_KAHOOT_innowacjaCzarek30 maja 2017 r. zakończył się trwający od 1 marca bieżącego roku projekt o nazwie „Tablety i multimedia jako współczesne środki nauczania języka angielskiego na pierwszym etapie edukacyjnym przy aktywnej współpracy rodziców”, który został zarejestrowany w Kuratorium pod nr SN.5361.4.2017.BŻ. Jego głównym zamierzeniem było zaangażowanie rodziców klas trzecich do współpracy z nauczycielem w procesie nauczania języka angielskiego.
W czasie trwania projektu została przygotowana specjalna multimedialna strona internetowa, na której znalazły się materiały z wielu lekcji z podręcznika, uwzględniające pisownię, transkrypcję fonetyczną uproszczoną i zaawansowaną, pliki MP3 z wymową każdego słówka, odnośniki do numeru strony z danym słówkiem czy wyrażeniem.
Uczniowie mieli okazję wykorzystać wiedzę nabytą w domu, z rodzicami na lekcjach z tabletami i nie tylko. Wspólnie z nauczycielem tworzyli własne quizy językowe, oparte na słownictwie z pliku internetowego.
Nauczyciel spotkał się dwukrotnie z rodzicami. Podczas pierwszego spotkania zostały naświetlone cele i szczegóły projektu; na drugim została przeprowadzona ankieta, z której wynikało, że innowacja pedagogiczna zdała egzamin i przyniosła oczekiwane efekty. Było to widoczne chociażby poprzez większą aktywność uczniów, którzy wcześniej wykazywali się bierną postawą.

Nauczyciel języka angielskiego Cezary Podolski

Ostateczne wyniki aukcji dla Mirka

2017_koniec_licytacji9 czerwca 2017 r. o godz. 24.00 zakończyła się licytacja koszulek z postaciami literackimi namalowanymi przez uczniów naszej szkoły. Ostateczna lista nabywców, z uwzględnieniem ofert przesłanych mailem w ostatnim dniu aukcji, znajduje się poniżej. Koszulki można odbierać w sekretariacie szkoły od jutra (13 czerwca) w godzinach od 8.00 do 14.00.
Cały przebieg licytacji i zdjęcia można obejrzeć na stronie internetowej szkoły oraz na Facebooku

Koszulka nr 1 wykonana przez klasę 3A, oferent: Edyta Habkowska, kwota 40zł
Koszulka nr 2 wykonana przez klasę 0B, oferent: Karolina Grzędzicka, kwota 20zł
Koszulka nr 3 wykonana przez klasę 4A, oferent: Hanna Gołuńska, kwota 20zł
Koszulka nr 4 wykonana przez klasę świetlica, oferent: Dorota Bogdanowicz, kwota 51zł
Koszulka nr 5 wykonana przez klasę 5A, oferent: Agnieszka Żolińska, kwota 40zł
Koszulka nr 6 wykonana przez klasę 6B, oferent: Cezary Podolski, kwota 30zł
Koszulka nr 7 wykonana przez klasę 4B, oferent: Justyna Petka, kwota 36zł
Koszulka nr 8 wykonana przez klasę 6A, oferent: Regina Jańczak, kwota 20zł
Koszulka nr 9 wykonana przez klasę 1A, oferent: chcący zachować anonimowość, kwota 50zł
Koszulka nr 10 wykonana przez klasę 2A, oferent: Rodzice z SP8, kwota 30zł
Koszulka nr 11 wykonana przez klasę 2B, oferent: Monika Barczewska, kwota 20zł
Koszulka nr 12 wykonana przez klasę 0A, oferent: Dariusz Hoppe, kwota 114zł


Szóste klasy na Zielonej Szkole

2017_zielonaszkola6W dniach 7 – 9 czerwca uczniowie szóstych klas odbyli wycieczkę do Kątów Rybackich. To urokliwe, ciche miejsce pozwoliło wszystkim wypocząć i nabrać sił na ostatnie tygodnie zmagań szkolnych. Codzienne zajęcia prowadzone przez drużynę harcerską nauczyły samodyscypliny i odpowiedzialności za pracę grupy. Oprócz wysiłku fizycznego niejednokrotnie pojawiały się momenty świetnych zabaw, gier nocnych, terenowych, które dostarczały radości i integrowały cały zespół. Ten wyjątkowy czas relaksu sprawił, iż uczniowie wraz z opiekunami wrócili szczęśliwi i pełni zapału do podejmowania kolejnych wyzwań.

Dzień Otwarty w Świetlicy

2017_dzienotwartySwietlica9 czerwca 2017 odbył się w naszej świetlicy Dzień Otwarty. Dzieci przygotowały występy, które oklaskiwali rodzice, dziadkowie oraz pan dyrektor i wychowawczyni klasy I.

Były wiersze i konkursowe rymowanki, zagadki oraz kalambury dla widowni. Dzieci zaprezentowały też swoje zdolności aktorskie w przedstawieniu „Alicja w krainie czarów”. Występy zakończył barwny i nieco zwariowany pokaz mody. Całość prowadził uczeń klasy piątej Miłosz Wiśniewski, który wykazał się talentem konferansjerskim. Miłosz zapowiadał kolejne występy, a w krótkich przerwach koniecznych na przygotowanie się małych aktorów, umiejętnie zabawiał publiczność opowiadaniem dowcipów. Było naprawdę wesoło

Trudne powroty, ciężkie wybory...

2017_kapitanButowskiJako następne działanie związane z realizacją Projektu Międzyszkolnego IPN "Trudne powroty, ciężkie wybory...", uczniowie klas VIA i VIB, pod kierunkiem nauczyciela historii, wykorzystując materiały zebrane podczas spotkania z kapitanem Wacławem Butowskim, opracowali informację biograficzną i przygotowali imponującą i niezwykle ciekawą ekspozycję, która jest do końca roku szkolnego wystawiona na korytarzu szkolnym. Mimo, że bohater ekspozycji jest uczestnikiem II wojny światowej, o której uczymy się dopiero w II semestrze klasy szóstej, osobą kapitana i jego losami zainteresowani są nawet młodsi uczniowie. Mamy nadzieję, że podobne zainteresowanie wykażą rodzice odwiedzający szkołę i wszyscy nasi goście!

Dzień Rodziny u Zerowiaków

2017_0AdzienrodzinyW czwartek 8 czerwca odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty. Uczniowie grupy 0A przygotowali na to święto przyjęcie dla swoich kochanych rodziców.
Dzieci wraz z nauczycielkami: Panią Kasią i Panią Martyną solidnie przygotowali do tego wydarzenia. Zaprezentowali bogaty pokaz artystyczny, który zawierał: wierszyki, piosenki, pokaz instrumentalny oraz taneczny. Dzieci zaprosiły rodziców do rozwiązania konkursów, które dla nich przygotowały. Uwieńczeniem części artystycznej było wręczenie rodzicom przygotowanych upominków.
Na zakończenie odbył się wspólny poczęstunek podczas którego nie zabrakło uśmiechów, rozmów i zabawy.

Z wizytą na poczcie

2017_1A_poczta7 i 8 czerwca 2017 r uczniowie klas pierwszych i drugich udali się na wycieczkę na pocztę we Wrzeszczu w ramach projektu ,,Pomyśl, kim będziesz zanim dorośniesz’’. Tym razem mieli okazję poznać pracę na poczcie i drogę listu od nadawcy do adresata. Dzieci miały okazję z bliska zaobserwować pracę pań przy okienku i pracę listonoszy, którzy w urzędzie segregowali liczne przesyłki, zanim udadzą się w swój rejon. Praca na poczcie wymaga dokładności i cierpliwości oraz uczciwości. Od pocztowców zależy jak szybko i czy bezpiecznie otrzymamy ważną przesyłkę, na którą czekamy.

Łucznictwo

2017_0AlucznictwoUczniowie z grupy 0A wraz ze swoimi nauczycielkami odwiedzili w miniony wtorek (06.06.2017 r.) sklep łuczniczy Archer’s Den.
Dzieci miały okazję obejrzeć sklep i strzelnicę oraz przygotować samodzielnie pod okiem instruktora strzały. Najbardziej były zainteresowane strzelaniem z łuku do tarczy. Dużą niespodzianką dla dzieci były gumowe zwierzęta polskich lasów.
Kilkoro dzieci rozbudziło w sobie talent łuczniczy. Łucznictwo może być bardzo fajną formą spędzania czasu wolnego z rodzicami - 0A już się o tym przekonało.

Zakończenie roku szkolnego dla seniorów (gimnastyka i tablety)

2017_seniorzy_dwie_grupyW ostatni wtorek maja odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia z cyklu „Gimnastyka dla Seniora”. Głównym celem zajęć była poprawa sprawności fizycznej przy zachowaniu maksymalnych zasad bezpieczeństwa – pod uwagę były brane indywidualne możliwości. We wtorki o godz. 17.45 kilkunastoosobowa grupa aktywnych Pań z naszego osiedla ambitnie poddawała się godzinnym ćwiczeniom fitness. Każda jednostka zajęć miała taką strukturę, która zapewniała odpowiednie tempo i natężenie. Lekcja zawierała rozgrzewkę + dynamiczny stretching, część kondycyjną, część wzmacniającą oraz stretching statyczny na zakończenie. Uczestniczki bardzo lubiły pracę z dodatkowymi przyborami: hantlami i piłkami, a także z dużym entuzjazmem przyjmowały choreografię w formie zumby.
„Fajne babeczki, ćwiczące laseczki” - jak o sobie mówią - zapewniły, że w okresie letnim zadbają o formę, wykorzystując możliwości rekreacyjne najbliższych okolic :)
Gratulujemy i zapraszamy po wakacjach – nie tylko panie, ale również i panów!
Gimnastykę prowadziła Iwona Uba (instruktor fitness).

Tydzień wcześniej, tj.23 maja, miało miejsce uroczyste zakończenie zajęć z obsługi tabletu (poczęstunek i dyplomy). Podczas 8-miesięcznego kursu seniorzy poznawali arkana „czarodziejskiej skrzynki” i byli w stanie udowodnić swoim wnukom, że nowoczesna technologia jest do opanowania w każdym wieku. Sprawnie opanowali wyszukiwanie informacji w Internecie, instalację nowych programów, komunikowanie się za pomocą maili i portali społecznościowych, wykorzystanie takich udogodnień jak map Google, lupy, latarki, translatora językowego, „przypominacza” i wielu innych. Trzeba podkreślić, że cały proces nauczania odbywał się w atmosferze humoru, satysfakcji z nabywanych umiejętności i chęci udowodnienia sobie, że dla chcącego nie ma nic trudnego. Zajęcia prowadził Cezary Podolski.

Festiwal Literatury dla Dzieci

festiwalliteraturyFestiwal Literatury dla Dzieci odbył się już po raz czwarty. Program festiwalu ma na celu inspirować do sięgania po lektury ważne, ciekawe i wartościowe. Istotnymi wątkami festiwalu są spotkania autorskie, warsztaty, gry miejskie, spektakle, wystawy, spacery tematyczne i plenerowe pikniki. Klasa VI B miała przyjemność uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Marcinem Szczygielskim, którego książka „Teatr Niewidzialnych Dzieci” została nominowana do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016 roku. Autor w atrakcyjny sposób opowiadał skąd czerpie pomysły do fabuły swoich książek oraz podkreślał, że praca pisarza wymaga wyjątkowej dyscypliny i skupienia. Po rozmowie z pisarzem, spotkała nas niespodzianka, czyli projekcja filmu na podstawie książki M. Szczygielskiego pt. „Za niebieskimi drzwiami”. Było to emocjonujące spotkanie z literaturą i filmem.

Dzień Dziecka na katamaranie

2017_dziendzieckaJak co roku, od 24 lat, Caritas Archidiecezji Gdańskiej zorganizowała w dniu 1 czerwca rejs katamaranem po Zatoce Gdańskiej. Nasi uczniowie wraz z dziećmi z innych szkół mieli okazję po raz trzynasty skorzystać z tej morskiej przygody. Dzieci zobaczyły Stare Miasto z innej, wodnej perspektywy, zapoznały się z portem, pobujały na zatoce, przy większej fali. Dodatkową atrakcją były liczne zadania do wykonania i zdobywanie sprawności, a na koniec nagrody i słodkie poczęstunki. Rejs był bardzo udany mimo wietrznej pogody. Dzieci wróciły do szkoły radosne i pełne wrażeń.

Po pierwsze - Pamiętać

2017_popierwszepamietac29 maja 2017r. czteroosobowy zespół uczniów klas VI-tych reprezentował naszą szkołę w Projekcie historycznym "Po pierwsze - Pamiętać", organizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 1 oraz zaprzyjaźnioną z nami 69 Gdańską Drużynę Harcerską. Celem projektu było zapoznanie uczniów z postacią Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz jego upamiętnienie. Zostaliśmy serdecznie powitani przez Dyrektora szkoły Panią Iwonę Makurat i objęci opieką przez Wicedyrektora Panią Aleksandrę Drewing. Wspólnie z innymi zespołami obejrzeliśmy prezentację na temat Witolda Pileckiego przygotowaną przez jednego z uczniów szkoły, następnie wysłuchaliśmy świetnego wykładu pana Artura Chomicza z Instytutu Pamięci Narodowej, wzbogaconego zdjęciami z życia tego Bohatera. Drugą część Projektu stanowiła Gra Miejska polegająca na dotarciu przy pomocy urządzenia GPS do 10 stanowisk przygotowanych przez Harcerzy, gdzie należało odpowiedzieć na zapisane wcześniej pytanie lub wykonać zadanie sprawnościowe. Ta część bardzo przypadła nam do gustu - należało wykazać się spostrzegawczością, sprytem, sprawnością i poczuciem humoru! Wszystkie zespoły wykonały zadania i szczęśliwe powróciły do szkoły, gdzie czekał na wszystkich obiad i niespodzianki w postaci pięknego podziękowania za udział w Projekcie oraz plecaki turystyczne dla każdego uczestnika. I tak, poznaliśmy wspaniałego Polaka i Patriotę, którego imię pozostanie w naszej pamięci i będziemy się starali przekazywać wiedzę o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim innym uczniom i dorosłym, oraz spędziliśmy świetnie czas wspólnie z rówieśnikami z innych gdańskich szkół!

Aukcja Charytatywna dla Mirka

koszulka_bialaOgłaszamy licytację koszulek z namalowanymi przez Uczniów SP69 bohaterami książkowymi. Akcja pt. KOSZULKOWO była realizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a jej owocem są prezentowane na zdjęciach T-shirty.
Zapraszamy do włączenia się w licytację tych „dzieł sztuki użytkowej”, a zebrane w ten sposób środki przeznaczymy ponownie na szczytny cel.
Tym razem zbieramy dla MIRKA.
Mirek, szesnastoletni chłopak, mający plany i marzenia, uległ dwa lata temu wypadkowi samochodowemu. Choć nie dawano mu wielkich szans, wybudził się po ośmiu miesiącach śpiączki, w którą zapadł po wypadku. Odzyskał świadomość, ale na początku nawet nie mówił i musiał się uczyć wszystkiego od nowa. Największym jego utrapieniem jest niedowład wszystkich kończyn, który całkowicie uzależnia go od pomocy samotnie się nim opiekującej mamy. Pobyt w Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej w Krakowie da mu możliwość intensywnej terapii usprawniającej, ale nie jest jednak refundowany. Dla mamy Mirka, która ze względu na opiekę nad synem nie może podjąć pracy, cena turnusu: ponad 20 000 zł, jest poza zasięgiem…

Aukcja potrwa od 29 maja do 9 czerwca (do godz. 24).
Licytować będzie można na dwa sposoby:
1) zgłaszając ofertę (nr koszulki, proponowaną kwotę, imię i nazwisko licytującego oraz telefon kontaktowy) na adres mailowy: aukcjasp69@wp.pl;
2) zgłaszając ofertę pod zdjęciem koszulki (w komentarzach) na stronie facebookowej szkoły w albumie o nazwie „Akcja Charytatywna dla Mirka”.

Zdjęcia koszulek oraz bieżący stan licytacji będą dostępne na stronach internetowej (szkola69.cba.pl) i facebookowej SP69, co mamy nadzieję zachęci Was do podbijania kwot. Po zakończeniu aukcji zwycięzcy przekażą pieniądze w sekretariacie szkolnym, skąd również odbiorą koszulki.
Bądźcie hojni, bo Mirek i jego Mama również na Was liczą…

Stan licytacji na dzień 05.06.2017 godz. 23:00:
Koszulka nr 1 - 30zł
Koszulka nr 2 - 20zł
Koszulka nr 3 - 20zł
Koszulka nr 4 - 20zł
Koszulka nr 5 - 20zł
Koszulka nr 6 - 30zł
Koszulka nr 7 - 36zł
Koszulka nr 8 - brak ofert
Koszulka nr 9 - brak ofert
Koszulka nr 10 - brak ofert
Koszulka nr 11 - 20zł
Koszulka nr 12 - brak ofert

Pierwsza na Wybrzeżu drużyna ampfutbolowa wystartowała!!!

2017_amp_firsttrening27 maja w Szkole Podstawowej nr 69 w Gdańsku odbył się inauguracyjny trening drużyny ampfutbolowej, która tego dnia oficjalnie została powołana, przyjmując nazwę „AmpFut Pomorze”. W jej skład weszło sześciu niepełnosprawnych zawodników oraz dyrektor SP nr 69 w Gdańsku. Jest to dobry „zaczyn” dla dalszego i mamy nadzieję dynamicznego rozwoju drużyny. Po blisko godzinnym spotkaniu przy „kawie” w gabinecie dyrektora, zawodnicy wybiegli na pierwszy trening pod wodzą trenera Krzysztofa Myka. W pocie czoła sportowcy trenowali blisko 90 minut (dyrektor- również o kulach, zdecydowanie odstawał poziomem), by przez ostatnich 20 rozegrać sparing z pełnosprawną młodzieżą, która jak co dnia przybyła pograć w piłkę na pięknym szkolnym boisku. Pierwszy trening dostarczył wszystkim dużo satysfakcji i niezapomnianych wrażeń. Nieocenionym jego wymiarem, jest ten integracyjny, gdzie ampfutbolowcy grali z pełnosprawną młodzieżą. Ten niezwykły dzień pokazał, że w SP nr 69 w Gdańsku jest również miejscem dla niepełnosprawnych osób. Kolejny trening odbędzie się już w najbliższą sobotę (3 czerwca) w godzinach 9.00-10.30. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, niezależnie od płci i wieku. Przyjdź, a przekonasz się, że to jest sport również dla Ciebie.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszego spotkania.

Wycieczka klas IV i V na Żuławy Wiślane

2017_zulawywislaneDnia 26 maja klasy IVA, IVB i VA pojechały na wycieczkę do Żuławskiego Parku Historycznego w Nowym Dworze Gdańskim oraz Domu Podcieniowego „Mały Holender” w Żelichowie. Podczas warsztatów w Parku Historycznym uczniowie wraz ze znanym serowarem Panem Krzysztofem, brali udział w warsztatach wypiekania chleba zakwasowego, robienia prawdziwego masła i wytwarzania sera z mleka krowiego. Delektowali się pachnącą drożdżówką ze zrobionym przez siebie masłem i poznali nowy sposób podania świeżego sera – jako deseru z miodem akacjowym, orzechami i suszonymi owocami. Wypieczone przez siebie bułeczki zabrali ze sobą jako doskonały prezent na Dzień Matki. Lekcja muzealna „Od ziarenka do bochenka” dała im możliwość poznania drogi jaką przechodzi ziarno zanim stanie się chlebem oraz wszystkich związanych z tym czynności. Podczas oglądania Strychu Osobliwości uczniowie przenieśli się w czasie do dawnych, trudnych i ciekawych dla Żuław i Żuławian czasów. W Żelichowie mieli okazję posilić się przy ognisku pysznymi kiełbaskami oraz pieczonym chlebem, a także zwiedzić ponad trzystuletni dom podcieniowy „Mały Holender”. Na zakończenie dzieci uczestniczyły w grze terenowej – poszukiwaniu skarbów, które odbywało się przez rozwiązywanie zadań związanych z odwiedzonym miejscem. To był dzień pełen wrażeń.

Żołnierska dola - warsztaty

2017_MIIWSKolejny etap międzyszkolnego projektu „Trudne powroty, ciężkie wybory – losy polskich żołnierzy walczących w PSZ na Zachodzie” już za nami.
Tym razem nasz 5 – osobowy zespół brał udział w warsztatach „Żołnierska dola” - codzienne życie żołnierzy w czasie II wojny światowej. Zajęcia odbyły się w Muzeum II Wojny Światowej. Po krótkim wprowadzeniu, którym było omówienie min. szlaku bojowego I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka oraz symboli wyróżniających wojska polskie, uczniowie otrzymali ciekawe zadania, w tym: rozpoznania elementów munduru należących do różnych jednostek wojskowych, pastowanie butów wojskowych, obieranie ziemniaków, pisanie listów z frontu czy wspólne układanie domino. Zadania te miały uświadomić uczniom, że żołnierze nie tylko walczyli w obronie Ojczyzny, ale musieli zajmować się zwykłymi sprawami, by przetrwać ten trudny dla nich czas.
Po warsztatach mieliśmy okazję poznać najważniejsze miejsca w muzeum, które dla zwiedzających są jednak niedostępne. Były to: biblioteka, dział naukowy oraz dział archiwalny. Tam mogliśmy się przekonać jak żmudną, odpowiedzialną i wymagającą ogromnej wiedzy jest praca historyka.
Czekamy z niecierpliwością na kolejny etap naszego projektu!

Bezpieczny Małolat

2017_bezpieczny_maluchKlasy IIa i IIb brały udział w zajęciach Bezpieczny Małolat. Dzieci przypomniały sobie bezpieczne zasady przechodzenia przez jezdnię oraz znaki drogowe. To były bardzo ciekawe zajęcia. Uczniowie brali w nich czynny udział i wykazali się dużą wiedzą.

Dzień Matki w klasie IIb

2017_dzienmatki2bW czwartek, 25 maja, uczniowie klasy IIb zaprosili sowje Mamy na klasową uroczystość z okazji Dnia Matki. Przygotowali oni dla swoich Mam: piosenki, wiersze i niespodzianki. Każda Mama otrzymała od swojego dziecka własnoręcznie narysowany portret i upominki wyrzeźbione z mydła. Mamy były dumne i bardzo szczęśliwe.

Baśnie Braci Grimm

2017_baraciagrimmDnia 24.05.2017r. dzieci z grup 0A, 0B i pierwszej klasy były w Multikinie na spektaklu pt: „Baśnie Braci Grimm”.
Aktorzy przedstawili wybrane specjalnie dla najmłodszych widzów baśnie bogate w cudowne zdarzenia i fantastyczne postaci. Oparte na folklorze opowiadania, kryły w sobie wiele mądrości i prowadziły dzieci przez pełne morału wędrówki po magicznej krainie wyobraźni. Historie ukazywały zwycięstwo miłości, sprawiedliwości i dobra.
Przedstawienie miało na celu ukształtowanie w dzieciach właściwych postaw moralnych, dzięki którym najmłodsi uczą się rozgraniczać dobro od zła.

„Godzinka dla Zdrowia” - dziś na ludowo!

2017_taniecLudowyZajęcia taneczne dla najmłodszych uczniów w naszej szkole odbywają się w każdą środę o godz. 13:40.. Tam wyzwalamy swoją energię, spalamy kalorie, nabieramy kondycji i uśmiechamy się szeroko – takie pozytywne działanie na organizm człowieka wywiera właśnie taniec i muzyka.

Dziś na nasze uczestniczki czekała nie lada gratka – miały okazję zmierzyć się z podstawami baletu oraz elementami tańców ludowych. Zajęcia poprowadziła mama jednej z uczennic – p. Nela Zubrzycka, która przez wiele lat była instruktorem tańca. Trzeba szczerze powiedzieć – nie było łatwo! Ale każdemu z nas przydałaby się taka nauka trzymania postawy! A potem już tylko radość, okrzyki , przytupy, hołubce i obroty – zakończyliśmy energetycznymi rytmami ludowymi.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć :)

Dzień Matki w klasie Ia

2017_dzienmatki1aWtorek, 23 maja 2017r., był dniem niecodziennym dla pierwszoklasistów i ich rodzin. Wszyscy spotkali się poza szkołą, na terenie pięknego obiektu sportowego GOKF i Schroniska Młodzieżowego przy ul. Grunwaldzkiej. Świętowaliśmy Dzień Matki, dla których dzieci przygotowały korale i laurki. Na stołach zawitało ciasto upieczone przez mamy i zdrowe sałatki przyrządzone przez uczniów w szkole. Po skosztowaniu upieczonych na ognisku kiełbasek przyszedł czas na wspólne zabawy. Było przeciąganie liny, chodzenie na szczudłach, gra w piłkę i zabawy z chustą animacyjną. Humor dopisywał wszystkim. Dla dzieci był to miły czas wspólnej zabawy z kolegami i rodzicami. Cieszyliśmy się, gdy mogliśmy sprawić radość zwłaszcza naszym kochanym Mamom, które będą obchodzić swoje święto 26 maja.

WYCIECZKA DO TVP3 GDAŃSK

2017_2_tvpW dniu 23 maja 2017 roku uczniowie klas drugich wybrali się na wycieczkę do gmachu gdańskiej telewizji. W programie było zwiedzanie trójmiejskiej siedziby Telewizji Polskiej TVP3 Gdańsk. Dzieci poznały kulisy programów informacyjnych oraz stanowiska pracy dziennikarzy i reporterów oraz osób, które nie występują bezpośrednio przed kamerami, ale w dużym stopniu przyczyniają się do powstania materiałów filmowych i programów publicystycznych. Pan przewodnik w ciekawy sposób opowiadał o pracy w telewizji, wyposażeniu studiów nagrań, o nowoczesnej technologii nagrywania różnych programów począwszy od informacyjnych, przez publicystyczne i rozrywkowe. Na zakończenie uczniowie mogli nie tylko posłuchać interesujących opowieści z dawnych lat, kiedy to tak naprawdę telewizja zaczynała swoje życie, ale również zobaczyć np. kamery, stoły do montażu filmów, nagrywania dźwięków oraz elementy scenografii. Później uczniowie spędzili miło czas w pobliskim Parku Oliwskim.

Wielka zbiórka książek do biblioteki na "KURZEJ ŁAPCE"

ksiązki_stosW dniach od 22 maja do 14 czerwca w szkole odbędzie się zbiórka używanych książek, które później będzie można wypożyczyć w bibliotece plenerowej.
Biblioteka na "Kurzej Łapce" będzie ustawiona na szkolnym dziedzińcu.
Podziel się książką ku radości innych!
Na osobę, która za zgodą Rodziców przyniesie najwięcej książek czeka nagroda.

Rowerowy Maj trwa w najlepsze!

2017_rowerowymaj-kadraW ramach akcji „Rowerowy Maj” do szkoły na rowerach, hulajnogach czy rolkach docierają nie tylko uczniowie. Nauczyciele również przesiedli się na jednoślady, gdyż nie zapominają, że „w zdrowym ciele, zdrowy duch”.

Podsumowanie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Finał „Zaczytani”

2017_galaczytelnikow46W piątkowy poranek, podsumowaliśmy działania szkoły związane z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w ramach którego zakupiliśmy do biblioteki szkolnej nowości wydawnicze. W tym dniu, efekty swojej pracy zaprezentowali uczniowie klasy VI b przedstawiając film pt. „Słowo w kadrze”. Zawierał on wywiady z nauczycielami na temat książek z dzieciństwa. Wszyscy słuchali wypowiedzi nauczycieli i zainspirowali się wymienionymi tytułami książek. Uczniowie wykazali się twórczą inwencją i obiecali, że w przyszłym roku nakręcą drugą część wywiadów i być może powstanie szkolny serial na temat zainteresowań i pasji nauczycieli.
Podziwialiśmy również prezentację klasy IV a na temat „I Ty, możesz zostać gwiazdą sportu”. Uczniowie przedstawili postać R. Lewandowskiego i zostały omówione jego cechy charakteru, dzięki którym osiągnął sukces. Na pewno będą one wskazówką dla młodzieży w dążeniu do sukcesu. Dodatkową atrakcją prezentacji były pokazy zręcznościowe, które dodały fantazji przedstawieniu. Kolejnym projektem zaprezentowanym przez uczniów klasy V a, było słuchowisko, które powstało na motywach książki „Kubuś Puchatek”. Aktorska interpretacja treści książki oraz złote myśli Puchatka, pojawiające się w prezentacji, wywołały uśmiech i dobry nastrój. Uczniom nie brakowało inwencji , ponieważ pojawiły się również atrakcje akustyczne. Kolejną klasą, która zaprezentowała swoje działania artystyczne byli uczniowie z IV b, którzy przygotowali wystawę pt. „Tropiciele ciekawej książki”. Można było podziwiać najróżniejsze gatunki książek, począwszy od tych wydawanych dawno temu po współczesne pozycje. Uzupełnieniem wystawy był interesujący plakat, który w ciekawy sposób pokazywał różnorodność pozycji książkowych.
Zadbano również o artystyczną stronę uroczystości. Były balony, różowa wstęga, kwiaty i wspaniała atmosfera. Podsumowując działania i projekty edukacyjne przypomnę co działo się w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W naszej szkole miały miejsce następujące akcje czytelnicze: „Kwadrans dla ducha”, czyli starsi uczniowie czytali młodszym kolegom ich ulubione książki. W Tygodniu Dysleksji nauczyciele czytali uczniom książki o tematyce podróżniczej. W „Dzień Misia” wszyscy słuchaliśmy fragmentów książek o rubasznym zwierzątku i rozwiązywaliśmy krzyżówki literackie. W Mikołajki natomiast cała szkoła recytowała fragmenty z serii przygód o „Mikołajku”. Przed świętami, klasa szósta przygotowała sceny teatralne na podstawie książki „Opowieść wigilijna”. Odbyła się również imponująca parada bohaterów literackich, która zachwyciła wszystkich widzów wspaniałą stylizacją postaci książkowych. Przeprowadzono konkurs „Pięknie czytam” i ogłoszono Mistrzów Czytania. Miała miejsce akcja literacka „Fabryka Bajek”, w której powstała szkolna bajeczka, którą napisali nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele. Uczniowie pisali recenzje na temat nowych książek i chętnie je wypożyczali.
Młodzież wykonywała interesujące prace plastyczne inspirowane przygodami bohaterów książkowych. Odbyło się wiele konkursów: „Projekt okładki i zakładki do ulubionej książki”, konkurs fotograficzny zatytułowany „Przyłapani na czytaniu”, „Galeria Koszulkowo”. Konkursy na portrety bohaterów z serii przygód o Mikołajku oraz portrety bohaterów „Opowieści wigilijnej”. Uczniowie tworzyli plakaty z hasłami propagującymi czytelnictwo oraz reklamy ulubionych książek dla młodzieży.
Celem opisanych zdarzeń artystycznych było zainteresowanie uczniów czytelnictwem, uświadomienie im, że czytanie rozwija osobowość każdego młodego człowieka.
Pamiętajcie, że każdemu jest do twarzy z książką!

Gala Czytelników z klas 0-III

2017_galaczytelnikow03W piątek, 19 maja 2017r., na górnym korytarzu pojawił się czerwony dywan i bogata dekoracja. Słychać było muzykę, podobną do tej , którą słyszy się na największych światowych galach filmowych. Konferansjerzy z klasy III ogłosili otwarcie Gali Czytelników, które było podsumowaniem całorocznej pracy dzieci i nauczycieli nad Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa. Na uroczystości obecny był pan dyrektor –K. Gajewski i pani dyrektor- A. Szemiel oraz dzieci przebrane za ulubione postaci z książek. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie wszystkie akcje szkolne, których celem była popularyzacja czytelnictwa. A było tego wiele.Obejrzeli prezentację na dużym ekranie i mogli dostrzec siebie na zdjęciach wykonanych podczas spotkań książką. Każda klasa zaprezentowała swoją pracę. Uczniowie klasy IIIa zagrali wcześniej w przedstawieniu ,,Calineczka’’, a klasa IIa wystawiła teatrzyk kukiełkowy ,,Czerwony kapturek’’, natomiast uczniowie z klasy IIb zaprezentowali swoje komiksy o doktorze Dolittle. Podczas gali wystąpiły dzieci z klasy 0a i 0b, które zaprezentowały wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy oraz zaśpiewały piosenki do słów naszych poetów. Pierwszoklasiści opowiedzieli o swoich książkach poznanych w tym roku szkolnym i o tym , czego nas uczą. Wzięli udział w paradzie postaci z książek, do której dołączyli się starsi koledzy i koleżanki. Było wesoło i kolorowo, i jak to bywa na galach elegancko oraz podniośle. Pan dyrektor ciepło wypowiadał się o zaangażowaniu dzieci w programie. Na koniec galę uroczyście zakończono. Pożegnaliśmy się z koleżankami i kolegami, ale nie z książką. Niektórzy z nas w ciągu całego roku zdążyli się z książką zaprzyjaźnić i nie wyobrażają sobie nie mieć z nią codziennego kontaktu.

Wyjątkowa wycieczka – wyjątkowych dzieci

2017-0AmuzeumMorskieW minioną środę, 17 maja, klasa 0A była na wycieczce w Muzeum Żuraw i Ośrodku Kultury Morskiej.
Uczniowie byli zafascynowani licznymi wystawami, zadawali pytania i rozwiązywali multimedialne zagadki. Zwiedzili wystawę ukazującą obraz życia w dawnym Gdańsku między innymi kantor kupca, salon w gdańskiej kamienicy. Natomiast w Ośrodku Kultury Morskiej wystawę pt. „Łodzie Ludów Świata” i „Statki Nasza Pasja”.
Pani Kasia i Pani Martyna były bardzo dumne ze swoich wychowanków, którzy zachowywali się w muzeach jak stali bywalcy. Dzieci swoim zachowaniem wzbudzały podziw Pań pracujących w muzeach.
W piątek dzieci wzięły udział w Gali Czytelnictwa na której zaprezentowały wiersz pt. „Warzywa” – Juliana Tuwima.

Podziękowanie wolontariuszom

2017_wolontariuszeMaratonuUczniowie-Wolontariusze naszej szkoły, którzy obsługiwali punkt żywieniowy na 15-tym kilometrze III Maratonu Gdańskiego, zostali przez organizatorów Maratonu nagrodzeni wyjściem integracyjnym do Centrum U7. W czwartek 18 maja 2017r., na przyjacielskich rozmowach, wspólnej zabawie i zdrowej rywalizacji, spędzili mile czas. Teraz czekamy na następny rok i IV Maraton Gdański!

Klasa VA w Ciuciu Cukier Artist

2017_5aCiuciuW środę 17 maja klasa VA z wychowawcą wybrała się do CIUCIU Cukier Artist na ulicy Długiej. Wspólnie obejrzeliśmy pokaz ręcznie robionych słodyczy, a następnie sami mieliśmy okazję wykonać fantastyczne lizaki. W drodze powrotnej, korzystając z pięknej pogody udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, opowiadając wspólnie o mijanych zabytkach. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Kościele Św. Katarzyny, a po nim lekka „kąpiel” przy fontannach…

Klasy trzecie na wycieczce po TVP Gdańsk

2017_3abTVPW dniu 16 maja 2017r. wybraliśmy się na wycieczkę do TVP Gdańsk. Na miejscu mogliśmy zobaczyć studio, gdzie nagrywane są popularne programy np. „Panorama”. Dowiedzieliśmy się również na czym polega praca dziennikarza. Każde z nas miało możliwość poczuć się jak kamerzysta, czy też dziennikarz. Poznaliśmy nowoczesne kamery, oświetlenia, ale również sprzęt, który był używany dawniej np. przeróżne aparaty, kamery, mikrofony itp. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na chwilę w Parku Oliwskim, aby podziwić piękno przyrody i nieco odpocząć.
Wycieczka była udana i interesująca. Polecamy innym klasom.

Spotkanie z żołnierzem gen. Maczka

2017_6abKombatant15 maja 2016r., w ramach projektu historycznego IPN, w którym uczestniczą uczniowie klas VI - tych, gościliśmy w naszej szkole niezwykłego Gościa. Był nim Pan kapitan Wacław Butowski, kombatant, który walczył podczas II wojny światowej w w 1. Dywizji Pancernej pod dowództwem Generała S. Maczka. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas VIA i VIB, uważnie słuchali opowieści naszego gościa, jego wspomnień, które wszystkich zafascynowały. Pan kapitan zostawił dla potrzeb projektu mnóstwo zdjęć i kopii dokumentów, które wykorzystamy w następnej fazie naszych działań.

Nowi mali świeci

2017_fatimaW niedzielę, 14 maja, uczniowie z naszej szkoły wzięły udział we Mszy św. jako dzieci fatimskie: śś. Łucja, Franciszek i Hiacynta. Emilka, Jakub i Tosia świetnie odegrali swoje role. W czasie kazania ks. Piotr przeprowadził z nimi krótką rozmowę, podczas której przybliżył nam postacie nowych małych świętych- Franciszka i Hiacynty. Papież Franciszek wyniósł je na ołtarze podczas swojej pielgrzymki do Fatimy w rocznicę 100-lecia Objawień Matki Bożej.

Klasa IV b w Piwnicy Romańskiej

2017_4bPiwnicaRomanskaW piątek, 12 maja, klasa IVB wybrała się na wycieczkę do Piwnicy Romańskiej w Gdańsku. Po drodze uczniowie poznali postać mistrza Jana Heweliusza oraz historię kościoła pod wezwaniem Świętego Mikołaja (a także w ciszy i skupieniu obejrzeli wnętrze świątyni). W Piwnicy obejrzeli krótki film animowany o dziejach tego miejsca, następnie zeszli w podziemia. Największe wrażenie wywarła ściana kości, oraz niesamowity klimat wszystkich pomieszczeń.

Rocznica śmierci marszałka Piłsudskiego

2017_pilsudski12 maja przypada kolejna rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Licznie zgromadzeni mieszkańcy Gdańska i Pomorza oddali hołd pierwszemu naczelnikowi odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej.
W uroczystości wziął udział także nasz poczet sztandarowy, jako jedna z reprezentacji gdańskich szkół.

Rowerowy, ale i również saneczkowy maj w SP nr 69

2017_10MAJPogoda wciąż nas „nie rozpieszcza”, ale my się tym nie martwimy i do szkoły przyjeżdżamy na rowerach, hulajnogach i rolkach.
10 maja aura spłatała nam psikusa i przykryła szkolną górkę śniegiem, co wykorzystał Rafałek z 0a i Pan Dyrektor…

W gabinecie weterynaryjnym

2017_weterynarzDnia 9 maja 2017 r. klasy drugie w ramach projektu „Pomyśl, kim zostaniesz, kiedy dorośniesz?” wybrały się na pieszą wycieczkę do gabinetu weterynaryjnego Pana Marcina Czernielewskiego.
Głównym celem naszego spotkania było poznanie specyfiki pracy weterynarza oraz kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt. Pan weterynarz opowiadał dzieciom o swojej pracy oraz uświadamiał, że zwierzęta tak jak ludzie chorują i cierpią, a czasem potrzebują pomocy lekarskiej. Dzieci miały okazję obejrzeć podstawowy sprzęt lekarski i gabinet, w którym przeprowadza się zabiegi i operacje. Były również obserwatorami badania czworonożnych przyjaciół, a najodważniejsze mogły pogłaskać pacjentów pana doktora.
Składamy serdeczne podziękowania panu Marcinowi za przyjęcie nas w gabinecie.
W oczekiwaniu na wizytę u weterynarza miło spędziliśmy czas na zabawie na placu Generała Józefa Wybickiego oraz zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia przy pomniku Guentera Grassa, pisarza, noblisty i Honorowego Obywatel Miasta Gdańska.

Nasz Generał ma swojego tulipana

polski_tulipanDziś, 8 maja, przypada 125. rocznica Urodzin naszego patrona Generała Stanisława Sosabowskiego. W holenderskim mieście Driel odbędzie się z tej okazji nadanie imienia “Generał Stanisław Sosabowski” nowej odmianie tulipana. To kolejne upamiętnienie generała, który dla wielu Holendrów jest bohaterem II wojny światowej.
My również pamiętamy i jesteśmy dumni z Naszego Generała!

Holandia: będzie nowy polski tulipan
Holandia: Nowa odmiana tulipana nazwana imieniem polskiego generała

Co nowego w świetlicy?

2017_co_nowego_w_swietlicyInne gry przyniesione do szkoły zawsze wzbudzają duże zainteresowanie. Tak było i dzisiaj.
Co się działo w świetlicy?
Dzieci grały w Tangram, w grę Ręka Mnie Nęka oraz mogły pobawić się robotem Mindstorms EV3.
Kolejka do bliższego spotkania z klockami Lego Mindstorms EV3 była duża. Niektórzy z zacięciem konstrukcyjnym wykonali innowacyjne zmiany w wyglądzie robota, czym wzbudzili zachwyt kolegów i koleżanek. Nawet najmłodsze dzieci sprawnie sterowały robotem. Zabawy było co niemiara. Chciałoby się więcej.

Panie Dyrektorze prosimy, może udałoby się zakupić do szkoły Lego Mindstorms EV3. Uśmiech dziecka wszak jest niezastąpiony! Z pewnością i inni przyłączą się do tej prośby.

Informacje o grach


Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

2017_3majaDnia 27 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ten dzień był wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna i Patriotyzm.
Aby upamiętnić to doniosłe wydarzenie w historii Polski, uczniowie klas trzecich oraz chórek szkolny przygotowali część artystyczną o patriotycznej wymowie.
W akademii brał udział poczet sztandarowy naszej szkoły. Uroczystość zainicjowało odśpiewanie hymnu narodowego. Uczniowie zaprezentowali wiersze dotyczące ważnych słów, tj: Wolność, Ojczyzna, Naród. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń 3 maja 1791 r. i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski.

Zabawki dla chorych dzieci

2017_ZabawkiDlaChorychDzieciakowWiosną dzieciaki z naszej szkoły oraz inne (dzieci i wnuki naszych nauczycieli) wzięły udział w akcji zbierania zabawek dla chorych dzieci w gdańskich szpitalach. Jest to kolejna już akcja organizowana przez Pana Przemka Szalińskiego, tym razem pod patronatem „Fundacji Przemek Dzieciom”. Zebraliśmy sporo maskotek, książek i gier dla dzieciaczków w różnym wieku i mamy nadzieję, że przyniosą im radość.
Akcję pilotowały: Dorota Bogdanowicz i Hanna Borowska-Warchoł.
Dzieciaczki, dziękujemy Wam serdecznie i alfabetycznie:
Bublewicz Xavier, Cholewa Sebastian, Czapkowscy Iwo i Lena, Engelberg Zuzia, Grzędziccy Patryk i Wiktoria, Kalisz Maciuś, Łaszczewska Karolina, Maciaszek Nikodem, Matłach Alan, Daria i Dominik, Milnikel Oliwia, Nawrocka Dominika, Piontke Patrycja, Paweł i Kacper, Sutor Malwina, Marietta i Pola, Szreder Agnieszka, Warchoł Tonia i Igor oraz Welker Nikola, Tymek i Maja.

ROWEROWY MAJ także w SP 69!

Rowerowy-Maj123 gdańskie szkoły i przedszkola, a wśród nich nasza Szkoła weźmie udział w czwartej edycji kampanii Rowerowy Maj. Już od 4 maja zachęcamy naszych uczniów do docierania do szkoły na rowerach, hulajnogach i rolkach. Kampania potrwa do 31 maja.
Zanim wsiądziesz na rower, hulajnogę lub założysz rolki - porad kilka:
- wraz z rodzicami uzgodnij trasę dojazdu do szkoły,
- sprawdź swoje umiejętności jazdy w obecności rodziców,
- przygotuj sprzęt do drogi: sprawne hamulce (rower, hulajnoga, rolki), dzwonek, światła odblaskowe i zapięcie (rower)
- załóż kask i jeśli chcesz inne ochraniacze (na łokcie i kolana).
Powodzenia!

Ciekawe informacje nt. kampanii Rowerowy Maj

NPRCz Galeria "KOSZULKOWO"

2017_koszulkowoW dniu 26 kwietnia miała miejsce pierwsza edycja prezentacji koszulek, ozdobionych ulubionym bohaterem literackim. Każda klasa przygotowała kolorowe, wiosenne bluzki, z których uśmiechali się do nas znani bohaterowie książkowi. „Pojawił” się Pinokio, ”odwiedziła‘’ nas Alicja z Krainy Czarów i Ania z Zielonego Wzgórza, Kopciuszek i Charli z Fabryki Czekolady i wiele innych książkowych bohaterów. Dzieci z entuzjazmem opowiadały za co podziwiają bohaterów i jakie ich cechy warto naśladować. Przedstawiciele klas wieszali swoje t-shirty na sznurkach i przypinali je klamerkami. W ten oto sposób powstała niezwykła szkolna Galeria „Koszulkowo”. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili!

W Muzeum Bursztynu

2017_0aMuzemumBursztynu25 kwietnia, uczniowie z klasy 0A zwiedzili Muzeum Bursztynu, które mieści się w Katowni w Gdańsku.
Dzieci obejrzały film edukacyjny „Jak powstał bursztyn”. Opisywały i podziwiały barwy, kształty i wielkość oglądanych okazów. Podziwiały inkluzje bursztynowe. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziły u dzieci wyroby z bursztynu takie jak: biżuteria, owoce, szachy, gitara i szkatułki. Pracownicy muzeum pokazali również cele, w których przed wiekami karę odbywali więźniowie.
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzenie zewnętrznej części budynku Muzeum oraz Bramy Wyżynnej.

Ponowne spotkanie w ramach projektu „Pomyśl, kim zostaniesz, kiedy dorośniesz?”

2017_muzykKolejne spotkanie dla klas I-II z cyklu poznawania ciekawych zawodów już za nami. We wtorek 25.04.2017r. odbyły się kolejne zajęcia, które dotyczyły zawodu jakim jest muzyk. Panowie, którzy przybyli do naszej szkoły to perkusista i gitarzysta. Dzięki nim poznaliśmy pracę, którą wykonują na o dzień, ale również instrumenty na których grają. Zaprezentowali nam zestaw perkusyjny, czyli bęben basowy, werbel, talerze, tamburyn, a także gitarę na której można grać każdy rodzaj muzyki począwszy od rocka, aż po muzykę klasyczną. Jednak to nie wszystkie niespodzianki. Nie tylko mogliśmy wysłuchać granych utworów przez muzyków, ale co niektórzy z nas mogli również spróbować gry na danym instrumencie. Kto wie, może któreś z nas pójdzie śladem muzyków?
Serdecznie dziękujemy za prezentację.

Wizyta klasy VI B w ECS

2017_6bECSDnia 24.04.2017r. uczniowie klasy VI b wybrali się na wycieczkę do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, która ma charakter interaktywny.
Mieliśmy możliwość przeniesienia się w czasie i poznawać przeszłość, np. w pokoju typowego polskiego mieszkania z lat 70-tych, przemieścić się do sali robotników Stoczni Gdańskiej, pokoju przesłuchań z lat 70-tych, czy wreszcie pomieszczenia, gdzie toczyły się obrady Okrągłego Stołu w 1989 r.
Niezwykłe wrażenie wywołują autentyczne eksponaty pozyskiwane przez Centrum od rodzin ofiar, bądź też ciężko rannych robotników grudniu 1970 r. Nie zabrakło też jednego z najciekawszych eksponatów, czyli tablicy z postulatami robotniczymi z sierpnia 1980 r.
Na koniec wizyty w Centrum, mieliśmy możliwość zostawienia po sobie śladu w formie zapisków na specjalnie przygotowanych kartach ułożonych w logo Solidarności.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

2017_dzien_praw_autorskich„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła…”
Wisława Szymborska

Nasza szkoła obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich świętuje poprzez wydarzenia takie jak:
- Galeria „Koszulkowo”
- Konkurs „Pięknie czytam”
- Konkurs „Książeczki ze szkolnej półeczki”

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEGO ŚWIĘTOWANIA!

Światowy Dzień Ziemi

2017_dzienziemi21 kwietnia 2017 roku w Naszej szkole w nietypowy sposób obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wybrali się na EKO-JOGGING po osiedlu. Uczestnicy wydarzenia z inspiracji Profesora Hiroakiego Tanaki truchtali w tempie „Niko Niko” (Uśmiech Uśmiech), a w dłoniach trzymali zielone baloniki, na których były wypisane proekologiczne hasła. Wśród kilkudziesięciu pojawiły się np.:
Segreguj śmieci, abyś miał zdrowe dzieci;
Świat zadymiony ma same złe strony;
Szanuj zieleń, boś nie jeleń, tylko jeleń niszczy zieleń.
Po Eko-joggingu przy wejściu do Szkoły stworzyliśmy galerię. Było zdrowo i wesoło, a my pokazaliśmy, że najprawdopodobniej do SP nr 69 uczęszczają najbardziej kreatywni gdańscy uczniowie. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.
Reporter Szkolny

Dni Ziemi

dzienziemiObchody Dni Ziemi zaczęły się już w czwartek 20 kwietnia we wszystkich klasach, które w tym dniu miały lekcje przyrody.
Naszym wychowankom nie jest obca ekologia, mieli okazję wykazać się pomysłowością i wiedzą na temat sposobów dbania o naszą planetę - Ziemię. Uczniowie podzieleni na grupy układali hasła ekologiczne. Powstało ich naprawdę dużo.

Oto niektóre z nich:
Lasy, drzewa, kwiaty, łąka – to natury jest skarbonka!
Jeśli widziałeś kłusownika, dzwoń na policję - niech drań na drzewo zmyka!
Segreguj śmieci, bo czas leci!
Chuck Norris segreguje śmieci, Ty też segreguj!
Nie pal śmieci, bo to zabija dzieci!
Czerwona księga może się stać zielona!
Czy widzisz te biedne kapibary, wombaty i lemingi? Za parę lat mogą stracić swój domek!
Nie zabijaj zwierząt bo jest ich coraz mniej!
Nie śmieć kolego, bo to robi coś złego!
Chroń zwierzęta bo to istoty, które mają uczucia!
Bądź ekologiczny i sprzątaj po swoim psie!
Zgniatajcie plastikowe butelki!
Amelia, Karolina i Wiktoria segregują odpady, bądź jak one!
Telewizor zgaś, oszczędzaj prąd i mniejsze rachunki płać!
Hokus pokus, ence - pence dbaj o Ziemię bo masz ręce!
Raz, dwa, trzy zadbaj o Ziemię dzisiaj Ty!
Ekologia, fajna sprawa, jak posprzątasz jest zabawa!
Jeśli segregujesz śmieci, to życie Ci miło zleci!
Każdemu sercu bliska ochrona środowiska!
Oszczędzaj naturę, zbierając makulaturę!

Interaktywna lekcja matematyki

2017_matematyka_tablety_kl6W trakcie zajęć z matematyki nieustannie korzystamy z Mobilnej Pracowni Komputerowej. We wtorek na lekcji matematyki uczniowie korzystali z aplikacji Kahoot! - ćwiczyli zapisywanie równań.
Na learningapps.org łączyli w pary takie same wyrażenia algebraiczne.
Przy tablicy interaktywnej Wiktoria i Emilia rozwiązują przykłady z multipodręcznika z wydawnictwa GWO.

Wykład profesora Tanaki nt. slow joggingu

2017_slowjogging_wykladW poniedziałek 10 kwietnia 2017 r. o godz. 17.00 na terenie naszej szkoły mieliśmy zaszczyt wysłuchać wykładu prof. Hiroakiego Tanaki, dyrektora Fizjologii Sportu w Japonii, który dość licznej grupie słuchaczy przedstawił zalety slow joggingu. Dzień wcześniej prelegent wziął udział w 3. Gdańsk Maratonie, co dało okazję do zmierzenia się z nim, na tym królewskim dystansie, Panu Dyrektorowi i wszystkim uczestnikom biegu charytatywnego, o którym wcześniej pisaliśmy.
Na wstępie wszystkich gości przywitał Pan Dyrektor Kamil Gajewski, który także zaskoczył wszystkich przemawiając po japońsku i to z niezłym akcentem. W tym samym języku o korzyściach dla sylwetki i zdrowia mówił prof. Tanaka, a na polski tłumaczyła go pani Magdalena Jackowska, podróżniczka, instruktorka i asystentka profesora. Bieganie w stylu „niko niko” (jap. z uśmiechem), sądząc po reakcjach słuchaczy, cieszyło się dużym zainteresowaniem. Na specjalnie przygotowanych slajdach można było obejrzeć podstawy naukowe zalet biegania, chociażby dość zaskakującą informację, że nawet przy truchcie spalamy dwa razy więcej kalorii niż podczas spaceru.
Pod koniec spotkania, pan Adam Antonijczuk ze Stowarzyszenia Slow Jogging Polska sprawdził czujność widowni, zadając pytania dotyczące wykładu i wręczając cenne upominki.

Koniec wieńczy dzieło — podsumowanie Akcji charytatywnej

2017_maraton_czekW poniedziałek 10 kwietnia 2017 r. w naszej szkole miała miejsce niecodzienna uroczystość przekazania kwoty 5000 zł na rzecz Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Specjalnie przygotowany na tę okazję czek, z ramienia tej znanej organizacji dobroczynnej, odebrały Panie Anna Włodkowska (Koordynator Wolontariatu Fundacji Hospicyjnej) oraz Anna Janowicz (wiceprezes tej fundacji). Zaszczytna rola wręczenia owoców wielomiesięcznej zbiórki pieniędzy przypadła Panu Leszkowi Cudnowskiemu, rodzicowi ze Szkoły Podstawowej nr 8, której sztafeta „pobiła” Pana Dyrektora Kamila Gajewskiego podczas 3. Gdańsk Maratonu. Warto nadmienić, że sam pomysł ścigania się w celu wsparcia Hospicjum jest pomysłem Pana Dyrektora, który pod koniec października ubiegłego roku zainicjował ten szlachetny projekt. Wyzwanie do charytatywnej rywalizacji podjęło w sumie 6 sztafet (po dwie z SP nr 8 i SP nr 69, po jednej z 1 LO oraz „Gdańskich Młynów”).
Podczas gdy biegacze trudzili się przygotowaniem do maratonu, wielu innych przekazywało dar serca na konto udostępnione przez Radę Rodziców przy naszej szkole, za co serdecznie dziękujemy w imieniu podopiecznych Hospicjum.
Pozostając w temacie podziękowań, nie możemy zapomnieć o dość licznej grupie naszych uczniów, którzy wraz z p. Bożeną Mociewicz i innymi nauczycielami wspierali maratończyków w punktach żywieniowych i dopingowali ich. Pan Dyrektor zapewnił także o kontynuacji dzieła w następnym roku. Zachęcamy już dziś wszystkich do włączenia się do jego wsparcia.

Klasa Va i VIa na zajęciach slow joggingu

2017_slowJoggingDnia 10 kwietnia klasy VA oraz VIA uczestniczyły w wyjątkowych zajęciach Slow Joggingu. Razem z wiceprezydentem miasta Piotrem Grzelakiem uczniowie zgłębiali tajniki tej wyjątkowej sztuki biegania, którą przybliżył sam profesor Hiroaki Tanaka. Swoisty trening, świetna pogoda, urokliwe miejsce Góry Gradowej oraz dobre nastawienie uczniów sprawiły, iż wszyscy wracali „Niko Niko”, tzn. „Tempo z uśmiechem”.

3. Gdańsk Maraton

2017_3GdanskMaraton9 kwietnia odbył się 3. Gdański Maraton, w którym na czele z Panem Dyrektorem Kamilem Gajewskim wzięli udział nauczyciele. Bieg był zwieńczeniem projektu charytatywnego dla Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Szczytny cel dodawał wszystkim energii i zaangażowania. Półroczne treningi nauczycieli oraz rodziców biegnących w sztafetach maratońskich przyniosły wszystkim dużo radości i satysfakcji.
Oprócz ogromnego wysiłku kadry pedagogicznej, swój udział zaakcentowali również uczniowie z klas IV, V i VI, którzy obsługiwali punkt odżywczy na 15 km Maratonu. Przygotowywali stanowiska z wodą, napojami izotonicznymi i bananami. Szkolni wolontariusze okazali się również świetnymi kibicami, którzy mimo wiatru i niskiej temperatury, nie oszczędzali swoich sił i z wielkim zaangażowaniem dopingowali biegnących maratończyków. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy potrafią działać sprawnie, szybko, wkładając w swoją pracę dużo poświęcenia i energii. W Maratonie wzięło udział prawie 3400 biegaczy.

Wyniki naszych maratończyków:
sztafeta SP8_męska "KONICZYNY": 3:20:32;
sztafeta I LO Gdańsk: 3:38:12;
Pan Dyrektor: 3:47:13;
sztafeta SP8_żeńska "KONICZYNKI": 3:49:56
Martyna Wilczewska: 3:50:32;
sztafeta „Gdańskie Młyny”: 3:50:41
sztafeta SP69_nr2: 4:18:18 sztafeta
SP69_nr1: 4:23:05
Leszek Cudnowski (rodzic z SP nr 8): 4:38:08.

Zostało już tylko kilka dni zbiórki pieniędzy na Hospicjum!

hospicjum_allJuż od 6 miesięcy nasza szkoła zbiera fundusze na rzecz Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza, aby zorganizować wyjątkowy Dzień Dziecka dla jego podopiecznych.
10 kwietnia 2017 r. nastąpi przekazanie całej zebranej kwoty tej placówce.
Zanim to nastąpi, dzień wcześniej, tj. 9 kwietnia, Pan Dyrektor będzie się ścigał z 4 sztafetami, które podjęły się trudu wielomiesięcznych treningów, aby go pobić na trasie 3. Gdańsk Maratonu. Sam pojedynek i idea jaka mu przyświecała zostały opisane na stronie internetowej naszej szkoły www.szkola69.cba.pl.

W tym biegu biorą udział:
- Pan Dyrektor Kamil Gajewski (42 km 195 m) oraz

Sztafeta SP69_nr1:
1. Cezary Podolski (16,5 km),
2. Iwona Uba (8 km),
3. Radosław Klonowski (10,3 km),
4. Barbara Antonowicz (7,4 km).

Sztafeta SP69_nr2:
1. Żaneta Bublewicz (16,5 km),
2. Monika Bublewicz (8 km),
3. Damian Szweda (10,3 km),
4. Tomasz Biernacki (Mistrz Europy w Kick-boxingu - 7,4 km).

Sztafeta I LO Gdańsk:
1. Dominik Glebow (16,5 km),
2. Klaudia Lemczak (8 km),
3. Alicja Jodko-Haupa (10,3 km),
4. Elżbieta Krupa-Grabowska (Dyrektor Szkoły - 7,4 km).

Sztafeta „Gdańskie Młyny”:
1.Marcin Kozikowski (16,5 km),
2.Piotr Kisiel (8 km),
3.Daniel Mazepa (10,3 km),
4.Joanna Rezmer-Mazepa (7,4 km).

Sztafeta SP8_żeńska "KONICZYNKI":
1. Anna Zalewska,
2. Agnieszka Giec,
3. Sylwia Jankowska,
4. Małgorzata Zwolińska.

Sztafeta SP8_męska "KONICZYNY":
1. Tobiasz Całuch,
2. Przemysław Orłowski,
3. Marek Szweda,
4. Przemysław Tymczuk.

Rodzic z SP8:
Leszek Cudnowski (42 km 195 m).

Na zdjęciu znajdują się podopieczni Hospicjum – to dla nich zorganizowaliśmy Akcję Charytatywną.
Gdyby ktoś jeszcze zechciał ją wesprzeć, to dane do przelewu podajemy poniżej:

Konto Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 69 w Gdańsku;
nr konta: 88 1240 2920 1111 0000 4500 2485
w tytule wpłaty koniecznie dopisać „Dzień Dziecka w Hospicjum”.
Do tej pory udało się nam zebrać:
4942 zł (stan na 7 kwietnia 2017)

Spotkanie z wolontariatem hospicyjnym

2017_spotkanieHospicjum6 kwietnia 2017r. uczniowie, którzy w niedzielę 9 kwietnia będą wspomagać biegaczy III Gdańskiego Maratonu spotkali się z Panią Anitą Mrug-Bazylczuk, przedstawicielką wolontariatu z Hospicjum im. Ks. Dutkiewicza, dla którego organizujemy całą akcję. Dowiedzieli się o pracy wolontariuszy w Hospicjum, poznali szczegóły opieki nad dziećmi i dorosłymi - podopiecznymi Placówki. Szczególną uwagę Pani Anita zwróciła na wartość uczestnictwa naszych uczniów w podobnych akcjach. Podkreśliła,jak ważna jest sama obecność i jak cenna jest pamięć o ludziach, a szczególnie dzieciach, ciężko chorych.

Niko Niko - bieganie z uśmiechem

WykladNikoNikoSerdecznie zapraszamy na bezpłatny wykład otwarty Niko Niko - bieganie z uśmiechem. Poznaj japoński sposób na bieganie, zdrowie i życie.
Wydarzenie odbędzie się 10 kwietnia 2017 r. o godz. 17:00 - sala gimnastyczna SP 69 w Gdańsku.

Wykład tłumaczony na język polski poprowadzi prof. Hiroaki Tanaka - znany japoński fizjolog, specjalista rekreacyjnych metod aktywności ruchowych jako prewencji wielu chorób cywilizacyjnych, twórca metody slow joggingu. Członek wielu organizacji i stowarzyszeń sportowych. Autor podręczników o bieganiu oraz książek popularno-naukowych o tematyce zdrowotnej.

O wykładzie na www.gdansk.pl

Światowy Dzień Świadomości o Autyzmie

2017_autyzm_marszDnia 3 kwietnia obchodziliśmy w Naszej Szkole Światowy Dzień Świadomości o Autyzmie, który upłynął pod hasłem „Nie bądź zielony w temacie autyzmu, w kwietniu bądź niebieski”. Tego dnia w akcie solidaryzmu z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu wszystkie dzieci, nauczyciele i pracownicy szkoły „zaświecili na niebiesko” ubierając się na ten kolor.
Zgodnie z hasłem przewodnim odbyły się zajęcia warsztatowe pt. „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”. W realizowaną tematykę wprowadził dzieci pokaz filmowy pt. „Autyzm- świat widziany oczami osoby z autyzmem”, który pomógł zrozumieć i uwrażliwić się na autyzm. Uczniowie poprzez doświadczenia sensoryczne mogły przenieść się do świata autyzmu i poczuć jak poszczególne zmysły zniekształcają odbiór rzeczywistości. Dzieci zrozumiały, że dla tych wyjątkowych osób ważna jest akceptacja i wsparcie ze strony otoczenia.
Podsumowaniem tegorocznych obchodów był Marsz Jedności z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w którym uczestniczyła cała społeczność szkolna na czele z Panem dyrektorem. Niebieskie balony oraz transparenty z hasłami: „Nie zarażę Cię autyzmem, ale mogę optymizmem”, „Zrozumienie dla autyzmu nie wymaga altruizmu” towarzyszyły uczestnikom pochodu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, nauczycielom oraz rodzicom za aktywny udział w tegorocznych obchodach.

Akcje charytatywne Szkolnego Koła Caritas

2017_caritas_akcjeWiosna24 i 25 marca przez 15 godzin zbieraliśmy żywność w markecie Biedronka we Wrzeszczu. Dzięki hojności ludzi dobrej woli udało nam się zebrać dużą ilość żywności o długim terminie ważności do spożycia, która trafiła do potrzebujących rodzin, świetlic terapeutycznych, starszych, samotnych ludzi.

W dniu 2 kwietnia, jak co roku braliśmy udział w "Polach Nadziei na Pomorzu". Kwestowaliśmy na rzecz hospicjów przed Kościołem Zmartwychwstania Pańskiego we Wrzeszczu. Dziękujemy wrażliwym Parafianom, w ciągu jednej niedzieli uzbieraliśmy, jak nam się wydaje,sporą sumę. Dane co do wyników zbiórki, będą nam przekazane po przeliczeniu pieniędzy przez komisję.

Pola Nadziei

2017_pola_nadzieiJuż po raz szósty pomorskie hospicja przeprowadziły zbiórkę na rzecz swoich podopiecznych pod hasłem „POLA NADZIEI”. Na ulicach Trójmiasta pojawili się wolontariusze w żółtych koszulkach, którzy w zamian za datki wręczali żonkile. Kolejny rok uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji na terenie pobliskiej parafii p.w. NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej. W imieniu parafialnej Caritas dziękujemy dzieciom za wzięcie udziału i za pomoc wszystkim osobom zaangażowanym w zbiórkę.

Zdrowe śniadanie to podstawa

2017_0_zdrowieW minionym tygodniu Zerowiaczki zajmowały się promocją zdrowia. W środę 29 marca w ramach zajęć „Zdrowe śniadanie to podstawa” dzieci robiły kanapki bogate w witaminy za sprawą pieczywa razowego, warzyw, wędlin i sera. Natomiast w piątek przygotowywały sałakę owocową. Dzięki tym zajęciom najmłodsi uczniowie oprócz zasad zdrowego odżywiania nauczyły się również samodzielności związanej z właściwym obsługiwaniem noża i widelca krojeniem, smarowaniem, obkładaniem kanapki oraz sprzątaniem po posiłku. Kolejnym ważnym elementem w dbaniu o zdrowie jest ruch fizyczny oraz przestrzeganie zasad czystości. Dzieci uczestniczyły w licznych grach i zabawach na świeżym powietrzu, a po zabawie nie zapominały o toalecie.

Klasa VIA w Teatrze Miniatura na spektaklu „KASIEŃKA”

2017_VIa_Kasienka31 marca klasa VIA uczestniczyła w nietypowym spektaklu, który miał wyjątkową formę inspirowaną filmem animowanym i grafiką komiksową. Ten niezwykły teatr cieni przyciągnął odbiorców niesamowitą prostotą oraz refleksją nad ponadczasowymi problemami dojrzewania młodego człowieka. „Kasieńka” to adaptacja debiutanckiej powieści Sarah Crossan, napisana wierszem białym, co sprawia, że utwór jest lapidarny i bardzo wyjątkowy. Autorka porusza w swej powieści problemy dorosłych, ale pisze o nich w sposób zrozumiały dla dzieci, pisze o kimś, kto „dojrzewa mimo bólu”… „Kasieńka” to pełna bliskich nastolatkom emocji opowieść o przyjaźni, pierwszej miłości, osamotnieniu, niezrozumieniu, a także walce o swoje marzenia. Niezwykła historia o nastoletniej Kasieńce daje młodemu odbiorcy nadzieję i pokazuje, jak można poradzić sobie w najtrudniejszych chwilach…

Lekcje historii nie muszą być nudne!

2017_historia_planszowkiDzisiaj klasa VIB, podobnie jak niedawno klasa VIA, miała lekcję historii polegającą na... graniu w gry planszowe. Warunkiem wykorzystania gry była tematyka historyczna. I tak, utworzyliśmy 6 zespołów, które z emocjami poznawały arkana historii zmagając się z: Dywizjonem 303, stojąc w Kolejce jak w PRL-u, prowadząc dywizję pancerną, rozpoznając znaki a nawet przechodząc całą historię ludzkości w grze "Był sobie człowiek"!

Spektakl muzyczny „A to trąba”

2017_trabaW środę, 29 marca, odbył się spektakl muzyczny pt. „A to trąba” w wykonaniu trzech muzyków i wodzireja. Dzieci poznały instrumenty: trąbkę, puzon i tubę.
Prezenter wprowadził słuchaczy w świat muzyki filmowej prosto z Hollywood. Dzieci brały udział w kręceniu filmu oraz w licznych konkursach i zabawach.
Ta lekcja muzyki na żywo dostarczyła dzieciom wielu ciekawych doznań artystycznych.

VIa na interaktywnej lekcji chemii i fizyki „O dwóch takich, co skropili azot”

2017_6aAzot28 marca klasa VIA uczestniczyła w wyjątkowej interaktywnej lekcji chemii i fizyki pt.: „O dwóch takich, co skropili azot”, czyli o zamrażaniu, podpalaniu i eksplozjach. Spektakl przeniósł odbiorców do świata ciekłych gazów, ekstremalnie niskich temperatur i widowiskowych doświadczeń. Wyjątkowe eksperymenty pokazały, jak azot zmienia stan skupienia, a także rolę tego gazu w kuchni molekularnej oraz historię dwóch wybitnych osobistości polskiej nauki: Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego.

Klasa III B wycieczka do Gdańska

2017_3B-piwnicaRomanskaKlasa III B w ramach programu „Turystyka dla Młodzika” odwiedziła Muzeum Archeologiczne w Gdańsku - Piwnicę Romańską. Zwiedzanie zaczęliśmy od pomniku Jana Heweliusza, następnie udaliśmy się do Piwnicy Romańskiej, która mieści się w samym sercu historycznego centrum Gdańska – na Placu Dominikańskim (obok Hali Targowej). Zwiedziliśmy zabytkową pozostałość po XIII - wiecznym Klasztorze Dominikanów, która niegdyś pełniła funkcję jadalni oraz kuchni. Obejrzeliśmy również wystawę prac wykopaliskowych oraz animację komputerową, która ukazywała zrekonstruowany wygląd budynków z których do dziś pozostały tylko część podziemna.

Podróż po Polsce

2017_0_poznajemyPolskeDnia 22 marca dzieci z zerówek uczestniczyły w projekcie nowej multimedialnej edukacji z animowanym bohaterem żółwikiem Tomkiem.
Multimedialna encyklopedia dostarczyła dzieciom wiele przyrodniczych i historycznych informacji. Dzięki technice animacji multimedialnej zerowiaczki odbyły podróż po Polsce z biegiem Wisły.
Na lekcji pt. „Wielka przygoda małego żółwika - Tomek poznaje Polskę” poruszane w ciekawy sposób były następujące tematy”:
- woda w przyrodzie;
- zachowanie nad wodą;
- profilaktyka i bezpieczeństwo;
- co pływa w rzece;
- kierunki na mapie;
- ciekawe zwierzęta;
- rodzaje krajobrazów;
- miasta i ich zabytki;
- polskie legendy takich miast jak: Toruń, Kraków, Gdańsk, Warszawa;
- ciekawostki o Polsce.
Dzięki nowoczesnemu przekazowi dzieci nabyły wielu informacji (uczyły się) chociaż nie wiedziały, że się uczą - potraktowały to jako świetną zabawę.
Na świetlicy odbyła się pogadanka i przypomnienie wiadomości z pokazu. Dzieci podzielone na dwie grupy wykonały plakaty czystej i zanieczyszczonej ziemi.

Muzyczna Wiosna  – TOP  TRENDY PL

2017_MuzycznaWiosnaDzień 21 marca w naszej szkole to tradycyjnie MUZYCZNA WIOSNA, czyli rozśpiewana i roztańczona impreza muzyczna - w tym roku pod hasłem TOP TRENDY PL. Na parkiecie królowały polskie przeboje z ostatniego roku. Wszystkie klasy zaprezentowały się rewelacyjnie! Nasze zeróweczki wykonały wiersz pt. „Kolorowa wiosna” oraz piosenki pt. „Maszeruje wiosna” i „Żabie kroki” w rytmie rock and rolla. Jury oceniało wykonawców w dwóch kategoriach: klasy I-III i IV-VI. Wśród młodszych dzieci I miejsce zajęła klasa IA z utworem zespołu Akcent pt. „Czekam na Ciebie”. W klasach starszych bezkonkurencyjna okazała się kl.VIA z piosenką Moniki Lewczuk & Alvaro Soler pt. „Libre”. Gratulujemy wszystkim wykonawcom, jak co roku pokazaliście na co Was stać! :)

Dzień Osób z Zespołem Downa

2017_downData 21 marca to wyjątkowy dzień nie tylko ze względu na nadejście upragnionej Wiosny, ale także to Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.
Z tej okazji, aby zwiększyć świadomość społeczną w ten wyjątkowy dzień założyliśmy różne kolorowe skarpetki: 3 par dorosłych i 21 dzieci, bo przecież chodzi o 3 chromosomy w 21 parze. Cała społeczność szkolna przesyła pozdrowienia niezwykłym dzieciom i dorosłym z Zespołem Downa.

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

2017_dzien_otwarty_sobota18 marca (sobota) w Naszej szkole odbył się po raz kolejny Dzień Otwarty. Przygotowane atrakcje można było obejrzeć w godzinach od 10.00 do 14.00. Już przy samym wejściu do Szkoły na naszych młodych gości czekały dwie niespodzianki, z których pierwsza polegała na pozostawieniu odcisku palca jako formy podpisu w Kronice Szkolnej — druga wymagała znajomości obsługi tabletu, za pomocą którego dzieci skanowały specjalny kod graficzny. Kod ten po zeskanowaniu zamieniał się na tekst zawierający opis wygranego gadżetu. Nie trzeba dodawać, że każdy los wygrywał. Z wygraną w ręku nasi milusińscy, wraz z rodzicami, kontynuowali zwiedzanie Szkoły, odwiedzając po drodze świetlicę, gdzie mogli obejrzeć barwne prace przygotowane przez Świetliczaków oraz ofertę Centrum Tańca „Gabi”. Stamtąd trasa zwiedzania prowadziła do szkolnej stołówki i sali korekcyjnej, a następnie do sali komputerowej, w której całe rodziny brały udział w specjalnie przygotowanym quizie ze znajomości kolorów w języku angielskim. Emocje sięgały zenitu, gdyż każdy chciał wygrać. W bibliotece szkolnej można było zapoznać się z książkami zakupionymi z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (nasza placówka otrzymała dofinansowanie na ten cel, w nagrodę za przedstawienie ciekawych projektów). W sąsiednim pomieszczeniu p. Bożena Mociewicz przedstawiła swój warsztat logopedy, po czym zwiedzający udali się na zajęcia z tablicą interaktywną, które przygotowała p. Ewa Grudzińska. Na tym samym piętrze można było jeszcze zapoznać się z arkanami „królewskiej gry”. Uczniowie klasy Ia zademonstrowali czego nauczyli się podczas regularnych zajęć szachowych, które odbywają się raz w tygodniu w ciągu całego roku szkolnego. W klasach, w których na co dzień uczą się klasy zerowe, maluchy mogły pobawić się w gry edukacyjne oraz zasmakować dorosłego życia, przyjmując role kucharek i kelnerek w restauracji. Harcerze ze szczepu „Wilki” dyżurowali w swojej harcówce i zachęcali do wstąpienia w ich szeregi. I gdy wydawało się, że to już koniec zwiedzania, przyszedł czas na „wygibasy”. Na sali gimnastycznej p. Iwona Uba robiła wszystko, aby każdy mógł wyginać śmiało ciało. Także w sali gimnastycznej można było zobaczyć w akcji następców Marcina Gortata. To dzięki faktowi, że Nasza Szkoła, począwszy od roku szkolnego 2016/2017, rozpoczęła współpracę z Gdańskim Klubem Sportowym „Korsarz” każde dziecko z klas I-III może spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. Atmosfera, mimo niezbyt ładnej pogody, była bardzo radosna, a Pan Dyrektor Kamil Gajewski zapraszał na rozmowę do swojego gabinetu wszystkich rodziców, którzy wyrazili takie życzenie.

Wycieczka klasy III a do Gdańska w ramach programu Turystyka dla Młodzika

2017_TdM_kl3_BasztaRomanskaWiosna tuż, tuż, a z nią nadchodzi pora na wiosenne spacery. W dniu 17.03.2017r. klasa III a wyruszyła na wycieczkę do Gdańska, a dokładniej do muzeum jeszcze tak dokładnie nieznanego innym. Miejsce magiczne, nieodgadnione, które stało się celem naszego spaceru to Piwnica Romańska. Uczniowie wchodząc w podziemną budowlę, zwaną refektarzem, czyli jadalnią mogli wczuć się w atmosferę najstarszego klasztoru Dominikanów. Podczas wycieczki uczniowie zatrzymali się przy pomniku Jana Heweliusza, a także przy Baszcie Jacka. Wycieczka była udana, a muzeum było pełne tajemniczości i emocji.

Wizyta Przedszkolaków w Naszej Szkole

2017_DzienOtwarty_PrzedszkolakiW czwartek, 16 marca, przybyło do nas 43 dzieci z pobliskiego Przedszkola nr 33. Po powitaniu gości przez pana dyrektora mgr Kamila Gajewskiego przedszkolaki udały się do sali gimnastycznej na zumbę. Tu włączyły się do wspólnego tańca z trochę starszymi koleżankami. Potem obejrzały przedstawienie „Calineczka”. Następnie brały udział w zajęciach plastycznych. Zrobiły sobie przepiękne żabie opaski i kolorowały wiosenne kwiaty. Swoją wędrówkę po szkole zakończyły w zerówkach. Wysłuchały wierszy i piosenek przygotowanych przez swoich rówieśników. Na koniec maluchy otrzymały lizaki i papierowe żabki na patyczkach. Z niektórymi z nich spotkamy się w nowym roku szkolnym.

Filmy z wizyty Przedszkolaków (portal YouTube):
Pan Dyrektor Kamil Gajewski wita gości z Przedszkola nr 33
Tańce na sali gimnastycznej
Przedstawienie "Calineczka" wystawione przez klasy trzecie
Klasy trzecie śpiewają przedszkolakom
Wizyta przedszkolaków – zajęcia


Klasy IV w Bibliotece

2017_NPRCz_biblioteka_kl416 marca 2017 roku uczniowie klas IVA i IVB w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Bibliotece Manhattan. Tutaj dowiedzieli się sporo o pracy bibliotekarza (poznali FAKTY i MITY!).
Podczas krótkiej prelekcji zobaczyli jak wyglądały katalogi jeszcze 10 lat temu i nauczyli się korzystać z katalogów elektronicznych. Po podziale na grupy mieli do wykonania zadanie polegające na wyszukaniu w katalogu, a potem na półce, konkretnej książki. Wszystkie grupy zakończyły zadania z sukcesem! Uczniowie przekonali się, że Biblioteka to nie tylko miejsce gdzie wypożycza się książki drukowane, ale także audiobooki, filmy i gry, gdzie można bardzo atrakcyjnie spędzić wolny czas! Polecamy wszystkim!

Przedstawienie „Calineczka” wykonane przez uczniów klas trzecich

2017_calineczka_kl3W dniu 16.03.2017 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasy trzecie przedstawiły inscenizację bajki H.Ch. Andersena „Calineczka” dla kolegów i koleżanek z klas 0-3. Młodzi aktorzy, pięknie przebrani ogrywając poszczególne role spisali się na szóstkę. Do wystawienia przedstawienia włączyła się również pani Laura, która odbywa u nas praktykę. Swoją rolę odegrała perfekcyjnie. Dzieci przekonały się, że nie jest to łatwa praca być aktorem. Wyuczenie się ról, liczne próby, przygotowanie strojów oraz trema przed występem to duże wyzwanie dla małych aktorów. Dodatkowym atutem było wystąpienie nie tylko dla naszej szkolnej społeczności, ale dla przedszkolaków z Przedszkola nr 33, którzy w tym dniu odwiedzili naszą szkołę.
Było to niesamowite przeżycie dla młodych aktorów, że mogli dla tak dużej społeczności szkolnej pokazać swoje umiejętności i talenty.

Pokaz bohaterów literackich przygotowany przez kl. VI a

2017_ParadaPostaciLiterackichDnia 13 marca 2017r. w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa VI A przygotowała pokaz bohaterów literackich, przenosząc publiczność w świat baśni, przygód i mitów. Ten wyjątkowy czas był dla wszystkich świetną zabawą oraz przypomnieniem tego, co ukryte, śmieszne, czasem smutne, ale też piękne jest w naszych książkach. Niesamowite stroje, genialni aktorzy, fascynujący bohaterowie pokazali swoje oblicza: zacny król Aragorn, piękny elf Legolas, hobbit Bilbo Baggins, niezwykła Hera, lodowata Królowa Śniegu, delikatna Roszpunka, dziewczęca Nel Rawilson oraz Ania z Zielonego Wzgórza, pomysłowa i zaradna Pipi Pończoszanka, ciekawa świata Alicja z Krainy Czarów, zwinny i psotliwy Mikołajek, troskliwy Czerwony Kapturek, odważny Król Lew, mądry Szpak Mateusz oraz tajemniczy i milczący Duch przyszłych Świąt Bożego Narodzenia zagościli w SP nr 69.

Film z wydarzenia

Klasa VA w Centrum Nauki EXPERYMENT

2017_5aEksperymentW piątek 10 marca klasa VA z wychowawcą wybrała się na Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. To niecodzienna pracownia doświadczalna, w której w sposób namacalny można na własną rękę przeprowadzić eksperymenty, poznając prawa zachodzące w przyrodzie. Uczniowie wcielili się w rolę inżynierów, konstruując i wprawiając w ruch skomplikowane mechanizmy. Na interaktywnych stanowiskach mieli okazję na własnej skórze doświadczyć trzęsienia ziemi, poleżeć na łóżku z gwoździ, a nawet podnieść samochód przy użyciu kołowrotków! Wspólne doświadczanie świata dostarczyło nam mnóstwa zabawy i dało możliwość poszerzenia wiedzy z różnych dziedzin.

Konkurs świetlicowy

2017_swietlicaPlanszowkiNiedawno nasze świetliczaki tworzyły gry planszowe. Powstało pięć planszówek, wszystkie są oryginalne, ciekawe i kolorowe. Dzieci wiedzą, że gra musi posiadać nazwę zasady i instrukcję. Te i inne niezbędne informacje zamieszczone zostały na odwrocie "planszy". Wszystkie dzieci biorące udział w naszym konkursie zostały docenione oraz nagrodzone.
Za udział i zaangażowanie dziękujemy: Iwonowi, Lenie, Irence, Laurze, Sandrze, Weronice z klas II, Oli,Zuzi i Dominice, Kacprowi i Dominikowi z klas III oraz Oliwierowi i Dawidowi

Dzień Kobiet

roze"Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów" - Pierre de Brantome

Z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom składamy najlepsze życzenia, dużo pomyślności i samych pięknych dni w życiu.
Życzymy by uśmiech rozpromieniał Wasze twarze i byście zawsze czuły się doceniane.

Panowie z SP nr 69

Podsumowanie projektu realizowanego z Instytutem Energetyki

IENDzisiaj ostatni dzień – podsumowanie projektu realizowanego wraz z Instytutem Energetyki.
Zebrane dane dotyczące natężenia promieniowania uporządkowano i posortowano. Uczniowie zauważyli, że im większe natężenie promieniowania tym większa moc została wytworzona.
Uzyskane wyniki posłużyły do wykonania wykresu przedstawiającego charakterystykę mocy panelu, z którego były odczytywane pomiary. Rano moc wytworzonej energii była najmniejsza i wzrastała stopniowo do południa, by powoli opadać w godzinach popołudnowych.
Wytworzenie energii z wiatraka było dość trudne do sprawdzenia. Trafiliśmy bowiem na okres prawie bezwietrzny.
Cel projektu został osiągnięty.
Uczniowie:
- przeprowadzając doświadczenie sprawdzili, że wytwarzanie energii z paneli fotowoltaicznych i wiatraka jest opłacalne i nie powoduje zanieczyszczeń środowiska.
- przekonali się, że systematyczne prowadzenie obserwacji jest konieczne do otrzymania wiarygodnych wyników,
- bardziej efektywnie współpracują w grupach,
- bez problemu stawiają pytania i dążą do uzyskania na nie odpowiedzi przez doświadczenie
- sprawnie wyciągają wnioski,
- mają świadomość, że przyszłość należy do alternatywnych źródeł energii.

GKS "KORSARZ" w naszej szkole

KORSARZW roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła rozpoczęła współpracę z Gdańskim Klubem Sportowym "Korsarz".
Powstała grupa naborowa dla uczniów klas I - III. Każde dziecko w wieku 7 - 9 lat, które chciałoby spróbować swoich sił w koszykówce, może wziąć udział w zajęciach odbywających się w:
poniedziałki 14.15-15.45
czwartki 14.30-16.00

Zajęcia odbywają się w oparciu o specjalnie stworzony dla dzieci program nauczania koszykówki. Zajęcia prowadzi nauczyciel wf w szkole - Iwona Uba
Planowane jest utworzenie grupy dla uczniów klas IV i starszych.
Zapraszamy!
Aby dowiedzieć się więcej o Klubie kliknij http://gkskorsarz.com

Kolejne spotkanie z sowami

2017_sowaW środę ponownie do klas 0-3 zawitały sowy. Tym razem zajęcia prowadzone były przez panią Laurę, która odbywa w naszej szkole praktykę. Pani Laura związana jest z nieformalną grupą pod nazwa „Sowa Luna” i opiekuje się sowami. Tym razem do szkoły przybył: Bob - puchacz bengalski,
Isil – płomykówka biała oraz prześliczna Luna - płomykówka. Zajęcia były bardzo interesujące. Każda z klas miała możliwość poznania trybu życia, jadłospisu, a także bezszelestnego pokazu lotu sowy. Uczniowie poznali również inne gatunki sów występujące w Polsce. Na zakończenie zajęć uczniowie mogli pogłaskać i przekonać się jakże delikatne są piórka tych ptaków.

Bardzo dziękujemy za tak ciekawe zajęcia.

Bal karnawałowy

2017_balkarnawalowyDnia 28.02.2017 r., w Naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Uczniowie z młodszych klas bawili się na sali gimnastycznej. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością w wyborze strojów (co widać na zdjęciach). Wszyscy świetnie się bawili przy konkursach i pokazach przygotowanych przez zaproszonych gości: Klaun i jego przyjaciółka Ola Fasola.

Karnawałowe impresje i Dzień Przebierańca

2017_karnawałOstatni dzień karnawału upłynął w naszej szkole pod hasłem zabawy. Klasy młodsze tradycyjnie bawiły się na balu przebierańców w sali gimnastycznej. W klasach IV-VI muzyka taneczna królowała na długiej przerwie. Bardzo trudny okazał się wybór najlepszego tancerza, ponieważ wszyscy którzy włączyli się do zabawy, tańczyli świetnie!

Pokazy chemiczne

2017_pokazy_chemiczneDnia 23 lutego odbyły się w naszej szkole pokazy chemiczne. Na zaproszenie grupy 0A odwiedzili nas uczniowie Katolickiego Gimnazjum i Liceum im. św. Wojciecha wraz z nauczycielem chemii mgr. inż. Szymonem Połeciem. Zaprezentowali nam liczne doświadczenia. Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe, aby każdy z uczniów miał możliwość dokładnie zaobserwować przebieg doświadczeń.
Pierwszym eksperymentem była „chemiczna lokomotywa”, gdzie dzieci obserwowały słup rozgrzanej pary. Kolejne doświadczenie „samozapłon gliceryny”, podczas niego uczniowie mogli zaobserwować samozapłon i oślepiający błysk spowodowany reakcją spalania magnezu przy udziale innych mieszanin chemicznych. „Wytwarzanie wodoru” za pomocą kilku dostępnych w każdym domu składników to kolejny zaprezentowany eksperyment, który uczniowie mogą przeprowadzić w domu pod kontrolą dorosłych. Chemicy udowodnili również, że papier nie zawsze się spala. W innym doświadczeniu został pokazany banknot, który zamoczony w przygotowanym roztworze, nie uległ spaleniu. Zaproszeni goście pokazali również program komputerowy, za pomocą którego można przeprowadzać wirtualne eksperymenty chemiczne.
Wszystkie doświadczenia zostały przeprowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przez prowadzących. Młodsi uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali przeprowadzane doświadczenia, spontanicznie reagowali na wybuchy, ukazujące się słupy pary, błyski, kolorowe płomienie. Prowadzących nagradzali licznymi oklaskami. Młodzież z klas starszych zainteresowanie pokazem przejawiała licznymi pytaniami dotyczącymi substancji użytych w doświadczeniach oraz konsekwencjami ich wykorzystywania. Umiejętności zdobyte podczas tej praktycznej lekcji są niezwykle przydatne dla uczniów klas szóstych, którzy od nowego roku szkolnego będą rozwijać i wzbogacać wiedzę w obszarze chemii.

Tablety na lekcji religii

2017_tablety_religia6bCzwartkową lekcję religii w klasie 6b wykorzystaliśmy na pracę przy pomocy tabletów z naszej szkolnej pracowni internetowej. Tak się złożyło, że dziewczęta z klas szóstych uczestniczyły w tym dniu w treningu w parku „jump city”, tak więc na zajęciach mieliśmy wyłącznie męskie grono. Zaczęliśmy je od zapoznania się z internetową stroną naszej parafii. Po wejściu w galerię zdjęć omówiliśmy niektóre z nich. Następnie zgłębialiśmy bieżące wydarzenia z życia Kościoła i parafii na Zielonym Trójkącie. W czasie lekcji nie zabrakło oczywiście i elementu ludycznego, który rozbawił obecnych uczniów i pozwolił na uruchomienie w nich – zgodnie z zaleceniami profesora Hucińskiego – procesu autokreacji.

W SP nr 69 w Gdańsku przyszedł czas na Chopina, Straussa i Vivaldiego…

pianinoOd 23 lutego 2017r. w Naszej Szkole rozpoczynamy kolejny autorski projekt. Chcąc ubogacać Uczniów i rozbudzać Ich wrażliwość muzyczną, proponujemy spotkania z muzyką klasyczną. Każdą przerwę umilać będzie Muzyka Mistrzów, nadawana przez szkolny radiowęzeł. Już niebawem twórczość Chopina, Mozarta, Beethovena, Vivaldiego, Czajkowskiego, Straussa czy Szostakiewicza będzie Uczniom dobrze znana i mamy nadzieję, że również lubiana.
Warto pamiętać, że na podstawie wielu badań dowiedziono, że zastosowanie muzyki może pomagać w leczeniu zaburzeń słuchania, dysleksji, zespołu zaburzeń uwagi, autyzmu. Muzyka pozwala zredukować stres wywołany chorobą, może również zredukować ból. Coraz częściej w leczeniu takich schorzeń jak migrena, nerwice, depresja, uzależnienia wykorzystywana jest muzykoterapia. Poprzez słuchanie muzyki klasycznej obniża się poziom stresu, pobudzany jest system immunologiczny, zmieniają się również fale mózgowe. Muzyka poważna synchronizuje więc umysł i ciało. Rozluźnione ciało i pobudzony mózg stanowią idealny stan do optymalnego uczenia się.

Z wizytą u Strażaków

2017_klasy0-IIwStrazyPozarnejDnia 22.02.2017 r. uczniowie klas drugich i pierwszej w ramach programu „Pomyśl, kim zostaniesz kiedy dorośniesz” wybrali się na wycieczkę do STRAŻY POŻARNEJ. Celem wyjścia było przybliżenie dzieciom specyfiki zawodu strażaka, a także zapoznanie ich z podstawowymi elementami bezpieczeństwa podczas wypadków i pożarów.
Na miejscu powitali nas Panowie Strażacy, którzy zaprezentowali całe wyposażenie wozów strażackich - każdy mógł przymierzyć hełm strażacki i wejść do kabiny samochodu. Następnie zwiedziliśmy pomieszczenia oraz salę wypoczynkowo – konferencyjną. Dzięki tej wizycie dzieci dowiedziały się na czym polega praca strażaka, jakim sprzętem posługują się strażacy, jak zachować się w czasie pożaru oraz jak należy postępować w przypadku zatrucia czadem. Na koniec strażacy otrzymali od nas podziękowanie, a nam ofiarowali kalendarz strażacki na ten rok.

Dzień Języka Ojczystego

2017_DzienJezykaOjczystego21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji uczniowie wysłuchali w bibliotece krótkiego wykładu o historii tego dnia, jego znaczeniu oraz o najstarszym zabytku języka polskiego "Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj" ("Daj ja popracuję (pomielę na żarnach), a Ty odpoczywaj") z Księgi Henrykowskiej pisanej w XIII wieku. W 2015 roku Księga Henrykowska znalazła się na "Światowej Liście" UNESCO.
Zainteresowani dowiedzieli się też, że na świecie jest około 30000 języków ojczystych, z których blisko połowa jest zagrożona wymarciem ze względu na zmniejszanie się populacji używającej danego języka.
Jednocześnie dowiedzieliśmy się, że w naszych rodzinach używane są też inne mowy ojczyste (np. język kaszubski) oraz jak żywym językiem jest język polski wzbogacający się co roku o setki nowych słów.

Wsparcie Mistrzów

adam_korolPolscy Mistrzowie Olimpijscy w wioślarstwie, na czele z Adamem Korolem, popierają nasz bieg charytatywny na rzecz Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza.
Przyłącz się i Ty i razem przyczyńmy się do zorganizowania wyjątkowego Dnia Dziecka dla podopiecznych tej placówki. Więcej na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce Maraton charytatywny

Przedstawienie "Doktor Dolittle i przyjaciele"

2017_doktordolittleW miniony piątek, 17 lutego, uczniowie z klas I, II oraz grup zerowych wraz z nauczycielkami wybrali się na przedstawienie pt. Doktor Dolittle i przyjaciele.
Spektakl podkreślał jak istotną rolę w życiu odgrywa przyjaźń. Uwrażliwiał na otaczający nas świat, dzięki ukazaniu życiowej postawy głównego bohatera doktora Jana Dolittle , zarówno w stosunku do ludzi, jak in zwierząt. Na przedstawieniu podkreślane były postawy tolerancji i szacunku.
Dzieci radośnie reagowały na lalki oraz aktorów, którzy w śmieszny sposób odgrywali swoje role.

Zajęcia z tabletami w klasie I

2017_tablety1aUczniowie klasy pierwszej w ostatnim czasie poznawali historię wynalazków i ich znaczenie w codziennym życiu. Rozmawiali też o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń technicznych. Wszyscy uznali komputer za narzędzie pomagające w nauce, ale dostrzegli też wiele niebezpieczeństw jakie przynosi niewłaściwe korzystanie z Internetu i zbyt długie siedzenie przed monitorem. W szkole pojawiły się tablety, z których mieli okazję skorzystać tym razem pierwszoklasiści. Dzieci wybierały tylko gry dydaktyczne - wspomagające czytanie i liczenie. Nauka nie musi być nudna, dzięki nowym wynalazkom jest ciekawiej i weselej.

Szkoła Dobrych Manier

2017_dobre_manierySpotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 69 w Gdańsku to dowód na to, że na naukę dobrych manier nigdy nie jest za wcześnie. Podczas zajęć uczniowie wszystkich klas zapoznali się z tematyką savoir-vivre’u w codziennym życiu oraz z zasadami dobrego wychowania w kontaktach z dorosłymi i z rówieśnikami.
Większość dzieci aktywnie włączała się w dyskusję, chętnie przytaczając przykłady z własnego otoczenia. Zwróciły uwagę na to, że nie wszyscy dorośli mają dobre maniery i nie wszyscy dają im dobry przykład.
Uczniowie, szczególnie ci z klas młodszych, świetnie bawili się w kalambury związane z tematyką zajęć. Nie było łatwo pokazać bez słów pojęcia „dżentelmen”, „dama” czy „przepraszam” i „dziękuję”, ale dzieci poradziły sobie z tym zadaniem.
Najbardziej burzliwe dyskusje, zwłaszcza w klasach 5 i 6, wzbudził trudny temat używania wulgaryzmów. Dzieci zauważają, że w Internecie oraz w życiu codziennym używanie wulgarnych słów jest powszechne i trudno się tego oduczyć. Zaproponowane wyzwanie, polegające na zamianie przez choćby jeden dzień brzydkich wyrazów na neutralne słowo, wywołało uśmiech.
Z rozmów z dziećmi wynika, że najczęściej orientują się one w tym, jak powinny się zachowywać i zwracać do siebie i osób dorosłych (rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły). Trudniej jest z pamiętaniem o tych zasadach na co dzień. Dlatego warto na ten temat rozmawiać i powracać do tematu dobrych manier.

Wspólnie piszemy bajkę

bajkaW naszej szkole powstała Fabryka Bajek. W dniu 14 lutego, chętni uczniowie klas IV-VI na długich przerwach mogli tworzyć opowieść, która miała się tajemniczo rozpocząć… „Dawno, dawno temu…”
Każdy z uczestników literackiej zabawy układał jedno lub dwa zdania i w ten oto sposób powstała emocjonująca historia. Do pisania bajki oprócz uczniów włączyli się również nauczyciele – panie U. Łuszcz, I. Uba, H. Borowska, B. Mociewicz oraz pan M. Uściłło.
W naszej szkolnej bajce nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji, ale kończy się dobrze. Przeczytajcie!

Nasza bajka

Montaż wiatraka i panelu fotowoltaicznego

2017_IEN_projekt214 lutego 2017 r. przedstawiciele Instytutu Energetyki zamontowali na naszym szkolnym boisku wiatrak i panel fotowoltaiczny.
Przez najbliższe dwa tygodnie jedna grupa uczniów regularnie, 4 razy dziennie będzie dokonywała odczytów z aparatury.
Druga grupa w tym samym czasie pobierze dane zamieszczane na różnych stronach internetowych dotyczące nasłonecznienia i siły wiatru dla Gdańska.
Sprawdzimy ile prądu pozyskamy dzięki tym urządzeniom.

O wydarzeniu na www.gdansk.pl

Walentynki w zerówce

2017_0_walentynkiJak co roku 14 lutego obchodzimy dzień Świętego Walentego – patrona wszystkich zakochanych. Najmłodsi uczniowie szkoły zaczęli produkcję kartek Walentynkowych już dzień wcześniej. Dzieci miały bardzo dużo pracy – niektórzy przygotowywali nawet 15 kartek: dla mamy, taty, rodzeństwa, dziadków, ukochanej cioci, przyjaciela, przyjaciółki czy pierwszej sympatii.

Na zajęciach jednym z zadań dzieci było wylepianie serc z masy solnej. Każde dziecko otrzymało kartkę, lizaka lub balon w kształcie serca. Na świetlicy natomiast odbywały się Walentynkowe wróżby.

Kolejna innowacja pedagogiczna w SP69!

2017_innowacja_czarekNie tak dawno informowaliśmy społeczność szkolną o wdrażaniu w naszej placówce innowacji pedagogicznej we współpracy z Instytutem Energetycznym. Z radością i satysfakcją chcielibyśmy oznajmić, że Kuratorium Oświaty w Gdańsku przychylnie ustosunkowało się do kolejnej tego typu inicjatywy, rejestrując innowację pedagogiczną „Tablety i multimedia jako współczesne środki nauczania języka angielskiego na pierwszym etapie edukacyjnym przy aktywnej współpracy rodziców”. Novum tego podejścia polega na stworzeniu rodzicom, którzy nie znając języka obcego, chcieliby aktywnie pomagać swoim dzieciom, zwłaszcza dzięki materiałom dostarczanym przez nauczyciela, z wykorzystaniem takich mediów jak Internet, dziennik elektroniczny GPE czy Facebook. Jako pierwsi skorzystają z tej nowej opcji uczniowie i rodzice klas trzecich. Czas pokaże, czy projekt realizowany w okresie od 1 marca 2017 do 30 maja 2017 zostanie rozszerzony na inne klasy w kolejnych latach.

Innowacja pedagogiczna wystartowała!

2017_IEN_projekt1W poniedziałek, 6 lutego 2017r., rozpoczęły się zajęcia projektowe realizowane w ramach innowacji pedagogicznej we współpracy z Instytutem Energetyki.
Uczniowie zostali zapoznani z celem projektu, harmonogramem zajęć oraz zostali podzieleni na grupy badawcze.
Począwszy od 14 lutego 2017 r. (wtedy na boisku szkolnym zostanie zainstalowany wiatrak i panel fotowoltaiczny) uczniowie będą prowadzić regularne odczyty dotyczące ilości wytworzonej energii z urządzeń.
Zebrane dane posłużą do porównania z prognozami dla Gdańska.

Dzień Gier Planszowych

2017_DzienGierPlanszowychW środę, 8 lutego, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, zorganizowaliśmy Dzień Gier Planszowych. Klasy starsze w czasie przerw, a młodsze na jednej z lekcji mogły pograć w swoje ulubione gry - oczywiście planszowe. Okazało się, że pośród licznych gier istnieje również taka, której głównym bohaterem jest patron naszej szkoły Generał Sosabowski. Uczniowie klas VI-tych błyskawicznie zgłębili jej zasady i zagrali w SOSABA. Przy okazji poznali dużo interesujących faktów z historii i życia generała. Dużą popularnością cieszyły się również ponadczasowe MONOPOLY oraz CHIŃCZYK. Młodsi uczniowie, oprócz swoich ulubionych gier, grali również w tę, którą sami stworzyli w ramach projektu KREATYWNIE PO GDAŃSKU. Super inicjatywa SU!

„KREATYWNIE PO NASZYM MIEŚCIE” – gra stworzona przez naszych uczniów!

2017_projektKreatywniePoGdańskuZakończyliśmy realizację projektu w ramach Święta Gdańskiej Nauki „Ciekawe, ale nie wszystkim znane – kreatywnie po naszym mieście”. Sugerując się odpowiedziami w sondzie ulicznej przeprowadzonej przez naszych uczniów na lotnisku, wybraliśmy miejsca mało popularne, ale warte bliższego poznania. W trakcie Gdańskiego Tygodnia Nauki uczniowie klas 0-III poznali Górę Gradową i Fortyfikacje, Wzgórze Pachołek w Oliwie oraz zwiedzili z przewodnikiem Bramy Gdańskie na Starym Mieście. Odwiedziliśmy Muzeum Bursztynu i Narodowe Muzeum Morskie. Inne ciekawe miejsca, takie jak: Twierdza Wisłoujście, Falochron Zachodni czy Latarnia w Nowym Porcie zamierzamy zwiedzić przy bardziej sprzyjającej aurze, na wiosnę. Wiemy już o nich dużo, ponieważ gościliśmy w naszej szkole profesjonalną przewodniczkę po Gdańsku, która opowiedziała nam o wszystkich wybranych rejonach. Wzbogaceni tą wiedzą, wraz z wychowawcami przystąpiliśmy do tworzenia gry planszowej o Gdańsku! W sumie powstały trzy egzemplarze gry, w której umieściliśmy pięć ciekawych, wartych obejrzenia miejsc w naszym mieście. W trakcie poruszania się po planszy uczestnicy, odpowiadając na pytania, muszą wykazać się wiedzą o konkretnych miejscach. Na pewno jeszcze nie raz ją wykorzystamy, nie tylko przy okazji Dnia Gier Planszowych. To nasze wspólne dzieło!
Cały projekt został dofinansowany ze środków: ”miniGranty 2017 Gdańsk się uczy” w ramach Święta Gdańskiej Nauki.

Wszyscy w kole tańczą Sambę

2017_0MaskiNajmłodsi uczniowie szkoły od razu po wypoczynku podczas ferii wzięli się do ciężkiej pracy. Poznawanie nowych liter:
- dzielenie słów na głoski i sylaby, dopasowywanie etykiet z nazwą do konkretu;
poznawanie cyfr:
- przeliczanie i klasyfikowanie zbiorów, rozpoznawanie różnic;
nauka pisania i umiejętność logicznego myślenia podczas wykonywania kart pracy i ćwiczeń w książkach to codzienne obowiązki Zerówkowiczów.

Dzieci uczestniczyły w szkolnej akcji dotyczącej gier planszowych, w której mogły nauczyć się strategicznego myślenia przy okazji świetnej zabawy.

W grupach 0A i 0B zaczęły się także przygotowania do karnawału. Każdy uczeń zaprojektował swój strój karnawałowy oraz przygotował pracę plastyczną z wymarzoną, kolorową, karnawałową fryzurą. Jednak największą frajdę sprawia dzieciom nowopoznana piosenka i taniec „Samba”.

Nasi najzdolniejsi uczniowie

2017_najzdolniejsiIsem1 lutego 2017 Pan Dyrektor przedstawił uczniów, którzy zdobyli w I semestrze roku szkolnego 2016/2017 średnie ocen powyżej 4,75 i zachowanie bardzo dobre lub wzorowe. Uczennicą, która zdobyła najwyższą średnią i zachowanie wzorowe jest Natalia Matynka z klasy Va. Gratulujemy!

W klasie IV A uczniowie z najwyższą średnią ocen to:
Wiktoria Szweda, średnia: 5,30, zachowanie: wzorowe
Mikołaj Klonowski, średnia: 5,27, zachowanie wzorowe
Bartosz Bławat, średnia: 5,30, zachowanie: wzorowe
Magdalena Iwaniec, średnia: 5,00, zachowanie: bardzo dobre

W klasie V A uczniowie z najwyższą średnią ocen to:
Natalia Matynka, średnia: 5,80, zachowanie: wzorowe
Amelia Tatarczuk, średnia: 5,20, zachowanie: wzorowe
Eryka Urbaniak, średnia: 5,10, zachowanie: wzorowe

W klasie VI A uczniowie z najwyższą średnią ocen to:
Jakub Drewing, średnia: 5,64, zachowanie: bardzo dobre
Szymon Dardziński, średnia: 5,55, zachowanie: bardzo dobre
Wiktoria Goitowska, średnia: 5,00, zachowanie: wzorowe
Anastazja Wójcik, średnia: 5,00, zachowanie: wzorowe
Agata Dubiela, średnia: 4,82, zachowanie: bardzo dobre

W klasie VI B uczniowie z najwyższą średnią ocen to:
Patrycja Rzeszewicz, średnia: 5,73, zachowanie: wzorowe
Paula Bałdyga, średnia: 5,64, zachowanie: wzorowe
Dominik Gołuński, średnia: 5,18, zachowanie: bardzo dobre
Aleksandra Dacka, średnia: 5,09, zachowanie: bardzo dobre

Wszystkim naszym Uczniom gratulujemy!

Pani Justyna Galant - opiekun Samorządu Uczniowskiego podsumowała wyniki konkursu o Puchar Najlepszej Klasy. Po I półroczu trzy pierwsze miejsca przedstawiają się następująco:

I miejsce - klasa IVA (17 pkt)
II miejsce - klasa VIB (16 pkt)
III miejsce - klasa VA (14 pkt)

Gratulujemy!

Zimowa wycieczka klas III na lotnisko

2017_lotniskoIIIABI oto 30 stycznia kolejne klasy miały możliwość zwiedzenia Portu Lotniczego. Wielu z uczniów jeszcze nie miała sposobności być na lotnisku, a tylko niektórzy mieli okazję podróżować samolotem.
Grupa 24 uczniów mogła nie tylko podziwiać zimowy krajobraz z okna kolei metropolitarnej, ale przede wszystkim być na lotnisku. Pomimo mroźnej aury uczniowie mogli przejść się wzdłuż płyty lotniskowej, a także odbyć krótką, ale jakże ekscytującą odprawę celną, zobaczyć od wewnątrz „podróż” bagaży. Dla wielu uczniów niesamowite było przeżycie wcielenia się w osobowość strażaka – ubrać strój strażacki i wsiąść do wozu jednostki pożarniczej.
Wycieczka była bardzo udana i dla wielu wywarła niezapomniane chwile. Zakończenie wycieczki zwieńczył słodki poczęstunek.
Serdecznie dziękujemy Pracownikom Portu Lotniczego, Straży Pożarnej i Pani Przewodniczce za tak wspaniałe przeżycia.
Uczniowie klasy III a i III b wraz z wychowawczyniami.

Twoja dzielnica - Twój Gdańsk

MLYNISKA_plakat1Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz zaprasza na spotkanie z mieszkańcami dzielnicy Młyniska.
Spotkanie odbędzie się w środę 1 lutego o godz. 17.00 w Zespole Szkół Energetycznych, ul. Mikołaja Reja 25.

Przyjdź i porozmawiaj o swojej dzielnicy.

Dodatkowe informacje na www.gdansk.pl

„Ciekawe, ale nie wszystkim znane – kreatywnie po naszym mieście”

CiekaweAleNieWszystkimZnaneMiło nam zakomunikować, że projekt naszej szkoły został zakwalifikowany do realizacji i będzie dofinansowany ze środków „MiniGranty 2017 Gdańsk się uczy" w ramach Święta Gdańskiej Nauki.
Celem naszej inicjatywy jest przybliżenie uczniom klas 0-III interesujących, ale stosunkowo mało popularnych miejsc w mieście poprzez stworzenie gry planszowej.

Realizacja projektu rozpocznie się po feriach, od przeprowadzenia przez uczniów sondy ulicznej wśród mieszkańców Gdańska na temat znajomości ciekawych miejsc w naszym mieście.
Wybierzemy miejsca niezbyt popularne, ale warte obejrzenia i wspólnie z uczniami zweryfikujemy je w rzeczywistości, a na końcu stworzymy z nich grę planszową.

Półkolonie - ostatni dzień

2017_zimowisko5Dziś był ostatni dzień na półkoloniach. W związku z tym urządziliśmy sobie małe mistrzostwa w piłkarzyki, dalej bawiliśmy się plastycznie oraz nie ominęła nas też aktywność fizyczna. A to wszystko dokumentowaliśmy sami zdjęciami za pomocą aparatu.
Było bardzo fajnie.

Mali Bohaterowie - Pacjenci Hospicjum

hospicjum_dzieci8Chcielibyśmy dziś przedstawić ostatnich już Małych Bohaterów - pacjentów Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku.

Poznajmy Olę, Oskarka i Szymka.

To z myślą o tych Dzieciach realizujemy projekt pt. „Nauczyciele i rodzice z SP nr 69 w Gdańsku chcą pobić dyrektora”. Żywimy ogromną nadzieję, że zakończy się on sukcesem w postaci zgromadzonych środków, za które będziemy mogli już 1 czerwca 2017 roku zorganizować dla Małych Pacjentów najwspanialszy Dzień Dziecka.

Czwarty dzień półkolonii

2017_zimowisko4W czwartek 19.01.2017r. poznaliśmy zasady gry w szachy i rozegraliśmy kilka partii tej królewskiej gry.
Dodatkowo wyszliśmy pobawić się na śniegu oraz oddaliśmy się zabawie w zimowych budowniczych...
Dalej doskonaliliśmy nasz warsztat fotograficzny i prezentujemy nasze dzisiejsze osiągnięcia.

Kolejny dzień półkolonii za nami

2017_zimowisko3Dziś budowaliśmy zamek z kartonów, urządziliśmy sobie mistrzostwa w piłkarzyki oraz podpatrywaliśmy świat za oknem. Największą atrakcją okazał się aparat fotograficzny, którym dzieci same wykonały wspaniałe zdjęcia pokazując ukryte zdolności artystyczne oraz dokumentując swój dzień na zajęciach.

Drugi dzień półkolonii w naszej szkole

2017_zimowisko2Dzieci uczestniczące w zajęciach pod opieką pana Maćka bawiły się na śniegu korzystając z uroków zimy. Zjeżdżały z górki na sankach i jabłuszkach oraz budowały małe lodowe iglo.
W trakcie zajęć plastycznych wykonywały rysunki oraz zakładki do książek.

Dzień Bezpieczeństwa

2017_dzien_bezpieczenstwa13 stycznia 2017 w naszej szkole zajęcia odbywały się pod hasłem „Bezpieczne Ferie Zimowe”.
W klasach młodszych przeprowadzono warsztaty edukacyjno – ruchowe na sali gimnastycznej.
W I części warsztatów dzieci brały udział w zabawach ruchowych przypominających zabawy na śniegu min.: hokej (prowadzenie piłeczki kijem do unihokeja), saneczki (ślizgi na kocykach – zaprzęgi), rzuty śnieżkami (woreczkami) do celu, toczenie kul śniegowych (piłki lekarskie) i budowanie bałwana oraz wyścigi w ubieraniu się na „cebulkę” (przygotowanie do wyjścia na dwór).
W II części warsztatów klasy rozwiązywały krzyżówki, układały hasła z rozsypanki tematycznie związane z bezpieczeństwem podczas ferii oraz rozpoznawały numery alarmowe dla służb ratowniczych.
W III części uczestnicy przyglądali się czynnościom związanym z pierwszą pomocą przedmedyczną – rozpoznawaniu oznak życia oraz układaniu poszkodowanego do pozycji bocznej.
Na koniec cenne informacje najmłodszym przekazali przedstawiciele Straży Pożarnej.
Podsumowaniem warsztatów był quiz sprawdzający zdobytą wiedzę oraz rozdanie certyfikatów dla klas.
W klasach starszych przeprowadzono godziny wychowawcze, na których omówiono zagrożenia związane z niskimi temperaturami oraz postępowanie w przypadku wychłodzenia i odmrożeń.

Zakończyliśmy I semestr Nocnym Maratonem Filmowym!

2017_maratonfilmowyTym razem oglądaliśmy 2 Sagi, zgodnie z hasłem Maratonu: Romantyczną - Saga Zmierzch i Bojową - Saga Gwiezdne Wojny. Uczestniczyli w tym wydarzeniu wszyscy uczniowie, którzy zadeklarowali chęć spędzenia nocy w szkole na oglądaniu filmów, na które rodzice wyrazili zgodę. Jak co roku było świetnie! Wszystko działało bez zarzutu, sprzęt szkolny okazał się fantastyczny, humory wszystkim dopisywały , znaleźli się też tacy, którzy autentycznie wytrwali do godziny 7.00 rano nie zmrużywszy oka (było to kilka dziewczynek!). Żegnając się w sobotę rano już snuliśmy plany na następny Nocny Maraton Filmowy w naszej szkole - ale to dopiero za rok!

Mali Bohaterowie

hospicjum_dzieci7Chcielibyśmy dziś przedstawić kolejnych Małych Bohaterów - pacjentów Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku.

Poznajmy Marcina, Michała, Natalkę, Nikodema i Oliwię.

To z myślą o tych Dzieciach realizujemy projekt pt. „Nauczyciele i rodzice z SP nr 69 w Gdańsku chcą pobić dyrektora”. Żywimy ogromną nadzieję, że zakończy się on sukcesem w postaci zgromadzonych środków, za które będziemy mogli już 1 czerwca 2017 roku zorganizować dla Małych Pacjentów najwspanialszy Dzień Dziecka.

Szkolenie wolontariuszy SKC

2017_SKC_szkolenieWolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas brali udział w szkoleniu I stopnia w Centrum Wolontariatu Archidiecezji Gdańskiej. Szkolenie było na temat: "wyobraźnia Miłosierdzia".

Noworoczne wizyty na Lotnisku

2017_lotnisko1Po przerwie świątecznej powróciliśmy do wycieczek na nasze gdańskie Lotnisko! 4 stycznia 2017r. odwiedziła je klasa 1A, 11 stycznia klasa 2A, natomiast dzisiaj (12.01) wybrały się klasy 4A i 4B.
Już podróż Koleją Metropolitarną okazała się ogromną frajdą, ponieważ większość uczniów jeszcze nie miała okazji jechać tą kolejką. Na lotnisku przywitała nas bardzo sympatyczna Pani przewodnik i zaprowadziła nas w takie miejsca, gdzie przechodzą pasażerowie, ale też tam, gdzie nie mają oni wstępu. Poznaliśmy drogę bagażu od właściciela do samolotu i odwrotną - z samolotu do właściciela. Byliśmy na odprawie pasażerów, niektórzy musieli nawet zdejmować buty! Przechodziliśmy rękawem, który wiódł do samolotu. Odwiedziliśmy bazę lotniskowej Straży Pożarnej - zobaczyliśmy ogromne wozy strażackie, usłyszeliśmy jak działają, nawet mogliśmy wejść do szoferki. Widzieliśmy samolot na którym strażacy ćwiczą swoje działania, weszliśmy do środka i każdy mógł usiąść w kokpicie za sterami. Wielka szkoda, że nie udało nam się tym samolotem polatać! Na koniec zjedliśmy w barku dla odlatujących podróżnych pyszne drożdżówki i popiliśmy sokiem pomarańczowym. Wycieczka bardzo nam się podobała.
Dzisiaj pewnie wielu z nas będzie miało "latające" sny!

Szkoła Dobrych Manier – zajęcia z savoir-vivre’u i etykiety dla uczniów SP nr 69 w Gdańsku

dobre-manieeryInformujemy, że od lutego w Naszej Szkole będą realizowane zajęcia warsztatowe dla uczniów z zakresu „dobrych obyczajów”.
Dlaczego warto i takie przedsięwzięcie zrealizować w szkole?
Dobre obyczaje nie krępują i nie usztywniają, a wprost przeciwnie - zapewniają swobodę i poczucie bezpieczeństwa, pozwalając na luksus bycia sobą. Na zajęciach z savoir-vivre’u i etykiety uczniowie poznają nie tylko wszystkie istotne zasady odpowiedniego zachowania, ale opanują również sztukę elastycznego ich stosowania. Po zakończeniu warsztatów, jego uczestnicy przygotują film edukacyjny pt.: „Nie bądź leń i co nieco w sobie zmień… Rzecz o dobrych obyczajach”.
Głównym założeniem szkolenia jest nauczenie jego uczestników odpowiedniego zachowania w różnych życiowych sytuacjach. Warsztaty będą skierowane również do nauczycieli, którzy zostaną wyposażeni w narzędzia do samodzielnego i skutecznego prowadzenia tego typu zajęć z uczniami.

Miniprojekt Badawczy

IENMiło nam poinformować, że w Szkole Podstawowej nr 69 w Gdańsku będzie realizowany wyjątkowe
i innowacyjne przedsięwzięcie. Dzięki nawiązaniu współpracy z Instytutem Energetyki w Gdańsku od marca 2017 roku uczniowie szkoły wezmą udział w Miniprojekcie Badawczym, którego ogólne założenia przedstawiamy poniżej. Bardzo się cieszymy, że po Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) zaproszenie do współpracy przyjęła kolejna, bardzo ważna placówka naukowa, jaką jest Instytut Energetyki w Gdańsku.

Szczegóły projektu

O projekcie na www.gdansk.pl

Nocny Maraton Filmowy

filmW tym roku, tak jak w latach poprzednich, organizujemy w naszej szkole Nocny Maraton Filmowy, którym zamykamy pierwszy semestr nauki w roku szkolnym 2016/2017.

Tym razem odbywać się on będzie pod tytułem „BOJOWO LUB ROMANTYCZNIE”. Uczniowie będą mogli obejrzeć wybrany film zgodnie ze swoimi preferencjami w jednej z dwóch „Sal Kinowych”.

Całość zaplanowana jest zgodnie z załącznikiem.

Zajęcia z tabletami w klasie III

2017_tabletyKlasa3Uczniowie z klasy III miały już możliwość pracy na tabletach. Ponownie zawitały one na zajęcia, na których mogły doskonalić umiejętność prawidłowego pisania pod względem ortograficznym, ale również utrwalić części mowy.
Jest to super sposób na naukę.

Dzieci - pacjenci Hospicjum

hospicjum_dzieci6Chcielibyśmy dziś przedstawić kolejnych Małych Bohaterów - pacjentów Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku.

Poznajmy Jaśminę i Majkę oraz Filipa, Huberta i Konrada.

To z myślą o tych Dzieciach realizujemy projekt pt. „Nauczyciele i rodzice z SP nr 69 w Gdańsku chcą pobić dyrektora”. Żywimy ogromną nadzieję, że zakończy się on sukcesem w postaci zgromadzonych środków, za które będziemy mogli już 1 czerwca 2017 roku zorganizować dla Małych Pacjentów najwspanialszy Dzień Dziecka.

Ikonografia Bożego Narodzenia

ikonografiaBNSerdecznie zapraszamy na wykład dr Beaty Purc-Stępniak (pracownika naukowego UG i Muzeum Narodowego) na temat Ikonografia Bożego Narodzenia w sztuce.

Wykład odbędzie się w środę 11 stycznia 2017r. o godz. 16:00 w świetlicy szkolnej.

Mali Pacjenci Hospicjum

hospicjum_dzieci5Chcielibyśmy dziś przedstawić kolejnych Małych Bohaterów - pacjentów Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku.
Tym razem Amelka, Antonina i Ewa oraz Denis i Dominik.

Ich dzielność oraz wyjątkowość Ich bliskich daje nam siłę do działania. To z myślą o tych Dzieciach realizujemy projekt pt. „Nauczyciele i rodzice z SP nr 69 w Gdańsku chcą pobić dyrektora”. Żywimy ogromną nadzieję, że zakończy się on sukcesem w postaci zgromadzonych środków, za które będziemy mogli już 1 czerwca 2017 roku zorganizować dla Małych Pacjentów najwspanialszy Dzień Dziecka.

Nasza szkolna Wigilia

2016_wigiliaWe wtorek, 22 grudnia o godzinie 8.30, odbyły się spotkania wigilijne uczniów z wychowawcami w salach - łamano się opłatkiem, składano życzenia, wspólnie spożywano przygotowane potrawy przy pięknie nakrytych stołach. Następnie wszyscy wzięli udział w uroczystości wigilijnej na sali gimnastycznej. Spotkanie rozpoczął Dyrektor szkoły p. Kamil Gajewski, witając szczególnie serdecznie emerytowanych nauczycieli oraz pracowników szkoły. Złożył całej naszej szkolnej „rodzinie” życzenia Zdrowych, Radosnych Świąt. Następnie słuchaliśmy poezję bożonarodzeniową i wspólnie śpiewaliśmy piękne, polskie kolędy. Na koniec wysłuchaliśmy wyjątkowego „Hymnu o Miłości”, który przepięknie wyrecytował ks. Piotr Przyborek. Życzył nam tego wszystkiego o czym jest mowa w Hymnie – wiary, nadziei i miłości, która naszemu życiu nadaje sens. Po wspólnym kolędowaniu, radosnych i dla niektórych wzruszających chwilach, rozeszliśmy się na przerwę świąteczną, aby wrócić w Nowym 2017 Roku z nową energią do nauki i pracy.

Święta w Zerówkach

2016_0wigiliaŚwięta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla każdego człowieka. Nasza wspaniała rodzinka w której skład wchodzą uczniowie klas 0A i 0B oraz Pani Ola, Pani Kasia i Pani Martyna życzą wszystkim Wesołych Świąt spędzonych w rodzinnym gronie.

Grudzień to bardzo pracowity miesiąc nie tylko dla dorosłych. Najmłodsi uczniowie szkoły ciężko pracowali, by przygotować się do klasowych Wigilii, na które zostali zaproszeni ich rodzice. Zerowiaczki dekorowały pierniki, przygotowywały ozdoby na choinkę, stroiły świąteczne drzewka, dekorowały sale, tworzyły prace plastyczne, uczyły się wierszy i piosenek, ćwiczyły kolędy z tatą Piotrusia. Nie zabrakło również czasu na gry i edukacje związaną z nadchodzącymi Świętami.

Zerówki w Porcie Lotniczym

2016_0lotniskoW poniedziałek 19 grudnia najmłodsze grupy szkolne były na wycieczce w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Wizytę na lotnisku uczniowie grup 0A i 0B rozpoczęli od zwiedzania budynku głównego przy miejscu odpraw bagażu, gdzie dzieci mogły wejść na wagę bagażową. Pani przewodnik oprowadziła dzieci po lotnisku oraz budynku lotniczej straży pożarnej. Strażacy zademonstrowali nam specjalistyczny kombinezon, różne urządzenia niezbędne do gaszenia pożarów w samolotach i na lotnisku oraz wóz strażacki. Duże wrażenie na dzieciach wywarło zwiedzanie pokładu samolotu oraz widok przylatujących i odlatujących statków powietrznych.

W KRĘGU SŁODKICH PRALINEK I BOMBEK W KLASIE III

2016_3pralinkiGrudzień to czas przygotowań do świąt. Dlatego w naszej szkole pełną parą czuć ten świąteczny klimat. Korytarze i sale są pięknie ozdobione. Taki klimat udziela się wszystkim. Dlatego też klasa III przygotowała na zajęciach pyszne pralinki, wykonane według własnego pomysłu. Uczniowie byli bardzo zaangażowani i podekscytowani. Mogli własnoręcznie uformować pralinkę, ale również ją ozdobić. Ale to nie wszystko.
Kolejna godzina zajęć dotyczył wykonania ozdobnej bombki metodą decoupage. Po objaśnieniu i pokazie uczniowie przystąpili do pracy. I tak powoli powstawały unikatowe , jedyne w swoim rodzaju ozdobione bombki.
Dzieci były bardzo zadowolone i dumne z wykonanych tworów.

Rocznica Wydarzeń Grudniowych

2016_rocznicaWydarzenGrudniowychW piątek 16 grudnia 2016 poczet sztandarowy naszej szkoły był obecny podczas obchodów rocznicy Wydarzeń Grudniowych oraz wprowadzenia stanu wojennego.
U stóp Pomnika Poległych Stoczniowców o godz. 10.00 miało miejsce krótkie przedstawienie historii tego miejsca, wymienienie nazwisk pomordowanych w grudniu 1970 i 1981 roku, krótka modlitwa oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez władze miasta, pracowników Stoczni Gdańskiej, delegacje gdańskich szkół oraz mieszkańców Gdańska.
Jesteśmy dumni, że byliśmy w tym wyjątkowym miejscu razem z delegacjami innych szkół, dając wyraz naszej pamięci o tamtych tragicznych wydarzeniach i bohaterach walki o wolność i lepszą przyszłość kolejnych pokoleń.

Klasy VA i VIA w Porcie Lotniczym Gdańsk

2016_lotnisko5a6aW piątek, 16 grudnia, kolejne dwie klasy poznały tajniki funkcjonowania Portu Lotniczego w Gdańsku. Najbardziej podobała nam się siedziba Lotniskowej Straży Pożarnej ze specjalistycznymi wozami strażackimi. Dzięki zapoznaniu się z lotniskowymi procedurami będzie nam łatwiej w przyszłości przebrnąć przez wszystkie etapy odprawy, zwłaszcza jeśli pierwszy lot samolotem dopiero przed nami...

Mali pacjenci Hospicjum

hospicjum_dzici4Chcielibyśmy przedstawić społeczności i przyjaciołom SP nr 69 w Gdańsku kolejnych podopiecznych Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku.
Dziś poznamy Amelkę, Bartosza, Darię i dwóch Dawidów.

Zapraszamy na nasze strony internetową i facebookową, na których, w cotygodniowych cyklach, będziemy przedstawiać kolejne sylwetki wszystkich Małych Bohaterów, będących pod opieką gdańskiego Hospicjum.

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

2016_NPRCz_ksiazkiW dniu 13 grudnia, podczas zebrań z rodzicami, nastąpiła prezentacja nowych książek, które zakupiono z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie za interesujące projekty, promujące czytelnictwo. Realizujemy różnorodne działania, aby uczniowie częściej sięgali po książki i przekonali się, że czytanie przynosi radość. Odbyły się konkursy plastyczne, literackie, etiudy teatralne, trwa konkurs fotograficzny i przygotowania do świątecznego przedstawienia. Cieszymy się z nowych 792 książek i 30 audiobooków. Dokonaliśmy starannego wyboru książek wartościowych literacko i pięknie ilustrowanych, stworzonych z myślą o wrażliwych dzieciach. Księgozbiór wzbogacił się o lektury, baśnie znanych i nieznanych autorów, powieści obyczajowe opisujące życie rówieśników, książki terapeutyczne i podróżnicze.

Czas na ważne zadanie: „Książka – stosuj codziennie”.

List do Rodziców

Kiermasz świąteczny

2016_kiermaszBNDroga Społeczności Szkolna,
mamy zaszczyt zaprezentować oraz zaprosić wszystkich na nasz KIERMASZ ŚWIĄTECZNY. Uczniowie i wychowawcy włożyli całe swoje serca i przygotowali mnóstwo pięknych ozdób choinkowych, dekoracji, kartek, pierniczków oraz babeczek. Jedną sztukę z wcześniej wymienionych można nabyć za złotówkę, dwa złote i cztery złote. Cennik jest dostępny w świetlicy oraz u osób sprzedających. Jeszcze raz gorąco zachęcamy wszystkich do obejrzenia i zakupienia naszych produktów. Marzy nam się, aby po kiermaszu stoły zostały puste a skarbonka była pełna. Kiermasz jest rozstawiony przy świetlicy. Pieniążki zebrane zostaną wykorzystane na szczytne cele

Słuchamy i dekorujemy

2016_czytanie_pierniczkiDnia 12 grudnia uczniowie klas zerowych i klasy pierwszej w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa spotkali się z seniorkami naszego osiedla, które czytały dzieciom książki. Wszystkim podobały się wesołe przygody Mikołajka, wiersze Tuwima, Brzechwy oraz wyliczanki. Maluchy zobaczyły dawny elementarz, poznały kilka czytanek z niego. Dodatkową atrakcją było dekorowanie pierniczków i innych ciasteczek. Przekazaliśmy je na kiermasz świąteczny. Oczywiście część została zjedzona, a niektórzy zanieśli swoje słodkości rodzicom. Dziękujemy paniom Teresie Okuniewskiej i Mirosławie Suwara za włączenie się do przedsięwzięcia promującego czytanie. Na kolejnych spotkaniach przybliżymy Wam nowości czytelnicze zakupione do naszej biblioteki.

Święta z „Mikołajkiem”

2016_swieta_z_mikolajkiemSeria książek o francuskim chłopcu Mikołajku, napisana jest niesłychanie dowcipnym stylem i wprawia wszystkich w doskonały nastrój. Postanowiliśmy, żeby właśnie ta świetna seria towarzyszyła nam podczas przedświątecznej krzątaniny. W związku z tym zorganizowaliśmy mikołajkowy tydzień pełen niespodzianek. Na miłośników książek czekały literackie zabawy i plastyczne wyzwania . Powstała fantastyczna galeria bohaterów, czyli „kumpli” Mikołajka - Alcesta, Kleofasa, Maksencjusza i Jadwini. Wszyscy nauczyciele klas I – VI w Mikołajki czytali wybrane fragmenty przygód zabawnego chłopca. Była to dobra zabawa, pozytywne emocje i nowe doświadczenia. Doszliśmy do wniosku, że jest to świetna lektura na co dzień i ten dobry, i ten zły dla dzieci i dorosłych.

Warsztaty dla klas IV

2016_GOKF_zabawy_starozytnych2 grudnia 2016r. uczniowie klas IVA i IVB, podczas warsztatów prowadzonych po raz kolejny przez Panią Magdę z GOKF, doskonale bawili się poznając gry i zabawy swoich rówieśników ze starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Nie przyszło nam do głowy, że zwykłe wykałaczki mogą stanowić taką inspirację do planowania fantastycznych budowli, albo że można świetnie bawić się w poszukiwanie orzechów ukrytych w różnych zakamarkach klasy!
Pani Magda przybliżyła nam również jak produkuje się czekoladę i mogliśmy spróbować takiego domowego przysmaku. Była PYYYSZNA! Dziękujemy.

Kampania tramwajowa

tramwaj-plakatMiło nam zakomunikować, że w dniach 15-31 grudnia 2016 r. w 100 składach tramwajowych będą eksponowane plakaty formatu A2 promujące naszą szkolną akcję charytatywną. Wierzymy, że dzięki takim działaniom o naszym dobroczynnym przedsięwzięciu biegowym dowie się jeszcze więcej gdańszczan, którzy zechcą wesprzeć akcję, a być może również rozpocząć swoją przygodę z bieganiem.

Babeczki dla Nikodema

babeczkaSerdecznie zapraszamy do udziału w akcji charytatywnej pod nazwą Babeczki dla Nikodema, która odbędzie się 13 grudnia 2016r.
Bezpośrednio przed spotkaniami z rodzicami będą mieli Państwo możliwość nabycia pysznych babeczek. Pieniądze zebrane w czasie akcji zostaną przeznaczone dla naszego ucznia - Nikodema.

Dzieci - mali pacjenci Hospicjum

hospicjum_dzieci3Chcielibyśmy przedstawić społeczności i przyjaciołom SP nr 69 w Gdańsku kolejnych podopiecznych Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku. Dziś poznamy Pawełka i Pawła, Roszka, Sebastiana i Wiktorię
Zapraszamy na nasze strony internetową i facebookową, na których, w cotygodniowych cyklach, będziemy przedstawiać kolejne sylwetki wszystkich Małych Bohaterów, będących pod opieką gdańskiego Hospicjum.

6A na warsztatach rękodzielniczych

2016_6A_warsztaty_rekodzielnicze8 grudnia 2016r. klasa VIA uczestniczyła w wyjątkowych warsztatach rękodzielniczych zorganizowanych przez Gdańską Spółdzielnię Socjalną. Osobliwością tego spotkania był fakt, iż prowadzącymi, tzw. trenerami, były osoby niepełnosprawne. Dzięki temu nasi uczniowie mogli nie tylko dokładnie i bardzo precyzyjnie wykonać swoje prace - pachnące mydełka, ale również zderzyć się z wrażliwością, wielkim zaangażowaniem, wręcz profesjonalizmem pracy osób niepełnosprawnych. Ta niesamowita lekcja cierpliwości, wzajemnego zaufania i tolerancji pozwoliła wszystkim rozbudzić kreatywność i poczucie bezpieczeństwa.

Warsztaty artystyczne

2016_0A0B1A_warsztaty_artystyczneDnia 7 grudnia Zerowiaczki i Pierwszaki odwiedziły Gdańską Szkołę Artystyczną. Dzieci brały udział w warsztatach teatralnych. Po krótkiej lekcji gry aktorskiej miały okazję wystąpić na scenie w specjalnie przygotowanej sztuce. Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach plastycznych, na których wykazały się kreatywnością podczas wykonywania Świątecznych ozdób.

6 grudnia 2016. Fabryka pierników w SP69

2016_pierniczkiMikołajkowe zajęcia artystyczne poświęcone były pieczeniu świątecznych pierniczków. Akcją zarządzał Pan Dyrektor, który osobiście wyrabiał i wałkował ciasto, a także piekł pierniczki. Dzieci, z wielkim zapałem i starannością, ozdabiały dyrektorskie wypieki. Jedna z mam dzielnie nas wspomagała, dziękujemy! W całej szkole unosił się aromat naszych wypieków, co przyciągało wielu chętnych do degustacji. Sami też skosztowaliśmy. Nasze pierniczki są naprawdę PYSZNE!
Aromatyczne ciasteczka zostaną przekazane na kiermasz parafialny.

Film z szkolnej fabryki pierników

CZERWONO I MIKOŁAJKOWO!!!

2016_mikolajkiDzisiaj od samego rana dało się wyczuć iście mikołajkowy nastrój! Czerwone stroje, czapki Mikołaja na głowach i niecierpliwe oczekiwanie czy nas odwiedzi...
Punktualnie o 8.00 rano zebraliśmy się pod szkołą, aby jak co roku, symbolicznie zapalić lampki na naszej choince. A potem pojawił się On – Święty Mikołaj!!! Razem ze swoją uroczą towarzyszką odwiedził wszystkich uczniów w klasach, zawitał nawet na salę gimnastyczną.
Coraz bliżej Święta! :)

Przygotowania przedświąteczne w Zerówce

2016_mikolajkiw0Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia ruszyły z kopyta w grupie najmłodszych uczniów w szkole. W dniu 5 grudnia dzieci z grupy 0A ozdabiały świąteczne pierniczki przygotowane przez jedną z mama i Panią Martynę. Piękną zimową gazetkę przygotowała Pani Kasia, której dzieci pomagały tworząc prace plastyczne przedstawiające Świętego Mikołaja. Natomiast 6 grudnia uczniowie brali udział podczas uroczystego rozświetlenia szkolnej choinki. Po śniadaniu dzieci uroczyście (piosenkami i wierszykami) przyjęły długo oczekiwanego Świętego Mikołaja. Gość Zerówkowiczów był pod wrażeniem dzieci, które wręczyły Jemu pięknie zapakowane pierniczki na cele charytatywne.

Uczniowie SP nr 69 wspierają Maraton Charytatywny

2016_prosba_mikolajNasi uczniowie zadeklarowali:
Drogi Święty Mikołaju! W tym roku prosimy Ciebie o skromniejsze prezenty, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przekaż dla Dzieci z Hospicjum. Tym apelem chcą się włączyć w projekt Maratonu Charytatywnego.

Więcej szczegółów odnośnie wsparcia dla Dzieci z Hospicjum można znaleźć w zakładce MARATON CHARYTATYWNY.

Mali pacjenci Hospicjum dla Dzieci

hospicjum_dzieci2Mamy zaszczyt móc przedstawić społeczności i przyjaciołom SP nr 69 w Gdańsku kolejnych podopiecznych Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku. Dziś przybliżone są: Agnieszka, Jessica, Maciuś (Dawid), Mateusz i Pawełek.

Zapraszamy na nasze strony internetową i facebookową, na których, w cotygodniowych cyklach, będziemy przedstawiać kolejne sylwetki wszystkich Małych Bohaterów, będących pod opieką gdańskiego Hospicjum.

Mecz Ligi Mistrzów w tenisie stołowym mężczyzn

2016_klubKibica_25-1125 listopada uczniowie z Klubu Kibica TORNADO 69 byli ma meczu Ligi Mistrzów w tenisie stołowym mężczyzn pomiędzy UNIA AZS AWFiS GDAŃSK - UMMC Jekaterynburg (Rosja).
Przed meczem dzieci poznały Zawodników: Unii AZS AWFIS - Patryka Zatówkę, Chińczyka - Wanga, Japończyka - Kai, Szweda - Mathiasa, Trenera Szafranka oraz Rektora AWF. Dzieci mogły z bliska zobaczyć rozgrzewkę, używane rakietki i przygotowanie zawodników do gry.
To była wspaniała lekcja tenisa stołowego w wykonaniu Polaków i Rosjan. Uczniowie mogli zobaczyć sposób ataku i obrony, różne rodzaje serwisów, zawodników grających stylem europejskim i piórkowym. A także rodzaje wymian przy stole, daleko od stołu, a przede wszystkich pracę nóg i przygotowanie psychiki do rywalizacji.
Nasi kibice CUDOWNIE wspierali zespół Unii AZS AWFiS Gdańsk!
Dzięki dzieciom - kibicom Polacy odnieśli zwycięstwo 3-2!
Wielkie słowa uznania dla naszych uczniów, które wraz z Panem J. Misiem wspierali drużynę z Gdańska do późnych godzin! Dziękujemy za wielkie poświęcenie i pozostawione na trybunach serce!!!

Wycieczka do Portu Lotniczego Gdańsk

2016_6B_lotniskoW dniu 1 grudnia klasa VI b rozpoczęła ogólnoszkolny cykl zwiedzania lotniska. Wyjścia te są realizowane dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pani Agnieszki Rychłowskiej - Przewodniczącej Rady Rodziców.
Spotkanie rozpoczęło się od omówienia zasad poruszania się i zachowania na lotnisku. Następnie przyglądaliśmy się odprawie bagażowej i podziwialiśmy wagoniki poruszające się po krętych szynach. Kolejnym punktem naszej wycieczki była odprawa celna. W oczach niektórych uczniów widać było lekki strach, kiedy oficer kazał zdjąć buty lub odpiąć łańcuszek. Oficerowie bardzo skrupulatnie kontrolowali nasze bagaże! Potem udaliśmy się do siedziby Zakładu Lotniskowej Straży Pożarnej. Widok supernowoczesnych "połykaczy ognia", wartych 5 milionów, wprawił nas w osłupienie. Mogliśmy wejść do kabiny, a nawet wspiąć się na dach. Natomiast hitem był imponujący pokaz różnych strumieni wody, który udowodnił nam, że maszyna ma MOC I SIŁĘ. Odświeżeni kąpielą wodną udaliśmy się na poczęstunek do hali odlotów z widokiem na piękne, skrzydlate maszyny. Było superowo i odlotowo!!!

Jak andrzejki, to zabawa!

2016_andrzejkiW środę 30 listopada 2016 uczniowie klas IV-VI bawili się na dyskotece andrzejkowej. Na ten wieczór, jedna z sal lekcyjnych zamieniła się w pokój wróżb :)

112 NA RATUNEK

2016_0b_112_naRatunekDnia 30 listopada dzieci z grupy 0 B udały się na zajęcia do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Pan operator o numerze 73 w bardzo przystępny sposób zapoznał uczniów z procedurą wzywania pomocy i odpowiedzialną pracą ludzi tu zatrudnionych. Później dzieci przeszły do sali, w której operatorzy numerów alarmowych odbierają połączenia, następnie przeprowadzają rozmowę w celu uzyskania odpowiednich informacji i przekazują zgłoszenie do służb ratunkowych. Każdy miał okazję porozmawiać, zobaczyć mapki z lokalizacjami dzwoniących i inne urządzenia potrzebne do pracy w centrum. Sześciolatki dowiedziały się , że numer alarmowy 112 ratuje życie, dlatego nie mogą na niego dzwonić bez powodu, dla zabawy, ale tylko wtedy, gdy naprawdę potrzebują pomocy. Na zakończenie każde dziecko otrzymało worek z prezentami. Był w nim piórnik, opaska, odblask, kamizelka i pisaki. Opiekunowie dostali apteczki, długopisy i poduszki. Kolejnym punktem naszej wycieczki była Państwowa Straż Pożarna. Zobaczyliśmy tu wozy strażackie - zabytkowe i te nowoczesne. Pompy, długie drabiny oraz węże zrobiły na nas ogromne wrażenie. Pomimo , że jest to bardzo niebezpieczna praca , niektórzy chłopcy chcą zostać strażakami. Dużo nauczyliśmy się na temat bezpieczeństwa, a nie byłoby to możliwe bez pani Karoliny Grzędzickiej, która zajęła się organizacją tej wycieczki.
Czekam na kolejne inicjatywy, propozycje rodziców dotyczące zwiedzania ich zakładów pracy- wychowawczyni grupy 0 B Aleksandra Pietruszka.

Przedświątecznie na zajęciach artystycznych

2016_przedswiatecznieDzisiaj, na zajęciach artystycznych, ruszyliśmy z pracami plastycznymi o tematyce świątecznej.
Rodzice będą mieli okazję podziwiać, a nawet zakupić (za symboliczną złotóweczkę) ozdoby świąteczne wykonane przez dzieci, które zaprezentujemy Państwu na kiermaszu świątecznym.

Mali szachiści z SP nr 69 w Gdańsku

2016_szachisci1ADzięki Programowi "KLUB" Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach rozwijania sportu poprzez wspieranie przedsięwzięć z zakresu upowszechniania sportu dzieci i młodzieży, Uczniowski Klub Sportowy "Korona" Gdańsk prowadzi w naszej szkole lekcję szachów dla klasy I. Przypominamy, że szachy to nie tylko gra planszowa, dyscyplina sportu, ale jak mówi Gari Kasparow "Szachy to narzędzie, które poprawia umiejętność nabywania wiedzy przez dzieci."

BRZECHWA DZIECIOM - bawimy się w teatr

2016_brzechwa0W związku z realizacją NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA uczniowie klas zerowych realizują projekt, który przybliża im twórczość Jana Brzechwy. Spotykamy się w pierwszy poniedziałek każdego miesiąca. Odgrywanie scenek dramowych, kalambury, zabawy parateatralne, wykonanie pacynek, rekwizytów to dobry sposób na wyrażenie swoich emocji i swobodną ekspresję twórczą. Poznaliśmy już wiersze "Mucha", "Na straganie", oraz "Brudas "i "Natka Szczerbatka".
Zapraszam do udziału w zajęciach - Aleksandra Pietruszka.

SPOTKANIE Z RZEŹBIARZEM

2016_1aTurystyka26.11.2016r. klasa Ia wybrała się w ramach projektu TURYSTYKA DLA MŁODZIKA do Muzeum Etnograficznego w Gdańsku-Oliwie na spotkanie z rzeźbiarzem. Po zwiedzeniu wystaw muzealnych uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o pracy rzeźbiarza, otrzymali glinę i pod okiem artysty próbowali tworzyć swoje pierwsze dzieła sztuki. Niektórym przychodziło to z trudnością, bowiem po raz pierwszy mieli do czynienia z gliną. Wśród pierwszoklasistów byli też prawdziwi mali artyści. Wiktoria Neuman wyczarowała piękne smoki, które wyglądały jak żywe. Czekamy teraz aż nasze prace stwardnieją, aby je potem pomalować i podziwiać. Zachęcamy do odwiedzenia muzeum w Parku Oliwskim i do własnej twórczości.

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

2016_mis0325 listopada 2016 roku w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W klasach 0-III każde dziecko w tym dniu przyszło z pluszowym przyjacielem. Odwiedziły nas misie duże, małe, puchate, kolorowe. Uroczystość rozpoczęła się od zabawy przy piosence „Kochamy Misia”.
Po czym każda klasa recytowała wybrany wiersz o misiu oraz zaśpiewała piosenkę. Następnie rozpoczęły się konkursy: - zjadanie miodu z talerzyka bez użycia rąk, rysowanie portretu misia z zawiązanymi oczami. Wszystkie zabawy zakończyły się wspólnym śpiewaniem piosenki „Jadą, jadą misie” oraz wręczeniem każdej klasie dyplomu wraz z obrazkiem do kolorowania „Wesoły Miś”.

Projekt „Unia Europejska od A do Z”

UE_flaga.W piątek 25 listopada uczniowie klas VI-tych wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Unia Europejska od A do Z” z elementami języka angielskiego, zorganizowanym przez młodzież z IV LO w Gdańsku. Po wspólnej dyskusji i obejrzeniu prezentacji o UE i trzech państwach członkowskich – Szwecji, Hiszpanii i Francji nasi szóstoklasiści napisali test konkursowy. Pytania dotyczyły różnych aspektów Unii Europejskiej – jej struktury, instytucji i państw członkowskich. Do drugiego finałowego etapu, który odbędzie się w IV LO zakwalifikowali się: Szymon Dardziński i Jakub Drewing z klasy VIA oraz Paula Bałdyga, Aleksandra Dacka i Jakub Dróżka z klasy VIB. Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale!

Dzień Pluszowego Misia w klasach IV-VI

2016_mis46W piątek 25 listopada obchodziliśmy święto Pluszowego Misia. Samorząd Szkolny zaproponował uczniom klas starszych przygotowanie wystawy na temat jednego pluszowego BOHATERA przydzielonego klasom w drodze losowania. Powstało 5 stanowisk (Kung-fu Panda, Paddington, Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Yogi), które obejrzały wszystkie dzieci klas młodszych i to one zdecydowały w drodze głosowania, która z wystaw zasługuje na I miejsce. Wszystkie prezentacje bardzo się podobały, ale najmłodszym najbardziej do gustu przypadła ta wzbogacona "żywym" Misiem - klasy IVA o Misiu PADDINGTONIE. Zwycięzcom została wręczona beczułka ze słodko - kwaśnym "co nieco", pozostałe klasy otrzymały łakocie na pocieszenie. To nie była jedyna niespodzianka tego dnia... Każde pierwsze pięć minut lekcji przeznaczono na czytanie książek z Misiem w roli głównej. Długa przerwa była okazją do wspólnej zabawy. Zaproponowaliśmy uczniom opowieść ruchową pt. "MISIEK o wspólnej wyprawie całej rodziny do ZOO". Śmiechu, energetycznego ruchu i zaangażowania było co nie miara! Dobry humor towarzyszył nam przez cały dzień, bo przecież wszyscy bez względu na wiek, lubimy pluszowe misie!

Mali pacjenci Hospicjum dla dzieci

hospicjum_dzieci1Drogie Dzieci – mali pacjenci Hospicjum!

Wasza dzielność oraz wyjątkowość Waszych bliskich daje nam siłę do działania. To z myślą o Was realizujemy projekt pt. „Nauczyciele i rodzice z SP nr 69 w Gdańsku chcą pobić dyrektora”. Żywimy ogromną nadzieję, że zakończy się on sukcesem w postaci zgromadzonych środków, za które będziemy mogli już 1 czerwca 2017 roku zorganizować dla Was najwspanialszy Dzień Dziecka.

To dla nas zaszczyt móc Was przedstawić społeczności i przyjaciołom SP nr 69 w Gdańsku.

Zapraszamy Was na nasze strony internetową i facebookową, na których, w cotygodniowych cyklach, będziemy przedstawiać sylwetki wszystkich Małych Bohaterów, będących pod opieką Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku.


Kamil Gajewski
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 69
w Gdańsku

W Zerówkach

2016_zerowki_prezentyJeszcze nie ma Świąt Bożego Narodzenia, a już grupy 0A i 0B zostały obdarowane prezentami. Świętym Mikołajem, który podesłał Nam paczkę był Pan Dyrektor. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem otworzyły karton wypełniony grami, układankami, matą z alfabetem, wagą. Za prezenty Zerówkowicze bardzo dziękują.

W ramach Narodowego Programu Czytelnictwa uczennica klasy III - Aleksandra Sikora przeczytała uczniom bajkę pt. „Brzydkie Kaczątko”, którą dzieci wysłuchały z zaciekawieniem.

Ponadto wychowankowie poznali zasady zdrowego odżywiania (Piramida Zdrowego Żywienia) oraz higieny osobistej.

LEKCJA OTWARTA w kl. IA

2016_1Alekcjaotwarta 22.11.2016 klasa Ia gościła na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych rodziców. Była okazja do zapoznania się z ćwiczeniami wspomagającymi czytanie. Dzieci wraz z mamami bawiły się w różne zabawy oraz ćwiczyły głoskowanie i dzielenie wyrazów na sylaby. Wspólna nauka z rodzicami jest przyjemniejsza i bardziej skuteczna.
Zachęcamy rodziców do udziału w następnym spotkaniu w grudniu.

Papierowe cuda

2016_papieroweCuda22 listopada 2016 gościliśmy trzy sympatyczne panie zrzeszone w Stowarzyszeniu Przedsiębiorczości i Rehabilitacji w Gdańsku, których obecność uatrakcyjniła nasze cotygodniowe zajęcia artystyczne. Panie poprowadziły warsztaty pod nazwą „Papierowe cuda”. Dzieci uczyły się robić wesołe, kolorowe kwiaty z różnych rodzajów bibuły i drucików. Zajęcia dostosowane były do wieku i możliwości dzieci. Bardzo im się podobały, tym bardziej, że dzieci mogły zabrać do domu wykonane przez siebie kwiatki. Rodzice będą zachwyceni!

Szkoła Ważnych Praw

2016_prawaDzieckaTydzień od 14.11.2016 do 20.11.2016 – upłynął w naszej szkole pod hasłem „Wokół praw dziecka”. We wszystkich klasach odbywały się zajęcia mające na celu:
• zapoznanie uczniów z Konwencją Praw Dziecka,
• uświadomienie uczniom potrzeby tworzenia i zapisywania praw,
• zwiększenie świadomości, co do zakresu i istoty praw, przysługujących dzieciom.
Zajęcia oparte na pracy w zespołach, burzy mózgów, odgrywaniu scenek, symulacji - miały doprowadzić poszczególne grupy do wyłonienia najważniejszych praw, które przez wszystkich w szkole powinny być przestrzegane.
21.11.16 spotkaliśmy się na apelu podsumowującym nasz tygodniowy projekt. Przedstawiciele poszczególnych klas prezentowali wybrane przez siebie prawa, które uznali za najważniejsze. Na specjalnie przygotowanej tablicy utworzyliśmy wspólnie „Szkołę Ważnych Praw”. Dzięki temu nie tylko wiemy jakie prawa powinny obowiązywać w naszej szkole, ale też mamy świadomość tego, że prawa podlegają różnym ograniczeniom. Najważniejszym są prawa innych ludzi.

TURYSTYKA DLA MŁODZIKA kl. 2A

2016_2AuUphagenow18 listopada 2016 roku klasa II A w ramach projektu TURYSTYKA DLA MŁODZIKA pojechała na wycieczkę do Gdańska do Muzeum Domu Uphagena, który znajduje się przy ulicy Długiej. Pani przewodnik przywitała nas i opowiedziała krótko o historii tego domu. Później oprowadziła nas po pięknych wnętrzach i podzieliła się z nami różnymi ciekawostkami dotyczącymi życia gdańszczan w XVIII wieku. Dowiedzieliśmy się między innymi: że ówcześni mieszkańcy naszego miast choć żyli dostatnio nie dbali o higienę; że w nocy instrumenty same grają, a kucharka Uphagenów ożywa i gotuje smaczne potrawy lub złości się i goni z chochlą za intruzami. Byliśmy również pod Fontanną Neptuna i pod Drzewkiem Milenijnym. Pani Magda przybliżyła nam historię Gdańska i jego związki ze Starożytnym Rzymem. Na wycieczce, oprócz zwiedzania, dobrze się bawiliśmy.

Finał międzyszkolnego projektu "Szkolna Kampania Wyborcza"

2016_SzkolnaKampaniaWyborczaW piątek, 18 listopada, trzyosobowa reprezentacja Samorządu Uczniowskiego wraz z Opiekunem SU wzięła udział w gali, w trakcie której podsumowano międzyszkolny projekt realizowany w ramach Tygodnia Demokracji „SZKOLNA KAMPANIA WYBORCZA”. Wspólnie z innymi uczestnikami projektu obejrzeliśmy prezentacje profesjonalnie przeprowadzonych szkolnych kampanii wyborczych i wyborów do Samorządu Uczniowskiego, w tym również prezentację naszej szkoły!

Twórcze pomysły

2016_tworczeMisieUczniowie, którzy przychodzą regularnie - co tydzień - na zajęcia w ramach koła plastycznego, mają już za sobą spory bagaż wytworów plastycznych. Wychowankowie wykonali już jesienne świeczniki, sowy, a także prace z suszonych liści, z których wyczarowali wiewiórkę, jeża, misia itp.
Kolejne spotkanie uczniów klasy I i III upłynęło bardzo pracowicie. Zaowocowało ciekawymi wytworami. Wykonaliśmy dzisiaj słodkiego misia, który nie tylko może zdobić pokój, ale również można podarować go bliskiej osobie. I tak też niektórzy z nas uczynią. Jednego misia przeznaczono dla chorego Nikodema, za którego trzymamy mocno kciuki, aby jak najszybciej wyzdrowiał.

Spotkanie z Policjantem i Strażnikiem Miejskim

2016_policjantw0W miniony wtorek, 15 listopada 2016 r., odbyło się spotkanie grup 0A i 0B z Policjantem oraz Strażnikiem Miejskim. Pogadanka funkcjonariuszy z dziećmi dotyczyła bezpiecznego zachowywania się na podwórku oraz na drodze. Uczniowie dowiedzieli się jak właściwie zachowywać się w sytuacji, gdy zostaną sami w domu. W ramach tygodnia Praw Dziecka zaproszeni goście poruszyli kwestię praw najmłodszych obywateli.
Wychowankowie dostali od funkcjonariuszy podarunki w formie odblasków. Po spotkaniu większość dzieci deklarowała chęć zostania w przyszłości Policjantem.

Z FIZYKĄ NA TY!

2016_wyklad_fizykaW dniu 15 listopada 2016 r. uczniowie klas 4-6, którym zależy na poszerzaniu swojej wiedzy, uczestniczyli w bardzo ciekawym wykładzie połączonym z reportażem filmowym. Prelekcję pt. „Odnawialne źródła energii” w sposób bardzo profesjonalny i przystępny przygotowali i poprowadzili uczniowie Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku: Łukasz Kiełczykowski, Jakub Świercz. Bardzo dziękujemy Naszym Przyjaciołom z ZSE za również i taką możliwość współpracy. Wierzymy, że po wykładzie niejeden z naszych uczniów pomyślał – „może zostanę inżynierem?”.
Już niebawem w naszej szkole odbędzie się kolejny wykład połączony z doświadczeniami, ale tym razem z chemii.

Kolejne ważne spotkanie

2016_policjaKlasa3We wtorek 15.11.2016 r. po raz kolejny odwiedzili nasza szkołę funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej. Tym razem przeprowadzili pogadankę z uczniami klasy III na temat bezpieczeństwa w szkole i poza nią, ale przede wszystkim zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu, jak również zagadnień dotyczących praw dziecka, poszanowania godności.
Na zakończenie uczniowie otrzymali od funkcjonariuszy upominki w formie notesików z numerami alarmowymi, mapy rowerowe, a także odblaski.

TYLE MASZ ILE DASZ

pierniczkiPrzed nami kolejny, przedświąteczny festyn parafialny, do którego pragniemy włączyć się poprzez nasze zaangażowanie w przygotowanie różnorakich świątecznych drobiazgów. Jak co roku pragniemy przekazać na tą akcję własnoręcznie upieczone i przygotowane pierniczki. Odszukajcie przepis, zróbcie zakupy potrzebnych produktów, poproście Rodziców albo Babcie o pomoc i do dzieła!
Upieczone pierniki przynieście do sali katechetycznej. Najlepiej dostarczyć je w kartonowych pudełkach. Nasze wypieki zbieramy do 8 grudnia, aby pięknie popakowane w celofan przekazać do parafii na festyn, który odbędzie się w niedzielę 11 grudnia.
Nie czekajcie do ostatniej chwili, bo piernik im starszy tym lepszy!

Przepis na pierniczki

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

2016_NPRCz_tuwimRaz w miesiącu odbywają się zajęcia prowadzone przez panią Katarzynę Torkowską pt. „To nas bawi, to nas uczy - poznajemy wiersze Juliana Tuwima”.
W ramach zajęć dzieci z klas zerowych poznają wiersze polskiego poety J. Tuwima. We wrześniu bawiliśmy się robiąc inscenizację wiersza pt. „Warzywa”. W październiku odkrywaliśmy humor zawarty w wierszu „Okulary”.

Klub Kibica ARENA 69 - Mecz piłki ręcznej kobiet AZS AWFiS ŁĄCZPOL GDAŃSK - Olimpia Beskid Nowy Sącz

Arena69_2016-11-12W sobotę 12 listopada uczniowie naszej szkoły z Panem Jarosławem Misiem i Panem Maciejem Uściłło kibicowali szczypiornistkom AZS AWFiS ŁĄCZPOL Gdańsk, które rywalizowały z Olimpią Beskid Nowy Sącz. Wspaniały doping naszych kibiców dał zwycięstwo dziewczynom z Gdańska 31-22!
Przed meczem uczniowie spotkali się z Moniką Stachowską, reprezentantką kraju grającą na pozycji obrotowej. Wraz z drużyną zajęła dwa razy 4 miejsce na Mistrzostwach Świata odbywających się w Serbii i w Danii. Rozmowa z Mistrzynią i możliwość zdobycia autografu były dla dzieci wspaniałym przeżyciem.
Celem wyjścia była integracja uczniów rożnych klas, nauka kulturalnego kibicowania i motywacja do pracy nad swoim zachowaniem.
Czworo najaktywniejszych uczniów - kibiców na dwóch ostatnich meczach zostanie nagrodzonych na najbliższym apelu.

Święto Niepodległości w Zerówce

2016_SwieteNiepodleglosciWZerowkachUczniowie grup 0A i 0B, tak jak cała społeczność szkolna, uczcili Święto Niepodległości. Na zajęciach z Panią Ewą Grudzińską dzieci obejrzały film pt. "Polak Mały", który był wprowadzeniem do kolejnych zajęć dotyczących zbliżającego się wydarzenia. Podczas pogadanki z nauczycielem wychowankowie poznali specyfikę Święta Niepodległości. Na zajęciach plastycznych dzieci pokolorowały Godło Polski i przygotowały flagę swojego kraju. Wychowankowie wzięli udział w apelu z okazji Święta Niepodległości, na którym zaprezentowali wiersz o Polsce.

11 LISTOPADA - XIV PARADA NIEPODLEGŁOŚCI

2016_11listopadaDo historii przechodzi XIV PARADA, która przemaszerowała ulicami historycznego Gdańska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego. Nasza szkoła podczas wesołego i barwnego korowodu miała bardzo silną reprezentację. Była nas blisko setka, a z kilkunastotysięcznego tłumu wyróżnialiśmy się najpiękniejszymi biało-czerwonymi kotylionami. Nie odstraszyła nas zła pogoda, a wspólne odśpiewanie hymnu państwowego dla wszystkich zgromadzonych stanowiło niezapomniane przeżycie.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które najlepiej opowiedzą jak było.

„Bajki robotów” - w osobliwej odsłonie...

2016_bajkiRobotow10 listopada klasy szóste udały się do Teatru Miniatura, aby uczestniczyć w wyjątkowym spektaklu pt.: „Bajki robotów”, opracowanym na podstawie „Cyberiady” i „Bajek robotów” Stanisława Lema. Roboty w roli głównej, ożywiony kosmos, świadome swoich działań maszyny to tylko niektóre elementy prozy Stanisława Lema, które w przedstawieniu przekraczają granice ludzkiego rozumu. Nietuzinkowe ujęcie problemu, awangardowe tworzenie wierszy czy powstawanie wyrazów na literę „n” z maszyny do wytwarzania waty cukrowej sprawiły, że odbiorcy niczym niewidzialną nicią zostali wciągnięci do współtworzenia spektaklu. Zaskoczeni i podekscytowani nowatorskim przekazem uczniowie, zapamiętali dowcip, jak również mądrość płynącą z osobliwych bajek...

10 listopada 2016r.

2016_apel11-11W dniu dzisiejszym, w przededniu 98. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, w naszej szkole uczciliśmy tę Rocznicę uroczystym apelem. Uczestniczyli w nim uczniowie wszystkich klas, od "zerówek" po klasy szóste. Wszyscy z powagą odśpiewali hymn państwowy, oddając cześć i szacunek nie tylko symbolom narodowym, ale także wszystkim Polakom, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie.
Uczniowie klas IV - VI zaprezentowali część artystyczną nawiązującą do historii Polski, szczególnie do walki o jej niepodległość, która była niezwykle heroiczna w okresie zaborów, kiedy to Polski nie było na mapach Europy przez 123 lata. Nie było Polski, ale żyli Polacy, którzy zarówno na ziemiach ojczystych, jak i poza nimi, wszelkimi sposobami dążyli do odrodzenia państwa polskiego. Uczniowie klas 0-III zaśpiewali piękne piosenki o Ojczyźnie!
Wszyscy byli ubrani na galowo, dodatkowo mieli przypięte wspaniałe kotyliony wykonane w ramach warsztatów przez uczniów naszej szkoły oraz podczas zajęć lekcyjnych, a klasy młodsze powiewały biało-czerwonymi chorągiewkami jako symbolem odrodzonej Polski. Uroczystość była wspaniała.
Ukoronowaniem naszych obchodów Dnia Niepodległości będzie wspólne uczestnictwo w Paradzie Niepodległości w dniu jutrzejszym - 11 listopada 2016r.

Tablety na języku angielskim w klasach IV-VI

2016_tablety_angTablety na lekcjach stopniowo stają się częścią naszej szkolnej rzeczywistości, tym razem korzystaliśmy z nich na języku angielskim w klasach IV-VI.
Uczniowie używają ich w quizach ze znajomości słownictwa i zasad gramatycznych.

Tu liczy się nie tylko wiedza, ale także refleks!

Przygotowania do Parady Niepodległości

2016_kotyliony2Dzisiaj (8.11.) zakończyliśmy akcję “Kotylion”.
Za udział w zajęciach dziękujemy serdecznie naszym Uczniom i ich Rodzicom. Szczególne podziękowania kierujemy ponownie do Pani Kariny Miler – podziwiamy Pani pomysłowość i zaangażowanie!
Tym samym jesteśmy już gotowi do udziału w Paradzie Niepodległości 11 listopada. Do zobaczenia!

Hura!

wiewiorka
Przekroczyliśmy pierwszy 1000 zł!

Dziękujemy wszystkim Darczyńcom i prosimy o dalsze wsparcie. Do wielkiego finału akcji pozostało 5 miesięcy!

Nawet wiewiórki w parku się cieszą z takiego obrotu sprawy.

Cuda z papieru

Origami Star„Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla kraju.” John Fitzgerald Kennedy

Z pewnością powyższy cytat jest dobrze znany członkom Stowarzyszenia Przedsiębiorczości i Rehabilitacji z Gdańska, którzy sens tych słów nieustannie wprowadzają w życie.

Już 22 listopada 2016 r. w godzinach 14.30-16.00 w naszej szkole Stowarzyszenie przeprowadzi nieodpłatnie warsztaty dla dzieci pt. „Cuda z papieru”. Jesteśmy przekonani, że zajęcia przyniosą naszym uczniom wiele radości i pozwolą im odnaleźć w sobie kolejne pasje.

Klub Kibica ARENA69 - Mecz AZS AWFiS ŁĄCZPOL GDAŃSK - Vistal Gdynia, piłka ręczna kobiet

2016_kibice_05-11Pomimo niesprzyjającej aury, ciągle padającego deszczu w sobotę 5 listopada 2016r. wyruszyliśmy na wspaniały mecz - święto piłki ręcznej na AWFiS, którym były derby Trójmiasta.
Przed meczem uczniowie naszej szkoły spotkali się z Reprezentantką kraju na Mistrzostwach Świata w Serbii Karoliną Siódmiak, która wraz z drużyną zajęła tam 4 miejsce. Rozmowa z Mistrzynią i możliwość przybicia z nią piątki to niesamowite przeżycia dla młodych ludzi.
Uczniowie mogli zaobserwować prawdziwą sportową walkę i zapoznać się z profesjonalną grą. Poprzez wyjazdy na mecze wśród uczniów budowany jest model prawdziwego kibica – będącego wsparciem dla drużyny od początku do końca.
Klub Kibica ARENA 69, czyli nasi wspaniali uczniowie, byli chwaleni za wspaniały doping i postawę prawdziwego kibica przez zawodniczki z Gdańska i Gdyni oraz innych kibiców obecnych na hali.
Byliśmy bardzo serdecznie przywitani -dzieci zostały obdarowane pięknymi zdjęciami Drużyny, upominkami i słodyczami. Mamy tam swój sektor – będziemy wspierać nasze gdańskie szczypiornistki!

Spotkania z rodzicami

zebranieW dniu 8.11.2016 r. (wtorek) o godz. 17:00 odbędą się spotkania z rodzicami uczniów klas I-VI, według harmonogramu:

IA wych. Bożena Winiarczyk sala 61
IIA wych. Ewa Grudzińska sala 58
IIIA wych. Mirosława Pawlicka sala 59
IVA wych. Anna Małecka sala 35
IVB wych. Urszula Łuszcz sala 37
VA wych. Justyna Galant sala 32
VIA wych. Barbara Antonowicz sala 33
VIB wych. Joanna Kozłowska sala 38

Zebranie z rodzicami klas 0A i 0B odbędzie się 22.11.2016r. o godz. 17:00.

Warsztaty "Na tropie Pani W." w Europejskim Centrum Solidarności

2016_ECS_5aW piątek 4 listopada klasa VA z wychowawcą wybrała się do Europejskiego Centrum Solidarności na warsztaty pt. „Na tropie Pani W.” Uczniowie wcielili się w role detektywów, którzy na podstawie materiałów archiwalnych, specjalnie przygotowanych akt i wskazówek poznawali kulisy polskiej drogi do wolności. Realizując kolejne zadania, tropiciele dowiedzieli się m.in. dlaczego w sierpniu 1980 roku wybuchł strajk w stoczni i jakie były jego następstwa. Odkryli jak wielka siła tkwi w jedności i jak wiele można zdziałać solidarnie. Na koniec wszyscy usiedli przy Okrągłym Stole… To była prawdziwa lekcja wolności i solidarności.

Artykuł o Drużynie amp-futbolowej

gosc_niedzielny2Kolejny duży wydawca zauważa i opisuje naszą inicjatywę. Wierzymy, że przedstawiony artykuł przybliży nas do realizacji następnego ciekawego i potrzebnego przedsięwzięcia.
Model szkoły otwartej, w której miejsce znajdują również osoby niepełnosprawne, jest tym, do którego konsekwentnie zmierzamy.
Mamy wizję, energię i determinację, aby każdego dnia się rozwijać i stawać lepszą szkołą. Dziękujemy za liczne wyrazy uznania i jednocześnie zapewniamy, że nie spoczniemy na laurach.

Z wyrazami szacunku

Zgrany Zespół SP nr 69 w Gdańsku.

Na boisko o kulach, Gość Niedzielny, 06-11-2016

Bądź widoczny!

odblaskiCzłonkowie szkolnej sztafety, która 9 kwietnia spróbuje pokonać dyrektora, dziś z jego rąk otrzymali ubrania treningowe ufundowane przez jednego z największych w Polsce producentów odzieży sportowej. Jaskrawy kolor kurtki (żółty) nie został wybrany przypadkowo i ma sprawić, że biegacz będzie bardziej widoczny, a tym samym bezpieczny na drodze, gdzie ruch pieszy krzyżuje się z ruchem samochodowym.
Drodzy biegacze! Nie zapominajcie o odblaskach. Mogą uratować Wam zdrowie, a nawet życie.

Ze sportowym pozdrowieniem
Kamil Gajewski

Nauczanie przez doświadczanie - to jedna z naszych dewiz!

pomoce2016Za nami pierwsze zakupy zrealizowane w ramach autorskiego projektu „Pomoce dydaktyczne 21 wieku”. Kolejny raz udało się nam pozyskać tzw. środki alternatywne na rozwój szkoły.
Po mobilnej pracowni tabletowej i modernizacji placu zabaw, tym razem dzięki hojności darczyńcy zakupiliśmy najnowocześniejsze pomoce dydaktyczne, które proces edukacyjny pomogą uczynić jeszcze bardziej skutecznym i atrakcyjnym. Zapraszam do prześledzenia galerii zdjęć przedstawiających nasze zakupy.

Jesienna szaruga

2016_JesiennaSzarugaDzieci z grup 0A i 0B miały już okazję obserwować oznaki Jesieni w terenie: w parku, nad morzem, przed szkołą. Teraz, gdy za oknem jesienna plucha dzieci przeniosły swoje obserwacje na piękne prace związane z obecną porą roku.
Grupa 0A stworzyła wspólną pracę pt. „Kolory Jesieni”, natomiast „Panią Jesień” przygotowała grupa 0B.
Prace indywidualne dzieci to „Jesień”, „Jeże i Ślimaki”, „Złociste drzewa”.
Panie Nauczycielki przygotowały doświadczenia związane z jesienną pogodą, które miały na celu rozwój wyobraźni wychowanków.
W ostatnim czasie nie zabrakło także gimnastyki, ćwiczeń i tańców, bo przecież „W zdrowym ciele – zdrowy duch”. Odbyła się lekcja na temat zdrowego odżywiania, którą poprowadziły Panie dietetyczki.

Dzieci z Zerówek brały udział w licznych konkursach:
- „I Ty kolego bierz przykład ze Świętego”, gdzie dzieci przygotowały piękne anioły;
- „Dary jesieni” na który dzieci wspólnie z rodzicami stworzyły prace plastyczne i techniczne;
- konkurs plastyczny o jesieni.
Przygotowywanie prac plastycznych i technicznych w rodzinnym gronie to świetny pomysł na wspólne spędzanie czas, gdy za oknem jesienna plucha i szaruga.

Skoki przez przeszkody JUMPOFF II

2016_jumpoffW sobotę 29 października 2016 uczniowie naszej szkoły z działającego na jej terenie Klubu Kibica ARENA 69 byli na halowych zawodach w skokach przez przeszkody JUMPOFF II. Podczas obserwacji koni uczniowie kształtowali w sobie wrażliwość i poczucie piękna. Udział w tym wyjściu sprzyjał odpoczynkowi i wyciszeniu oraz integracji uczniów z różnych klas.

I Ty kolego bierz przykład ze Świętego!

2016_swietyPrzed nami Uroczystość Wszystkich Świętych. W tym roku przygotowywaliśmy się do tej uroczystości aż dwa tygodnie. Najpierw w tygodniu od 17 do 21 października, każda klasa zbierała materiały i informacje na temat jednego polskiego świętego.
A oto bohaterowie naszych prac:
klasa I- św. Jan Paweł II
klasa II- św. Stanisław Kostka
klasa III - św. Faustyna Kowalska
klasa IV a - św. Andrzej Bobola
klasa IV b - św. Królowa Jadwiga
klasa V - św. Brat Albert Chmielowski
klasa VI a - św. Maksymilian Maria Kolbe
klasa VI b - św. Wojciech
W tym tygodniu na lekcjach religii zabraliśmy się wszyscy do pracy. Wybór był bardzo trudny, które zdjęcie umieścić, którą informacje przedstawić i jak udekorować plakat. Efekty naszej pracy i współpracy obejrzyjcie na zdjęciach.
Dziękujemy naszym rodzicom, babciom i dziadkom za pomoc w znalezieniu odpowiednich materiałów. Plakatami na temat Świętych udekorowaliśmy korytarze naszej szkoły, a 1 listopada ich wszystkich wspomnimy w naszych modlitwach, aby nasi patronowie byli dla nas wzorem do naśladowania i opiekowali się nami przez całe życie.

Spotkanie z dietetykiem

2016_dietetykW piątek 28.10.2016r. klasy 0 i I spotkały się z panią dietetyk, która zachęcała dzieci do zdrowego odżywiania. Pokazała uczniom piramidę żywieniową i wyjaśniła, jakie znaczenie dla naszego organizmu ma jedzenie zielonych, czerwonych, żółtych i białych warzyw i owoców. Zwróciła uwagę na to jak ważne jest jedzenie II śniadania w szkole oraz owoców i warzyw.
Postaramy się stosować do zaleceń pani dietetyk, bo zależy nam na naszym zdrowiu.

Książki to nasi przyjaciele, nie zawiodą, nie zdradzą, a nauczą wiele!

NPRCz_20161028Pod takim tytułem 28 października odbyło się spotkanie klas 0-III w związku z realizacją NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA. Dzieci dowiedziały się jakie są korzyści z czytania książek prezentując cytaty, powiedzenia, aforyzmy. Oto niektóre z nich:
"Z książki płynie odwaga, książka w życiu pomaga."
"Książki czytamy, nowe światy odkrywamy."
"Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić, może pocieszyć i wskazać nowe możliwości."

Potem pani dyrektor Anna Szemiel przekazała przedstawicielom klas koperty z projektami edukacyjnymi. Zapowiada się pracowity i twórczy rok szkolny. Efektem realizacji NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA będzie wzbogacenie naszego księgozbioru o nowe pozycje, dlatego powstała skrzynka NASZE PROPOZYCJE CZYTELNICZE. Uczniowie mogą wrzucać tu kartki z tytułami książek, które chcieliby mieć w bibliotece. Zrobiła to już klasa III. Następnie zachęciliśmy wszystkich do udziału w konkursie plastycznym - Kocham misie - w oparciu o przeczytane książki oraz własne sympatie.
Na zakończenie uczyliśmy się piosenki promującej czytanie: "My jesteśmy mole książkowe zgrabne ładne, mądre i zdrowe. My zjadamy to co najlepsze fraszki, bajki i słodkie wiersze. Zjemy z kartek kropki i kreski, bo czytamy od deski do deski hej, mniam, mniam, mniam!"

PAMIĘTAMY!!!

2016_cmentarzDnia 27 października 2016 roku uczniowie klasy VIA pojechali na Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku. Zmobilizowany i pełen determinacji zespół posprzątał zaniedbane i zapomniane nagrobki, zapalił znicze. Wyjątkowy okazał się moment, w którym młodzież mogła zobaczyć groby Żołnierzy Wyklętych. Pojawiły się wówczas pytania bez odpowiedzi... Bohaterowie: Inka i Zagończyk właśnie tu, w Gdańsku zostali zamordowani... Chwila wspólnej zadumy, pamięci i modlitwy. Po tym, jakże intensywnym czasie pracy, klasa VIA udała się na ciastka i gorącą herbatę, by ogrzać zmarznięte dłonie. Czas wspólnie spędzony okazał się wyjątkowy, pełen zamyślenia, integracji, jak również śmiechu i dobrego humoru.

Pomyśl, kim zostaniesz, kiedy dorośniesz? - bibliotekarz

2016_bibliotekarz1AW czwartek 27.10.2016r. klasa Ia wybrała się do Manhattanu do biblioteki publicznej na spotkanie z bibliotekarzem. Dzień wcześniej pierwszoklasiści byli z wizytą w szkolnej bibliotece i zostali pasowani na czytelników. Teraz mieli okazję poznać pracę bibliotekarza w dużo większej bibliotece. Dzieci były pod wrażeniem ogromnego księgozbioru i szerokiej oferty biblioteki. Okazało się, że pracujący tam bibliotekarze zajmują się nie tylko wypożyczaniem i katalogowaniem książek, ale i organizują liczne spotkania, lekcje biblioteczne dla uczniów i przygotowują przedstawienia dla dzieci.
Dla naszych pierwszaków przygotowały zajęcia plastyczne oraz grę w nemo. Dzieci oglądnęły książki, których nigdy nie widziały na oczy - pachnące, śpiewające i z ruchomymi elementami. Praca bibliotekarza wydała się wszystkim ciekawa. Panie bibliotekarki zachęciły wielu pierwszoklasistów do ponownej wizyty , tym razem z rodzicami.

Ahoj przygodo! - mali KORSARZE trenują

2016_korsarzPrzygoda z piłką koszykową uczniów klas I - III trwa od września tego roku. Wyłoniła się już stała grupa miłośników tej dyscypliny sportu, ale sala gimnastyczna pomieści jeszcze nie jednego "Korsarza". Przyjdź i spróbuj swoich sił !
Nasze zajęcia uczą m.in. podstawowych elementów gry, takich jak: podania , chwyty, rzuty, kozłowanie, poruszanie się po boisku . Dużo się bawimy, dbamy o bezpieczeństwo swoje i kolegów, uczymy się współpracy w grupie .
W poniedziałek 24 października 2016 trening poprowadził trener GKS "KORSARZ" pan Tadeusz Snarski . Trener pokazał nam jak wygląda postawa koszykarska, jak należy przygotować dłonie do chwytu piłki, jak ułożyć ręce do rzutu oraz jak prawidłowo kozłować i podawać piłkę. W trakcie tej intensywnej nauki mieliśmy również okazję pobawić się "w koszykówkę". Jak przystało na "korsarzy" stoczyliśmy małą "bitwę" - tzn. rywalizowaliśmy o to, która drużyna będzie dłużej w posiadaniu piłki. Bardzo nam się spodobała ta propozycja , bowiem wyzwoliła w nas dreszczyk pozytywnych emocji i poczuliśmy smaczek rywalizacji.
Wkrótce kolejne spotkanie z trenerem!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

ABECADŁO Z PIECA SPADŁO - Pasowanie na czytelnika

2016_pasowanieNAczytelnikaW ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dnia 26.10.2016 uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście pasowani na czytelnika. Nowych czytelników przywitała Wiktoria Majkowska reprezentująca samorząd szkolny, aktyw biblioteczny reprezentowali Nikodem Jakubowski i Dominik Gołuński oraz pan Maciej Uściłło będący naszym bibliotekarzem. Pierwszoklasiści wysłuchali wiersz Juliana Tuwima „Abecadło” oraz krótkiego wykładu o alfabecie i książce. Następnie prezentowali to, czego się już nauczyli tworząc kolorowy alfabet oraz złożyli podpisy. Na zakończenie złożyli ślubowanie oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy wręczone przez starszych kolegów.

Program „Turystyka dla Młodzika”

2016_3_turystyka_dla_mlodzikaW dniu 25.10.2016 r. w ramach Programu Turystyka dla Młodzika uczniowie klasy III wybrali się na jesienny spacer do Parku Oruńskiego. Pomimo mglistej pogody i wilgotnego powietrza zabawy było co nie miara. Uczniowie brali udział w grze terenowej, mającej na celu zdobycie wcześniej ukrytych przedmiotów. Po zakończonej zabawie uczniowie zostali nagrodzeni drobnymi upominkami w postaci maskotek i słodyczy. W drodze powrotnej podziwiali różnobarwność drzew. Wycieczka była bardzo udana, wszystkim dopisywały humory.

Czytam, bo lubię…

2016_czytamBOlubie24 października odbył się apel, na którym przekazaliśmy uczniom informacje na temat zaplanowanych w ubiegłym roku (X 2015) fantastycznych wydarzeń związanych z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Pan Dyrektor K. Gajewski wręczył gospodarzom poszczególnych klas projekty edukacyjne, które uczniowie zaprezentują w maju 2017 roku na „Gali Zaczytanych Uczniów”.
Na apelu zaprosiliśmy również chętnych uczniów do udziału w konkursie fotograficznym „Przyłapani na czytaniu”. Chcielibyśmy, aby powstała duża plansza fajnych zdjęć pod przewrotnym tytułem.
Przed nami wiele twórczych działań, podczas których na pewno przekonamy się że…

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy. Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem… Książka wszystko potrafi”
K. Makuszyński

Kotyliony

2016_kotyliony1Dzisiaj ruszyliśmy z produkcją kotylionów. Uczniowie (12 dziewcząt i jeden chłopiec) z klas I-VI biorący udział w zajęciach szkolnego kółka artystycznego uczyli się tworzyć piękne biało - czerwone przypinki według pomysłu Pani Kariny Miler i pod jej kierunkiem. Będą to kotyliony wykonane ze zużytych płyt CD oraz materiałowych wstążek, co gwarantuje ich trwałość. Będziemy mogli się nimi pochwalić już niedługo, w czasie tegorocznej Parady Niepodległości.
Pani Karino, serdecznie dziękujemy!

Zajęcia z tabletami dla Zerówek

2016_0_tablety25-10Kolejne wtorkowe zajęcia z tabletami już za nami. Dzieci z klas zerowych miały okazję pograć w różnego rodzaju gry edukacyjne. Dzisiaj zajmowaliśmy się:
- dopasowywaniem kształtów, wzorów
- znajdywaniem pary,
- lato zima (szukaniem ubrań odpowiednich do pokazanej pory roku),
- wykreślanka (co nie pasuje do pozostałych elementów),
- odnajdywaniem brakujących elementów.
Była również gra dla dzieci, które znają literki pt.: „Słowo na literkę”, polegająca na odnalezieniu odpowiedniego rysunku na wyświetloną literę.
Dzieciom bardzo podobały się zajęcia, ponieważ m.in. same mogły wybrać sobie grę, w którą chcą pograć spośród z wyżej wymienionych. Najbardziej podobała się dzieciom gra „brakujące elementy”. Do zobaczenia na następnych zajęciach!

INFORMACJA DLA RODZICÓW: Zajęcia odbywają się cyklicznie: co dwa tygodnie. Następne zajęcia z uwagi na święto (01.11) oraz szkolenie dla nauczycieli (08.11) odbędą się 15.11.16r.
Anna Czekała

Pomyśl, kim zostaniesz kiedy dorośniesz - Pielęgniarka

2016_spotkaniePielegniarka24.10.2016r. w ramach projektu ,,Pomyśl, kim zostaniesz kiedy dorośniesz'' uczniowie klasy I i II tym razem spotkali się z miłymi paniami pielęgniarkami. Panie bardzo ciekawie opowiadały nam o swojej pracy i cierpliwie udzielały odpowiedzi na pytania dzieci, których zainteresowała ich ciężka i odpowiedzialna praca.
Uczniowie mieli okazję dotknąć różnych przyborów medycznych, z którymi pielęgniarki mają kontakt na co dzień. Dzieci mierzyły temperaturę, ciśnienie, osłuchiwały stetoskopem serduszka, bandażowały ręce i paluszki - swoje i lalek oraz próbowały robić ,,na niby'' zastrzyki. Paniom bardzo zależało, aby dzieci przestały bać się spotkania z ludźmi w białych fartuchach i to w pełni im się udało.
Po spotkaniu kilka dziewczynek zadeklarowało, że zostaną w przyszłości pielęgniarkami.

POZNAJEMY ZAWODY NASZYCH RODZICÓW

2016_0B_ergohestiaDnia 21 października, w ramach projektu pod takim tytułem dzieci z grupy O B zwiedzały firmę ERGO HESTIA, która zajmuje się ubezpieczeniami. Dowiedziały się, że zatrudnia ona 3 tysiące pracowników i ma już 25 lat. W trakcie wycieczki maluchy zobaczyły sale konferencyjne, biuro monitoringu, stołówkę, plac zabaw przy istniejącym tu przedszkolu, kawiarnię, w której otrzymały soki i ciastka, oraz przepiękny park .Widziały jak pracownicy sadzą żonkile w związku z akcją Pola Nadziei. W dużej sali open space, czyli otwarta przestrzeń, dzieci mówiły, kim chciałyby zostać w przyszłości i co w danym zawodzie mogłyby ubezpieczyć.
Później panie z fundacji INTEGRALIA opowiedziały o tym, jak pracuje pies przewodnik z osobą niewidomą oraz co pomaga niepełnosprawnym w lepszym poruszaniu się.
Podczas zwiedzania uczniowie otrzymali balony, opaski odblaskowe, smycze, kolorowanki i ołówki. Wykorzystamy je na zajęciach.

Dziękujemy panu Sebastianowi Jankowskiemu za zorganizowanie ciekawej wycieczki. Samodzielne doświadczanie, poznawanie różnych środowisk przez dzieci ma wpływ na skuteczność uczenia się.

Biogramy

Wyjątkowa szkoła nie może istnieć bez ambitnych i zdolnych w różnych dziedzinach uczniów, ale również bez pracowitych, kreatywnych i wykształconych nauczycieli. Zapraszam do zapoznania się z biogramami kadry pedagogicznej SP nr 69, które to mam nadzieję jeszcze bardziej przybliżą Państwu sylwetki tych osób, które dbają o edukację, wychowanie i opiekę powierzonych im uczniów (Kadra pedagogiczna).

Już niebawem nieco więcej o pracownikach administracji i obsługi szkoły.

Basen

W dniu 24.10.2016 (poniedziałek)
z powodu awarii
zajęcia na basenie zostają odwołane.

UDZIAŁ KLAS SZÓSTYCH W ROZPRAWIE SĄDOWEJ

2016_6Sad20 października 2016r. klasy szóste udały się do Sądu Rejonowego Gdańsk - Południe. Celem wyjątkowej wizyty w tym miejscu był udział uczniów w rozprawie sądowej w charakterze publiczności, która dotyczyła: Nawoływania do nienawiści na tle rasowym. Wszyscy z niezwykłym skupieniem i ogromną ciekawością wysłuchiwali kolejnych etapów toczącego się postępowania karnego, obrony oskarżonego oraz zeznań świadków. A po skończonej rozprawie, pani sędzia w interesujący sposób opowiedziała o swojej pracy. Każdy uczeń mógł zadać pytanie i otrzymać odpowiedź na najbardziej nurtujące go pytanie. Spotkanie z wymiarem sprawiedliwości okazało się świetną lekcją wychowawczą, kładącą nacisk na prewencję, a także uświadomienie faktu, że jakiekolwiek łamanie prawa, wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

2016_2A-manhattanDnia 20.10.2016 r. w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy 2A odwiedzili Bibliotekę Publiczną Manhattan. Program ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.
Podczas spotkania uczniowie zwiedzili cały obiekt, dowiedzieli się jaką funkcję pełni w lokalnej społeczności. Zapoznali się także z pracą bibliotekarza, z działami literatury oraz katalogiem online.
Biblioteka oferuje nie tylko bogaty księgozbiór, ale oferuje również zbiory multimedialne: muzykę, książkę mówioną i filmy. Wyposażona jest w konsole do gier i stanowiska komputerowe do użytku czytelników. Ponadto organizuje warsztaty i spotkania o różnorodnej tematyce, posiada atrakcyjny wachlarz dodatkowych zajęć dla dzieci. Uczniowie przekonali się, że bibliotekarze to nie "szare myszki", ale osoby pełne zaangażowania i pasji.
Każdy uczeń wyszedł z biblioteki z zakładką do książki wykonaną samodzielnie podczas spotkania.

Stypendysta Sportowy 2015/2016, Nasz Szymon!!!

2016_szymon20 października 2016r. w Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących odbyła się uroczystość wręczenia stypendium sportowego Prezydenta Miasta Gdańska - Pawła Adamowicza za rok szkolny 2015/2016. Wybitnym sportowcem okazał się uczeń naszej szkoły - Szymon Dardziński. Serdecznie gratulujemy, życząc następnych sukcesów oraz silnej woli walki.

Pasowanie na ucznia

2016_pasowanie_uczen19.10.2016 odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na uczniów. Gościliśmy na niej kombatantów - kapitana W. Butowskiego, majora E. Popielińskiego i porucznika C. Chmarę oraz rodziców, dyrekcję, nauczycieli, Wiktorię - przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, przedstawicieli klas III, rodzeństwo, koleżanki i kolegów z klasy i szkoły.
17 pierwszoklasistów złożyło uroczyste ślubowanie na sztandar naszej szkoły, a potem zostało pasowanych szablą przez kombatantów. Pan dyrektor K. Gajewski wręczył pamiątkowe dyplomy, a rodzice kuferki pełne słodyczy. Uczniowie klas III podarowali młodszym kolegom własnoręcznie zrobione zakładki do książek, a nauczyciele miłe drobiazgi do szkoły. Uroczystość była podniosła i miła. Dzieci wykazały się znajomością zasad dobrego wychowania i bezpiecznego poruszania się po drogach, pochwalili się wiedzą o naszej Ojczyźnie i umilili czas ładnym śpiewem. Na koniec pan dyrektor, przedstawiciel kombatantów oraz wychowawczyni złożyli pierwszoklasistom życzenia. Po sesji fotograficznej wszyscy udali się do przyszkolnego ogródka i wspólnie posadzili krzaczek kaliny - dar uczniów dla szkoły. Na pamiątkę ważnego dla uczniów wydarzenia dzieci wypuściły w powietrze pęk zielonych balonów z wizerunkiem naszego patrona z załączoną notatką o tym niecodziennym święcie.
Po uroczystości kombatanci zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Była to okazja do wspomnień i podzielenia się wrażeniami. Usłyszeliśmy opowieść pana kapitana Wacława Butowskiego (l.91), który w 1945 r został ciężko ranny, kiedy jego czołg został trafiony pociskiem nieprzyjaciela. Po długim leczeniu w Belgii wrócił do zdrowia, by w czasach pokoju zostać zawodowym muzykiem (skrzypkiem orkiestry symfonicznej). Dwóch członków załogi jego czołgu nie miało tyle szczęścia co on, oddając życie za Ojczyznę na polu walki. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM.
Postaramy się, aby nasi pierwszoklasiści poznali historię naszego gościa i docenili jego odwagę i poświęcenie. Zależy nam, aby nasi uczniowie czcili symbole narodowe i poznali historię naszej Ojczyzny. W dniu pasowania złożyli ślubowanie, które obowiązuje przez całe życie.
Wieczór w naszej w szkole był podniosły, pełen wrażeń i wzruszeń. Pierwszaki i goście zapewne na długo zapamiętają te chwile.

Seniorzy coraz sprawniej obsługują tablety

2016_seniorzy2Nie tak dawno pisaliśmy o pierwszych zajęciach seniorów z tabletami w naszej szkole, ufundowanymi przez firmę EDF. Za nami już 3 spotkania, na których seniorzy uczyli się podstaw obsługi „czarnej skrzyneczki” (nazwy użytej przez jedną z pań). Uczestnicy kursu nauczyli się robić zdjęcia i filmy, namierzać zadane adresy z wykorzystaniem aplikacji Google Maps, wyszukiwać informację za pomocą głosu i tekstu oraz sprawnie poruszać się po wirtualnej klawiaturze. Podczas nauki panuje atmosfera podniecenia i radości z nowo nabytych umiejętności i wiara w to, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Szachy drogą do sukcesu!

szachyNie tracimy tempa w poszukiwaniu dodatkowych i bezpłatnych zajęć dla naszych uczniów, które wspierałyby ich rozwój i urozmaicały ofertę edukacyjną. Po minisiatkówce i minikoszykówce, od listopada w szkole na dobre zawitają SZACHY. Uczniowie klasy pierwszej w każdy wtorek będą uczestniczyć w zajęciach szachowych prowadzonych przez profesjonalnych trenerów. Dołożymy wszelkich starań, aby Nasi Uczniowie nie utracili wrodzonej kreatywności i rozwijali umiejętność logicznego myślenia. Dziękujemy UKS KORONA za taką możliwość współpracy.

Poczytaj mi Mamo i Tato...

2016_0_czytanieDlaczego warto czytać dzieciom:
- zaspokaja jego potrzeby emocjonalne
- wspiera rozwój psychiczny dziecka
- buduje mocną więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem
- uczy poprawnego języka, ćwiczy pamięć, uczy samodzielnego myślenia
- rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację uwagi
- przygotowuje do samodzielnego czytania i pisania
To tylko niektóre korzyści z czytania dzieciom opowiadań, wierszy, artykułów. Język jest narzędziem myślenia, komunikacji z ludźmi i zdobywania wiedzy. Sprawność językowa, którą usprawniamy u dziecka w trakcie czytania i pogadanki (dotyczącej czytanego tekstu) ma ogromny wpływ na sukces szkolny i życiowy Państwa dzieci. Czytanie kształtuje wrażliwość dziecka. W ten sposób inwestujemy w moralny i intelektualny rozwój dziecka. Dzieci którym rodzice regularnie czytają szybciej się rozwijają, łatwiej przyswajają wiedzę o świecie i ludziach, a także czują się bezpieczne i kochane. Książki kształtują pozytywny obraz siebie. Dziecko czytając wraz z rodzicem może wykorzystać swoją wiedzę, przekonać się, jak wiele już potrafi i tym chętniej będzie uczyło się i poznawało nowe pojęcia. Pamiętaj nie ma złych odpowiedzi. W głośnym czytaniu chodzi tak naprawdę o to, aby poświęcić dziecku swój czas, uwagę, a przy tym miłość.
Jeśli chcecie, aby Wasze dziecko rozwijało się w sposób prawidłowy, a dodatkowo chcecie stworzyć z Nim trwałą więź CZYTAJCIE.

KOTYLIONOWE WARSZTATY

kotylionyJuż 11 listopada ulicami Historycznego Gdańska przejdzie Parada Niepodległościowa. Jako szkoła chcemy się do niej dobrze przygotować, dlatego zapraszamy wszystkich chętnych na warsztaty tworzenia niepowtarzalnych biało-czerwonych kotylionów, które przywdziejemy podczas parady.

Zajęcia poprowadzą 25 października w godzinach 15.00-16.30: rodzic p. Karina Miler i nauczycielki p. Violetta Cielebańska i p. Hanna Borowska-Warchoł.

Nawet najdrobniejsze gesty patriotyczne budują wspólnotę i tożsamość narodową.
ZAPRASZAMY

Rycerze w starożytności

2016_rycerzeW poniedziałek o 8.00 rano mieliśmy dawno oczekiwanych gości. Jak co roku odwiedzili nas przyjaciele z Bractwa Rycerskiego Komturstwa Gniewskiego. Przedstawili Żywą Lekcję Historii, opowiadając nam w sposób ciekawy i zabawny o czasach starożytnej Grecji i Rzymu.
Nasi uczniowie uczestniczyli w Lekcji jako aktorzy - wspaniale wcielając się w obywateli Grecji lub senatorów Rzymu. Potrafili też wczuć się w role hoplity (rycerza) greckiego lub legionisty rzymskiego.
Dzięki nim oraz ciekawie i dowcipnie opowiadającym gościom, wszyscy uczniowie, począwszy od klas "zerowych" po szóste z zainteresowaniem słuchali o uzbrojeniu i zwyczajach tych odległych czasów, świetnie się przy tym bawiąc.

Dzień Edukacji Narodowej

2016_DENW czwartek z okazji Święta Edukacji Narodowej obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Krawata i Kokardy. Już od samego rana przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego witali pedagogów życzeniami i kwiatami. Cały dzień trwał też konkurs „Rozpoznaj swojego nauczyciela”. Zadaniem uczniów było rozpoznanie poszczególnych nauczycieli na zdjęciach z dzieciństwa. Wbrew pozorom, okazało się to dość trudne. Wyniki poznamy na najbliższym apelu, na najbardziej spostrzegawczych uczniów czekają słodkie niespodzianki. Dzieci ubrane w krawaty i kokardy wyglądały bardzo elegancko, chociaż dla niektórych chłopców cały dzień „pod krawatem” był nie lada wyzwaniem

PRIMUS INTER PARES 2016

2016_primus13 października 2016r. odbyła się uroczystość, podczas której ponad 500 szczególnie uzdolnionych uczniów z Trójmiasta otrzymało stypendia Prezydenta Miasta Gdańska za rok szkolny 2015/2016. Jednym z nich był uczeń naszej szkoły Jakub Drewing, który otrzymał stypendium naukowe w II kategorii jako zwycięzca Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Janie Czochralskim. Natomiast w IV kategorii - za wybitne osiągnięcia sportowe, stypendium zdobył Szymon Dardziński. Serdecznie gratulujemy naszym Uczniom wspaniałych nagród, życząc nowego zapału, silnej motywacji i mocnej wiary w zdobywaniu kolejnych osiągnięć.
Zdjęcia oraz szczegóły Uroczystości można obejrzeć na stronie:
www.gdansk.pl

Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla nauczycieli

2016_nagrody_DENW przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, tj. 13 X 2016 roku, Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wręczył nagrody 88 nauczycielom z naszego miasta. Uroczystość odbyła się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wśród nagrodzonych znalazło się dwoje nauczycieli naszej szkoły: p. Dyrektor Kamil Gajewski oraz p. Urszula Łuszcz.
Nagrodzeni nauczyciele reprezentowali wszystkie szczeble szkolnictwa:
- 10 nauczycieli przedszkolnych,
- 29 nauczycieli ze szkół podstawowych,
- 8 nauczycieli gimnazjalnych,
- 17 nauczycieli z zespołów kształcenia podstawowego i gimnazjalnego,
- 14 nauczycieli z liceów ogólnokształcących,
- 10 nauczycieli szkół zawodowych i pozostałych placówek oświatowych.
Wszystkim nagrodzonym, a szczególnie nauczycielom z naszej szkoły, serdecznie gratulujemy!
www.gdansk.pl

APEL PAPIESKI

2016_papiezW czwartek 13.10. odbył się w naszej szkole apel, który przybliżył nam hasło XVI Dnia Papieskiego "Bądźcie świadkami miłosierdzia". Poprowadzili go uczniowie klasy V (Wiktoria Majkowska) i klasy VI (Jakub Drewing i Szymon Dardziński). Piosenki wykonał szkolny chór. Dekorację tworzył portret św. Jana Pawła II wykonany przez naszych uczniów z 1000 puzzli
Gdy patrzymy na niego widzimy, że każdy element tej układanki jest równie ważny, że każdy jest niepowtarzalny i spełnia sobie właściwą rolę. Podobnie jest z życiem człowieka, o którym tak pięknie nauczał Jan Paweł II. Każdy z nas ma jakieś zadanie do spełnienia, każdy z nas jest jedyny i niepowtarzalny, nikt nie jest niepotrzebny, tak jak nie ma niepotrzebnego puzzla w układance. Twórzmy wspólnotę uczniów i nauczycieli w naszej szkole najpiękniej jak potrafimy. Apel i myśli o wyjątkowości człowieka podsumowała piosenka: "Podaj rękę swemu bratu, niechaj nikt nie czuje się sam..."

Klasa Va na spacerze i w kręgielni

2016_VA_kregleW środę 12 października klasa VA z wychowawcą wybrała się na spacer po Starym Mieście. Przeszliśmy ulicą Długą, po drodze podziwiając Złotą Bramę, Ratusz, Dwór Artusa, Fontannę Neptuna i inne zabytki. Jednak głównym celem naszej wycieczki był klub U7 i gra w kręgle. Na początku było trudno strącić wszystkie, ale z czasem robiliśmy coraz większe postępy:) Niektórzy osiągnęli poziom wręcz mistrzowski!

Pola nadziei

2016_SKC_sadzimyGrupa wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas wzięła udział w inauguracji Pomorskich Pól Nadziei, które odbyły się w Hospicjum św. Józefa w Sopocie.
Uczniowie posadzili tam cebulki żonkili, które wyrosną i zakwitną w kwietniu, kiedy będziemy zbierać datki pieniężne na rzecz pomorskich hospicjów. Jak co roku jesienią posadzimy też żonkile przed naszą szkołą, jako symbole nadziei.

Muzyczne podróże

2016_muzyczne_podrozeWe wtorek 11.10.2016r. uczniowie klas 0-IV uczestniczyli w muzycznym wydarzeniu pt. „Na czarnym lądzie”. W trakcie zajęć uczniowie poznali trzech podróżników, którzy poprzez opowieści i afrykańskie rytmy, potrafili wciągnąć odbiorców w magiczny świat muzyki. Uczniowie poznali orientalne instrumenty takie jak: djembe, walicha, kalimba, duduk, mbira czy zęben. Usłyszeli utwory, które przeniosły w świat Afryki m.in. z bajki „ Król Lew”, czy znane wszystkim „ Waka-waka” Shakiry, a także uczyły się afrykańskich piosenek. Dzieci miały również możliwość gry na instrumentach - djembe, kalimba oraz afrykańskich kastanietach.
Zajęcia bardzo nam się podobały. Było miło i wesoło.

Zajęcia z tabletami

2016_tabletyW0Dziś w grupie zerówkowiczów rozpoczęliśmy zajęcia z tabletami. Nowoczesne urządzenia były dużą atrakcją dla dzieci, które postanowiły zostać na lekcji dodatkowej. Liczne zabawy edukacyjne sprawiły najmłodszym wiele radości i pokazały, że z nowoczesnymi technologiami radzą sobie wyśmienicie. Zajęcia poprowadziła p. Anna Czekała, która zapowiedziała, że będą się one odbywać cyklicznie. Poczynania uczniów wspierane przez nauczyciela obserwował Dyrektor Szkoły, który w ramach prowadzonego przez siebie nadzoru pedagogicznego bardzo wysoko ocenił przygotowanie i przebieg zajęć. Brawa dla Uczniów i Nauczyciela!

Jesień w Zerówkach

2016_jesien_w0Ostatnio w grupach OA i OB były omawiane zasady zdrowego odżywiania. Dzieci przyniosły do szkoły owoce krajowe z jesiennego sadu, z których grupa OA przygotowała szaszłyki a grupa OB sałatkę owocową. Natomiast zajęcia z warzywami były oparte o wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy oraz inscenizacji z sylwetkami warzyw. Ćwiczenia urozmaicały liczne piosenki o owocach i warzywach oraz tańce.

Grupy przygotowały piękne jesienne prace plastyczne.

W najmłodszej grupie obchodziliśmy urodziny Królowej Kingi, której dzieci i Panie nauczycielki złożyły najserdeczniejsze życzenia. Wszyscy razem zaśpiewali solenizantce „Sto lat”.

W miniony wtorek odbyły się cykliczne spotkania „Mali odkrywcy” prowadzone przez nauczycielkę matematyki Annę Małecką z wykorzystaniem japońskich liczydeł o nazwie „Soroban”.

7 października byliśmy w Teatrze Miniatura na spektaklu „Zostań przyjacielem” o przyjaźni i szacunku do przyrody. Przyjazne nastawienie do przyrody, do wszystkich stworzeń, które nas otaczają. Sztuka teatralna wywarła na Zerowiaczkach duże zainteresowanie, z zaciekawieniem śledziły losy zwierząt (aktorów). Po spektaklu w grupach odbywała się pogadanka na temat „co to znaczy zachowywać się ekologicznie”.

ILUSTROWANY SŁOWNIK ORTOGRAFICZNY UCZNIÓW KLASY III

2016_3A_slownikW związku z Tygodniem Świadomości Dysleksji nasza klasa na zajęciach plastycznych postanowiła stworzyć ilustrowany słownik ortograficzny. Wśród ilustrowanych wyrazów znalazły się takie, które sprawiają nam jeszcze kłopot m.in. drzewo, marchewka, ciężarówka, wiewiórka i wiele innych.
W każdym wyrazie zastosowaliśmy kolory, które mają dopomóc w zapamiętaniu trudności ortograficznej . Ma nam w tym pomóc również wierszyk. Oto on:
Ó różowe od dziś będzie
Granatowe RZ wszędzie
Ż zielone niezawodne
H brązowe bardzo modne
Wyjątki czerwone
U i CH czarnym posmolone.

Uczniowie klasy III

Odkryliśmy „skarby”

2016_dysleksja5Dzisiejszy dzień to prawdziwa gala naszych „podwójnie wyjątkowych”.
To Oni stworzyli dzisiaj listę książek, które chcieliby przeczytać.
To Oni zostali uhonorowani medalami.
To w Nich odkryliśmy wyjątkowe i niezwykłe „talenty”.
Naszą szkolną galę zakończyło wspólne odśpiewanie piosenki powstałej specjalnie w związku z Tygodniem Świadomości Dysleksji, który w naszej szkole upłynął pod hasłem „Każdy ma w sobie skarb”.

Akredytowany fotoreporter SP69

Wierszem łatwiej

2016_dysleksja4Na jednej z lekcji nasi uczniowie wcielili się w aktorów w różnorodny sposób odgrywając scenki ilustrujące ortograficzne zawiłości.
Klasa I wystąpiła z wierszem „Alfabet”.
Klasa II zaprezentowała wiersz „Warzywa” uczący nas form rzeczownika.
Klasa III przedstawiła inscenizację dotyczącą liczebników porządkowych - „Dwanaście miesięcy”
Klasa IVa uczyła nas rozpoznawania rodzajów zdań poprzez wiersz „Przyjazna lekcja”
Klasa IVb przybliżyła zasadę pisowni „ó” wymiennego ilustrując ją wierszem „Jak się pisze”
Jak się pisze „nie” z przymiotnikiem dowiedzieliśmy się z wiersza ”Nietoperz i sroka” zaprezentowanego przez klasę V.
Klasy VIa i VIb na podstawie wiersza „Chudzikowie” utrwaliły nam stopniowanie przymiotników.

Na zakończenie naszego spotkania po raz pierwszy odśpiewaliśmy hymn naszego Szkolnego Tygodnia Dysleksji:
Wyjątkowość na nas czeka
Spojrzysz w głąb-poznasz człowieka
Tylko się zastanów kogo z nas
Poznać lepiej, bo już czas

Ref: Już za parę dni, za dni parę
Znajdę w sobie
Skarbów parę
Pięknie śpiewam, tańczę też
Kopię piłkę wzdłuż i wszerz
I rysuję też doskonale.

Akredytowany fotoreporter SP 69

Ortograficzna pantomima

2016_dysleksja3Wczorajsze popołudnie i dzisiejszy ranek zakończył się powstaniem Groty Skarbów, która posłużyła jako dekoracja dla spotkań z literaturą. Uczniowie z zapartym tchem słuchali historii Robinsona Crusoe, fragmentów „W pustyni i w puszczy” oraz „Tajemniczego ogrodu”. Teksty czytali zaproszeni nauczyciele i pracownicy szkoły. Spotkanie z literaturą kończyło odkrycie przez uczniów „skarbu”- przesłania, ukrytej mądrości…

Natomiast przerwa była czasem wyjątkowej zabawy „Gimnastyka dyslektyka”. Zaprosiliśmy do niej nie tylko naszych dyslektyków, ale wszystkich chętnych - również nauczycieli, którzy bawili się z nami.

Akredytowany fotoreporter SP 69

Galeria Sławnych Dyslektyków

2016_dysleksja2„Zwyczajni-niezwyczajni” - pod takim hasłem upłynął nam kolejny dzień tygodnia dysleksji. Uczniowie poszczególnych klas prezentowali przygotowane wcześniej plakaty na temat sławnych dyslektyków. Fascynujące było to, że uczniowie dotarli do ciekawostek, nieznanych faktów z życia postaci, o których opowiadali. Wszyscy mieli więc okazję przekonać się ,że warto pokonywać trudności, bo można nie tylko osiągnąć sukces, ale także zyskać sławę...
W ten sposób sami stworzyliśmy Galerię Sławnych Dyslektyków.

Akredytowany fotoreporter SP69

Tablety dla uczniów i seniorów (Panorama Gdańska, 4 X 2016)

2016_tablety_seniorzyNie tak dawno, dzięki szczodrości naszego strategicznego sponsora – firmy EDF, w naszej szkole miało miejsce uroczyste przekazanie 24 tabletów. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w lokalnych mediach. Dzisiaj mieliśmy okazję gościć dziennikarzy z Telewizji Gdańsk, których temat wykorzystania tabletów i nowoczesnej technologii w nauczaniu bardzo zaciekawił, tym bardziej, że nasza szkoła postanowiła także otworzyć się na osoby starsze i udostępnić im mobilną pracownię tabletową. Na zajęciach dla seniorów 18-osobowa grupa z wielkim zaangażowaniem poznawała tajniki obsługi tabletu. Po zajęciach niektórzy zadeklarowali przyprowadzić swoich małżonków oraz zakupić własne tablety lub laptopy. W relacji filmowej (Panorama) można było obejrzeć i wysłuchać ciekawych komentarzy Pana Dyrektora Kamila Gajewskiego, Nauczycieli, Uczniów oraz Seniorów.

Film można obejrzeć na stronie
Panoramy.

Każdy ma w sobie skarb…

2016_dysleksja1W dniu dzisiejszym w naszej szkole zainaugurowaliśmy Tydzień Świadomości Dysleksji pod hasłem „Uczeń podwójnie wyjątkowy”. Na wspólnym spotkaniu podczas apelu przekazaliśmy uczniom garść najważniejszych informacji na temat dysleksji i zaprosiliśmy do różnorodnych działań zaplanowanych na ten wyjątkowy tydzień, który w naszej szkole upływał będzie pod hasłem „Każdy ma w sobie skarb”.
Zaplanowane podchody z mapą zakończyły się odnalezieniem przez poszczególne klasy pierwszych skarbów - wierszy o tematyce ortograficznej. Każda z klas ma teraz za zadanie przedstawienie w formie pantomimy lub krótkiej scenki swój wierszyk.
Jutro czeka nas spotkanie z niezwykłymi dyslektykami…….

Akredytowany fotoreporter SP 69

EUROPEJSKI TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI

europejskie-tydzien-swiadomosci-dysleksjiW dniach 03.10.16 - 07.10.2016 odbędzie będzie Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji „Uczeń podwójnie wyjątkowy”.

W Szkole Podstawowej nr 69 w Gdańsku będziemy go obchodzić pod hasłem:
„Każdy ma jakiś skarb”

Plan działań w tygodniu dysleksji w naszej szkole.

Świetlicowa nowość

2016_swietlica_napisDuży i kolorowy napis pojawił się w piątek, w naszej fajnej szkole. Nietrudno się domyślić, gdzie został umieszczony. Oczywiście, że nad wejściem do naszej fajnej świetlicy, w której pracują fajni wychowawcy i do której przychodzą fajni uczniowie. Napis wywołuje uśmiech na twarzach wszystkich wchodzących do nas i przechodzących korytarzem. Teraz już wszyscy bez wyjątku wiedzą gdzie w SP 69 znajduje się sala świetlicy. Dobre duszki szeptały, że litery przykleił osobiście fajny Pan Dyrektor.
Dziękujemy serdecznie. Wychowawcy świetlicy.

Nie zapominamy o zdrowiu zębów

2016_fluoryzacjaW dniu 4 października w Naszej Szkole odbyła się pierwsza w tym roku fluoryzacja. Uczniowie wszystkich klas 1-6 mogą korzystać z tej formy profilaktyki zdrowotnej, która prócz ochrony i wzmocnienia zębów ma na celu wyrabianie dobrych nawyków w zakresie dbałości o piękny i zdrowy uśmiech.
Obiektyw uchwycił fluoryzację klasy 2A.
Do zobaczenia na kolejnej fluoryzacji za około 5 tygodni.

Tableciarnia w obiektywie kamery

tableciarnia_film

Nowoczesne choć starożytne podejście SP nr 69 w Gdańsku do nauki pływania

2016_basen1Starożytne Narody Imperium Rzymskiego, umiejętność pływania stawiały na równi ze sztuką pisania i czytania. Ówczesne dzieci edukację rozpoczynały właśnie od zdobywania umiejętności samodzielnego przemieszczania się w wodzie, a dopiero później zgłębiały tajniki czytania, pisania i liczenia. W SP nr 69 w Gdańsku od roku szkolnego 2016/ 2017 postanowiliśmy również tę zasadę popularyzować, włączając już najmłodszych uczniów w zajęcia basenowe. Pierwsze spotkania na pływalni dowiodły, że 6 -7 letnie dzieci pod czujnym okiem instruktora i ratowników, doskonale radzą sobie w wodzie. Oczywiście, naukę szkolną realizujemy równolegle, nie uzależniając jej (jak starożytni) od uprzedniego zdobycia umiejętności pływackich, a szkolenie młodych pływaków jest prowadzone w oparciu o najwyższe standardy i najnowsze metody treningowe.

Zapraszamy do obejrzenia pierwszej w tym roku galerii zdjęć z pływalni. (Wystarczy kliknąć w zdjęcie znajdujące się obok)

GRY I ZABAWY Z TABLETAMI - dla zerówek

tabletZapraszamy dzieci z klasy 0A i 0B na zajęcia z tabletami, które odbędą się 11.10.16r. (wtorek) o godz. 14.30. Spotkania są zaplanowane na co drugi wtorek, a głównym celem zajęć jest nauka przez zabawę.
Cieszymy się, że możemy zaoferować naszym najmłodszym uczniom nie tylko tradycyjne metody nauczania, ale także nowoczesne sposoby pracy z dziećmi poprzez zajęcia w mobilnej pracowni tabletowej.
Podczas zajęć dzieci będą dobrze się bawić rozwijając swoje zdolności manualne, koncentrację i spostrzegawczość.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

2016_tabliczka-mnozeniaŚwiatowy Dzień Tabliczki Mnożenia uczniowie klas IV świętowali w Centrum Hewelianum. Na dobry początek każdy uczeń napisał sprawdzian z tabliczki mnożenia. Nie było łatwo, ale egzaminatorka patrzyła łaskawym okiem. Wszyscy otrzymali certyfikat Mistrza Tabliczki Mnożenia. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie wystawy „Wszystko jest liczbą”. Uczniowie nie mogli nadziwić się, że kule spadające w rynny za każdym razem układają się w krzywą Gaussa. Mogli na własne oczy zobaczyć dowód Twierdzenia Pitagorasa, ustalić ile to metr. Karolina ustawiała matematyczne wojsko, dzięki temu mogła poznać chińskie twierdzenie o resztach. Matematyka poprzez doświadczenia jest bardzo przyjemna dla ucznia w każdym wieku. My chętnie będziemy jej doświadczać częściej. Do zobaczenia następnym razem!

Dzień Chłopaka

2016_dzienChlopakaW miniony piątek (30.09.2016 roku) w Zerówkach obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Były tańce, konkursy i pyszne przekąski. Wszyscy chłopcy oraz dziewczęta świetnie się bawili.

W starszych klasach z tej okazji odbyła się dyskoteka.

Wycieczka klasy IIA

2016_wycieczka2AW dniu 30 września 2016 r. uczniowie klasy IIA wybrali się na wycieczkę do Parku Oliwskiego. Celem wycieczki było przybliżenie środowiska przyrodniczego jakim jest park. Dzieci obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią i barwy polskiej złotej jesieni, rozpoznawały najpopularniejsze gatunki roślin i zwierząt żyjących w parku. Z zapałem zbierały kolorowe liście, tworząc z nich piękne bukiety. Gromadziły też inne skarby jesieni, które po powrocie do szkoły znalazły miejsce w kąciku przyrodniczym w klasie oraz będą wykorzystane do wykonania prac plastycznych o tematyce jesiennej.

Kolejnym punktem programu tej wycieczki stanowiło wejście na piętnastometrową wieżę widokową Pachołek, z której roztacza się urokliwa panorama na Zatokę Gdańską, Oliwę, Dolinę Radości i otaczające ją wzgórza Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Tego dnia dopisała zarówno pogoda (widoczność z wieży bardzo dobra) jak i kondycja uczestników.

mLaboratorium - Lekcja 3D

2016_mLab-lekcja3DKolejna lekcja, na której uczniowie zadają pytanie: „co by było gdyby...?”Próbowaliśmy wspólnie zastanowić się jak wyglądalibyśmy w dwuwymiarowej przestrzeni. Jak wyglądałoby życie, gdybyśmy byli „płaszczakami”? A co stałoby się, jeżeli żylibyśmy tylko w jednym wymiarze? Na te i wiele innych pytań próbowaliśmy odpowiedzieć na podstawie filmu i naszych doświadczeń. Uczniowie w okularach z niebieskim i czerwonym filtrem oglądali anaglify – obrazy dające złudzenie trójwymiaru. Najbardziej podobał się film w 3D. Czy moglibyśmy sami zrobić takie anaglify? Oczywiście, że tak! W najbliższej przyszłości zobaczycie anaglify w wykonaniu uczestników mLaboratorium.

Akademia Seniora

komputery-seniorRada Dzielnicy „MŁYNISKA” informuje, że 4 X 2016 roku w godz. 15:30 – 17:00 w Szkole Podstawowej nr 69 w Gdańsku rusza KOMPUTEROWA AKADEMIA SENIORA Z MŁYNISK.

Serdecznie zapraszamy wszystkich seniorów na bezpłatne zajęcia komputerowe w małych kameralnych grupach oraz w miłej atmosferze.
Proponujemy 4 tematy zajęć:
1) podstawy obsługi komputera/tabletu,
2) obsługa Internetu i poczty elektronicznej,
3) bankowość elektroniczna,
4) retusz starych zdjęć.
Termin kolejnych zajęć będzie uzgadniany z uczestnikami podczas pierwszego spotkania. Więcej informacji i zapisy pod numerem telefonu: 58 343 05 02 wew. 20.

Zmodernizowany plac zabaw

2016_plac_zabawJeszcze nie ochłonęliśmy po poniedziałkowym święcie szkoły (przekazanie przez EDF Polska S.A. mobilnej pracowni tabletowej), a już 28 września obchodziliśmy kolejny bardzo ważny dla nas dzień.
Wicedyrektor Szkoły Pani Anna Szemiel i Pani Halina Lewkowska (Wiceprezes Fundacji) wraz z uczniami zerówki, dokonały oficjalnego otwarcia zmodernizowanego placu zabaw, ufundowanego przez FUNDACJĘ ENERGA. Mamy w końcu wymarzoną dużą piaskownicę, nowe huśtawki i drążki do kręcenia kołowrotków. Nie zapomniano o plandekach zabezpieczających obie piaskownice przed zabrudzeniami świeżo przywiezionego piasku. Projekt „ Modernizacja placu zabaw na Dzień Dziecka”choć nieco spóźniony doczekał się realizacji, z czego jesteśmy bardzo szczęśliwi.
Życzymy miłej i bezpiecznej zabawy, a FUNDACJI ENERGA składamy wielkie podziękowania.

Bezpieczeństwo to podstawa

2016_ppozJak co roku ćwiczyliśmy na wypadek pożaru. 27 września o godzinie 10.00 w naszej szkole został przeprowadzony próbny alarm. Cała szkoła bardzo sprawnie i bezpiecznie udała się na miejsce zbiórki. Wszystkie procedury zadziałały jak trzeba, a czas ewakuacji to niespełna 4 minuty.
Dziękuję za odpowiedzialną postawę.

Z wyrazami uznania
Kamil Gajewski
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 69
w Gdańsku

Dziś wyprzedzamy przyszłość…

2016_tabletyPod takim hasłem w Naszej Szkole odbyła się dzisiaj (26.09.2016) niecodzienna i bardzo ważna uroczystość. Przekazanie mobilnej pracowni tabletowej ufundowanej przez Oddział Wybrzeże EDF Polska S.A.
W wydarzeniu wzięli udział znamienici goście na czele z Wiceprezydentem Gdańska Panem Piotrem Kowalczukiem, Dyrektorem Oddziału Wybrzeże EDF Polska S.A. Panem Henrykiem Dworakowskim oraz Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska Panem Wojciechem Błaszkowskim. Podczas oficjalnej części Dyrektor Szkoły Pan Kamil Gajewski przyjął z rąk Pana Henryka Dworakowskiego cyfrową szafę z 24 najnowszej generacji tabletami marki LENOVO 10,5”. Pan Prezydent otrzymał natomiast dyplom-deklarację, że SP nr 69 dzięki nowym urządzeniom będzie liderem w Gdańsku
z zakresu stosowania najnowszych technologii informacyjno – komunikacyjnych w edukacji. Darczyńcy otrzymali kwiaty i dyplomy z podziękowaniami, a tę część uroczystości zakończył występ muzyczny uczniów, rodzeństwa - Irenki i Jana Majów.
Goście i nowa mobilna pracownia tabletowa przewędrowali do sali lekcyjnej, w której odbyła się lekcja pokazowa z wykorzystaniem nowych urządzeń. Było wiele frajdy, tym bardziej, że i goście mogli się wykazać znajomością matematyki oraz sprawdzić osobiście jak działają tablety. Pani Anna Małecka (nauczyciel matematyki) wraz z uczniami klasy 6a udowodnili jak doskonałą lekcję można poprowadzić przy wykorzystaniu tabletów i tablicy interaktywnej…
Po lekcji goście udali się na poczęstunek do gabinetu dyrektora, gdzie trwały rozmowy na temat dalszego rozwoju SP nr 69 w Gdańsku.

Zerówkowa wycieczka

2016_zerowka_3tydzW miniony wtorek, 20 września, Zerowiaczki udały się na wycieczkę nad Zatokę w Brzeźnie.
Dzieci poznały zasady ruchu drogowego w praktyce oraz zasady właściwego zachowywania się w tramwaju.
Na plaży dzieci zbierały piękne muszelki i budowały zamki z piasku.
Nie zabrakło czasu na zabawę na placu zabaw.

Mali "KORSARZE" nadchodzą!

2016_minikoszykowkaPierwsze zajęcia z minikoszykówki dla klas I - III już za nami. Nabór trwa. Zachęcamy chętne dzieciaki do wypróbowania swoich sił w zmaganiach z piłką koszykową. Nauczymy się kozłowania, podawania i rzucania :)

Przyjdź i pobaw się z nami!!!
Poniedziałek 14.15 - 15.45
Czwartek 14.30 - 16.00
Zapraszamy!

PROJEKT „ POMYŚL, KIM ZOSTANIESZ , KIEDY DOROŚNIESZ?”

2016_projekt_policjaI oto ruszył program „ Pomyśl, kim zostaniesz, kiedy dorośniesz?”.
W dniu 22.09.2016 odwiedzili naszą szkołę funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej, którzy opowiedzieli nam o swojej pracy zawodowej. Uczniowie klas I-II pilnie słuchali opowieści gości.
Dowiedzieliśmy się, że praca policjanta jest bardzo różnorodna. Policjant nie tylko stoi na straży pilnowania porządku, ale również dużą uwagę zwraca na bezpieczeństwo. Przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę i zachowania się podczas wycieczek. Spotkanie było bardzo interesujące. Mogliśmy zadawać pytania, na które dostaliśmy wyczerpujące odpowiedzi. Na zakończenie zostaliśmy obdarowani znaczkami odblaskowymi i mapami rowerowymi.

mLaboratorium - Tabliczka mnożenia Pitagorasa

mlaboratorium_logoW klasach IV ćwiczymy tabliczkę mnożenia. Bardzo dobrym sposobem na „dotknięcie” tabliczki jest rozłożenie płytek Pitagorasa. Na początku uczniowie rozkładali je wspólnie. Mierzyliśmy każdą płytkę i zapamiętywaliśmy ich kolory. Uczniowie zaangażowali się w proces powstawania „pawiego oka”z płytek. Wspólnie orzekli, że byłoby fantastycznie mieć takie kafelki na ścianach! Przez cały tydzień uczestnicy mLaboratorium w każdej wolnej chwili rozkładali płytki i zadawali pytania typu „Ile to jest pięć razy cztery?”

mLaboratorium - Liczę na sorobanie

2016_sorobanyPierwsze zajęcia za nami. Uczniowie poznawali świat wielkich liczb i sposób ich zaznaczania na sorobanie. Zastanawialiśmy się nad różnicami między „naszym”liczydłem, a sorobanem. Na sorobanie „górny” koralik ma wartość pięć, każdy pod belką ma wartość jeden. Dzięki temu, że koraliki są ułożone kolumnami możemy zaznaczać wielkie liczby, a każda z nich jest reprezentowana w niepowtarzalny sposób. To dopiero początek liczenia na tym liczydle. Przed nami dodawanie i odejmowanie. Dla chętnych i wytrwałych mnożenie i dzielenie. Tutaj możesz poznać zasady liczenia na sorobanie i uruchomić aplikację: www.soroban.pl .

Dziennik elektroniczny

W środę 28 września w godzinach 16.00-17.00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców na bezpłatne szkolenie z zakresu obsługi dziennika elektronicznego. Szkolenie w szkolnej pracowni komputerowej poprowadzi p. Cezary Podolski.

6A na kręgielni

2016_6A_kreglePogoda wakacyjna, dobre nastawienie, uśmiechy na twarzach i żartów bez liku...
W takim nastroju klasa VI A spędziła wspólnie czas na Kręgielni U7 w Gdańsku.
Jak się okazało, strącenie pierwszym rzutem wszystkich kręgli nie było łatwe, tylko nielicznym się to udało.
Dzięki temu zdobyli tzw. STRIKE.
Pomimo tego wszyscy uczestnicy do ostatniej rundy starali się uzyskać jak największą ilość punktów.
Pozytywne emocje, dobry humor i świetna zabawa towarzyszyły nam do końca.

Raport z obchodów Szkolnego Tygodnia Demokracji

wyboryNo i udało się! Festynem Rodzinnym 17 września hucznie zakończyliśmy nasz Szkolny Tydzień Demokracji, który nosił nazwę KOLORY DEMOKRACJI. Oto jak uczyliśmy się co to jest demokracja oraz demokratycznych zachowań poprzez zabawę:
1. Zorganizowaliśmy Apel Inaugurujący nasz Tydzień, który poprzedzony był wcześniejszym wybraniem przez wszystkie klasy swojego koloru z jakim kojarzy się im Demokracja. Podaliśmy plan zabawy oraz przedstawiliśmy kandydatów do Samorządu Uczniowskiego klas IV – VI, których poszczególne klasy wytypowały podczas lekcji wychowawczych tydzień wcześniej.
2. Następnego dnia przeprowadzona została zabawa edukacyjna podczas której uczniowie klas młodszych poszukiwali haseł związanych z Demokracją, natomiast uczniowie klas IV-VI poszukiwali przygotowanych dla każdej z nich plakatów, na których wypisane zostały ważne informacje na temat narodzin oraz historii Demokracji. Każda klasa miała swoje HASŁO i osoba ( pracownik szkoły), która znała prawidłowy ODZEW, posiadała również właściwy plakat, który mogła oddać tylko we właściwe ręce. Każda klasa odnalazła swoje plakaty a bawili się przy tym wszyscy, zarówno uczniowie, jak i pracownicy szkoły!
3. Następnie nadszedł czas prawdziwej kampanii wyborczej, kiedy to nastąpiła prezentacja osobowości, zainteresowań, pasji i hobby kandydatów do Samorządu Uczniowskiego, którzy przygotowali fantastyczne plakaty informacyjne na swój temat.
4. Aby uczniowie poznali prawdziwą procedurę, obowiązującą w prawdziwych („Dorosłych”) wyborach przeprowadziliśmy DEBATĘ WYBORCZĄ podczas której kandydaci do SU przestawili krótko ( każdy w jednakowym, określonym czasie) swoje Programy Wyborcze, oraz odpowiadali na pytania zadawane im przez uczestników Debaty – uczniów i nauczycieli. W ten sposób poznali smak odpowiedzialności za słowo i ważyli swoje obietnice! Niektórzy później zdradzili, że „Zjadła ich trema”!
5. Kolejny dzień to była również zabawa podczas której każda klasa ( IV – VI), na pierwszej lekcji dostała krzyżówkę, która była tak skonstruowana, że aby ją rozwiązać należało zapoznać się ze wszystkimi informacjami zawartymi na plakatach odnalezionych we wtorek ( które zresztą wisiały cały tydzień wzdłuż dolnego korytarza). Podczas zabawy w czasie lekcji wychowawczej, losując jedno z 10 pytań, uczniowie poszczególnych klas rozwiązywali dużą krzyżówkę wiszącą na korytarzu. Musieli wykazać się wiedzą zgromadzoną wcześniej oraz wykorzystać rozwiązane przez klasę „małe” krzyżówki.
Podsumowaniem tej zabawy było zebranie informacji na temat Demokracji i mamy nadzieję, że nie ma w naszej szkole ucznia, dla którego to hasło jest obce lub nieznane!
6. Wreszcie nadszedł czas WYBORÓW. Podczas wcześniejszych apeli uczniowie zostali poinformowani, że, aby móc oddać głos na swojego kandydata do SU, muszą okazać legitymację szkolną, lub jakikolwiek dokument potwierdzający ich tożsamość! Wybory miały poważną formę, wszyscy zachowywali się odpowiedzialnie. Niestety, byli też i tacy, którzy zapomnieli legitymacji i ze zdziwieniem przekonali się, że nie mogą brać udziału w głosowaniu. To była prawdziwa lekcja odpowiedzialności!
Nasz Tydzień pod hasłem KOLORY DEMOKRACJI zakończył się Festynem podczas którego na jednym ze stanowisk uczniowie, rodzice, nauczyciele mieli za zadanie wymyślić hasło lub rymowankę o tematyce związanej z demokracją. Oto jakie były napisy:

„Demokrację popieramy, zawsze RAZEM wygrywamy!”
„Każdego toleruję, gdy go równo traktuję!”
„Bez WOLNOŚCI nie ma RADOŚCI!”
„Demokracja to jest Racja”
„Wszystkie kolory Demokracji nie są możliwe bez Tolerancji”
„Demokracja to nasza NAWIGACJA!”

Ostatnie hasło najbardziej przypadło nam do gustu!

Drugi tydzień w Zerówce

0AB_drugiW kolejnym tygodniu edukacji uczniowie 0A i 0B dowiedzieli się jak powstały bursztyny i co schowało się w skale. Dzieci przygotowały piękne prace. Pierwsza przedstawia muchę, która schowała się w bursztynie. Druga praca to skały wykonane z masy solnej. Nie zabrakło również eksperymentów z solą, którą wydobywa się z kopalni w Wieliczce. Uczniowie z grupy 0B poruszyli swoją wyobraźnię i stworzyli wystawę prac z różnych kształtów. Natomiast wychowankowie 0A nauczyli się, co odróżnia wieś od miasta oraz gdzie jest Gdańsk a gdzie Warszawa. Nie zabrakło ulubionych zajęć dzieci z języka angielskiego, zajęć informatycznych i świetnej zabawy na boisku i placu zabaw. W sobotę dzieci miały okazję zintegrować się z uczniami ze wszystkich klas podczas wspólnej zabawy na festynie w Kolorach Demokracji.

„Demokracja to nasza nawigacja”

kolory_demokracjiW sobotę odbył się festyn, który był podsumowaniem Szkolnego Tygodnia Demokracji. Cała społeczność szkolna wraz z mieszkańcami dzielnicy świetnie bawiła się w ten słoneczny dzień. Liczne atrakcje sprawiły, że nikt się nie nudził, a każdy uczestnik miał uśmiech na twarzy. Przy okazji festynu w szkole zorganizowano punkt głosowania na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zagłosowało kilkadziesiąt osób, za co serdecznie dziękujemy. Pierwszą część festynu zakończyliśmy podaniem pysznej grochówki, którą przygotowały szkolne Panie Kucharki. Posileni wyruszyliśmy na sprzątanie dzielnicy, zbierając kilkaset kilogramów śmieci. Zmęczeni, ale szczęśliwi to sobotnie szkolne wydarzenie zakończyliśmy rozmowami przy bigosie.
Szczególne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców i Rady Dzielnicy „MŁYNISKA”. Dzięki Ich wsparciu i zaangażowaniu pracowników szkoły, to był najprawdopodobniej najlepszy festyn szkolny w mieście.
To jak było fajnie, najlepiej oddają fotografie z wydarzenia…

Szwarc, mydło i powidło

4a4b_wycieczka1W piątek 16 września uczniowie klas 4A i 4B uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych "Szwarc, mydło i powidło". Wybraliśmy się na wycieczkę najpierw na Stare Miasto, gdzie dowiedzieliśmy się o manufakturach Żydów gdańskich, poznaliśmy historię Biskupiej Górki i Starego Chełmu. To tam mieli swoje domy i warsztaty Żydzi, którzy nie mogli handlować w Głównym mieście!. Dowiedzieliśmy się także, że bramy Gdańska otwierały się dla nich podczas Jarmarku Św. Dominika. Przekonaliśmy się jaką Fantastyczną dzielnicą Gdańska jest Biskupia Górka. Tam, w zagajniku zrobiliśmy sobie przerwę na lekkie zajęcia sportowe: były biegi pod górkę, "bieg żurawia" - śmiechu było mnóstwo! Następnie poszliśmy na cmentarz żydowski (KIRKUT) gdzie zobaczyliśmy stare nagrobki (MACEWY). Podczas całej wycieczki zdobywaliśmy punkty, za które na koniec dostaliśmy nagrody, a uczniowie najgrzeczniejsi i najbardziej zainteresowani informacjami - medale!

mLaboratorium - doświadczaj matematyki

mlaboratorium_logoProgram został napisany specjalnie dla uczniów klas IV Szkoły Podstawowej nr 69 w Gdańsku. Lekcje matematyki na czas trwania projektu zamienią się w mLaboratorium. Każda z dwóch klas czwartych
będzie uczestniczyła w dwóch dodatkowych godzinach matematyki w tygodniu. W trakcie trwania projektu odbędzie się łącznie 48 godzin zajęć – dodatkowo dopisanych do planu lekcyjnego. Uczniowie będą mogli odkrywać pasjonujący świat matematyki poprzez ćwiczenia z kolorowymi perłami, tabliczką mnożenia Pitagorasa, sorobanem i artykułami codziennego użytku takimi jak piasek, nasiona grochu, fasoli, itp. Na zajęciach będziemy wykorzystywać "prawdziwy" kalendarz i zegar. Liczymy na to, że w naszych działaniach pomogą nam również rodzice uczniów – laboratoryjni partnerzy. W finale projektu wystartują pary – uczniowie i ich partnerzy. Do wygrania ciekawe nagrody! Chciałbyś dowiedzieć się Drogi Internauto czym są kolorowe perły, soroban lub „tabliczka mnożenia Pitagorasa”? Zapraszamy do śledzenia naszych działań na stronie szkoły www.szkola69.cba.pl, facebook'u: SP69_Gdańsk oraz cyfrowaedukacja.

Projekt został sfinansowany przez Fundację mBanku.

Uwaga! Zbiórka telefonów komórkowych w czasie sobotniego festynu

telefonyW nawiązaniu do międzynarodowej akcji ekologicznej: „Clean Up the World – Sprzątanie Świata 2016” zapraszamy ponownie do aktywnego uczestnictwa w ogólnopolskiej akcji ekologicznej, w której zebrane zużyte i uszkodzone telefony zostaną przekazane do profesjonalnego recyklingu. Zacznijmy porządkowanie i sprzątanie świata od własnego otoczenia.
Z góry dziękujemy za EKOLOGICZNĄ POSTAWĘ.

Pierwsze zajęcia z MINISIATKÓWKI za nami

mini_siatkowkaDzięki współpracy z K.S. STOCZNOWIEC w dniu 13 września w sali sportowej SP nr 69 odbył się pierwszy trening młodych siatkarzy. Osiemnaścioro uczniów z klasy trzeciej pod okem profesjonalnego trenera p. Piotra Walkowiaka uczestniczyło w zajęciach realizowanych w oparciu o przygotowany wcześniej program szkolenia. Spotkania są nieodpłatne i odbywają się w ramach tzw. zajęć dodatkowych, których w Naszej Szkole jest bardzo wiele...
Zajęcia z minisiatkówki odbywać się będą przez cały rok szkolny w środy (w godz. 14.05-15.35) i w piątki (w godz. 8.00-9.40).

Przedsięwzięcie jest jednym z elementów szkolnej kampanii pt. "Ze sportem przez całe życie", której głównymi celami jest to, aby Nasi Uczniowie i Absolwenci byli sprawni ruchowo, zdrowi i aktywni sportowo również w życiu dorosłym.

Prowadzimy już nabór do kolejnej sekcji - MINIKOSZYKÓWKI. Zapraszamy!

Pierwszy tydzień w Zerówce

0A_pierwszyPierwszy tydzień „Zerowiaczków” już na Nami. Był to tydzień wzajemnego poznawania się.
Temat tygodnia to „Wesołe przedszkolaki”.
Dzieci nauczyły się zasad panujących w szkole i klasie.
Nie zabrakło czasu na zabawę zarówno w Sali, jak i na świeżym, powietrzu oraz na twórczość artystyczną.

Niezwykli ludzie

niezwykli_ludzie“ Wszystko jest po Twojej myśli – tylko pomyśl i zrób to.”
Piotr Romanowski – poeta, człowiek wyjątkowy
Najmocniej i nieustannie zadziwiają mnie i fascynują ludzie. To dzięki wyjątkowym osobom nabieram radości życia i niesłąbnącą chęć do działania. Proszę, zerknijcie na materiał z linka, który jest doskonałą ilustracją słów wyżej cytowanych.
Mam nadzieję, że Bohater materiału, przyjmie zaproszenie i znajdzie czas na spotkanie w SP nr 69 w Gdańsku.
Kamil Gajewski
Dyrektor SP nr 69 w Gdańsku

Zadbaj o swoją dzielnicę - Młyniska

BO2017Głosowanie 12-25.09.2016r.
1. Utwardzenie podjazdów pomiędzy blokami
ul. Reja 26-32 - 90 000 brutto
2. Przebudowa wiaty śmietnikowej przy ul. Reja 30-32 oraz poprawa lokalnych terenów zielonych - 29 000 brutto
3. Remont chodnika wzdłuż ul. M. Reja - 75 000 brutto
4. Dzielnicowe nasadzenia krzewów - 17 000 brutto
5. Chodniki naszej dzielnicy – wzdłuż SP Nr 69 - 68 000 brutto


JAK GŁOSOWAĆ?

- Punkt Konsultacyjny – w Szkole Podstawowej Nr 69 dla mieszkańców, którzy nie dysponują możliwością samodzielnego oddania głosu będzie można tutaj zapoznać się z projektami i zagłosować.
Czekamy na Państwa !
2x wtorek (13 i 20 wrzesień) - 14.00-18.30
2x środa (14 i 21 wrzesień) - 14.00-18.30
2x czwartek (15 i 22 wrzesień) - 14.00-18.30
2x sobota (17 i 24 wrzesień) - 10.00-15.00

- Rada Dzielnicy (budynek MOPR)
2x poniedziałek (12 i 19 wrzesień) - 15.00-18.00
2x piątek (16 i 23 wrzesień) - 15.00-18.00

- Strona internetowa www.gdansk.pl

Dobro wraca

dobro_wracaNiespodziewanie koniec dnia pracy przyniósł spotkanie z wyjątkowym człowiekiem, który odwiedził szkołę. Nazwę go Nieznajomym. Był nim nasz absolwent, przybyły – jak co roku – z zamiarem opłacenia na rok obiadów dla jednego, wskazanego przez szkołę ucznia. Ponieważ nie jest to jedyny tego typu gest czyniony względem naszych dzieci przez ludzi wielkiego serca, dlatego w tej opowieści chciałbym zwrócić uwagę na coś innego. Z rozmowy z Nieznajomym dowiedziałem się, że nie reprezentuje on żadnej firmy, lecz wyłącznie siebie, a to, co robi, jest próbą oddania dobra, które kiedyś sam otrzymał, kiedy jako dziecko mógł chodzić na obiady dzięki nieznanemu sobie darczyńcy. W tej historii osobiście najmocniej wzruszyło mnie to, że Nieznajomy, już przecież dorosły człowiek, nie zapomniał dobra otrzymanego w dzieciństwie. Czyjaś pomoc zapisała się w nim na zawsze i wpłynęła na całe jego życie. Właśnie dlatego, będąc już dorosłym, postanawia dalej przekazywać dobro w identyczny sposób. Wierzę, że to, co kiedyś otrzymał, sprawiło, że dziś mogłem się spotkać z tak wrażliwym, wierzącym w ludzi, po prostu dobrym człowiekiem. Już dawno temu Abraham Maslow dowiódł, że nie można rozwijać się i być wyjątkowym bez poczucia bezpieczeństwa i pełnego brzucha…
Dziękuję za piękną lekcję człowieczeństwa.
Kamil Gajewski
Dyrektor SP nr 69 Gdańsku

Szkolny Tydzień Demokracji

demokracjaSzkolny Tydzień Demokracji
W dniach od 12 do 17 września, wspólnie z całą Europą i Miastem Gdańskiem będziemy obchodzić Tydzień Demokracji. Chcemy w tych dniach uświadomić naszym uczniom, co to jest DEMOKRACJA, na czym polega aktywność społeczna i jak ważnym elementem odpowiedzialności społecznej są także ONI! Codziennie w naszej szkole będą odbywały się akcje związane z tym tematem, uczestniczyć w nich będzie cała społeczność szkolna, a zakończymy nasze działania w sobotę, 17 września Rodzinnym Festynem - KOLORY DEMOKRACJI, podczas którego Rodzice oraz pozostali mieszkańcy osiedla będą oddawali głosy na bliski wszystkim Projekt Obywatelski.

Program Szkolnego Tygodnia Demokracji

Szkolne Ołówki Caritas

OlowkiCaritas2016Szkolne Koło Caritas rozpoczęło już swoje działanie. Drugiego i trzeciego września 2016 Wolontariusze brali udział w akcji Szkolne Ołówki Caritas, która miała miejsce w markecie Auchan na Przymorzu i polegała na zbiórce przyborów szkolnych. Uczniowie - wolontariusze wykazali się dużym zaangażowaniem i wytrwałością.

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2016/2017

rozpoczecie2016Pierwszego września, w piękne słoneczne przedpołudnie, uroczyście rozpoczęliśmy Nowy Rok Szkolny 2016/2017. Pan Dyrektor, Kamil Gajewski, serdecznie przywitał wszystkich przybyłych uczniów, rodziców i nauczycieli. W przemówieniu nawiązał do rocznicy wybuchu II wojny światowej, przywołał takie wydarzenia jak: heroiczną obronę Westerplatte czy bohaterską postawę patrona naszej szkoły, generała Stanisława Sosabowskiego. Pan Dyrektor pokreślił także aktywność naszej szkoły, chęć podejmowania się nowych inicjatyw oraz gotowość na nowe rozwiązania wynikające z reorganizacji szkolnictwa. Ksiądz proboszcz, Jan Kucharski, odwołując się do przypowieści ewangelicznej, zachęcał uczniów do pomnażania swoich talentów, natomiast Pani Anna Szemiel, wicedyrektor szkoły, przedstawiła nowych nauczycieli, wychowawców oraz pozostałych pracowników. Po skończonej uroczystości klasy udały się do swoich sal z wychowawcami.

Autobus szkolny

autobus

Godziny odjazdu autokaru

Letnica - Szkoła: 7.35
Powroty:
Poniedziałek, Piątek - 13.45
Wtorek, Środa, Czwartek - 14.35

WEŹ ZDROWIE W SWOJE RĘCE!

serce_recePo wakacyjnej przerwie w Szkole Podstawowej nr 69 wznowiona będzie „Gimnastyka dla seniora”.
Wszystkich Państwa, którzy mają potrzebę poprawienia swojej sprawności oraz spędzania czasu w gronie aktywnych znajomych ZAPRASZAMY na pierwsze zajęcia na sali gimnastycznej we wtorek 6 września 2016 na godz. 18.00. Zajęcia poprowadzi mgr Iwona Uba.

Zapraszają:
Dyrektor Szkoły SP 69
Rada Osiedla „Młyniska”

"Moje wakacje w obiektywie"

aparatDyrektor zaprasza wszystkich Uczniów Szkoły do wzięcia udziału w konkursie na najciekawszą fotografię z wakacji.
Każdy uczestnik może zgłosić do trzech zdjęć. Preferowane formaty to: A4 lub A5. Na zdjęcia czekamy do 15 września, by 17-go wyeksponować je na wystawie, przy okazji festynu rodzinnego.
Na zwycięzców czekają upominki.

Ostatni dzień półkolonii

polkolonie_26-08Piątek 26.08.2016 to już niestety ostatni dzień naszych wspaniałych półkolonii. Spędziliśmy ten dzień w towarzystwie Pani Ewy oraz Pani Aleksandry. Wspólnie wybraliśmy się na długi spacer po alejach pięknego i rozległego Parku Reagana. Skorzystaliśmy tam z palcu zabaw, gdzie zabawom i szaleństwom nie było końca. Zorganizowaliśmy festiwal baniek mydlanych (foto). Po powrocie do szkoły każde dziecko namalowało swój własny herb półkolonijny. Zawarte było w nim wszystko to, co się wydarzyło w trakcie trwania tych półkolonii. Na koniec zajęć plastycznych każde dziecko dokonało "własnoręcznego" podpisu poprzez odcisk dłoni, która wcześniej została pokryta farbą.

W związku z zakończeniem półkolonii, żegnam się z dziećmi bardzo serdecznie. Życzę każdemu z osobna miłego, słonecznego oraz przyjemnego końca wakacji. Dużo sukcesów w rozpoczynającym się tuż, tuż nowym roku szkolnym. Będziecie zawsze ciepło wspominani przeze mnie. Wychowawca półkolonii - Sylwia Suligowska

Teatr leśny

polkolonie_25-08Czwartkowy dzień 25.08.2016 jest już przedostatnim dniem Naszych półkolonii. Wybraliśmy się do Teatru leśnego. Przeszliśmy się po pięknych terenach leśnych i próbowaliśmy swych sił w śpiewaniu ulubionych piosenek.Zatrzymaliśmy się na dłuższą chwilę przy pomniku Gutenberga.Dzieci dowiedziały się kim był Jan Gutenberg oraz otrzymały informację o wynalazku jakim była ruchoma czcionka. Zaprojektował również wersję prasy drukarskiej, a pierwszym wydrukiem była wydana własnym nakładem Biblia. Jej jeden z egzemplarzy przechowywany jest w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Po zdobytej wiedzy na temat druku przyszedł czas na plac zabaw. Skorzystaliśmy z parku linowego oraz z huśtawki tzw "rzucanie dziecka oraz wszelkich innych atrakcji znajdujących się na tym placu zabaw". Nie zabrakło też drzewołazów (foto). Po powrocie rozegraliśmy turniej debla w kometkę.

Gry i zabawy na półkolonii

polkolonie_24-08Dzisiejszy dzień 24.08.2016 spędzilismy w towarzystwie Pani Basi i Pana Cezarego. Rozpoczęlismy od zajęć plastycznych. Dzieci wykonywały "mlalowanki wodne" oraz wycinanki z kolorowego papieru. Po zajęciach plastycznych nadszedł czas na rozgrywki piłki nożnej na boisku szkolnym oraz konkurs "Król strzału". Zagraliśmy w debla kometką.
Po zajęciach sportowych przyszedł czas na relaks w sali komputerowej, gdzie dzieci miały możliwość zagrać w gry dydaktyczne oraz zorganizowany został konkurs "Memory cukierkowe" na czas. Do tego wykorzystaliśmy tablicę multimedialną. Zwycięzcy zostali nagrodzeni słodkościami. Po zjedzeniu smacznego obiadu, zagraliśmy w Bingo. Pierwsze miejsce zdobył Miłosz, drugie Lena, trzecie Bartek. Oczywiście i po tej konkurencji dzieci zostały nagrodzone łakociami. Na koniec rozegrany został turniej tenisa stołowego. Gratulujemy zwycięzcom!

OLIMPIADA ZIELONKA 2016

polkolonie_23-08Wtorek 23.08.2016 rozpoczął się deszczowo, ale dla nas bardzo aktywnie. Cały dzień poświęciliśmy igrzyskom olimpijskim. Podzieliśmy się na czteroosobowe grupy, które reprezentowały wybrane państwo: Polskę, Francję, Portugalię i Niemcy. W internecie każda grupa miała za zadanie wyszukać podstawowe informacje na temat swojego państwa, a następnie przedstawiła zdobyte informacje grupom przeciwnym. W kolejnym zadaniu półkoloniści przygotowali pamiątkowe medale oraz flagi reprezentowanych przez siebie państw. W trakcie rozgrywek dzieci zmagały się z następującymi konkurencjami: sztafeta, kajakarstwo, skok w dal, miotanie kulą czyli piłką lekarską. Na koniec po ciężkich zmaganiach przyznawane były miejsca. Oczywiście pierwsze miejsce na podium zajęła Polska! W aktywny sposób spędziliśmy kolejny dzień na półkolonii.

Latarnia morska w Nowym Porcie

polkolonie_22-08-2016Poniedziałek 22.08.2016 rozpoczęliśmy od wyprawy do Nowego Portu - towarzyszyły nam Pani Wioletka oraz Pani Bożenka. Podziwialiśmy statki i inne jednostki pływające. Obserwowaliśmy, jak ogromny prom wpływał do portu, co spotkało się z dużym zainteresowaniem chłopców. Mieliśmy okazję zwiedzić zabytkową, 100- letnią latarnię morską. Właściciel latarni - "latarnik" - zainteresował nas krótkim rysem historycznym na jej temat. Dowiedzieliśmy się, że każda latarnia ma inny sygnał świetlny i statki przepływające mają książki kodów latarń i odczytują sygnały na ich podstawie. Dzięki temu wiadomo, gdzie się aktualnie znajdują... Takie latarnie są już tylko zabytkami. W dzisiejszych czasach używa się do tego sygnału GPS. Ciekawostką tej latarni jest kula czasu, która o godzinie 12:00 unosi się i gwałtownie opada. To znak, która jest godzina. Nie bez znaczenia jest fakt, iż z okna tejże latarni 1 września 1939 roku o godzinie 4:45 rano w kierunku Westerplatte padły strzały II Wojny Światowej.
Podziwialiśmy również z "balkonu pilotów" panoramę okolicy. Poznaliśmy dodatkową funkcję latarni i rolę jaką pełnili piloci, którzy z tych balkonów wypatrywali statków pragnących wejść do portu. Zgodnie z aktualną sytuacją przez pilotów zostały wywieszane flagi w odpowiednich kolorach oznaczających pozwolenie lub jego brak na wejście do portu.
Kolejny dzień na naszych półkoloniach był bardzo pouczający i ciekawy.

List z Londynu

list od p. JureckiejList z Londynu od Pani Jureckiej
"Pamiętajmy o naszej przeszłości, abyśmy mogli cieszyć się z naszej przyszłości". - Karolina Jurecka
W czerwcu do szkoły nadszedł list z Londynu. Znaczki na kopercie nie pozostawiały wątpliwości, że jest to przesyłka z Anglii, gdyż widniał na nich wizerunek Królowej Elżbiety II.
Po otwarciu koperty okazało się, że jest w niej rękopis autorstwa p. Karoliny Jureckiej, wdowy po Mieczysławie Jureckim, który walczył u boku Naszego Patrona podczas II Wojny Światowej.
Zapraszamy do lektury

Wielkie rzeczy zaczynają się od bezpieczeństwa

certyfikatWielkie rzeczy zaczynają się od bezpieczeństwa
Mamy świadomość, że rozwój człowieka (szczególnie młodego) jest możliwy jedynie po zaspokojeniu innych potrzeb, z których ta dotycząca bezpieczeństwa jest najważniejszą. Dlatego nieustannie podnosimy szkolne standardy w tej dziedzinie, czego dowodem jest otrzymany certyfikat. Zapewniamy, że prezentowany dokument nie jest dla nas jedynie informacją, że podążamy w dobrą stronę, ale przede wszystkim motywacją do dalszego rozwoju w kolejnych latach.
Dziękuję zespołowi, który opracował i wdrożył w życie zapisy dokumentu - "Polityka ochrony dziecka przed krzywdzeniem".
Z poważaniem
Kamil Gajewski
Dyrektor SP nr 69 w Gdańsku

JEST NAS CORAZ WIĘCEJ!

general_na_wakacjeAkcja „wlepkowa” nabiera rozpędu, a kolejna jej odsłona otrzymuje nazwę - „zabierz Generała na wakacje”.
Wszystkich, którzy nie zdążyli odebrać swojej naklejki zapraszamy na szkolny parking w celu oficjalnego umieszczenia logotypu Naszej Szkoły na samochodzie.