SP-69 Gdańsk
Szkoła Podstawowa nr 69
im. gen. Stanisława Sosabowskiego
w Gdańsku
Godło

Zakończenie półkolonii

2018_lato_polkolonie7Minął ostatni dzień półkolonii w naszej szkole. Przez cztery tygodnie trwania wypoczynku dzieci zobaczyły wiele wyjątkowych i ciekawych miejsc w Gdańsku. Zwiedziły muzea: bursztynu, Ośrodek Kultury Morskiej, Sołdek. Uczestnicy obserwowali przyrodę podczas zajęć w Parku R. Regana, Oliwskim, Jelitkowskim, „Nad Strzyżą”. Ponadto dzieci uczestniczyły w warsztatach w Centrum Talentów podczas których odkrywały swoje talenty i preferencje zawodowe. Na Westerplatte poznawały historię swojego kraju i miasta. Natomiast w czwartki wypoczywały na morzem. Nie zabrakło czasu na świetną zabawę, rozwijanie sprawności fizycznej oraz kreatywności poprzez zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne, gry i łamigłówki.
Ostatnie dni wypoczynku dzieci spędziły miło czas nad morzem, w Parku Oliwskim oraz na wspólnym posiłku w ulubionym miejscu – Mc Donald.
Przygód nadszedł kres, ale uczestnicy półkolonii nauczyli się organizować sobie aktywnie czas i na pewno nudzić się nie będą w pozostałe dni wakacji.
Życzę wszystkim dzieciom udanych i bezpiecznych wakacji.
Pozdrawiam serdecznie
p. Martyna

Półkolonie

2018_lato_polkolonie6Mimo, że w ostatnim czasie pogoda nas nie rozpieszcza półkoloniości i tak świetnie się bawią. Pod koniec trzeciego tygodnia wypoczynku odbyły się zajęcia kulinarno – artystyczne podczas których dzieci dekorowały pyszne ciasteczka. Następnie spalali kalorie podczas zabawy na materacach i ćwiczeniach na siłowni. Początek kolejnego tygodnia zaczął się warsztatami pt. „Kufer talentów” w Centrum Talentów. W środę uczestnicy półkolonii spacerowali po Starym Mieście, zwiedzili wystawę o nazwie „Łodzie ludów świata” w Ośrodku Kultury Morskiej i zjedli smaczne lody w kawiarni.

Półkolonie - dalszy ciąg

2018_lato_polkolonie5Wakacje w pełni, a w naszej szkole ciąg dalszy półkolonii. Na początku tygodnia dzieci uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych w Parku nad Strzyżą. Nie zabrakło czasu na zabawę na placu zabaw i ćwiczenia na siłowni. Odbyły się także zajęcia ruchowe, plastyczne oraz zajęcia rozwijające kreatywność.
We wtorek cała grupa wybrała się do Parku Jelitkowskiego, gdzie odbyła się obserwacja roślinności i zwierząt. Oprócz obcowania z przyrodą dzieci miały czas na zabawę na placu zabaw. Po powrocie do szkoły odbył się konkurs „Mam talent junior”. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością podczas prezentowania swoich występów.
W środę przypomnieliśmy sobie historię II wojny światowej podczas wycieczki na Westerplatte. Po powrocie odbyły się zajęcia plastyczne.
Nowy plan na przyszły tydzień 16-20.07.2018 r.
Poniedziałek – Centrum talentów warsztaty pt. „Kufer talentów”
Wtorek – Park R. Reagana
Środa – Stare Miasto ul. Długa
Czwartek – Plaża w Brzeźnie
Piątek – Park Oliwski

Koniec drugiego tygodnia półkolonii

2018_lato_polkolonie4Na zakończenie drugiego tygodnia półkolonii uczestnicy wybrali się do Parku w Oliwie na zajęcia przyrodnicze. Następnie spędzili czas na placu zabaw i siłowni pod chmurką. Na zakończenie dnia dzieci zjadły obiad w restauracji McDonald.
Natomiast w czwartek dzieci przygotowywały sałatkę oraz uczestniczyły w warsztatach pt. „W labiryncie zawodów”. Dzięki uprzejmości jednego z rodziców grupa miała okazję wejść na najwyższy budynek na Pomorzu, aby zaobserwować panoramę Trójmiasta.

Rozpoczynamy drugi tydzień półkolonii

2018_lato_polkolonie3Zaczął się drugi tydzień na półkoloniach letnich w naszej szkole. Na początku tygodnia pogoda nie rozpieszczała uczestników wypoczynku. W poniedziałek zamieniliśmy wyjście na zajęcia kreatywne w szkole: plastykę, muzykowanie, zajęcia ruchowe i gimnastykę. Na koniec dnia dzieci rozegrały mecz w piłkę nożną. Natomiast w kolejne dni pogoda dopisała. We wtorek zwiedziliśmy zabytki i muzea Gdańskie znajdujące się na ul. Długiej. Największą atrakcją była możliwość zwiedzenia Statku „Sołdek” i oczywiście lody w kawiarni. W środę wybraliśmy się nad morze na plażowanie, budowanie zamków z piasku oraz moczenie nóg. To był udany czas pełen wrażeń.

Pierwszy tydzień za nami

2018_lato_polkolonie2Minął pierwszy tydzień przygód na półkolonii letniej. Przez ten czas uczestnicy wypoczynku mieli okazje odwiedzić Westerplatte, morze, park jelitkowski i Trójmiejski Park Krajobrazowy. Dzieci uczestniczyły w licznych zajęciach plastycznych, muzycznych i tanecznych. Nie zabrakło zajęć przypominających zasady bezpieczeństwa, poruszania się na ulicy i w środkach lokomocji oraz w odwiedzanych miejscach. Dzieci podczas warsztatów „savoir-vivre” dowiedziały się co to są „dobre maniery”. Świetna zabawa, gry i zajęcia ruchowe towarzyszyły grupie każdego dnia. Z niecierpliwością czekamy na kolejny tydzień przygód na półkolonii.

Półkolonie - czas start

2018_lato_polkolonie1Wraz z początkiem wakacji w naszej szkole, jak co roku, zaczęła się akcja lato. Grupa dzieci pod opieką Pani Martyny miło i aktywnie wypoczywa.
W pierwszym zapoznawczym dniu dzieci poznały regulamin i zasady półkolonii. Był czas na zajęcia ruchowe, plastyczne oraz zajęcia rozwijające kreatywność. Nie zabrakło chwil na zabawę. Podczas zajęć przyrodniczych, które odbywały się w terenie dzieci dostrzegły wiele zwierząt.
We wtorek cała grupa wybrała się do Parku Jelitkowskiego, gdzie odbyła się obserwacja roślinności i zwierząt. Oprócz obcowania z przyrodą dzieci miały czas na zabawę na placu zabaw.
Prawdziwą lekcję historii uczestnicy półkolonii doświadczyli w środę podczas wycieczki na Westerplatte.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

2018_zakonczenie22 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2017/2018. Długo oczekiwany czas, w końcu nastał! Z uśmiechem na twarzy najlepsi uczniowie z rąk Pana Dyrektora odebrali nagrody i świadectwa z wyróżnieniem. Podziękowania były skierowane również do Rodziców, którzy aktywnie i z wielkim zaangażowaniem wspierali pracę nauczycieli i wychowawców. Piękna uroczystość na długo zapadnie w naszych sercach… Pożegnaliśmy się z Panem Dyrektorem Kamilem Gajewskim, który przez 3 lata prowadził naszą szkołę w sposób bardzo kreatywny i ambitny. Zapoczątkował wiele wyjątkowych projektów… Sprawił, że cała społeczność szkolna czuła się bezpiecznie, a uczniowie i nauczyciele zawsze mogli rozwijać swoje pasje i brać aktywny udział w wielu przedsięwzięciach. Życząc wszystkiego dobrego Panu Dyrektorowi, mamy nadzieję, że na zawsze pozostaniemy w jego sercu…

Na zakończenie roku

2018_zak_mszaW piątek 22 czerwca, po roku pracy i nauki rozpoczynamy upragnione wakacje.
W naszych sercach gości radość i wdzięczność. Dobry Bóg daje nam szczególny czas — czas na odpoczynek i odnowienie sił. Mamy szansę na nowo zachwycić się pięknem świata i zobaczyć wspaniałe dzieła, które On stworzył.
Zgromadziliśmy się wokół ołtarza, aby przede wszystkim podziękować za wszystko, co otrzymaliśmy w minionym roku szkolnym i co pomagało nam wzrastać duchowo i rozwijać się fizycznie, a także za nauczycieli i wychowawców, którzy wskazywali nam kierunek i wspierali w chwilach słabości.
Naszym kapłanom ks. Proboszczowi i ks. Piotrowi z okazji zbliżających się Imienin Dominik złożył serdeczne życzenia o takiej treści:
Kochani Księża: ks. Janie i ks. Piotrze
W krótkich słowach pragnę w imieniu wszystkich dzieci i nauczycieli z okazji zbliżających się Waszych Imienin złożyć serdeczne życzenia wielu łask Bożych, darów Ducha Świętego i opieki Matki Bożej. Niech ten słodki prezent będzie dla Was radością, a piłka trwających w tym roku Mistrzostw Świata niech przypomina Wam, że my dzieci pragniemy należeć do Waszej drużyny, Wy jesteście naszymi najlepszymi trenerami, którzy prowadzą nas do prawdziwego zwycięstwa - życia które się nigdy nie kończy.


Na wycieczce w Szymbarku

2018_szymbarkKlasy: II a, III a i III b były w dniu 20 czerwca na wycieczce w Szymbarku. Zwiedzaliśmy wszystkie obiekty, m.in. najdłuższy stół świata, Dom Sybiraków, kościół. Własnoręcznie piekliśmy wiejski chleb. A potem weszliśmy do domu do góry nogami. Przeżyliśmy tam trudne chwile, ale udało nam się w nim chwilę pogościć. Ognisko z kiełbaskami było cudowne. A place zabaw bardzo nas zrelaksowały. Wycieczka była cudowna. Będziemy miło wspominać Szymbark.

Spacer po Starówce

2018_3ab_starowka19 czerwca klasy IIIa i IIIb były na spacerze po Starówce w Gdańsku. Pani przewodnik Lidia Topolska opowiedziała nam ciekawe historie. Szliśmy Drogą Królewską, Długim Pobrzeżem i ulicą Mariacką. Potem mieliśmy zajęcia edukacyjne w Muzeum Zabawek. Poznaliśmy zabawki sprzed wielu lat - takie, którymi bawili się nasi rodzice i dziadkowie. Pan opowiadał nam bardzo ciekawe historie poszczególnych eksponatów. Była to bardzo ciekawa wycieczka.
Na zakończenie poszliśmy na lody - bardzo nam smakowały :)

Spotkanie w rodzinnym gronie

2018_3b_dzienrodzinyKlasa 3b miała dzisiaj (18.06.) piękną uroczystość - Dzień Rodziny. Spotkaliśmy się w rodzinnym gronie. Było pięknie i bardzo rodzinnie. Kochamy nasze Mamy, Tatusiów, siostrzyczki i braci.

Festyn ekologiczny

2018_festynekologicznyW sobotę, 16 czerwca 2018 r., na terenie naszej Szkoły odbył się Festyn Ekologiczny, którego głównym Organizatorem była Rada Dzielnicy Młyniska we współpracy z SP69. Pogoda dopisała, atrakcji było wiele: wielka dmuchana zjeżdżalnia, którą ujarzmić zechcieli nie tylko dzieci, ale także dorośli, w tym Nauczyciele, Rodzice i Pan Dyrektor; śmieciarka z możliwością wejścia do kabiny kierowcy; występy Magika; quiz ekologiczno-językowy i wiele konkurencji ruchowo-plastyczno-sportowych, gdzie bardzo przydatna była wiedza nt. sortowania śmieci. Na dodatek znalazły się rarytasy dla każdego podniebienia, w tym zupa pomidorowa, kiełbaski z grilla, wata cukrowa, słodycze i to wszystko za free. Niech żałuje każdy, kto się nie pojawił. Zapraszamy za rok na kolejną edycję.

Wycieczka do Szymbarku

2018_szymbarkW dniu 15.06.2018r. uczniowie klas zerowych i pierwszych wyruszyli na kilkugodzinną wycieczkę autokarową do Szymbarku. Na miejscu, dzieci powitała pani przewodnik, pod okiem której, uczniowie poznali kaszubski alfabet, zobaczyli najdłuższą deskę świata oraz największy fortepian. Największe wrażenie na uczniach wywarło wejście do podziemnego bunkra, gdzie odbył się pokaz symulacji nalotów podczas II wojny światowej. Uczniowie doznali niesamowitych odczuć podczas zwiedzania Domku do góry nogami. Śmiechu było co nie miara. Poznali również Kaszubski Świat Bajek. W końcowej części wycieczki uczniowie zjedli smaczny obiad, a po nim był czas wolny na placu zabaw. Wycieczka była udana i na pewno niejedno z dzieci wróci w to magiczne miejsce z rodzicami.

Rodzinne świętowanie

2018_2a_dzienrodzinyDnia 14.06.2018 o godz. 17:00 odbył się Dzień Rodziny w kl. IIA. Najpierw goście, którzy licznie przybyli na tę uroczystość, obejrzeli program artystyczny, składający się z wierszy, piosenek oraz tańca. Później dzieci obdarowały rodziców upominkami. Następnie odbyły się konkursy i wspólne zabawy. Rodzice rozpoznawali się na portretach oraz po opisach odczytywanych przez wychowawczynię. Rodzinne świętowanie upłynęło w radosnej, pełnej wzruszeń atmosferze.

Rowerowy Maj – nagrody rozdane!

2018_rowerowymaj_nagrody12 czerwca 2018 na porannym apelu rozdaliśmy nagrody za udział w kampanii.
Nagrodę główną dla klasy – wyjście do kina 3D otrzymała klasa IB.
Wszyscy uczestnicy, którzy przyjechali do szkoły co najmniej 5 razy, otrzymali indywidualne upominki: barwne wielofunkcyjne „kominy” (najaktywniejsi), odblaski na szprychy (za średnią aktywność) oraz wielobarwne dzwonki.
Pan Dyrektor podziękował całej społeczności szkolnej za aktywny udział, pogratulował zwycięzcom i... zapowiedział, że w przyszłym roku powalczymy o nagrodę główną!!!
A więc szykujmy kółka, formę i umiejętności już dziś!
Wyzwanie – 100% na kółkach - to jest TO!!!

Nowi Czytelnicy

Dnia 8.06.18 r. uczniowie klas I a i I b uczestniczyli w lekcji bibliotecznej. Poznali zasady wypożyczania książek, szanowania ich oraz prawidłowego zachowania się w bibliotece. Zostali przyjęci w poczet Czytelników Biblioteki Szkolnej. Gratulujemy!

Dzień Rodziny w klasie 0 B

2018_0b_dzienmamyitaty8 czerwca był dla dzieci z klasy 0 B najbardziej wyjątkowym i miłym dniem w tym roku. Dzieci przygotowały uroczystość pod hasłem Dzień Rodziny i gościły, w pięknie przygotowanej sali, swoich rodziców. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, składali życzenia, czarowali prezenty, tańczyli z rodzicami tango, puszczali dla nich bańki. Po części artystycznej było bardzo słodko i przytulaśnie przy stolikach. Z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca rodzice otrzymali kartkę z życzeniami, serduszko, kwiatka, portret oraz Konfiturę Uczuć, którą zaleca się zażywać codziennie, aby zawsze pamiętać o wzajemnej miłości, pomocy, spędzaniu razem czasu, przytulaniu i czytaniu przed snem. Wszyscy przeżyli cudowne chwilę. Dziękujemy rodzicom za przybycie i aktywny udział w uroczystości, głównie za radość, śmiech, wspólną zabawę i wielkie brawa dla dzieci.


Film cz.1

Film cz.2

Dzień Rodziny w klasie 0 A

2018_0a_dzienmamyitatyW czwartek, 7 czerwca, odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Uczniowie klasy 0 A przygotowali z tej okazji przyjęcie dla swoich kochanych rodziców. Dzieci razem z panią Kasią bardzo starannie przygotowały się do tego wydarzenia. Zaprezentowały pokaz artystyczny, który zawierał: piosenki, pokaz instrumentalny, układy taneczne i wiersze. Dzieci wręczyły rodzicom przygotowane upominki i zaprosiły na wspólny poczęstunek. Rodzice upamiętnili ten szczególny dzień sesją zdjęciową, w której uczestniczył pan dyrektor K. Gajewski, sprawiając wszystkim miłą niespodziankę.

Film

Wizyta w Piwnicy Romańskiej

2018_1ab_piwnicaromanskaDnia 6 czerwca klasy pierwsze po raz ostatni w tym roku szkolnym odwiedziły Muzeum Archeologiczne. Tym razem wizyta odbyła się w Piwnicy Romańskiej. Na miejscu uczniowie obejrzeli krótki film ukazujący historię tego miejsca. Następnie wraz z przewodnikiem dzieci zeszły schodami do dawnych klasztornych pomieszczeń. Potem uczniowie zostali zapoznani ze stałą wystawą Muzeum. Wszystkim bardzo podobała się wycieczka, o czym świadczyło duże zaangażowanie uczniów podczas wizyty. Na zakończenie dzieci w podziękowaniu naszemu przyjacielowi A- Eksperymentu przekazały samodzielnie przez siebie wykonaną laurkę.

W JUMPCITY

2018_5_jumpcityDnia 06.06. 2018 roku uczestnicy zajęć rozwijających kompetencje społeczne wybrali się wraz z opiekunem p. Roksaną Szewczyk do Parku Rozrywki JUMPCITY. Zajęcia były poprzedzone krótkim filmem instruktażowym oraz profesjonalną rozgrzewką. Następnie przez całą godzinę chłopacy z klas V skakali po wszelakich trampolinach.

Dziecięca Sesja Rady Miasta z okazji Dnia Dziecka

2018_dzieciecaradamiastaDziś, 4 czerwca 2018 r., w Nowym Ratuszu odbyła się Dziecięca Sesja Rady Miasta z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Młodzi uczniowie z 35 szkół gdańskich mieli okazję wziąć udział w sesji, w której poznali, jak ona przebiega poprzez wypowiadanie się na tematy ważne dla Gdańska, pracę w komisjach, zgłaszanie projektów uchwał i głosowanie nad nimi. W obradach uczestniczyło także 4 miejskich Radnych, na czele z Panem Bogdanem Oleszkiem, Przewodniczącym Rady Miasta. Naszą Szkołę reprezentował Dominik Gołuński z klasy VIIB, który jest Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego SP69. Wszyscy młodzi uczestnicy otrzymali „Certyfikat Radnego” oraz prezenty w postaci książki i przyborów szkolnych. Na zakończenie była okazja do słodkiej przekąski.

Fotorelacja na portalu gdansk.naszemiasto.pl

DZIEŃ DZIECKA W ZSE

2018_zse_dziendziecka4 czerwca 2018r. uczniowie Naszej Szkoły wzięli udział w festynie z okazji Dnia Dziecka zorganizowanym przez młodzież z Zespołu Szkól Energetycznych w Gdańsku. Skorzystaliśmy z zaproszenia i udaliśmy się na teren ZSE w Gdańsku. Na auli przywitał nas Pan wicedyrektor i zaprosił do obejrzenia "Smerfowego przedstawienia." Następnie udaliśmy się na boisko szkolne, gdzie dzieci mogły brać udział w różnych grach i zabawach rozstawionych przy stanowiskach. Przy pierwszym były roboty z klocków lego, którymi można było się pobawić pod okiem opiekuna. Przy następnych stanowiskach znajdowały się konkurencje sportowo-sprawnościowe: rzut ringiem na kij, utrzymanie równowagi na piłce lub równoważni, strzał piłką do bramki lub podrzut piłką i złapanie ją na tzw. hamak. Można było jeździć na rowerze, z którego pod wpływem prędkości wylatywały bańki mydlane. Były również gry planszowe, układanki. Można było się przebrać i zmienić swój wygląd. Starszą młodzież interesowała gra w Curling na hali sportowej. Przyjechała też straż pożarna, która chłodziła nas wodą oraz radiowóz policyjny, w którym można było poczuć się jak policjant na służbie. Na festynie z okazji Dnia Dziecka był również pyszny poczęstunek. Wszyscy świetnie się bawili dlatego pragniemy podziękować ZSE za mile spędzone wspólnie chwile. Całą imprezę sponsorował PGE-Energia Ciepła S.A.

PRZYJACIELE A-EKSPERYMENTU

2018_przyjacieleA-EksperymentuEdukacja włączająca dla uczniów z autyzmem oraz ich rówieśników z klasy równoległej, prowadzona jest przede wszystkim w środowisku szkolnym. Jednocześnie Szkoła Podstawowa nr 69 oraz Fundacja IWRD budują krąg partnerów: "Przyjaciół A-eksperymentu", którzy wspierać będą ten projekt w różnych aspektach.
Do tego grona zaproszone są instytucje z Gdańska i nie tylko, które udostępnią swoje przestrzenie i zasoby, tak aby dzieci mogły miło i kreatywnie spędzić razem czas. Taki wymiar edukacji włączającej to dla dzieci z autyzmem bardzo ważny trening umiejętności społecznych i komunikacyjnych. Dla ich rówieśników to przyjemny czas wspólnej nauki i zabawy, ale też lekcja tolerancji i akceptacji. Wspólnie tworzą fantastyczną grupę, która lubi razem spędzać czas – ucząc się i bawiąc.
Obecnie w gronie „Przyjaciół A – Eksperymentu” są dwie instytucje: Europejskie Centrum Solidarności oraz Muzeum Archeologiczne. Uczniowie z obu klas pierwszych odwiedzają regularnie te instytucje, gdzie edukatorzy prowadzą dla nich bardzo ciekawe warsztaty oraz dają przestrzeń do wspólnej zabawy. Bez wątpienia – obie te instytucje są prawdziwymi Przyjaciółmi naszego projektu i są w 100 % przyjazne uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi!

Kampania Rowerowy Maj – czas podsumowań

2018_podsumowanieRowerowyMajTrzy tygodnie, przy pięknej słonecznej pogodzie, w całym Gdańsku i w wielu innych miastach w Polsce, trwała rowerowa kampania. Pogoda w tym roku jest idealna do uprawiania takiej aktywności.
Rywalizacja międzyklasowa trwała do ostatniego dnia!
Z naszych spostrzeżeń wynika, że obok rowerów drugim pojazdem kołowym pod względem popularności w naszej szkole jest – hulajnoga :) Ale i rolkarze oraz deskorolkarze stanowili widoczną grupę! Ważne jest, że w maju było mniej osób dochodzących niż dojeżdżających – i o to chodziło:)
Zwycięzcą tegorocznym dosłownie w ostatniej chwili została klasa I B (77,8% frekwencji rowerowej) Gratulujemy!!!
Tuż za nią uplasowała się klasa 0B (77,3 %) , a na podium wskoczyła jeszcze klasa IVB (71,9 %).
W kampanię włączyła się cała społeczność szkolna: uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy. Dziękujemy rodzicom za trud zaplanowania swoim dzieciom „bezpiecznej - aktywnej” drogi do szkoły. Dziękujemy nauczycielom za wspieranie swoich uczniów i systematyczne zaznaczanie aktywności rowerowej, pracownikom za uśmiech i pomoc w organizacji „miejsc parkingowych”, a Panu Dyrektorowi za otwartość na wyzwania i czuwanie nad naszym bezpieczeństwem.
Apel podsumowujący i wręczenie nagród indywidualnych odbędzie się około 15 czerwca.

A już dziś w imieniu organizatora zapraszamy Was wszystkich na Rodzinny Piknik Rowerowy, który odbędzie się 9 czerwca 2018 (sobota) w Parku Reagana.

Dziękujemy organizatorowi kampanii - Miastu Gdańsk!
Pozdrawiamy wszystkich aktywnych i do zobaczenia za rok!!!

I nie ma żadnych przeciwwskazań, abyśmy wszyscy przyjeżdżali na rowerach, hulajnogach, rolkach i deskorolkach do końca roku szkolnego.

Nagrody za Konkurs Facebookowy rozdane!

2018_konkurs_fb_winW środę, 30 maja 2018 r. na okolicznościowym apelu, Pan Dyrektor Kamil Gajewski wręczył nagrody klasom, które zajęły pierwsze trzy miejsca w Konkursie Facebookowym 2018. Rywalizacja polegała na zaangażowaniu jak największej liczby osób, których zadaniem było oddanie like’a na zdjęcie klasy, zarejestrowane podczas tegorocznej Muzycznej Wiosny w SP69. Podobnie, jak w latach poprzednich zabawa internetowa cieszyła się największą popularnością wśród najmłodszych uczniów, ich bliskich i znajomych. Klasy zerowe wyśrubowały wyniki w okolicy trzech setek, rywalizując zacięcie do praktycznie ostatniego dnia Konkursu. Ostatecznie, pierwsze miejsce wywalczyła klasa 0B (292 polubienia); drugie miejsce przypadło klasie 0A (283). Bardzo dobry wynik uzyskały połączone siły klas 1A i 1B (76), co wystarczyło do zajęcia trzeciego miejsca. Wyniki pozostałych klas były ogłoszone już wcześniej na stronie FB i WWW Szkoły. Puchar miał być tylko dla zwycięzcy, ale ze względu na zacięte współzawodnictwo Pan Dyrektor zasponsorował puchary dla obu klas zerowych. Dziękuję wszystkim, którzy się zaangażowali w tegoroczną edycję facebookowych zmagań i zapraszam za rok.
Cezary Podolski

Chlopacy z VII b w Jumpicty

2018_7b_jumpcityW ramach lekcji wychowania fizycznego męska część klasy wybrała się w środę 30 maja do Parku Rozrywki JUMPCITY. Zajęcia były poprzedzone profesjonalną rozgrzewką, następnie przez całą godzinę chłopacy skakali po wszelakich trampolinach. Polecamy wszystkim taką formę aktywności fizycznej!


Szkoła Szkole

2018_dzieci4 czerwca 2018r. w godz. 9.00-12.00 na boisku szkolnym ZSE przy ulicy
Mikołaja Reja25 w Gdańsku odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji
Dnia Dziecka.

Starsi koledzy, uczniowie Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku
organizują Dzień Dziecka dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 69 w Gdańsku.

Szczegóły w Zaproszeniu

Wolontariusze nagrodzeni

2018_wolontariusz_kregleUczniowie z naszej szkoły, którzy pracowali przy obsłudze punktu odżywczego podczas IV Gdańskiego Maratonu zostali nagrodzeni przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Nasi uczniowie wraz z uczniami z innych gdańskich szkół zostali zaproszeni do kręgielni w Manhattanie. We wtorek, 29 maja, spędzili tam miłe popołudnie. Sportowa aktywność, przyjazna klubowa atmosfera i smaczne poczęstunki dały dzieciom wiele radości.

Cała Społeczność Szkolna bierze czynny udział w akcji Rowerowy Maj

2018_nauczyciele_maj29 maja 2018 roku — przed budynkiem SP69 w Gdańsku, około godziny 7.50, Pan Dyrektor Kamil Gajewski, Pani Sekretarz i nauczyciele pojawili się dziś na kółkach, pokazując, że podobnie jak uczniowie, są za aktywnym spędzaniem Rowerowego Maja. Pan Dyrektor pokazał, że sztukę jazdy na deskorolce ma opanowaną, Brawo!!!
Pan Dyrektor sunie na deskorolce
Nie tylko uczniowie w SP69 Gdańsk są aktywni na kółkach

Klasa VII B w Sądzie Okręgowym w Gdańsku

2018_7a_sad_fbW dniu 28 maja 2018 roku uczniowie klasy VII b udali się do Sądu Okręgowego w Gdańsku. Mogliśmy uczestniczyć w bardzo emocjonującej sprawie dotyczącej nękania dziewczyny na profilu facebookowym. Po rozprawie pani sędzia rozmawiała z nami na temat specyfiki pracy sądu oraz odpowiadała na nasze pytania. Dowiedzieliśmy się między innymi, że w sądzie istnieje „niebieski pokój”.
W przyszłym roku szkolnym czeka nas przeprowadzenie symulacji rozprawy sądowej, podczas której wcielimy się w role stron.
Atmosfera panująca w sądzie wywarła na nas spore wrażenie. Gmach sądu opuściliśmy przekonani, że sprawa, której byliśmy świadkami była dla nas świetną lekcją wychowawczą!

W Fromborku i Nowej Holandii

2018_frombork28 maja 2018r. klasy VA, 5B i VI wyjechały na wycieczkę do Fromborka (niestety, znowu nie do Warszawy) oraz do Parku Rozrywki "Nowa Holandia". Frombork był kontynuacją wycieczek "Śladami Mikołaja Kopernika". Zwiedziliśmy tu gotycką Bazylikę Katedralną, Muzeum Mikołaja Kopernika oraz uczestniczyliśmy w seansie w Planetarium. Pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o czasach naszego wielkiego uczonego. Po seansie w planetarium był czas na zjedzenie małego "co nieco", i pojechaliśmy do "Nowej Holandii". Tam zabawie nie było końca! Chociaż wyskakaliśmy się za wszystkie czasy na fantastycznych "dmuchańcach" , odbyliśmy rejs łodzią wycieczkową i pobawiliśmy się w rycerzy - w drodze powrotnej nikt nie zasnął - omawialiśmy atrakcje naszej wycieczki.

Innowacja pedagogiczna w klasie 1A

Nauka języka obcego, zwłaszcza na zajęciach z młodszymi dziećmi, wymaga od nauczyciela cierpliwości, wytrwałości i szukania nowych metod. Nauka powinna kojarzyć się im z zabawą i humorem. Badania naukowe potwierdziły, że w okresie dziecięcym kluczową kwestią jest motywacja i ciekawość. Wychodząc naprzeciw tym zasadom, postanowiłem na zajęciach z klasą 1A z języka angielskiego wprowadzić innowację pedagogiczną, która polega na utrwaleniu materiału do testu poprzez zaangażowanie wszystkich uczniów w mini inscenizacji. Jej osnową jest słownictwo z materiału przerobionego przez klasę na ostatnich kilku, kilkunastu lekcjach (zwykle jest to jeden lub dwa rozdziały z podręcznika). Przy czym innowacyjność polega także na tym, że to nauczyciel sam przygotowuje dramę, a nie korzysta z materiału przygotowanego przez wydawnictwo czy innych autorów. Dziękuję mojej Koleżance Barbarze Skulskiej za cenne wskazówki i pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Warto dodać, że innowacja, jako forma powtórzenia materiału, okazała się strzałem w dziesiątkę — pokazały to stopnie z testu, które były bardzo wysokie.
Cezary Podolski

Informacje o filmie
Tytuł: „Five Scary Monsters” („5 strasznych potworów”)
Montaż, scenariusz i reżyseria - Cezary Podolski
Asystent reżysera i kamera - Barbara Skulska
OBSADA:
Potwór nr 1 - Kaspian Pikuła
Potwór nr 2 - Weronika Małkowska
Potwór nr 3 - Julia Abramczyk
Potwór nr 4 - Kalina Pikuła
Potwór nr 5 - Olga Jankowska
Salon - Kordian Chyliński
Krzesło - Adam Staśkiewicz
Sypialnia i Drzwi - Oliwier Zydroń
Kuchnia - Patryk Bożejko
Stół - Oliwia Feledyn
Łazienka - Rafał Sarat
Okno - Dawid Kaszuba
Ogród - Oliwia Drożdź
Skrzynia - Jakub Hoppe
Pizza - Patryk Grzędzicki
Kurczak - Maksymilian Płocharczyk
Ciasto - Nikodem Wyskok
Banan - Natalia Gołąb
Kanapka - Igor Horodecki
Gruszka - Jakub Janus

Aktywna Zielona Szkoła w Mikoszewie!

2018_7ab_zielonaszkolaW dniach 23.05 – 25.05.2018 roku uczniowie klas siódmych wraz z opiekunami pojechali na „Zieloną Szkołę” do Mikoszewa. Pod okiem harcerzy młodzież poznawała nie tylko umiejętności, które pozwoliły ludziom przetrwać w trudnych warunkach, ale także, w trakcie treningu zadaniowego i odgrywania ról, poszerzała swoją samodzielność. Uczestnicy poprzez zabawę i ćwiczenia, przekształcali się we współpracujące zespoły, w myśl zasady, że w dziczy najważniejszym wsparciem jest drugi człowiek. W programie poprzez gry tematyczne uczyli się podstawowych zasad sztuki przetrwania i udzielania pierwszej pomocy. Nikt nie mógł narzekać na nudę. Pobyt na Zielonej Szkole dostarczył uczniom nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć. Naszym zajęciom, spacerom i zabawom przez cały wyjazd towarzyszyła fantastyczna pogoda – namiastka wytęsknionych wakacji.

Zakończenie kursu komputerowego dla seniorów

2018_seniorzy.24 maja 2018 r. (czwartek) zakończył się tegoroczny kurs komputerowy dla seniorów, organizowany przez SP69 w Gdańsku, we współpracy z Radą Dzielnicy Młyniska. Na zajęciach gorliwi kursanci poznawali tajniki edytorów tekstu i arkusza kalkulacyjnego; nauczyli się zakładać pocztę elektroniczną, wysyłać maile i kartki z życzeniami i załącznikami; opanowali sztukę zamieniania komputera w urządzenie multimedialne do odtwarzania muzyki i filmów (Youtube). Była także okazja do przyjrzenia się aplikacjom na telefon z systemem Android. Hitem okazał się program „WhatsApp”, który od samego początku stał się najlepszym sposobem komunikacji w grupie. Każdy z uczestników kursu otrzymał dyplom ukończenia (vide zdjęcia) a ostatnie zajęcia były okazją do podsumowania, przekąszenia czegoś słodkiego, no i oczywiście do sesji zdjęciowej.
Cezary Podolski

Dzień Książki w klasie IV b

2018_4b_dzienksiazkiDnia 24 maja w klasie IV b obchodziliśmy Dzień Książki. Uczniowie przygotowali plakat i przysłowia promujące czytanie oraz przepis na pyszne i zdrowe babeczki. Autorem przepisu był Dominik Matłach. Niespodziankę sprawiła nam mama Dominika. Upiekła babeczki według przepisu, czym sprawiła nam wszystkim słodką niespodziankę. Uczniowie poznali kilka ciekawostek o książkach tych małych i tych największych oraz przysłowia związane z książkami. Dziękuję wychowawcy, mamie Dominika oraz uczniom za przygotowane materiały oraz wyśmienite słodkości.

Słoneczna niespodzianka

2018_slonecznaniespodziankaW środę, 23.05., panie nauczycielki zabrały swoich małych uczniów na plażę do Brzeźna. Była to duża niespodzianka, gdyż dzieci o niczym nie wiedziały. Po przybyciu na miejsce zjedliśmy drugie śniadanie na ławeczkach, z których mieliśmy dobry widok na morze. Po posiłku spacerowaliśmy po piasku, można było też pobawić się, obserwować płynące statki, zbierać muszelki i inne skarby. Później spacerowaliśmy deptakiem, podziwiając nadmorską roślinność, pięknie pachniały krzewy dzikich róż. Na zakończenie jedliśmy pyszne lody i zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

Dzień Ksiązki

2018_dzienksiazki_0-3Dnia 22 maja odbył się apel związany z promocją czytelnictwa pt. ,,Dzień Książki”. Uczniowie z klas IVb i Vb przygotowali przedstawienie na podstawie "Legendy o Bazyliszku". Uczniowie klas 0-III przygotowali hasła promujące czytanie. Chętni uczniowie przebrali się za postaci z wybranej książki, której fragment czytali oraz wykonali do niej ilustracje. Przygotowali przepisy na zdrowe i pyszne dania, z czego powstała szkolna książka kucharska pt. ,,Gotujemy i jemy zdrowo”. Przygotowane zostały informacje na temat autorek literatury dziecięcej: Marii Konopnickiej, Joanny Papuzińskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny i Janiny Porazińskiej oraz parafraza przysłów o książkach. Wszystkim nauczycielom, opiekunom, aktorom oraz uczniom serdecznie dziękuję.

Wizyta klas IV na Targach „CZAS NA MŁODZIEŻ”

2018_4ab_amberexpoW dniu 15 maja 2018r. uczniowie klas IV a i IV b wzięli udział w Targach „CZAS NA MŁODZIEŻ”, które miały miejsce w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberEXPO. Odbywały się tam warsztaty wymiany doświadczeń, podczas których dzieci i młodzież mogły zapoznać się z ofertą zajęć pozalekcyjnych rozwijających aktywności, kompetencje
i umiejętności. Przedstawiły się tam koła zainteresowań z kilkudziesięciu placówek edukacyjnych. Odbywały się warsztaty artystyczne, rozwojowe, kompetencyjne, ratownicze, edukacyjne i konkursy, w których braliśmy udział. Bardzo podobała się nam strefa gier planszowych, gdzie w praktyce mogliśmy poznać nowoczesne gry planszowe.

Podziękowanie za Akcję charytatywną

2018_podziekowaniadladyrektoraDnia 11 maja 2018 r. Pan Dyrektor Kamil Gajewski odebrał podziękowania od Fundacji Hospicyjnej i Gdańskiego Ośrodka Sportu za zaangażowanie naszej szkoły w organizację Akcji Charytatywnej podczas 4. Gdańsk Maratonu. W spotkaniu wzięli udział Pan Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej oraz Dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu Pan Leszek Paszkowski.

Kampania Rowerowy Maj

2018_rowerowymaj-1tydzI - szy tydzień kampanii Rowerowy Maj za nam :)
W szkole zaroiło się od kółek!!!
Zdecydowana większość uczniów dojeżdża samodzielnie do szkoły, korzystając z roweru, hulajnogi, rolek i deskorolek!
Korzystamy więc z okazji i włączamy te "pojazdy" do zajęć wf :)
Tak trzymajcie!
Wkrótce wspólne zdjęcie uczestników kampanii - Czekajcie na sygnał!
Do zobaczenia!

Tam, gdzie wszystko może się zdarzyć

2018_0b_bibliotekaszkolnaW czwartek rano klasa 0 b poznała szkolną bibliotekę. Bardzo miło powitała nas Pani Grażynka, następnie rozmawiała z dziećmi o bajkach, książkach i bohaterach. Dzieci z ciekawością rozglądały się po całym pomieszczeniu i stwierdził, że biblioteka to dom dla wielu książek. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali bajki pod tytułem "Franklin i nowa nauczycielka". Kilkoro dzieci odnalazło na półkach swoje ulubione bajki, na przykład "Króla Lwa" i komiksy z serii Gigant Kaczor Donald. Pod koniec wizyty w bibliotece dzieci ułożyły kawałek nowej bajki, wprowadziły bohatera - kangura Marka, który wyskoczył z...ciii. Reszty dowiecie się niebawem. Pożegnaliśmy się z opiekunem tego magicznego miejsca i wróciliśmy do naszej sali. Dziękujemy serdecznie Pani Grażynko.

Zerówki w Parku Oruńskim

2018_0ab_parkorunski_majW środę (9 maja), korzystając z pięknej pogody, wybraliśmy się do Parku Oruńskiego. Na miejscu zjedliśmy drugie śniadanie na trawie, to było niezwykłe przeżycie. Spacerując po parku słuchaliśmy śpiewu i rozmów ptaków, widzieliśmy wielkie, stare drzewa i przytulalismy się do nich. Zobaczyliśmy Dolny Staw i Górny Staw, fontannę, altanę oraz amfiteatr. Z bliska przyjrzeliśmy się Pomnikowi Tatara oraz lodowni, która znajduje się u podnóża Góry Pięciu Braci. Na zakończenie pobytu w tym pięknym miejscu mogliśmy bawić się radośnie i swobodnie na dużym placu zabaw. Zmęczeni, bardzo zadowoleni i głodni wróciliśmy do szkoły na pyszny obiadek. Wszystkich zachęcamy do wiosennych spacerów po gdańskich parkach.

Honorowe Patronaty Kuratora i Marszałka dla naszego Konkursu

patronaty obaMiło jest nam powiadomić Społeczność Szkolną, że IV Konkurs Języka Angielskiego Środowisk Pozawielkomiejskich, organizowany przez naszą Szkołę w dniu 19 maja 2018 r., otrzymał honorowe patronaty Marszałka Województwa Pomorskiego, Pana Mieczysława Struka oraz Pomorskiego Kuratora Oświaty, Pani Moniki Kończyk, za co serdecznie dziękujemy.

Lekcja w ECS

2018_1ac_ecs_majDnia 8 maja klasy pierwsze były na kolejnej już lekcji w Europejskim Centrum Solidarności. W tym dniu nastąpił ciąg dalszy zajęć pt. ”Zbudujmy razem statek”. Jednakże tym razem uczniowie współpracowali w mniejszych grupach. Na zakończenie zajęć uczniowie mogli spędzić aktywnie czas na kreatywnej sali zabaw.

Zwiedzanie ErgoAreny ramach projektu unijnego

2018_tik_ergoarenaW poniedziałek, 7 maja 2018 r., grupa uczniów z klas VI-VII, wraz z opiekunem panem Cezarym Podolskim, wybrała się na wycieczkę rowerową do obiektu, który jako jedyny na świecie jest położony na granicy dwóch miast. ErgoArena leży bowiem na granicy Gdańska i Sopotu, co było ściśle powiązane z kosztami budowy (346 mln PLN). Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego (moduł program rozwoju kompetencji kluczowych poprzez projekty edukacyjne z wykorzystaniem TIK). Podczas zwiedzania, nasza przewodniczka, Pani Aleksandra Golec, bardzo ciekawie opowiadała o pełnym wykorzystaniu obiektu podczas różnorodnych imprez, jego funkcjonalności, fanaberiach artystów oraz pokazała od kuchni poszczególne pomieszczenia sportowców, artystów czy VIPów.

Rowerowy Maj 2018

2018_rowerowymaj_jadadzieciZASADY OGÓLNE:
1. Kampania „Rowerowy Maj 2018” (zwana dalej „Kampanią”) adresowana jest do uczniów szkół podstawowych i dzieci przedszkolnych oraz pracowników szkół podstawowych/ przedszkoli.
2. Kampania organizowana jest przez Miasto Gdańsk (zwane dalej Organizatorem głównym).
3. Głównym celem Kampanii jest promowanie aktywności fizycznej, zrównoważonej mobilności, w tym w szczególności komunikacji rowerowej.
4. Uczestnikiem Kampanii może być każdy przedszkolak/uczeń i pracownik zgłoszonej do udziału placówki.
5. W ramach Kampanii liczone będą aktywne podróże do szkoły lub przedszkola odbyte w dniach od dnia 07 maja do dnia 30 maja 2018 roku, z wyłączeniem dni wolnych ustawowo oraz dni dyrektorskich (dla poszczególnych placówek).
6. Za aktywne podróże uznaje się przejazdy rowerem, hulajnogą, na rolkach, wrotkach, itp., a także w przypadku dalszych odległości podróże komunikacją miejską lub samochodem łączone z aktywnymi podróżami na ostatnim odcinku, którego długość nie powinna być krótsza niż 200 m.
7. Rejestracja aktywnych podróży prowadzona będzie każdego dnia Kampanii poprzez odnotowanie przejazdu przy nazwisku ucznia/dziecka w klasowym dzienniku rowerowym.
8. Za każdy przejazd uczestnik otrzymuje dwie naklejki: kwadratową do przyklejenia w książeczce rowerowej i okrągłą do przyklejenia na plakat klasowy.
9. Kampania zakłada rywalizację w formie zabawy na trzech poziomach: indywidualnym, klasowym oraz w grupie uczestniczących w Kampanii placówek. Najaktywniejsi uczestnicy Kampanii w każdej kategorii zostają nagrodzeni.
a) najbardziej rowerowe szkoły i przedszkola otrzymają nagrody pieniężne,
b) najbardziej rowerowe klasy i grupy przedszkolne otrzymają bilety na atrakcje grupowe,
c) najaktywniejsi uczestnicy otrzymają atrakcyjne upominki.
10. O wyniku placówki lub klasy/grupy decyduje liczba aktywnych podróży w drodze do placówki w stosunku do liczby wszystkich uczniów/dzieci w danej placówce lub klasie/grupie.
11. Kampania prowadzona jest z użyciem dedykowanego programu informatycznego oraz strony www.rowerowymaj.eu, na której zamieszczone są wyniki, rankingi oraz informacje dotyczące Kampanii.
12. Za końcowe wyniki uznaje się wyniki przedstawione na stronie www.rowerowymaj.eu z dnia 31.05.2018 godz. 06:00.

Ulotka dla rodziców

3 Maja

2018_3majaW piątek 27 kwietnia 2018r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas 0 – VII przybyli na uroczystość, aby uczcić tak ważne dla nas wydarzenie.
Dzieci z klasy III A pod kierunkiem wychowawcy zaprezentowały program artystyczny, w którym przedstawiono słowem i piosenką – cenną lekcję historii. Uczniowie mieli okazję zaprezentować swój kunszt recytatorski oraz muzyczny. W otoczeniu narodowych symboli przypomnieli o tym, jak wielką wagę miało to wydarzenie dla Rzeczpospolitej. Po tym występie nastąpiły prezentacje słowno-muzyczne przygotowane przez uczniów klas 0 – III.
Uroczystość była okazją do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, do pielęgnowania patriotyzmu, do przeżycia dumy z tego, że jesteśmy Polakami.
Na koniec uroczystej akademii pan dyrektor Kamil Gajewski podziękował dzieciom za trud, jaki włożyły w to, by dzień 3 maja został w sposób szczególny uczczony w naszej szkole.

Finał Charytatywnej Akcji Biegowej na rzecz Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku

2018_maraton_czek26 kwietnia w nowych przestrzeniach edukacyjnych SP nr 69 w Gdańsku odbyło się uroczyste podsumowanie drugiej edycji akcji dobroczynnej na rzecz najmłodszych podopiecznych gdańskiego Hospicjum. W tym roku nasze przedsięwzięcie wsparło kilka nowych szkół, co czyni Naszą inicjatywę międzyszkolną. Wspólnie zebraliśmy 6000 zł, które przekazaliśmy na ręce Prezes Fundacji Hospicyjnej – Pani Anny Janowicz oraz Dyrektor Hospicjum – Pani Justyny Ziętek. Wierzymy, że w przyszłym roku, w tę szlachetną i oddolną inicjatywę włączy się jeszcze więcej szkół, czyniąc ją ogólnomiejską. Z całego serca dziękujemy Społecznościom Gdańskiego Ośrodka Sportu, SP nr 8, SP nr 20, I LO, IX LO, oraz Dyrektorom o sportowym zacięciu tj. Pani Małgorzacie Solowskiej (IX LO), Panom Adamowi Perzyńskiemu (SP nr 27), Adamowi Władkowi (ZKPiG nr 26 ) i Arturowi Jastrzębiowi (SP nr 72).
Szczególne podziękowania składamy Najmłodszym Podopiecznym Hospicjum, od których uczymy się tego, że nigdy nie można się poddawać.
Do zobaczenia za rok, a już teraz zapraszam na fotorelację z wyżej opisanego wydarzenia.

Z wyrazami szacunku i wdzięczności
Kamil Gajewski
Dyrektor SP nr 69 W Gdańsku

Klasa VIA w Parku Trampolin JUMPCITY

2018_6a_jumpcityKlasa VIA integrowała się w czwartek, 26 kwietnia, w Parku Trampolin JUMPCITY w Gdańsku. Wszelkie rodzaje trampolin, basen z gąbkami, arena z koszami i ścieżki akrobatyczne dostarczyły nam wielu wrażeń i sporej dawki endorfin… Polecamy innym klasom.

Opowieści z Lodowej Krainy

2018_0_lodowakrainaKlasy 0 A i 0 B dnia 25 kwietnia były w Multikinie na musicalu pt: „Opowieści z Lodowej Krainy”, wystawianym przez Teatr Współczesny z Krakowa. „Opowieści z Lodowej Krainy” to autorska inscenizacja oparta na motywach jednego z najpopularniejszych animowanych filmów ostatniego okresu- „Krainy Lodu” i oryginalnej adaptacji baśni H. Ch. Andersena „Królowa Śniegu”. Ta muzyczna opowieść z pięknymi piosenkami, wprowadziła dzieci w baśniowy świat: księżniczek, rozbójników i zwierząt przemawiających ludzkim głosem. To wzruszające, ale i zabawne widowisko, które - pomimo zimowej scenerii - dostarczyło dzieciom dużo ciepła i radości, było okazją do świetnej zabawy.

Terenowa lekcja historii

2018_5_historiawterenieW poniedziałek, 23 kwietnia, klasy VA i VB uczestniczyły w wycieczce po Starówce Gdańskiej, realizując lekcję historii do tematu „Wisłą do Gdańska”. Utrwalanie poznanych podczas zajęć w szkole treści zaczęliśmy od Bramy Wyżynnej, przeszliśmy Królewskim Traktem, zatrzymując się przy Złotej Bramie, Katowni oraz kamieniczkach gdańskich kupców, które podziwialiśmy za ich piękno i ciekawe elewacje. Naszym celem głównym było Długie Pobrzeże, ponieważ tam odbywał się handel w latach świetności Gdańska – w XV – XVI wieku. Poznaliśmy pracę dźwigu portowego – Żurawia. Przechodząc deptakiem wzdłuż Nabrzeża zaglądaliśmy przez mijane bramy na uliczki, które nazywają się tak jak wiodące do nich przejścia. Ciekawostką współczesną była kładka zwodzona, którą przeszliśmy na dawną Wyspę Spichrzów i obok Filharmonii Bałtyckiej wróciliśmy na Długi Targ. Chwilę poświęciliśmy na zjedzenie pysznych lodów i zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

Pola nadziei

2018_polanadzieiW niedzielę 22 kwietnia , jak co roku, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji Pola Nadziei. Przy dwóch kościołach parafialnych, uczniowie - wolontariusze rozdawali żonkile w zamian za „grosik” wrzucony do puszki. Pieniądze zebrane podczas tej akcji przeznaczone są na potrzeby Hospicjów. Pierwsza grupa działała przy naszej szkolnej parafii, druga przy Kościele Zmartwychwstania Pańskiego, przy ul. Gomółki we Wrzeszczu. Akcja we Wrzeszczu przebiegała sprawnie do ostatniej zmiany, kiedy to uczniowie mający z Panią Bożeną Mociewicz zakończyć dzień po ostatniej mszy, nie pojawili się przy szkole. Wówczas uruchomiliśmy naszą grupę nauczycielską na WhatsApp-ie „ Grupa Sp69”. Dzięki czujności i współpracy nauczycieli udało się w błyskawicznym tempie zwerbować dwoje nauczycieli i trzy uczennice! Serdecznie dziękujemy, szczególnie dziewczynkom: Agnieszce Sławińskiej, Klaudii Wielowieyskiej i Zuzi Wielowieyskiej oraz ich Rodzicom. Dziewczynki dzielnie pracowały cały dzień, ponieważ od 10.00 dyżurowały przy naszej szkolnej parafii, a o 14.30 były już we Wrzeszczu (dzięki życzliwości Pana Wielowieyskiego, który podwiózł je pod szkołę samochodem, skąd pani Bożenka zabrała je i razem dotarły na właściwe miejsce). Następnie od 18.30 znowu uczestniczyły w akcji przy naszej szkole.
Uczniowie uczestniczący w akcji Pola Nadziei przy ul. Gomółki:
Majkowska Wiktoria, Jakubowska Nikola, Niemc Amelia
Przy naszej szkolnej parafii:
Gołuński Dominik, Nawrocka Dominika, Wielowieyska Zuzia, Wielowieyska Klaudia, Sławińska Agnieszka, Peplińska Amelka
Wszystkim uczniom i ich Rodzicom serdecznie dziękujemy!

Tajemnice bursztynu

2018_1ab-bursztynTo już kolejna wizyta klas pierwszych w Muzeum Archeologicznym w ramach A-eksperymentu. W środę 18.04. 2018r. Muzeum Archeologiczne przygotowało dla dzieci warsztaty z przewodnikiem pt. „Tajemnice bursztynu”.
Wizyta w muzeum była ciekawą lekcją przyrody i fajną, kreatywną zabawą.

WIELKI FINAŁ

2018_maraton_sztafetaW niedzielę, 15 kwietnia, byliśmy świadkami rywalizacji szkolnych sztafet na dystansie maratońskim. Drużyny rywalizowały w ramach Akcji Charytatywnej, która w tym roku miała swoją drugą odsłonę. Liczymy zebrane pieniążki, które oficjalnie w dniu 26 kwietnia przekażemy na ręce przedstawicieli Hospicjum im. Księdza Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku.
Gratulujemy wszystkim zespołom doskonałej rywalizacji, a wszystkim Szkolnym Społecznościom dziękujemy za przeprowadzenie zbiórki dla najmłodszych podopiecznych Hospicjum. Osobne podziękowania kierujemy do Gdańskiego Ośrodka Sportu, który drugi rok z rzędu jest z nami i umożliwił nieodpłatny udział sztafet podczas 4. Gdańsk Maratonu.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku nasza akcja będzie się cieszyć jeszcze większym zainteresowaniem.

Oto wyniki:
1 miejsce SP nr 8 Czas 3:13:45 (15 miejsce w generalnej),
2 miejsce 1LO Czas 3:22:38 (24 miejsce w generalce),
3 miejsce 9 LO Czas 3:28:50 (37 miejsce w generalce),
4 miejsce SP nr 20 Czas 3:45:16 (71 miejsce w generalce),
5 miejsce SP nr 69 Czas 3:53:28 (92 miejsce w generalce),
6 miejsce DYREKTORZY Czas 4:31:16 (151 miejsce w generalce).

Ze sportowym pozdrowieniem
Kamil Gajewski – Dyrektor SP nr 69 w Gdańsku

Wolontariat podczas 4. Gdańsk Maratonu

2018_maraton_volont15 kwietnia 2018r. uczestniczyliśmy w 4. Gdańsk Maratonie. Bezpośrednio reprezentowała nas sztafeta biegaczy w osobach pana Dyrektora, Pań: Iwonki Uby i Basi Antonowicz, oraz pana Andrzeja Sidorowicza. Grupa 27 uczniów klas IV - VII i 6 nauczycieli na 15 kilometrze obsługiwała punkt żywieniowy – podawaliśmy „Maratończykom” wodę, izotoniki i banany. Jako że było to nasze trzecie uczestnictwo, w mig uporaliśmy się z ustawieniem stolików (10), nalewaniem do kubeczków wody i izotoników, przygotowaniem tacek z bananami! Czekaliśmy z niecierpliwością na biegaczy, dopingując wszystkim, a najgłośniej naszym reprezentantom. Jak zwykle trzeba było uwijać się, szczególnie w momentach kiedy do stanowiska dobiegało kilkuset uczestników niemal jednocześnie. Wówczas mieliśmy wrażenie, że to nie zwykła niedziela ale spóźniony Dyngus – biegacze oblewali wodą nie tylko siebie ale także obficie nas! Pogoda była piękna, więc nawet ci, którzy byli przemoczeni „do suchej nitki” nie przejmowali się tym.
Kiedy brawami pożegnaliśmy ostatniego uczestnika, szybko i sprawnie doprowadziliśmy nasze stanowisko do porządku, zjedliśmy zafundowane przez organizatorów kanapki i z satysfakcją oraz poczuciem dobrze wypełnionego obowiązku, tramwajem pojechaliśmy do szkoły, a stamtąd rozeszliśmy się do domów.
W przyszłym roku także nie zawiedziemy!!!

Zwiedzanie stadionu Energa Gdańsk w ramach projektu unijnego

2018_projekt_stadionDzisiejsze słoneczne przedpołudnie (sobota, 14 kwietnia 2018) było doskonałą okazją do połączenia aktywności ruchowej i odbycia zajęć w ramach projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Projektu Operacyjnego Województwa Pomorskiego (moduł program rozwoju kompetencji kluczowych poprzez projekty edukacyjne z wykorzystaniem TIK). Na tych zajęciach grupa uczniów z klas VIA, VIIA i VIIB) poznaje tajniki ipadów z systemem operacyjnym IOS, porównując parametry techniczne stadionów sportowych w Trójmieście. Warto nadmienić, że zwiedzanie obiektu było nieodpłatne, za co dziękujemy Panu Wojciechowi Dąbrowskiemu, Dyrektorowi ds. Komunikacji i CSR Stadionu Energa Gdańsk.

Wiosenne warsztaty

2018_3B_warsztatywiosenneUczniowie klasy 3B uczestniczyli w warsztatach plastycznych przygotowanych przez panią Magdę Gliniecką. 10 kwietnia wykonali przepiękne stroiki wiosenne. Wiosna już zapanowała na dobre.

Rozwijamy kompetencje społeczne

2018_5_kompetencjespoleczneW piątek 06.04.2018r. grupa uczniów z klas V na zajęciach rozwijających kompetencje społeczne gościili panią Aleksandrę Krajewską.

Uczniowie mieli za zadanie przedostać się, z jednej bezludnej wyspy na drugą, za pomocą malutkiej tratwy. To zadanie wymagało kreatywności i logicznego myślenia. Kolejne zadanie do wykonania nosiło nazwę „Cukierek”. Uczniowie wcielili się w przybysza z innej planety, którzy otrzymali od tubylców poczęstunek. Według instrukcji, (która nie pozwalała na natychmiastowe zjedzenie cukierka), uczniowie uczyli się rozpoznawać zmiany jakie zachodzą w ich organizmie. Ostanie zadanie polegało na pracy z wyobraźnią pozwalającej przechodzić z odczuwania negatywnych emocji do pozytywnych emocji. Uczniowie zostali poproszeni, aby wyobrazili sobie spacer na plaży. Według instrukcji podanej przez prowadzącego musieli wcielać w rożne emocje związane z tym spacerem.

W Muzeum II Wojny Światowej

2018_3b_muzeumIIWS5 kwietnia 2018 r. uczniowie klasy III a i III b uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pt. ,,STARA SKRZYNIA" w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Były to warsztaty o eksponatach muzealnych i zwiedzanie wystawy głównej. Muzeum zrobiło na nas ogromne wrażenie. A dzięki warsztatom poznaliśmy eksponaty muzealne.

Dzień Autyzmu

2018_dzien_autyzmuDnia 4 kwietnia obchodziliśmy w Naszej Szkole Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia w akcie solidaryzmu z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu wszystkie dzieci, nauczyciele i pracownicy szkoły „zaświecili na niebiesko” ubierając się na ten kolor.
Odbyły się zajęcia warsztatowe „Porozmawiajmy o autyzmie”. W realizowaną tematykę wprowadził dzieci pokazy krótkich filmów, które pomogły zrozumieć i uwrażliwić się na autyzm. Uczniowie poprzez zabawę i doświadczenia sensoryczne mogli przenieść się do świata autyzmu i poczuć jak poszczególne zmysły zniekształcają odbiór rzeczywistości. Dzieci zrozumiały, że dla tych wyjątkowych osób ważna jest akceptacja i wsparcie ze strony otoczenia.
Podsumowaniem tegorocznych obchodów było spotkanie, które poprowadzili rodzice dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za aktywny udział w tegorocznych obchodach.

Myślimy o naszej przyszłości

2018_why_technikum28 marca 2018 roku klasy VII gościły przedstawicieli Technikum. Byli to uczniowie, którzy przygotowali prezentację p.t. "Dlaczego warto wybrać technikom ?" Bardzo ciekawie opowiadali o wszystkich gdańskich szkołach technicznych, prezentowali ich kierunki, możliwości rozwoju zainteresowań i pasji. Mimo, że przed naszymi uczniami jeszcze klasa ósma, słuchali uważnie, zadawali dużo pytań i wielu już dziś ma wizję tego, co zechce robić w przyszłości. Bardzo dziękujemy naszym gościom.

Dzień Świadomości Autyzmu

2018_autyzm_plakatDnia 4 kwietnia (środa) przychodzimy do szkoły ubrani na niebiesko solidaryzując się z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Wszyscy uczniowie ubrani na niebiesko są w tym dniu zwolnieni z odpowiedzi ustnych :-)

Światowy dzień wiedzy na temat Autyzmu

2018_autyzm_plakat_rodziceNie bądź zielony w temacie autyzmu. 4 kwietnia bądź niebieski!

Dnia 4 kwietnia (środa) o godz. 16 w świetlicy szkolnej odbędzie się spotkanie dotyczące tematyki autyzmu.
Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców i osoby zainteresowane.

Organizatorzy

MUZYCZNA WIOSNA 2018

2018_muzyczna_wiosna_final23 marca 2018 r. miało miejsce wydarzenie „CRAZY MUSIC SHOW”. W taki muzyczny sposób każdego roku , żegnamy w naszej szkole zimę i witamy wiosnę.
Wszystkie klasy od początku marca pracowały wspólnie nad swoimi autorskimi prezentacjami, by ostatecznie pokazać je sobie nawzajem i zgromadzonym gościom.
W tym roku tematem przewodnim były gatunki muzyczne. W odpowiedzi na to zadanie pojawiły się w programie utwory: pop, rap/hip-hop, rock, elekronic pop, latino, reggae, k – pop, dance/pop, piosenka dziecięca.
Było mnóstwo zabawy bowiem w prezentacjach wykorzystano wiele rekwizytów i charakteryzacji.
Jak zwykle klasy młodsze pokazały, że lubią wyzwania i zaprezentowały świetne stroje i układy taneczne.
W konkursie na najlepszą prezentację w klasach IV-VII, I miejsce zajęła klasa VA za brawurowe wykonanie piosenki „Idziemy do zoo”, II miejsce – klasa IVB za mix utworów rap i pop, III miejsce klasa VIIB za mix utworów k – pop i rap.
Jesteśmy pod wrażeniem ogromu pracy włożonej przez wszystkie klasy! Gratulujemy pomysłów!
Nauczyciele też chcieli poczuć ten lekki dreszczyk emocji – przygotowali utwór „Poczuj luz” K. Bednarka w wersji „migowej”.
Zapraszamy do fotogalerii
Dziękujemy i do zobaczenia za rok !
Samorząd Uczniowski SP69

Finał XVIII edycji GÓRY GROSZA!

2018_gora_groszaKolejny raz nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji GÓRA GROSZA, której celem jest pomoc dzieciom wychowującym się poza swoją rodziną – w domach dziecka i rodzinach zastępczych. Bardzo dziękujemy całej społeczności szkolnej, która aktywnie włączyła się do akcji - zebraliśmy ponad 356 złotych!! Nie zabrakło też chętnych do sortowania, liczenia, ważenia i pakowania monet. Brawo Wy!!!
Samorząd Uczniowski

Klasa VIIA w Centrum Hewelianum

2017_7a_fraktaleDnia 22 marca klasa VIIA uczestniczyła w zajęciach z cyklu „Nauka po polsku” poświęconych kształtom. Uczniowie dowiedzieli się, co to są „fraktale” – czyli obiekty samo-podobne, które też sami stworzyli. Na warsztatach młodzież rysowała również skomplikowane kształty, które okazały się świetną trasą dla małych robotów – Ozobotów. Po ciekawym spotkaniu ze „światem liczb” uczniowie wykazali się również wyjątkową pomysłowością w pokonywaniu pagórków Góry Gradowej.

Świąteczne prace w klasie 0 A

2018_0a_wielkanocnekoszykiDzisiaj (21.03) w klasie 0 A gościliśmy mamę Alexa, która zorganizowała "Warsztaty szycia". Pani Jaworska przygotowała zestawy materiałów do wykonania "Wielkanocnych koszyczków". Dzieci bardzo chętnie podjęły się tego wyzwania, pomimo trudności z szyciem (razem z mamą Alexa pomagałyśmy rozplątać nitki) prace zostały wykonane bardzo starannie. Dzieciom efekt ich pracy sprawił dużo radości i satysfakcji. Dziękujemy mamie Alexa za zaangażowanie i udział w zajęciach.

21 MARCA w klasie 0 B

2018_0b_21marcaW klasie 0 B obchodziliśmy pierwszy dzień WIOSNY oraz Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych. Data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu. Niepełnosprawność to bardzo trudny temat, ale nie wolno go unikać. Należy uświadamiać i oswajać z nim dzieci jak najwcześniej. Rozmawialiśmy o potrzebie akceptacji, tolerancji, niesieniu pomocy i wyzbyciu się uprzedzeń. Oglądaliśmy zdjęcia: niemowlaka, przedszkolaka, ucznia i dorosłego z zespołem Downa. Na znak integracji założyliśmy kolorowe skarpetki nie do pary, które mówią o tym, że obok nas w społeczeństwie żyją osoby zmagające się z poczuciem odrębności i niedopasowania - genotypowego oraz społecznego. Osoby te, bez względu na wiek mają takie same potrzeby jak ludzie zdrowi. Chcą być akceptowani, lubiani, kochani, potrzebni, chcą się rozwijać, uczyć, bawić. Szanujmy wszystkie osoby niepełnosprawne! Ciekawostka: To dzięki badaniom francuskiego genetyka i pediatry - profesora Jerome'a Lejuene'a - wiadomo, że Zespół Downa to skutek anomalii polegającej na obecności dodatkowego, trzeciego chromosomu w parze oznaczonej numerem 21.

Dni Otwarte Wydziału Chemii UG

2018_chemia_dzienotwarty„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem" - Konfucjusz

Chemia to nauka doświadczalna, dlatego niezwykle ważne jest by uczeń od początku swojej edukacji chemicznej miał styczność z Chemią nie tylko w teorii, ale też w praktyce. Doskonałą formą poznania Chemii „od kuchni” był udział w Dniach Otwartych Wydziału Chemii UG. Uczniowie klas VII odbyli Chemiczną podróż dookoła świata, podczas której odwiedzili egipskie węże Faraona, przygotowali pastę do zębów dla afrykańskich słoni, stworzyli ciecz, która przeczy prawom Newtona oraz tęczę, która mieści się w probówce. Oprócz tego, niektórzy uczniowie oraz Pani Joanna Kozłowska zdecydowali się na chemiczny tatuaż. Chcąc sprawdzić swoją wiedzę wzięli udział w grze CHEMICZNE BINGO. Wśród zwycięzców znaleźli się: Anastazja Wójcik, Klaudia Mahabi, Bartosz Kurowski.

Zwiastuny wiosny - bocian

2018_0a_biblioteka_bocianDnia 14 marca klasa 0 a odwiedziła W i M Publiczną Bibliotekę nr 7 w Gdańsku ,,Pod Kotem i Myszą" wraz z wychowawczynią i panią Bibliotekarką. Na zajęciach czytelniczych uczniowie oglądali prezentację pt. ,,Zwiastuny wiosny", poznali kolejne przygody Misia Uszatka oraz wykonywali pracę plastyczną - opaskę ,,Bocian". W przedwiosennej atmosferze wróciliśmy zadowoleni do szkoły.

Leniwy obiad

2018_leniweWczoraj na obiad oprócz pysznej zupy była szynka, a dziś wraz z fasolową zostały podane smakowite kluski leniwe z musem truskawkowym. Przygotowanie takiego obiadu jest bardzo pracochłonne, więc "leń" by sobie z tym nie poradził, ale my mamy przecież pracowite jak pszczółki Panie Kucharki (Pani Iwona i Pani Dorota).

Dziękujemy za różnorodne i przepyszne obiadki, w czym udział ma również Pani Intendentka (Pani Asia).


Pachnące warsztaty

2018_0ab_pachnacewarsztatyWe wtorek uczniowie z zerówek wraz z p. Kasią i p. Dorotką udali się na wiosenne warsztaty oraz aktywną zabawę do Akademii zabawy i edukacji WYKRZYKNIK. Na miejscu przywitały nas trzy bardzo miłe panie. Po omówieniu z dziećmi zasad zachowania było można przystąpić do bardzo przyjemnych czynności. Dzieci podzielone zostały na dwie grupy - Róże i Tulipany. Najpierw dzieci - Róże bawiły się na super sali zabaw, gdzie zjeżdżały po ślizgawce do basenu z kulkami, skakały na trampolinie, przechodziły przez przeszkody, toczyły wielką piłkę oraz korzystały z interaktywnej podłogi z grami. W tym czasie dzieci - Tulipany tworzyły kolorowe, pachnące mydełka, do których mogły wybrać różne dodatki (herbata, ryż, wrzos, wiórki kokosowe, ziarna kawy, płatki owsiane, brokat). Następnie była zmiana, Róże robiły mydełka, a Tulipany się bawiły. W trakcie zabawy zrobiliśmy sobie krótką przerwę na zaspokojenie głodu i pragnienia. Cały czas słychać było w akademii śmiech, okrzyki radości i ożywione rozmowy dzieci. Dzięki temu wiemy, że bardzo im się w tym miejscu podobało i były szczęśliwe. Gdy mydełka utwardziły się, to miłe panie pomogły pięknie zapakować je w celofan i zawiązać kokardkę.
Te barwne mydełka (serduszka, babeczki, kwiatki) wszystkie dzieci zabrały ze sobą do swoich domów.

Szyneczki jak malowane

2018_szyneczkiWe wtorek w całej szkole było czuć smakowite zapachy. Okazało się, że tak pachną szyneczki, przygotowywane na obiad przez nasze cudowne Panie Kucharki. W tworzeniu pysznych dań Panie Kucharki wspiera nasz piec konwekcyjno-parowy, dzięki któremu posiłki są również baaaaaaardzo zdrowe.
Mniam, mniam!

Zbudujmy razem statek

2018_1ab_ecs_statekDnia 6 marca klasy pierwsze były na kolejnej już lekcji w Europejskim Centrum Solidarności. Na zajęciach pt. "Zbudujmy razem statek" uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca w stoczni. Uczniowie układali historyjkę obrazkową jak w jakiej kolejności powstaje statek (od projektu doi wodowania). Dzieci mogły samodzielnie stworzyć swój własny statek z magnetycznych elementów, przyczepiając je ścian budynku ECS. Następnie uczniowie zwiedzili jedną z wystaw multimedialnych, dzięki której mogli wczuć się w rolę pracownika stoczni. Ostatnią częścią odwiedzin była nagroda w postaci spędzenia czasu na kreatywnej sali zabaw.

Dzień Otwarty w SP69

2018_opendayZgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w wielu szkołach podstawowych w Gdańsku, w tym także w SP69, odbyły się Dni Otwarte. 3 marca 2018 rodzice i dzieci mieli okazję poznać ofertę naszej placówki, uczestnicząc w specjalnym programie przygotowanym przez nauczycieli na tę okazję. Program obejmował naukę języka migowego, gry kreatywne, zabawy taneczne na sali gimnastycznej, zajęcia z tabletami i klockami Lego oraz zajęcia plastyczne. Była także okazja do konsultacji z Panem Dyrektorem, Pedagogiem, Logopedą i innymi nauczycielami. Każde dziecko przy wejściu miało okazję do wpisania się na listę odwiedzających i wylosowania słodyczy a przy wyjściu otrzymywało pięknego motyla. Panowała przyjazna atmosfera a rodzice i dzieci z uśmiechem opuszczali budynek szkoły. Do zobaczenia za rok, na kolejnych Dniach Otwartych!

Przedszkolaki w naszej szkole

2018_przedszkolakiwszkoleDnia 2 marca gościliśmy w naszej szkole Przedszkole nr 33. Najpierw w świetlicy powitał wszystkich Dyrektor Szkoły pan Kamil Gajewski.
Wędrówkę po szkole rozpoczęliśmy od sali gimnastycznej gdzie odbyła się Gimnastyka dla Smyka. Dzieci pokonywały tor przeszkód i poznały piosenkę „Dżungla”. Następnie odwiedziliśmy klasy pierwsze, które nauczyły młodszych kolegów pląsu „Guli, guli”. Potem klasa druga zaprezentowała inscenizację pt. Jan Brzechwa - Wiersze, które lubimy. Była również opowieść ruchowa do wcześniej poznanego utworu. Natomiast w zerówce odbyły się zajęcia plastyczne. Powstały maski zwierząt i biedronki. Nie zabrakło również czasu na swobodną zabawę. Na koniec, w klasie trzeciej przedszkolaki grały w gry na tablicy multimedialnej.

Zima

2018_0B_zima"Hu, hu, ha, hu, hu, ha nasza zima zła!
A my się jej nie boimy, dalej śnieżkiem w plecy zimy.
Niech pamiątkę ma! Nasza zima zła!"
Nasza zima jest super, dzieci z naszej szkoły uwielbiają zimę, nie jest wcale taka zła. Oprócz bitwy na śnieżki, robienia aniołków i lepienia bałwanów, można się jeszcze pohuśtać, poopalać, wytarzać oraz poślizgać. Nasze dzieci wiedzą jak korzystać z uroków ZIMY!!!

Odkrywamy pradawną Afrykę

2018_1ab_muzeumArcheologiczneWizyta klas pierwszych w Muzeum Archeologicznym to kolejny etap rozwoju eksperymentu pedagogicznego „Model edukacji włączającej dla uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu”, realizowanego w ramach współpracy Szkoły Podstawowej nr 69 w Gdańsku i Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka. Muzeum Archeologiczne przyjaciel A - Eksperymentu, przygotował dla dzieci warsztaty z przewodnikiem pt. „Odkrywamy pradawną Afrykę”.
Uczniowie zapoznali się z życiem na pustyni i krajobrazem afrykańskim oraz kulturą dawnego Sudanu. Mogli podziwiać prezentacje odkryć archeologicznych m.in. rytów naskalnych, z badań gdańskich archeologów w Sudanie. Na koniec zajęć dzieci tworzyły własne ryty.
Wizyta w muzeum była nie tylko ciekawą lekcją historii, ale przede wszystkim fajną, kreatywną zabawą.

Galeria Sportowców

2018_sportowiec_AsiaTomkielMiło nam poinformować, że nasza uczennica – Joanna Tomkiel (kl.VB) została NAJLEPSZYM ZAWODNIKIEM turnieju piłkarskiego GIVOVA JUNIOR CUP rozegranego w Tuchomiu 9 – 11 lutego 2018.
Asia występowała w barwach swojego klubu „Polonia”, w którym na co dzień trenuje.
O tym jakie Asia posiada umiejętności wiemy już od pewnego czasu, ale ostatnio na lekcji WF pokazała, że posiada również zacięcie trenerskie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

„MOTYLE są wśród nas”

2018_mukowiscydozaNasze świetliczaki zajęły się ostatnio produkcją barwnych motyli :) Nie tylko dlatego, że zbliża się wiosna.
W dniach 26.02 – 4.03. 2018 obchodzony jest XVII Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy.
Wykorzystując wielką wyobraźnię i kreatywność dzieciaków, chcieliśmy zwrócić w ten sposób uwagę na ogromny problem - nieuleczalną chorobę genetyczną, która dotyka co 25 osobę w Polsce.
„Motyl” jest symbolem „POLSKIEGO TOWARZYSTWA WALKI z Mukowiscydozą”, które każdego dnia walczy o oddech i życie swoich podopiecznych.

MUKOWISCYTOZA – to choroba, której nie widać. Chcesz dowiedzieć się więcej?
Odwiedź stronę: muko.gda.pl


Dzień Otwarty

2018_zapro_dzienotwartySzkoła Podstawowa nr 69 w Gdańsku zaprasza na dzień otwarty w sobotę 3 marca 2018 w godzinach: 10.00 – 14.00.

Obejrzyjcie naszą szkołę i skorzystajcie z proponowanych zajęć:
10.30 – 11.00 „Miguś-mówiące rączki” – sala 57
10.30 – 11.00 W świecie gier kreatywnych – sala 59
11.00 – 11.30 Roztańczony tor przeszkód – sala gimnastyczna
11.30 – 12.00 Tablety bez tajemnic – sala 58
12.00 – 12.30 Buduj z Lego koleżanko i kolego – sala 60
12.30 – 13.00 Barwne chwile jak motyle – plastyka w świetlicy
13.00 – 14.00 Porady i konsultacje dla rodziców

POZNAJ NAS, A STANIEMY SIĘ SZKOŁĄ, KTÓRĄ POKOCHASZ

Zapraszamy serdecznie!

Klub nadmorskich odkrywców

2018_1ab_warsztatyECSDnia 20 lutego klasy pierwsze były na kolejnej już lekcji w Europejskim Centrum Solidarności. Na zajęciach pt. Klub nadmorskich odkrywców. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda kula ziemska oraz że znajdują się na niej oceany, morza i kontynenty. Lekcja geografii dotyczyła przede wszystkim Polski. Dzieci układały puzzle składające się z województw i najważniejszych miast tworząc mapę kraju. W kolejnej części zajęć przedstawione zostało szczegółowo województwo pomorskie. W nagrodę za wytrwałą pracę dzieci mogły skorzystać z placu zabaw.

Klasa VIA w Sądzie Okręgowym w Gdańsku

2018_6a_sadokregowyWe wtorek, 20 lutego, klasa VIA wybrała się do Sądu Okręgowego w Gdańsku, celem obserwacji rozprawy. Przed rozpoczęciem procesu, sędzia opowiedziała nam o istocie swojej pracy i odpowiedzialności, która się z nią wiąże. Obserwowanie rozprawy - słuchanie zeznań oskarżonych i świadków, pytań prokuratora i obrońców było dla uczniów nowym, interesującym doświadczeniem.

JAK DZIAŁA PORT?

2018_2_jakdzialaportDnia 20.02.2018 klasa 2A brała udział w zajęciach w Narodowym Muzeum Morskim. Uczniowie podczas zabawy i pracy w grupach poznali funkcjonowanie współczesnego portu morskiego i jego najważniejsze urządzenia przeładunkowe. Nauczyli się odróżniać rodzaje statków. Dowiedzieli się co przewożą masowce, kontenerowce i zbiornikowce. W drugiej części zajęć, na wystawie interaktywnej sprawdzili swoje umiejętności dotyczące nawigacji, sterowania, korzystania z szalupy ratunkowej i ładowania żaglowca. Wszyscy dobrze się bawili, a dodatkowo uczyli.

„Gdańska Koperta Życia”

2018_kopertazyciaW dniu 19 lutego 2018 nasi Seniorzy uczestniczyli w spotkaniu z ratownikiem medycznym. Jest to jedna z ofert Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia skierowana właśnie do tej grupy Gdańszczan.
„Gdańska Koperta Życia” to propozycja opracowana przez gdańskich ratowników medycznych, mająca na celu ułatwienie oceny stanu zdrowia w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Ma ona formę ankiety (Karta Medyczna), którą przechowujemy w domu w oznaczonym miejscu.
Na spotkaniu Seniorzy zostali wyposażeni w wiedzę jak taką ankietę wypełnić oraz na jakie ważne informacje zwrócić uwagę.
Każdy z uczestników otrzymał specjalny zestaw : ankietę (Kartę Medyczną), kartę ICE do portfela, naklejkę do oznaczenia miejsca przechowywania ankiety w domu oraz kod do generatora Karty Medycznej (jeśli chcieliby ją założyć np. dla innego członka rodziny).
Odbiór spotkania był bardzo pozytywny. Dziękujemy panu ratownikowi - Łukaszowi Wrycz – Rekowskiemu za propagowanie dobrych wzorców zachowań, związanych z naszym zdrowiem i bezpieczeństwem.

Dziękujemy!!!

P.S. W przygotowaniu jest już kolejna propozycja wykładu dla naszych Seniorów
Informacje przekażemy przez dostępne media :) Do zobaczenia!

Głos Młynisk

2018_glos_mlynisk_IPNPo długim oczekiwaniu, ku radości autorki, nauczyciela historii,oraz
Zespołu uczestniczącego w projekcie konkursowym IPN, ukazał się artykuł o naszym bohaterze w gazecie osiedlowej Głos Młynisk. Zachęcamy do lektury!

Wszyscy sławią genarałów a my... cz.1 (Głos Młynisk) - styczeń 2018
Wszyscy sławią genarałów a my... cz.2 (Głos Młynisk) - styczeń 2018

Dlaczego woda jest mokra?

2018_kl1_mokrawodaDnia 14 lutego klasy pierwsze udały się na lekcję pt. „Dlaczego woda jest mokra?” do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Dzieci dowiedziały się: co sprawia, że krople przyklejają się do szyby, a owady wodne nie toną, ale suną po powierzchni jeziora. Uczniowie brali udział w eksperymentach, dzięki którym poznali niezwykłe właściwości wody oraz innych cieczy. Lekcja była połączona z zabawą na wystawie interaktywnej.

Walentynki w klasach IV-VII

2018_radiowezelW przede dniu Walentynek w naszej szkole odbyła się dyskoteka dla klas starszych. Dobra muzyka, świetni DJ-e i nowa kolorowa iluminacja sprawiły, że uczniowie bawili się doskonale:) 14 lutego oprócz „poczty walentynkowej”, miała miejsce inauguracja uczniowskiego radiowęzła, który będzie rozbrzmiewał podczas przerw obiadowych. Będzie to okazja do posłuchania dobrej muzyki wybranej przez uczniów, przekazania dedykacji dla swoich sympatii, przyjaciół czy nauczycieli z okazji urodzin, imienin i innych okoliczności. Za pulpitem DJ-a będzie zasiadał Sebastian Sławiński, uczeń klasy 7A. Opiekę nad radiowęzłem obejmie Pan Cezary Podolski wraz z innymi nauczycielami.

Świetlicowe rewolucje

2018_remontswietlicyFerie zimowe to czas zasłużonego odpoczynku dla uczniów i nauczycieli. W szkole były jednak osoby, które w tym czasie dzielnie pracowały. I tak Pan Dyrektor i Pan Konserwator własnoręcznie wyremontowali szkolną świetlicę. Dziś jest ona bardzo ładna, kolorowa i nowoczesna. Po remoncie przestrzeń została ponownie zaaranżowana i wyposażona w nowy dywan, sofy, regały i mnóstwo ciekawych gier, a to wszystko dzięki Fundacji Energa, która drugi rok z rzędu nas wsparła (w poprzednik roku dzięki Fundacji zmodernizowaliśmy szkolny plac zabaw). Bardzo dziękujemy za przekazane środki, które jak Państwo zauważą na fotorelacji spożytkowaliśmy bardzo dobrze.
W poniedziałek grupa szczęśliwych Świetliczaków i Nasi Budowlańcy dokonali uroczystego otwarcia kolejnej nowej przestrzeni szkolnej.

Szkolenie dla Seniorów

szkolenie_seniorzyDrodzy Seniorzy! Jedyna taka okazja!
Zapraszamy Was na bezpłatne spotkanie z ratownikiem medycznym, które odbędzie się w naszej szkole dnia 19 lutego (poniedziałek) o godz. 15:30.
Szkolenie potrwa 1 godzinę. W programie:
• podstawy pierwszej pomocy
• Gdańska Koperta Życia

Szkolenie skierowane jest do seniorów, szczególnie mieszkających samotnie lub pragnących uzyskać wiedzę, jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia.
Prosimy o pomoc w rozpowszechnieniu tej informacji wśród mieszkańców naszego osiedla.

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu prosimy o zgłoszenie osobiste do sekretariatu szkoły lub pod numerem (58) 343 – 05 – 02.

Zapraszamy!

To już koniec ferii zimowych

2018_ferie4Półkolonie zimowe w naszej szkole dobiegły końca. Dzieci świetnie się bawiły przez całe dwa tygodnie. Uczestniczyły aktywnie w zajęciach i zabawach prowadzonych przez panią Martynę i panią Beatę. Uczestnicy półkolonii bawili się na śniegu, zjeżdżali na sankach, pływali w basenie, brali udział w zawodach sportowych na sali gimnastycznej, budowali zamki z gąbek na sali sportowej, grali w ping-ponga, malowali farbami, grali w gry towarzyskie, planszowe i integracyjne, rozwijali pomysły kulinarne, byli również w kinie na filmie animowanym. Ferie zimowe w naszej szkole były udane i urozmaicone. Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do udziału w półkoloniach zimowych za rok.

Nowy sprzęt na szkolne dyskoteki!

dyskoteka nowy sprzętJuż niedługo (13 lutego 2018, wtorek) w naszej szkole odbędzie się kolejna dyskoteka dla klas starszych. Wiele jest czynników, które sprawiają, że zabawa jest udana: dobra muzyka, dobry DJ, aktywne podejście uczestników, ale także odpowiedni sprzęt. Ostatnio pomimo dobrej jakości sprzętu nagłaśniającego zabrakło profesjonalnej kolorowej iluminacji. Tej potrzebie wyszedł naprzeciw pan Cezary Podolski, nauczyciel języka angielskiego i informatyki (na zdjęciu sponsor z nowym sprzętem), który także wraz z innymi nauczycielami będzie czuwał nad sprawnym przebiegiem szkolnych dyskotek.

To już drugi tydzień ferii

2018_ferie3W drugim tygodniu półkolonii zimowych w szkole dzieci świetnie się bawią. W poniedziałek uczestnicy półkolonii spędzili miło czas na Pływalni Energetyka. Superzabawa w ciepłej wodzie basenowej była połączona z nauką pływania pod opieką ratownika i pani Beaty. We wtorek dzieci były w Multikinie na filmie animowanym pt.: „Fernando”, gdzie poznały nową przemiłą postać bajkową byczka Fernando i jego przyjaciół. W środę uczestnicy półkolonii pojechali z panią Beatą nad morze do Brzeźna. Niezwykła zabawa na plaży i huśtawkach pomogła dzieciom w namalowaniu pejzażu morskiego. Z niecierpliwością czekamy na nadejście kolejnych dni półkolonii zimowych w naszej szkole.

Koniec pierwszego tygodnia półkolonii

2018_ferie2Minął już ostatni dzień pierwszego tygodnia półkolonii. Na pożegnanie wychowawca półkolonii udał się z dziećmi na pizzę do pobliskiej Pizzerii LUCA. Dzień upłynął nam na zabawie i wspólnych rozmowach. Natomiast czwartek spędziliśmy w Playground Arena na Stadionie Energa.
Wychowawca pierwszego tygodnia półkolonii – Martyna Wilczewska – serdecznie dziękuje uczestnikom za wspólnie spędzony czas i aktywne branie udziału w zaproponowanych zajęciach.
W przyszłym tygodniu dzieci będą spędzały czas na półkoloniach w szkole pod opieką Pani Beaty Berowskiej.

Ferie w szkole

2018_ferie1Ferie w szkole to super zabawa, potwierdzają to uczestnicy półkolonii. Od poniedziałku piętnaścioro dzieci zaczęło swoją przygodę z półkoloniami pod opieką Pani Martyny i Pani Eli.
W pierwszym dniu uczestnicy poznawali się wzajemnie poprzez gry i zabawy oraz zajęcia z wykorzystaniem sznurków, obrazków i muzyki. Podczas warsztatów dotyczących emocji i tolerancji dzieci poznały różne sposoby wyrażania swoich uczuć. Natomiast w zabawie wcielały się w rolę sławnych osób, postaci z bajek i w zwierzęta.
Kolejnego dnia odwiedzili nas ratownicy medyczni którzy poprowadzili w ciekawy sposób warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. Wszyscy dostali od gości w prezencie przydatne gadżety.
We wtorek i środę uczestnicy spędzili czas na Pływalni Energetyk, gdzie oprócz zabawy mogli rozwinąć swoją umiejętność pływania. Natomiast podczas środowej lekcji kulinarnej dzieci mogły się wykazać w przygotowywaniu pysznej sałatki.

Monopoly edycja Gdańsk

2018_monopoly_szkolnyDnia 26.01.2018r. w naszej szkole odbyły się szkolne rozgrywki Monopoly edycja Gdańsk, w której brali udział reprezentanci klas od IV do VII. Odbyły się dwie tury gry, które wyłoniły dwójkę zwycięzców. Najlepszymi graczami zostali: Dominik Gołuński oraz Bartek Kurowski. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i trzymamy za nich kciuki w kolejnym etapie, który odbędzie się 16 marca.

Bal karnawałowy

2018_balkarnawalowy26 stycznia (piątek) klas 0, 1, 2 i 3 uczestniczyły w karnawałowym balu. Uczniowie przyszli w strojach z bajek i filmów. Niektórzy założyli stroje sławnych piłkarzy. Bal prowadziła animatorka reprezentująca firmę Siejka & Siejka Prepublika Sp. J. Były tańce i różne zabawy. W czasie przerwy uczniowie mieli słodkie przyjęcia w swoich salach. Podczas balu pani fotograf robiła zdjęcia wszystkim uczniom. Zdjęcia będą dostępne po feriach.

Klasy IV-VII w Multikinie

cudowny-chlopakTuż przed rozpoczęciem ferii zimowych, klasy IV – VII wybrały się do Multikina na film pt. „Cudowny chłopak”. Opowiada on historię o chłopcu, który urodził się z poważną wadą genetyczną. Z powodu zdeformowanej twarzy, Auggie zamiast bawić się z rówieśnikami, uczy się z rodziną w domu. Wszystko się zmienia, gdy nasz bohater w wieku 10 lat idzie do szkoły… Początki nie są łatwe, Auggie musi zmierzyć się z wieloma trudnościami, złośliwością i docinkami kolegów. Jednak z czasem okazuje się, że wsparcie i pomoc prawdziwych przyjaciół potrafi zdziałać cuda. Wspaniała, wzruszająca historia, która uczy nas otwartości, tolerancji, optymizmu, wiary w siebie i w innych ludzi. Cytując głównego bohatera: „Wszyscy powinniśmy przynajmniej raz w życiu dostać owację na stojąco, bo przecież każdy z nas zwycięża ten świat.” Polecamy!

ECS w gronie Przyjaciół A - Eksperymentu

2018_1ab_ecsKolejny etap rozwoju eksperymentu pedagogicznego „Model edukacji włączającej dla uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu”, realizowanego w ramach współpracy Szkoły Podstawowej nr 69 w Gdańsku i Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka. Do grona Przyjaciół A - Eksperymentu zapraszamy różne instytucje z Gdańska i nie tylko. Wspierające nas placówki udostępniają dzieciom swoje przestrzenie i zasoby, tak aby uczniowie klas pierwszych SP nr 69 mogły miło i kreatywnie spędzić czas. Taki wymiar edukacji włączającej dla dzieci z autyzmem i ich rówieśników to bardzo ważny trening umiejętności społecznych i komunikacyjnych. To przyjemny czas wspólnej zabawy, ale też lekcja tolerancji i akceptacji. Jedną z pierwszych instytucji z grona Przyjaciół A - Eksperymentu, które uczniowie odwiedzili jest Europejskie Centrum Solidarności. Bardzo się cieszymy, że taki wspaniały partner został naszym Przyjacielem, dając wyraz prawdziwej solidarności. W semestrze letnim uczniowie klas pierwszych będą regularnie odwiedzać ECS i tam wspólnie uczyć się i bawić.

Dzień Babci i Dziadka w kl. 0a

2018_0a-babciadziadekDnia 23.01.2018 dzieci z klasy 0 A miały przyjemność gościć swoich ukochanych dziadków i babcie. Przedstawiły program artystyczny: inscenizacje, piosenki, taniec i życzenia. Zaprosiły dziadków i babcie do wspólnej zabawy tanecznej. przygotowały konkurs "Rozpoznaj swój portret?". Babcie i dziadkowie byli bardzo zadowoleni z przyjęcia przygotowanego przez ukochane wnuki.

Dzień Babci i Dzień Dziadka w klasie 0b

2018_0b_dzien_dziadkowW poniedziałek gościliśmy wspaniałe Babcie i cudownych Dziadków. Przygotowaliśmy piękną uroczystość, podczas której dzieci recytowały wiersze i śpiewały, gestykulując, piosenki. Do tego dnia przygotowywaliśmy się dwa tygodnie, często odbywały się próby, a dzieci powtarzały role także w domu. Na zajęciach wykonaliśmy piękne i praktyczne upominki - kalendarze ze zdjęciami wnuków oraz kolorowe portrety dziadków w ozdobionych ramkach z drewnianych patyczków. Po części artystycznej dzieci otrzymały gromkie brawa, potem był pyszny, słodki poczęstunek oraz zimne i gorące napoje dla wszystkich. Dziadkowie otrzymali upominki, mogli do woli rozmawiać i przytulać się ze swoimi wnukami, a nawet pobawić się. Wszyscy goście żegnali się z uśmiechem na ustach i radością w sercu. Oby ten uśmiech i ta radość zostały w nich na zawsze. Oprócz tego wszystkim "dziadkom" życzymy zdrowia i pomyślności.

Zabawy na śniegu klasy 0a

2018_0a_balwanPrzyszła prawdziwa zima. Dzieci nareszcie mogą bawić się śniegiem! W ramach dzisiejszych zajęć na swieżym powietrzu uczniowie klasy 0a ulepili bałwana.

Reklama wizualna szkoły

2018_banerNa północnej ścianie budynku szkoły wczoraj pojawił się nowy baner. Jest duuuuuży i oprócz nazwy z adresem przedstawia Naszego Patrona. Widnieje na nim również nasze nowe hasło: "Szkoła, którą pokochasz...". A czy Tobie podoba się nowa reklama?


JAKIE MAMY PRAWA?

2018_2a_prawadzieckaKlasa 2A brała udział w warsztatach, które poprowadziły studentki z Uniwersytetu Gdańskiego. Uczniowie pracowali w małych grupach. Poznali pojęcia tolerancja, równość, akceptacja. Stwierdzili, że każdy z nich jest inny, każdemu należy się szacunek i każdy ma:
— prawo do wychowania w rodzinie;
— prawo do życia bez przemocy;
— prawo do nauki;
— prawo do życia i rozwoju;
— prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania.

Biblioteka otworem dla klas pierwszych

2018_1ab_biblioteka_manhattanW dniu 16.01.2018r. uczniowie klas pierwszych udały się na wizytę do Biblioteki Publicznej, która mieści się w GCH Manhattan w Gdańsku Wrzeszczu. Uczniowie w interesujący sposób poznali pomieszczenia, w których można spędzić wolny czas, wypożyczając lub czytając na miejscu książki. Przybliżyli wiedzę o pracy bibliotekarza oraz sposobie wypożyczania książek, mieli możliwość obejrzenia książek dla dzieci. Cały pobyt w bibliotece pani bibliotekarka uatrakcyjniła zabawą „Zgadnij, jaka to postać z bajki?”, mieliśmy chwilę na dowolną zabawę, a także na wykonanie pracy plastycznej. Wizytę w bibliotece uwieńczyliśmy wspólnym zdjęciem. Była to bardzo interesująca i ciekawa lekcja.

Kuba i Buba, czyli savoir-vivre dla dzieci

9 stycznia najmłodsi uczniowie udali się do Multikina na sztukę o podstawowych zasadach dobrego wychowania. Przedstawienie miało tytuł "Kuba i Buba, czyli savoir-vivre dla dzieci". Sala była wypełniona po brzegi. Naszym dzieciom spektakl bardzo się podobał. Dowiedziały się jak należy zachowywać się w stosunku do innych osób, kiedy używać magicznych słów- proszę, dziękuję i przepraszam. Uczniowie mogli wziąć aktywny udział, klaskać, odpowiadać na pytania, machać do aktorów i obserwować kolorowe światła rozproszone po całej sali. Całą drogę powrotną dzieci opowiadały sobie o robocie, muzyce, rodzeństwie i najlepszych momentach. Niestety nie mogliśmy robić zdjęć, ale zaciekawionych zapraszamy na stronę internetową Teatru Krakowskiego. Wiosną znów wybierzemy się na przedstawienie.

Upominki od Rzecznika Praw Dziecka

2017_upominkiRPDPo bardzo ciekawym piątkowym spotkaniu z przedstawicielami poszczególnych klas Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak wyjechał do Warszawy. Zostawił jednak dla wszystkich uczniów szkoły upominki, które zostały rozdane w poniedziałek. W pakietach prezentowych oprócz piórnika i maskotki znalazła się przepiękna książeczka, której bohaterką jest Irena Sendler. Dziś już wszyscy wiemy, jak wielkim i wyjątkowym człowiekiem Ona była.
Jeszcze raz dziękujemy Panu Rzecznikowi za spotkanie i prezenty.

Spotkanie uczniów z Rzecznikiem Praw Dziecka

2018_spotkanie_rzecznik_praw_dzieckaPo zakończeniu części oficjalnej piątkowych uroczystości, grupa 25 uczniów naszej szkoły miała okazję spotkać się z Rzecznikiem Praw Dziecka Panem Markiem Michalakiem oraz z Panią Dorotą Zawadzką, znaną jako Superniania. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Pan Rzecznik opowiadał o swojej pracy, o tym jakie wyzwania przed Nim stoją i jak walczy o sprawy dzieci każdego dnia. Przybliżył nam historię Orderu Uśmiechu i jego laureatów. Odpowiadał też na liczne pytania, które przygotowali dla Niego uczniowie, między innymi o najważniejsze z Praw Dziecka i o przypadek, który szczególnie pamięta. Nie zabrakło też pytań o dzieciństwo i życie prywatne Pana Rzecznika - dzieci były ciekawe, jakim był uczniem, jakie sporty uprawiał i gdzie lubi jeździć na wakacje. Pani Dorota Zawadzka – Jego współpracowniczka i doradczyni, podzieliła się ciekawostkami z ich wspólnej pracy, a także zadedykowała nam swoją książkę pt. „I ty możesz mieć super dziecko”. To było bardzo owocne spotkanie. Dziękujemy!

Zajęcia w Bibliotece pod Kotem i Myszą

2018_klasa2BibliotekaKotiMyszDnia 3 stycznia uczniowie klasy II a wraz z panią wychowawczynią i panią bibliotekarką uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych w WiM Bibliotece Publicznej nr 7 w Gdańsku ,,Pod Kotem i Myszą". Tam zapoznali się z pomieszczeniami biblioteki oraz zgromadzonym księgozbiorem. Uczestniczyli w zajęciach czytelniczych i plastycznych. Wszyscy uczniowie pracowali z zaangażowaniem i dobrze się przy tym bawili.

Jasełka

2017_jaselkaTradycją naszej szkoły są coroczne Jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieka nauczycieli. Podobnie było i w tym roku. 22 grudnia o godz. 9.00 nasza sala gimnastyczna stała się, poprzez piękną dekorację skromną grotą Betlejemską. Zebrali się nauczyciele, rodzice i uczniowie. Najmłodsi z nich, z klasy 0A i 0B, pięknie odegrali swoje role w strojach przygotowanych przez rodziców i wychowawców.
W tegorocznych jasełkach po raz kolejny publiczność mogła przeżyć historię Maryi i Józefa oraz tajemnicę przyjścia na świat Syna Bożego. Całość przedstawienia przeplatana była piosenkami specjalnie dobranymi do scenariusza. Słodkie aniołki, tańczące owieczki, odważni pasterze i dostojni królowie zachwyciły wszystkich.
Po części artystycznej wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę, a po przejściu do klas podzieliliśmy się opłatkiem składając sobie najszczersze życzenia.

Fabryka pierników

2017_2a_fabrykapiernikowDnia 21 grudnia klasa 2 a razem kolegą Kordianem udała się do Galerii Bałtyckiej aby uczestniczyć w warsztatach organizowanych przez Żywe Muzeum Piernika, przepełnionych historią Torunia. Dzieci dowiedziały się jak pieczono pierniki 500 lat temu. Samodzielnie wyrabiały ciasto, formowały je, dodawały przypraw, a także dekorowały lukrem. Następnie zostały pasowane na mistrzów cukierniczych. Na zakończenie zajęć otrzymały starą recepturę oraz zrobione przez siebie pierniki, które stały się wspaniałą, pachnącą ozdobą świąteczną, a jednocześnie pamiątką.

Wycieczka do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

2017_1ab_muzeumarcheologDnia 19 grudnia 2017 r. klasa I a i I b wybrały się do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku na zorganizowane zajęcia muzealne. W czasie zajęć dzieci zostały wprowadzone w tematykę archeologii, dowiedziały się jak wyglądało życie codzienne ludzi prehistorycznych. Uczniowie poznali kamienne i krzemienne narzędzia, służące do prac domowych oraz polowań. W dalszej części pracownik muzeum pokazał dzieciom wystawę dotyczącą naczyń ceramicznych. Następnie, po krótkiej prezentacji dotyczącej sposobu ich wyrabiania, dzieci samodzielnie wykonały repliki z plasteliny. Uczniowie byli bardzo zainteresowani lekcją, co było widoczne w ich dużej aktywności.

Z życzeniami świątecznymi w naszej parafii

2017_z_zyczeniami_z_parafiiDnia 19 grudnia klasa IIIB i przedstawiciele klas IV-tych udali się na plebanię, aby złożyć serdeczne życzenia wszystkim kapłanom a szczególnie ks. Andrzejowi, który mieszka na terenie naszej parafii i kontynuuje leczenie. Uczniowie wykonali dla Niego piękną kartkę świąteczną, która zawierała płynące z serca życzenia na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia oraz sprezentowali puszkę pierniczków. Wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę, a przed pożegnaniem zapewniliśmy ks. Andrzeja o naszej modlitwie w Jego intencji.
Ta wizyta uświadomiła nam jak ważna dla chorych jest świadomość, że ktoś za nich się modli, jak cenne są zwykłe odwiedziny, które potwierdzają pamięć o nich.

Wyjście do sądu klas V

2017_5wsadzie18 grudnia klasy piąte odwiedziły Sąd Rejonowy w Gdańsku. Obserwowaliśmy pracę sędziego, prokuratora i obrońcy na sali rozpraw. Jesteśmy pod wrażeniem. Może wybierzemy się tam jeszcze raz.

Wyjście klas V do parku rozrywki

2017_klasy5_parkrozrywki14 grudnia 2017 r. klasy piąte wybrały się na wycieczkę do największej w Trójmieście sali zabaw. Ogromna ilość atrakcji jakie dostarcza to miejsce sprawiła, że wszyscy bawili się doskonale. Mamy nadzieję, że jeszcze nieraz będziemy mieć okazję do wspólnej zabawy i dalszej integracji.

Klasa 0 B w Muzeum Historycznym

2017_0b_muzeumhistoryczne14 grudnia 2017r. przedszkolaki z grupy 0 B wybrały się do Ratusza Głównego Miasta, aby w Muzeum historycznym wziąć udział w interaktywnej lekcji muzealnej pod hasłem W Królestwie. Dzieci poprzez zabawę dowiedziały się jak wyglądał ceremoniał koronacyjny, poznały królewskie obyczaje i urzędy dworskie; pracowały w zespołach; z klocków, sznura, obrazków i materiałów plastycznych stworzyły własne królestwo. W drodze głosowania uczniowie ustalili nazwy: królestwa, stolicy, szkoły, języka, święta narodowego i ważnej funkcji. Od dziś zwą się Królestwem Pająkowym ze stolicą Zamkową, w którym świętem narodowym jest Święto Choinkowe, ważną funkcję sprawować ma Sprzątacz. Po zakończonej lekcji klasa udała się obejrzeć gdańską choinkę i drewnianą szopkę. W drodze powrotnej dzieci wesoło kręciły się na Weneckiej Karuzeli, będącej jedną z wielu atrakcji świątecznego jarmarku.

Warsztaty - Piramida żywienia

2017_0_piramida_zywienia12 grudnia dzieci z zerówek odwiedziła Pani Edyta Dutkiewicz, która jest specjalistką od prawidłowego żywienia w Gdańskim Ośrodku Promocji Zdrowia. Pani Edyta przeprowadziła warsztaty pod hasłem Piramida żywienia, dzieci były bardzo aktywne i zaangażowane w zajęcia. Mali uczniowie dowiedzieli się, że warzywa należy jeść trzy a owoce dwa razy dziennie. Lepiej wybierać produkty pełnoziarniste, słodycze jeść rzadko, unikać cukru w przetworach mlecznych i pamiętać o ruchu. Bardzo dziękujemy za tak potrzebną lekcję.

Kiermasz świąteczny

2017_kiermaszBNCały tydzień trwały przygotowania do kiermaszu świątecznego, który rozpoczęliśmy wystawą naszych prac w dniu 12 grudnia. Na kiermaszu prezentujemy różnorodne prace plastyczne naszych uczniów oraz zdobione przez nich pierniczki świąteczne. Wszystkich odwiedzających zachęcamy do kupowania prac dzieci. Rodzicom, którzy dzielnie wsparli naszą akcję pierniczkową (cukier puder, cytrynki) SERDECZNIE DZIĘKUJEMY

Kolędy w 0a

2017_0a_koledyW związku ze zbliżającymi się Świętami zaprosiliśmy tatę Piotra Połeć na wspólne śpiewanie kolęd. Pan Połeć grał i śpiewał razem z dziećmi, przyniósł gitarę i czaranko instrument, który mogły poznać i spróbować na nim zagrać. Wspólne kolędowanie sprawiło, że poczuliśmy atmosferę Świąt.

Klasa 0A "W KRÓLESTWIE"

2017_0a_wkrolestwieDnia 8.12.2017r. klasa 0A uczestniczyła w lekcji muzealnej pt: "W KRÓLESTWIE". Ta wyjątkowa lekcja odbyła się w Ratuszu Głównego Miasta. dzieci miały okazję poznać ceremoniał koronacyjny, obyczaje i urzędy dworskie.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy 'Jarmark świąteczny' na Targu Węglowym. Dzieci podziwiały aranżacje świetlne, skorzystały z przejażdżki na karuzeli. w bardzo miłej atmosferze wróciliśmy do szkoły.

Warsztaty języka migowego "Migam - ale się nie migam"

2017_migowy_warsztatyJesteśmy jedną z nielicznych szkół podstawowych w Gdańsku, w której prowadzone są warsztaty języka migowego. Zajęcia prowadzone są zarówno w młodszych, jak i w starszych klasach przez Barbarę Skulską. Warsztaty mają na celu poznanie alternatywnej formy komunikacji.

Język migowy jest językiem wizualno-przestrzennym wykorzystującym kanał wzrokowy. Pod względem struktury, zasadniczo nie różni się od języka fonicznego, jakim jest np. język polski. Jego rola jednak znacznie wykracza poza bycie jedynie narzędziem komunikacji. Wpływa on bowiem na sposób postrzegania rzeczywistości, rozumienia świata, a także konstruowania własnej tożsamości i wyrażania siebie.

MIKOŁAJKI

2017_mikolajkiAby tradycji stało się zadość, 6 grudnia klasy młodsze uczestniczyły w symbolicznym zapaleniu lampek na choince, tym razem wewnątrz szkoły. Od rana wszyscy niecierpliwie oczekiwali Świętego Mikołaja... Punktualnie o 9.00 pojawił się z worem pełnym słodkości. Wraz ze swoją towarzyszką zawitał do każdej z klas, wywołując uśmiech na twarzach zwłaszcza najmłodszych uczniów. W całej szkole królował dziś kolor czerwony. Było wesoło, uroczyście i bardzo świątecznie.

Mikołajki w Centrum Hewelianum

2017_mikolajki_hewelianumDzisiaj klasa IIIa i IIIb witały Mikołaja w Centrum Nauki Hewelianum. Uczestniczyliśmy w zajęciach pt. "Stanowcza zmiana". Korzystając z wody i dwutlenku węgla poznaliśmy poszczególne stany skupienia i ich właściwości. Obserwowaliśmy różnicę między parowaniem a wrzeniem. Wykonaliśmy też kilka eksperymentów z użyciem suchego lodu. Podziwialiśmy również wystawę interaktywną z energią.

Nasze Dzieci w TV

2017_mikolajki_tvW związku z MIKOŁAJKAMI pod szkolną choinką dzieci z klas pierwszych udzielały wywiadów dla telewizji (zdjęcia). Materiał zostanie wyemitowany dziś (6 grudnia) o godzinie 18:30 w NOWA TV. Zapraszamy wszystkich do oglądania Naszych Zuchów.

Mikołajki w świetlicy

2017_mikolajki_swietlica6 grudnia wszyscy byliśmy Mikołajami, co widać na zdjęciach pełnych uśmiechów.

Lekcja tolerancji w klasie Ia i Ib

2017_1a_tolerancjaWe wtorek w klasie I odbyła się lekcja tolerancji. Naszym gościem była pani psycholog Magdalena Mętkowska-Walewska z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 4.
Na początku każdy z nas miał okazję przedstawić się i opowiedzieć kilka słów o swoich zainteresowaniach. W oparciu o opowiadanie „Franklin i jego przyjaciele” przeprowadziła z nami rozmowę na temat tolerancji, dzięki której dowiedzieliśmy się, że każdy z nas jest inny i nie należy zbyt szybko oceniać innych. Zwłaszcza w grupie tolerancja jest bardzo potrzebna. Na zakończenie zajęć bawiliśmy się w zabawę „Ciuciubabka”, „Myjnia samochodowa”. Było sporo śmiechu i ciekawych wrażeń.
Tolerancja to podstawa.

Multimedialnie na języku niemieckim

niemiecki01.12.2017 odbyła się lekcja języka niemieckiego z wykorzystanie technologii informatycznej. Wykorzystane zostały tablety i tablica multimedialna. Tematem zajęć były dni tygodnia i poty dnia. Uczniowie pracowali z zaangażowaniem i wykazywali się dużą aktywnością na zajęciach.

Niecodzienne odwiedziny w świetlicy

2017_spotkanie_swietlica_policjaPod koniec listopada odwiedził nas pan policjant, który ciekawie opowiadał dzieciom o zasadach bezpieczeństwa w drodze do szkoły i do domu. Spotkanie bardzo się dzieciom podobało.

TYLE MASZ ILE DASZ

pierniczkiPrzed nami kolejny, przedświąteczny festyn parafialny, do którego pragniemy włączyć się poprzez nasze zaangażowanie w przygotowanie różnorakich świątecznych drobiazgów. Jak co roku pragniemy przekazać na tą akcję własnoręcznie upieczone i przygotowane pierniczki. Odszukajcie przepis, zróbcie zakupy potrzebnych produktów, poproście Rodziców albo Babcie o pomoc i do dzieła. Upieczone pierniki przynieście do sali katechetycznej. Najlepiej dostarczyć je w kartonowych pudełkach. Nasze wypieki zbieramy do 8 grudnia,
aby pięknie popakowane w celofan przekazać do parafii na festyn, który odbędzie się w niedzielę 17 grudnia. Nie czekajcie do ostatniej chwili, bo piernik im starszy tym lepszy!

Dyskoteka andrzejkowa

2017_andrzejkiWe wtorek klasy IV-VII bawiły się na dyskotece andrzejkowej. Pierwszy raz rolę DJ-ów pełnili uczniowie z klas VII – Sebastian Sławiński i Mariusz Sażalski oraz Pan Czarek – nauczyciel informatyki. Trzeba przyznać, że poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie. Samorząd Uczniowski bardzo dziękuje!

W Centrum Powiadamiania Ratunkowego

2017_0ab_cprDnia 28.11.2017 uczniowie z klasy 0A i 0B odwiedziły Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112, które mieści się przy ul. Sosnowej w Gdańsku. Dzieci uczestniczyły w lekcji warsztatowej prowadzonej przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W czasie lekcji dzieci zapoznały się z procedurą wzywania pomocy i odpowiedzialną pracą ludzi tam zatrudnionych. Następnie przeszliśmy do sali, w której operatorzy numerów alarmowych odbierają połączenia, przeprowadzają rozmowę w celu uzyskania odpowiednich informacji i przekazują zgłoszenie do odpowiednich służb ratunkowych. dzieci dowiedziały się, że numer alarmowy 112 ratuje życie, dlatego nie można dzwonić na niego bez powodu, dla zabawy, ale tylko wtedy, gdy potrzebują pomocy. Na zakończenie dzieci otrzymały kredki i odblaski, a opiekunowie apteczki i kamizelki.

Dzień Pluszowego Misia

2017_dzienMisiaW piątek obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. W związku z tym uczniowie klas 0-III wykonali prace plastyczne na temat "Mój ulubiony miś", a chętni uczniowie przynieśli swoje ulubione pluszowe misie. Na lekcjach nauczyciele czytali fragmenty książki A.A. Milne ,,Kubuś Puchatek". Natomiast uczniowie klas 0 a i 0 b poznali historię powstania maskotki pluszowego misia, która to w tym roku liczy sobie już 115 lat oraz poznali postać naszego narodowego misia, Misia Uszatka, który w tym roku, 6 marca, obchodził 60-te urodziny. Dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy wzięli udział w naszej zabawie. Organizator: bibliotekarz - Grażyna Dauksza.

Spotkanie autorskie

2017_spotkanie_autorskie_11Dnia 22.11.2017 r. w filii W i M Biblioteki Publicznej w Gdańsku przy ul. Mariackiej 42 odbyło się spotkanie autorskie z panią Elżbietą Zubrzycką, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Wyróżnieni uczniowie: Natalia Matynka - kl. VI a, Aleksandra Sikora - kl. IV b oraz Nikodem Jakubowski i Daniel Orczykowski z kl. VII a wraz z Bibliotekarką mieli przyjemność uczestniczyć w tym spotkaniu. Autorka w barwny sposób opowiadała o pracy nad swoimi książkami oraz odpowiadała na pytania młodych czytelników. Atmosfera spotkania była niezwykle sympatyczna.

Nasi uczniowie w wyborach do MRMG

2017_wyboryMRMG22 listopada dwoje uczniów z klas siódmych - Emilia Ostrowska i Dominik Gołuński reprezentowało naszą szkołę w wyborach do Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. Już sam start w wyborach wymagał dużej odwagi i determinacji. W Zespole Szkół Energetycznych - naszym okręgu wyborczym uczniowie zaprezentowali swoje programy działań o charakterze społecznym, edukacyjnym i kulturalnym, które chcieliby inicjować w MRMG. Brawa dla Naszych Siódmoklasistów!

Zabawy klasy 0 b na pierwszym śniegu

2017_0b_pierwszySniegDziś spadł pierwszy śnieg, zima zbliża się wielkimi krokami. Toteż nie łatwo było nam uczyć się w sali o literce "d", gdy za oknem padał śnieg. Byliśmy urzeczeni widokiem wirujących, białych płatków śniegu opadających na trawniki, chodniki i domy. Wyszliśmy na szkolne podwórko powitać śnieg i pobawić się nim. Bitwa na śnieżki, zostawianie śladów butów i dłoni, sprawdzanie czy zimny i smaczny, berek na śniegu - lubimy to białe szaleństwo. Radości i śmiechu było co niemiara. Trochę mokrzy, za to bardzo szczęśliwi wróciliśmy do szkoły na ciepły obiadek. Chcemy więcej śniegu, zimo przybywaj!

Och plama plama co za pech...

2017_1a_plama"Och plama plama co za pech...", ale nie w klasie I A. Wprowadzenie głoski "P" jak PLAMA.

Uczniowie klasy I A pracowali w trzech grupach. Przy użyciu słomek z plamy powstały ciekawe komozycje plastyczne. Zajęcia zakoczyły się zabawą "Zaczarowany Kapelusz".

Stawiamy na rozwój…

2017_profilaktyka13-15W sobotę 18-go listopada nasza szkoła gościła kilkudziesięciu gdańskich nauczycieli, którzy przybyli na Konferencję Naukową „Jak pracować profilaktycznie z dzieckiem 13-15 lat”. Najsilniejszą grupę stanowili pedagodzy z SP nr 69. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z SP nr 79
w Gdańsku, za co serdecznie dziękujemy. Bardzo wysoki poziom merytoryczny konferencji był możliwy dzięki nieprzeciętnemu przygotowaniu i osobowości prowadzących. Dobrze i twórczo spożytkowaliśmy ten sobotni czas. Dużo się nauczyliśmy, co z pewnością wykorzystamy w pracy z młodzieżą.

Osobne podziękowania składamy doskonałym Prowadzącym, którymi byli:
Radosław Nowak - mgr pedagogiki resocjalizacyjnej. Certyfikowany specjalista terapii uzależnień, szkoleniowiec oraz członek zarządu głównego Polskiej Federacji Społeczności Terapeutycznych, kierownik działu profilaktyki w Gdańskim Centrum Profilaktyki Uzależnień. Współtwórca oraz realizator wielu programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży, profilaktycznych kampanii społecznych, konferencji oraz szkoleń. Członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gdańsku. Posiada 25 lat doświadczenia zawodowego w obszarze terapii i profilaktyki uzależnień.

Beata Staszyńska-Hansen - Prezes Zarządu Fundacji Citizen Project, która od 2011 r. zajmuje się wspieraniem, propagowaniem w Polsce i za granicą profilaktyki i edukacji na rzecz dorosłych, młodzieży i dzieci uzależnionych, zagrożonych uzależnieniem, wykluczonych, dyskryminowanych społecznie, zagrożonych dyskryminacją, wykluczeniem społecznym. Jest współautorką i partnerem programów szkoleniowych i projektów dla dorosłych i młodzieży z obszaru profilaktyki i edukacji medialnej: DYNAMICZNA TOŻSAMOŚĆ (MkiDN); OZO (Erasmus+); IDentifEYE (LLP Leonardo da Vinci); DYNAMIC IDENTITY (LLP Comenius); CDEI (FraC); Talking about Taboos (LLP Grundtvig); WEB2LEARN (LLP Grundtvig). Współorganizator konferencji, seminariów, warsztatów z elementami profilaktyki uzależnień w ramach współpracy z Gdańskim Centrum Profilaktyki Uzależnień. Absolwentka Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi - specjalizacja reżyseria.

Onno Hansen –Staszyński - Prezes Zarządu holenderskiej Fundacji EZZEV, która zajmowała się w latach 2006 - 2010 pomocą młodzieży z problemami behawioralnymi oraz uzależnieniem od substancji psychoaktywnych. Współautor i partner programów szkoleniowych, projektów europejskich i polskich dla dorosłych i młodzieży z obszaru profilaktyki i edukacji medialnej: DYNAMICZNA TOŻSAMOŚĆ (MkiDN); OZO (Erasmus+); IDentifEYE (LLP Leonardo da Vinci); DYNAMIC IDENTITY (LLP Comenius); CDEI (FraC); Talking about Taboos (LLP Grundtvig); WEB2LEARN (LLP Grundtvig). Studia politologia, specjalizacja - socjologia społeczna. Współorganizator konferencji, seminariów, warsztatów z elementami profilaktyki uzależnień.

Projekt edukacyjny z wykorzystaniem Technologii Informacyjno Komunikacyjnych

2017_TIK_golebieOd września 2017 w naszej szkole rozpoczęły się zajęcia z grupami uczniów z wykorzystaniem Technologii Informacyjno - Komunikacyjnych (TIK). W ramach projektu „Szkolimy Uczniów Przedsiębiorczych Empatycznych Rozsądnych. Gdańskie Szkoły Podstawowe” rozwijane są umiejętności w obszarze kompetencji językowych, matematycznych, informatycznych, społecznych, uczenia się, kreatywności i innowacyjności. Ośmioosobowa grupa uczniów z klas siódmych, pod przewodnictwem nauczyciela informatyki p. Cezarego Podolskiego, realizuje projekt, którego zadaniem jest zbadanie historii komunikacji międzyludzkiej od czasów prehistorycznych do wynalezienia telefonu przewodowego (inne grupy zajmują się pozostałymi okresami). Wykorzystując nowoczesne ipady firmy Apple, uczniowie wykonali już wiele ciekawych zadań, które zostaną uwieńczone prezentacją na powyższy temat. Można do nich zaliczyć: stworzenie osi czasu z wydarzeniami związanymi z tematem, wywiad z nauczycielką historii p. Urszulą Łuszcz nt. komunikacji międzyludzkiej w podstawie programowej tego przedmiotu, wyjście do gdańskiego oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, gdzie p. Franciszek Lidzbarski, hodowca z 50-letnim stażem, opowiedział niesamowite historie o tym ciekawym i dość kosztownym sporcie. Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w kolejnych edycjach projektów, poznania działania nowej generacji tabletów i systemów operacyjnych innych niż "windows" i "android".
Linki do filmów:
1) Wywiad z p. Urszulą Łuszcz, nauczycielką historii
2) Wizyta u hodowców gołębi pocztowych - cz.1
3) Wizyta u hodowców gołębi pocztowych - cz.2

Jestem z Gdańska

kartamieszkancaDrogie Gdańszczanki, drodzy Gdańszczanie!

Miasto Gdańsk to dobro nas wszystkich. Tu mieszkamy, pracujemy i uczymy się.

Tu płacimy podatki. Dlatego z ogromną przyjemnością pragnę przedstawić Wam, opracowaną specjalnie z myślą o Gdańszczankach i Gdańszczanach - Kartę Mieszkańca.

Umożliwi ona raz w roku skorzystanie bezpłatnie z 10 gdańskich atrakcji m.in. Europejskiego Centrum Solidarności, gdańskich muzeów, Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, udział w meczu Lechii na gdańskim stadionie, czy wejście na pływalnię. Karta Mieszkańca to też system wielu ulg i rabatów, z których mieszkańcy będą mogli korzystać. Dlatego zachęcam i zapraszam. Skorzystajmy wspólnie z możliwości, jakie daje nam nasze wspaniałe Miasto.

Gorąco polecam.
Paweł Adamowicz
Prezydent Miasta Gdańska


Więcej na www.jestemzgdanska.pl

Musical „Okruchy życia – Anioły są wśród nas...”

2017_teatr5i616 listopada klasy V-te i VI wybrały się do NOT-u na musical pt. „Okruchy życia – Anioły są wśród nas...” Spektakl opowiada o losach nastolatków pewnego miasteczka rządzonego przez tamtejszy uliczny gang, któremu nikt nie potrafi się przeciwstawić. Wszystko się zmienia, gdy w szkole pojawia się nowy nauczyciel o imieniu Tomek. Pomaga on zmienić w uczniach błędne postrzeganie świata, walczy z ich słabościami i potrafi dostrzec w każdym z nich dobro. W spektaklu grały głównie dzieci i młodzież, a całości towarzyszyła bardzo żywiołowa muzyka i pełne mądrych tekstów piosenki. Duże wrażenie robiły też efekty specjalne. To było prawdziwe widowisko!

Lekcja przedsiębiorczości na Stadionie

2017_kl1_stadionAtrakcją dla dzieci z klas pierwszych okazała się wycieczka na Stadion Energa Gdańsk połączona z przeprowadzeniem lekcji przedsiębiorczości. Na miejscu powitał nas Dyrektor ds. Komunikacji i CSR Wojciech Dąbrowski, który przedstawił nam prezentację na temat działalności stadionu. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek związanych ze stadionem. Podsumowaniem naszej aktywności była paca w grupach. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie stadionu. Podczas spaceru dotarliśmy do przebieralni zawodników, jak również miejsc dla VIP-ów. Wycieczka bardzo nam się podobała, tym bardziej, iż niektórzy z nas byli na stadionie po raz pierwszy.
Moc wrażeń!!!

Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole

2017_11listopada_apel10 listopada 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. W tym dniu odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klas IV - VI, którzy przedstawili zebranym montaż słowno - muzyczny przybliżający najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski. Oprawę muzyczną stanowiły popularne pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego. Całość uzupełniła prezentacja multimedialna przedstawiająca walki Polaków o niepodległość. Uroczystość zakończyły piosenki w wykonaniu klasy III a. Jak co roku tego dnia w szkole królowały biało-czerwone chorągiewki i własnoręcznie wykonane kotyliony. Cała społeczność szkolna prezentowała się bardzo odświętnie.

Projekt „BĄBEL GDAŃSKI”

2017_1a_babelgdanskiNastępna grupa dołączyła do zajęć z ”Bąbla gdańskiego”, a są to dzieci z klasy Ia. Pomimo, iż uczniowie dopiero raczkują w poznawaniu świata matematycznego całkiem nieźle sobie radzą. Wymaga to od nich wiele cierpliwości i wytrwałości. Jednak po skonstruowaniu odpowiedniego modelu, przychodzi radość i zadowolenie. Zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu - w poniedziałki i piątki.
Powodzenia Pierwszaczki!!!

Co słychać w IB?

2017_1B_listopadZdrowie to podstawa o czym mogli przekonać się uczniowie klasy IB podczas Olimpiady w Jarzynowie zorganizowanej w naszej szkole. Chłopcy aktywnie brali udział w konkurencjach przygotowanych z tej okazji.
Podczas omawiania jesiennych warzyw i owoców uczniowie wyklejali z bibuły dynię. Razem z przyjaciółmi z IA chłopcy uczyli się aktywnie matematyki. Nauka liczenia została połączona z zabawą muzyczno – ruchową w małych grupach.
W dniu 8 listopada odwiedziliśmy Środowiskowy Dom Samopomocy w dzień otwarty. Tam ćwiczyliśmy z fizjoterapeutą, patrzyliśmy jak wykonywać ozdoby świąteczne oraz podziwialiśmy piękne obrazy i prace artystyczne podopiecznych.
Wspólnie z uczniami klasy IA, chłopcy z IB wybrali się do Teatru Miniatura na spektakl pt. „Siedmiu Krasnoludków”. Następny dnia w szkole obchodziliśmy uroczyste obchody z okazji Święta Niepodległości.

Projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017 został zrealizowany

2017_BO17_realizacjaWspólny trud i ponad 700 głosów, które w zeszłym roku oddaliśmy na budowę nowego chodnika wzdłuż szkoły opłaciły się. Dziś mamy piękny 250-metrowy nowy "dukt", po którym bezpiecznie docieramy do szkoły, kościoła lub sklepu.
Zapraszamy na fotograficzną ilustrację.

Klasy pierwsze w Teatrze Miniatura

2017_1A_teatrminiaturaDniu 09.11.2017r. klasy pierwsze udały się do teatru Miniatura na przedstawienie
„Siedmiu krasnoludków”. Jesienna pogoda nie odstraszyła pierwszaków, aby drogę do teatru przebyć spacerkiem. Po przybyciu uczniowie mogli w z ciekawością obejrzeć unowocześnioną wersję bajki
„Siedmiu krasnoludków”, która pokazuje jak niebezpieczne jest odcięcie się od rzeczywistości i egocentryczne skupienie na sobie i swoich wyobrażeniach jako jedynie słusznych.

Jemy zdrowo!

jemyzdrowoMiło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała certyfikat programu "Gdańsk - Jemy zdrowo!"
W konkursie analizowano jadłospisy dekadowe (10-dniowe) oraz sprawdzano podejmowane działania propagujące prawidłowe nawyki żywieniowe.
Więcej informacji www.gdansk.pl

Narodowe Święto Niepodległości

2017_ZakazanePiosenkiW związku z Narodowym Świętem Niepodległości [święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795-1918)] w dniu 10 listopada o godzinie 9.50 w sali gimnastycznej odbędzie się uroczysta akademia. Do wydarzenia przygotowujemy się od wielu dni, a w przerwach między lekcjami ze szkolnego radiowęzła puszczane są patriotyczne tzw. Zakazane Piosenki. Utwory: WARSZAWO MA, DESZCZ JESIENNY DESZCZ, ORZEŁ BIAŁY i wiele innych opowiadają nam o męstwie i miłości do ojczyzny naszych przodków. Dziękujemy Im za poświęcenie i bohaterstwo.

„Wielkie sprzątanie...”

2017_junkfood„Wielkie sprzątanie...” to akcja prozdrowotna skierowana do uczniów klas IV – VII naszej szkoły. Dnia 31 października 2017 zgromadziliśmy się, by zaprezentować efekty wspólnej pracy.
Celem akcji było zwrócenie uwagi na problem „jedzenia śmieciowego”, które towarzyszy nam na co dzień.
Klasy IV – te przyniosły ze sobą „pudełka śniadaniowe pełne witamin” i zachęcały starszych kolegów do zabierania do szkoły na II śniadanie zdrowych przekąsek.
Klasy V – te przygotowały wystawę „Wiemy, co jemy” - na stołach znalazły się produkty zdrowe: świeże, mało przetworzone, bez konserwantów i cukru oraz produkty niezdrowe: mocno przetworzone, paczkowane, z dużą zwartością soli, cukru, konserwantów i barwników. Na uznanie zasługuje fakt, że uczniowie potrafili uzasadnić wybór pomiędzy dwoma produktami, kierując się informacjami zamieszczonymi na etykietach.
Klasa VI - przygotowała krótką inscenizację nt. słodyczy kupowanych w supermarketach. Uczniowie podpowiadali, że warto świadomie wybierać produkty i czytać etykiety.
Klasy VII – na podstawie informacji zaczerpniętych z warsztatów „W krainie zdrowego odżywiania - dobre wybory” przygotowały krótkie wystąpienia: rymowanki antyśmieciowe oraz inscenizację pokazującą jakie produkty tzw. „śmieciowe”(bezwartościowe) możemy zastąpić tymi pełnowartościowymi.
Do akcji włączyła się również kadra pedagogiczna na czele z p. dyrektorem. Dorośli podzielili się wszystkim zgromadzonym swoimi prozdrowotnymi doświadczeniami – przygotowali na kartkach informacje z jakich „złych” nawyków żywieniowych udało im się zrezygnować. Spotkało się to dużym aplauzem ze strony uczniów.
Na zakończenie i w nagrodę za trud przygotowań klasy otrzymały patery z warzywami i owocami przygotowane przez firmę wspomagającą program „Owoce i warzywa w szkole”.
Należy również podkreślić, że starania o prawidłowe żywienie naszych uczniów jest dużym wyzwaniem dla personelu szkolnej kuchni, który z dużą starannością przygotowuje obiady dla naszych uczniów - zgodnie z najnowszymi zaleceniami. Dzięki Dyrekcji (zakup pieca konwekcyjno - parowego) panie kucharki mają możliwość przygotowywać pełnowartościowe posiłki.
WIELKIE SPRZĄTANIE – TO WYZWANIE NA CO DZIEŃ! POWODZENIA !!!

Chwila relaksu – VIIA w Multikinie

2017_7A_geostormPo trudnej dwumiesięcznej nauce, szczęśliwa klasa VII A miło spędziła czas na filmie pt.: „Geostorm”. Wspólny spacer, który poprzedził seans, dostarczył wielu radości i ciekawych opowieści. Jak się również okazało, nawet film science-fiction, potrafił wywrzeć na nas wszystkich wielkie wrażenie i nie tylko niesamowite efekty specjalne były tego powodem, ale również jego przesłanie: wspólna walka o dobro i życie ludzkości, które stały się przyczyną do przemyśleń i wzruszeń… Oby częściej udawało się nam spędzać tak przyjemnie czas.

W Galerii Starych Zabawek

2017_0AB_GaleriaZabawekOstatni dzień października zeróweczki spędziły poza szkołą. Wybraliśmy się na gdańską starówkę do Galerii Starych Zabawek. Na miejsce dotarliśmy za wcześnie, więc poszliśmy pod Fontannę Neptuna, aby ją dokładnie obejrzeć i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Galeria Starych Zabawek to takie miejsce, do którego może przyjść każdy bez względu na wiek. Jest to bardzo kolorowe, małe muzeum, które stworzył pewien miłośnik zabawek. Ów miłośnik pełni w nim rolę przewodnika i z pasją w
głosie opowiedział naszym milusińskim historię wielu zabawek. Dzieci zobaczyły zabawki, którymi bawili się ich rodzice, dziadkowie a nawet pradziadkowie, kiedy byli małymi dziećmi. Uczniowie poznali zabawki drewniane, papierowe, blaszane i plastikowe, między innymi: gry planszowe, skarbonki, klocki, lalki, małe mebelki z domku dla lalek, samoloty, samochody, pojazdy rolnicze i bajkowe figurki. Dowiedzieli się również czym są bibeloty, czyli małe gadżety, które się po prostu nosi
przy sobie. Później dzieci miały okazję obejrzeć w podobno najmniejszym kinie krótką bajkę z podkładem muzycznym a przeczytał nam ją pan przewodnik. Na koniec mogliśmy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy gablotach z zabawkami. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli pod dużym wrażeniem. Dziękujemy dwóm mamom za pomoc i ładne zdjęcia.

Bąbel Gdański w klasach II i III

2017_babel1Mija miesiąc od kiedy uczniowie klasy trzeciej i drugiej uczestniczą w projekcie Bąbel Gdański prowadzonym przez panie Mirosławę Pawlicką i Aleksandrę Pietruszkę. Poprzez zabawę i konstruowanie na klockach Lego pogłębiają i rozwijają wiedzę matematyczną. Nie zawsze idzie łatwo, ale wytrwale pokonują trudności.
Powodzenia!!!

Warsztaty rolkowe z Roll4All

2017_warsztatyrolkarskieOkazuje się, że warto być aktywnym. Obecna klasa IVB miała okazję wykorzystać nagrodę przyznaną w poprzednim roku szkolnym za nalepszą frekwencję rowerową w akcji „Rowerowy Maj”. Wprowadzeniem w tajniki jazdy na rolkach i wrotkach zajęła się grupa Roll4All z p. Pauliną i p. Przemkiem na czele. Odbyły się 4 spotkania – niektórzy z nas stawiali swoje pierwsze „rolkowe” kroki, inni doskonalili swoje umiejętności, pokonując coraz to trudniejsze zadania. Ostatnie spotkanie dowiodło, że „nauka nie poszła w las” i mogliśmy już nawet bawić się swobodnie wykonując podskoki, zwroty, hamowania, starty, slalomy itd. - to były super lekcje WF!
Dziękujemy grupie Roll4All za profesjonalne podejście do zajęć – za dodatkowe rolki, świetne zabawy, „stawianą coraz wyżej poprzeczkę”, cierpliwość i super atmosferę!.
Tego nam było trzeba!!! Zapraszamy do fotogalerii.

Wyjazd do Schroniska "Promyk"

2017_schronisko_promykWyjazd do schroniska dla bezdomnych zwierząt „Promyk” w Gdańsku, był niejako „ukoronowaniem” akcji zbierania karmy podjętej 4 października w Światowy Dzień Zwierząt.
Świetliczaki zbierały karmę przez niemal cały październik, a ich delegacja wraz z wychowawczynią p. Teresą Jusewicz 28 października przekazała ją schronisku. Bardzo cennym i wzruszającym doświadczeniem było dla dzieci poznanie warunków bytu bezdomnych i niechcianych psów i kotów.
Pani Teresa dając przykład troski o zwierzęta i podkreślając rolę adopcji sama przygarnęła półroczną kotkę tworząc tym samym dla niej prawdziwy dom.
Świetliczaki przejęte losem zwierząt zdecydowały, że nadal chcą wspierać Schronisko.

WYCIECZKA KLASY VII B DO KINA

2017_7bEmotkiW dniu 26.10.17 roku wybraliśmy się do Multikina na „Emotki. Film”. Odkrywa przed nami sekretny świat naszych smartphone’ów. Ukryte za aplikacją, z której korzystamy, wysyłając wiadomości, gwarne miasto Tekstopolis to miejsce, w którym mieszkają i pracują emotki. Każda z nich ma określone zadanie i jedną konkretną emocję, którą wyraża. Każda oprócz Minka – żywiołowej, energetycznej emotki, która potrafi wyrazić wszystkie emocje. Niestety, wada zagraża całemu telefonowi, dlatego Minek łączy siły z najlepszym przyjacielem – „Piątką”, by powstrzymać nadchodzącą katastrofę. A pomysł ma nieszablonowy, odważny… Sami zobaczcie, bo warto.

Mali kucharze

2017_1ABMaliKucharzeW piątek 27.10.2017r. „Jarzynowo” przeniosło się do klasy Ia i Ib. Na zajęciach uczniowie odpowiednio przygotowani przystąpili do wykonania sałatki jarzynowej. Podczas pracy pojawiło się wiele pozytywnych emocji.
Obieranie i krojenie warzyw w kostkę, paski, czy też według swoich upodobań sprawiało uczniom wiele radości. Tak przygotowane sałatki można było skonsumować na zajęciach , ale również zabrać do domu i poczęstować domowników.
Smacznego!

OLIMPIADA W JARZYNOWIE

2017_olimpiadawjarzynowieW czwartek, 26 października odbyła się w sali gimnastycznej Olimpiada w Jarzynowie, promująca zdrowie poprzez ruch, zdrowe odżywianie, z akcentem na owoce, warzywa i witaminy. W rozgrywkach brały udział następujące klasy:
0A- POMIDORKI
0B- OGÓRKI
IA- BURACZKI
IB- ZIEMNIACZKI
IIA- MARCHEWKI
IIIA- CEBULKI
IIIB- FASOLKI
Każda klasa przygotowała plakat o swoim warzywie i okrzyk. Oto niektóre z nich:
Każdy wam powie, że ruch i witaminki to zdrowie.
Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie.
Więcej warzyw i owoców, będziesz zdrowy to jest sposób.
Wszystkich zebranych przywitał pan dyrektor Kamil Gajewski życząc udanej zabawy. Taniec ze „Świeżakami” rozpoczął zawody. Zaczęliśmy od konkurencji sprawnościowych. Było wymiatanie chipsów, slalom z cebulami na łyżkach, sadzenie i zbieranie ziemniaków. Później uczniowie rozwiązywali krzyżówki, rebusy, segregowali produkty zgodnie z zawartością danej witaminy - na podstawie wiersza „Witaminowe abecadło”. W nagrodę za wspaniałą rywalizację klasy otrzymały przekąski warzywno- owocowe, które bardzo szybko schrupały, bo w naszej szkole WIEDZĄ CHŁOPCY I DZIEWCZYNKI, ŻE ZDROWE SĄ WITAMINKI.

VIA w Loopy's World

2017_VIALoopysWorldNa pierwszej wycieczce w tym roku szkolnym uczniowie klasy VIA integrowali się w centrum rozrywki Loopy's World. Poruszanie się po kilkupoziomowej konstrukcji pozwoliło im zadbać o kondycję fizyczną, zdobyć nowe umiejętności, a przede wszystkim pokonać własne ograniczenia. To była duża dawka pozytywnych emocji :)

Angielski teatralno-ruchowy

Angielski teatralno-ruchowyDodatkowy j.angielski dla uczniów klas "0" i "1" nauczany bardzo skuteczną i atrakcyjną dla Dzieci metodą. Ilość miejsc jest ograniczona. Szczegóły u wychowawców klas lub u Pani Ani ze Szkoły Językowej Flamingo Flores. Ruszamy 8 listopada! Nie zwlekaj i zgłoś swoje dziecko.

Szczegóły.

Ach, ta Pipi

2017_achtapipiW poniedziałek, 23 października, klasa III a i III b były na spektaklu teatralnym pt. "Ach, ta Pipi". Spektakl został zaprezentowany na scenie Multikina. Występowali aktorzy z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza.
Przedstawienie bardzo nam się podobało. Pokochaliśmy Pippi i jej przyjaciół.

Pasowanie na Ucznia klasy pierwszej

2017_pasowanieW dniu 17.10.2017r. odbyła się uroczystość pasowania na ucznia klasy pierwszej. Na ten wspaniały moment uczniowie klasy pierwszej czekali i przygotowywali się od dłuższego czasu. Na ceremonię zostali zaproszeni dyrekcja, nauczyciele, rodzice uczniów, kombatanci, a wśród nich kapitan Wacław Butowski, major Edmund Popieliński, porucznik Czesław Chmara. Swoją obecnością zaszczycili nas goście z Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta: Zastępca Dyrektora Pan Grzegorz Kryger oraz Pani Kierownik Bogumiła Bieniasz. Nie zabrakło również Grupy Rekonstrukcji Historycznej w osobie p. Leszka Kosiby oraz p. Adriana Spyry.
Wszystkich zgromadzonych przywitała prowadząca uroczystość p. Mirosława Pawlicka. Następnie Dyrektor Szkoły Kamil Gajewski przywitał wszystkich obecnych. Swoje przemówienia do uczniów i gości skierowali major Edmund Popieliński i Pan Grzegorz Kryger.
Uczniowie klas Ia i Ib zaprezentowali swoje umiejętności poprzez recytację wierszy i piękny, głośny śpiew piosenek.
Główną część stanowiło Uroczyste Ślubowanie uczniów oraz pasowanie na ucznia. Po złożeniu przyrzeczenia każdy pierwszak został pasowany szablą. Aktu tego dokonali kombatanci poprzez dotknięcie szablą ramienia. Było to wielkie przeżycie dla dzieci. Każdy uczeń ślubował być dobrym kolegą, kochać Ojczyznę, szanować rodziców i nauczycieli. Taki sposób pasowania na ucznia jest w naszej szkole wieloletnią tradycją. Oficjalną część zakończono pamiątkowym zdjęciem uczniów, gości i nauczycieli.
Następnie wszyscy udali się na poczęstunek, gdzie dzieci zostały również obdarowane dyplomami i drobnymi słodkościami. Każdy uczeń otrzymał swój pierwszy dokument, jakim jest legitymacja szkolna. Był to niesamowity dzień dla pierwszaków.
Naszym najmłodszym uczniom życzymy wielu sukcesów w nauce i samych przyjemnych chwil.

Dzień Eleganta

2017_dzienelegantaW poniedziałek 16 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Eleganta. Rano przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego witali Nauczycieli i Pracowników szkoły czekoladkami , a na długiej przerwie odbył się pokaz eleganckiej mody :)

W klasie Ib

2017_wKlasie1bW klasie Ib 29 września odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopaka.
Chłopcy w minionym czasie pilnie uczyli się z rówieśnikami z klasy Ia. Uczestniczyli w zajęciach polonistycznych, matematycznych oraz plastycznych i muzycznych. Oprócz wymienionych lekcji uczniowie wspólnie spędzają czas podczas zajęć dodatkowych takich jak szachy, zumba czy tańce Gabi. Ulubiona częścią dnia dla chłopców jest ta z aktywnością fizyczną, którą mają podczas w-f, basenu i licznych zajęć tanecznych.
Wspólnie z klasami 0-III uczniowie powitali nową porę roku – jesień. Chłopcy z pomocą rodziców i pań przygotowali plakat i prace plastyczno – techniczną oraz piękne przebrania jesienne na pokaz mody.

Dzień Edukacji Narodowej

2017_DEN_nagrody14 października przypada święto wszystkich nauczycieli, pedagogów i pracowników administracji oraz obsługi, którzy każdego dnia z wielkim poświęceniem nauczają i wychowują młode pokolenie, a także dbają o bezpieczne i nienaganne funkcjonowanie edukacyjnych obiektów.
Już w piątek, 13-go, troje nauczycieli Naszej Szkoły odebrało cenne wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej-opiekuńczej. Pani Wicedyrektor Anna Szemiel, podczas uroczystości w Europejskim Centrum Solidarności, otrzymała Nagrodę Prezydenta, którą osobiście wręczył jej Pan Paweł Adamowicz, Prezydent Gdańska. Pani Joanna Kozłowska i Pan Cezary Podolski podczas równie ładnej uroczystości w Muzeum II Wojny Światowej odebrali z rąk Pomorskiego Kuratora Oświaty, Pani dr Moniki Kończyk, Medale Komisji Edukacji Narodowej. W tych podniosłych uroczystościach udział brał Pan Dyrektor Szkoły Kamil Gajewski, który czuł wielką dumę i satysfakcję, że nauczyciele SP nr 69 kolejny raz znaleźli się wśród najlepszych w Gdańsku i w województwie.
Gratulujemy!

UCZEŃ Z DYSLEKSJĄ TEŻ CZYTA KSIĄŻKI

2017_dysleksjaPod takim hasłem obchodziliśmy w dniach od 2 do 8 października Międzynarodowy Tydzień Świadomości Dysleksji. W ramach tego przedsięwzięcia odbyły się liczne działania. Uczniowie stworzyli kanon swoich lektur. Książki przez nich zaproponowane przedstawiono na tablicy zatytułowanej: „Książkowe fascynacje dyslektyków”. Uczniowie podawali lektury z różnych gatunków literackich. Zainspirowani podanymi tytułami książek, wykonali metodą kolażu portret ulubionego bohatera literackiego – Pana Kleksa. Oprócz tego w bibliotece szkolnej powstała „Biblioteka Dyslektyka”, która ma na celu rozbudzenie zamiłowań czytelniczych u uczniów z dysleksją. Wszystkim działaniom towarzyszył entuzjazm, twórcze współdziałanie i duże zaangażowanie.

Jesienny spacer

2017_3_jesiennySpacer12 października klasy: III a i III b udały się na jesienny spacer w okolice Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Obserwowaliśmy złotą polską jesień i urządziliśmy jesienne zabawy.

W "Ptasim Raju"

2017_3B_ptasiRajDzisiaj, 11 października, klasa III b była na wycieczce w "Ptasim Raju". Obserwowaliśmy tam odlot ptaków do ciepłych krajów. Wspaniały widok!
Przeszliśmy szlakiem 6km. W tym czasie obserwowaliśmy jesień w Ptasim Raju. Wykonaliśmy również jesienne bukiety.
To była bardzo udana wyprawa.

W klasie Ia

2017_1ABasenMinął pierwszy miesiąc nauki, a uczniowie klasy I a są coraz bardziej odważni i wytrwali. Widać to zarówno w szkole, jak i na zajęciach na basenie, które sprawiają dzieciom wiele radości. Z każdym tygodniem uczniowie zdobywają nowe umiejętności pod bacznym okiem ratowników.
Super zabawa.

Doświadczenia chemiczne na Uniwersytecie

2017_chemia_UG7 października uczniowie klas VII wraz z Panią Aleksandrą Andruszkiewicz mieli okazję poznać i zobaczyć doświadczenia z różnych dziedzin chemii m.in. kinetyki, fotochemii, elektrochemii. Niektóre reakcje wywoływały zachwyt, inne przyprawiały o palpitację serca (wybuchowa synteza wody).

Uczniowie dowiedzieli się również dlaczego niektóre grzyby po zerwaniu przybierają niebieską barwę oraz jak zbudować katalityczną grzałkę benzynową. Pokaz chemiczny odbył się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.

Znamy wyniki głosowania na Budżet Obywatelski 2018

2017_BOrealizacjaW samo południe 4 października na uroczystej konferencji prasowej Prezydent Gdańska Pan Paweł Adamowicz ogłosił zwycięskie projekty, które będą zrealizowane w latach 2018-2019. Nasz projekt „Dzielnicowe Centrum Zabawy, Rekreacji i Wypoczynku” uzyskał 1142 głosy, dzięki którym jako jedyny na MŁYNISKACH zostanie zrealizowany. Dziękujemy wszystkim, którzy oddali swoje głosy na nasz pomysł. Wspólnie możemy zdziałać naprawdę wiele dobrego. Gratulujemy autorom pozostałych zwycięskich projektów. Również dzisiaj rozpoczął się remont chodnika wzdłuż szkoły (zdjęcia), na który skutecznie zagłosowaliśmy w zeszłym roku (BO 2017).
Brawo! Brawo! Brawo!

Portret

2017_portretDyrektoraKarolek z kl. 3a postanowił na zajęciach narysować portret Pana Dyrektora. Wręczając go sprawił Panu Dyrektorowi wiele radości i udowodnił jak duży ma talent plastyczny. Cieszymy się jak Nasi Uczniowie się rozwijają i wykazują inwencję. Tak trzymać!

Żywa lekcja historii

2017_ZywaLekcjaHistorii2 października po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole Rycerzy z Bractwa Rycerskiego Komturstwa Gniewskiego. Tym razem opowiedzieli i w zabawny sposób przedstawili nam rycerstwo w średniowiecznej Polsce. Dowiedzieliśmy się jak wyglądało uzbrojenie wojów Mieszka I, jak wyglądali rycerze podczas bitwy pod Grunwaldem. Niektórzy z nas, zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, mogli własnoręcznie zmierzyć się z napinaniem kuszy do polowania, czy założyć zbroję rycerską. Dwóch kolegów zostało pasowanych na rycerzy! Jak zwykle pan Krzysztof Górecki w zabawny sposób przedstawił nam zawiłości epoki, które z pewnością zapamiętamy!

Jesienne inspiracje

2017_JesienneInspiracjeDnia 29 września uczniowie klas 0-III uczestniczyli w wydarzeniu pt. ,,Jesienne inspiracje". Każda klasa przygotowała wiersz i piosenkę o jesieni oraz brawurowo je wykonała. Uczniowie wraz z rodzicami przygotowali jesienne stroje oraz rzeźby z darów jesieni. Efekty były niezwykle pomysłowe i przepiękne. Mamy nadzieję, że wszyscy przy tym dobrze się bawili.
W kategorii Rzeźba z darów jesieni super wyróżnienie otrzymuje Nikodem Suchodolski z klasy 0 B.
I wyróżnienie otrzymują następujący uczniowie:
klasa 0 A: Ksawier Strzelczyk, Adrian Pietrzyca, Roxana Chorałła, Alan Makuch, Martynka Habkowska,
klasa I A: Julia Abramczyk, Weronika Małkowska, Kuba Janus,
Klasa I B: Kolin Jaworski oraz cała klasa I B,
klasa III B: Mateusz Korolkiewicz.
II wyróżnienie otrzymują następujący uczniowie:
klasa 0 A: Maja Gołuńska, Ines Podwysocka, Kamil Kamiński, Nela Kopeć, Alex Jaworski, Kinga Hęcka, Piort Połeć,
klasa 0 B: Jakub Kostrzewa, Grzegorz Zapolski, Cyprian Dzikowicz, Patryk Płocharczyk, Karolina Kędzierska, Jakub Cichosz, Kuba Kotłowski, Klaudia Neuman, Ania Szramka, Antek Gergelewicz,
klasa I A: Oliwia Drożdż, Oliwia Feledyn, Patryk Grzędzicki, Olga Jankowska,
klasa II A : Pola Kowalczyk, Lidka Szubert, Tosia Kozak, Marysia Kłos, Wiktoria Neuman,
klasa III A: Oskar Hęcki,
klsa III B: Michał Kusio, Sebastian Cholewa, Damian Majsik, Ola Sobolewska, Laura Piekart, Mikołaj Benka.

Czterej muszkieterowie z klasy Ib

2017_czterejMuszkieterowieIbPierwszy miesiąc edukacji klasy Ib dobiega końca. Przez ten czas odbyło się wiele ciekawych lekcji, zabaw, spotkań z rówieśnikami i przyjaciółmi szkoły oraz mała wycieczka.
Początek roku szkolnego zapoczątkowaliśmy zapoznaniem uczniów i ich rodziców z kadrą pedagogiczną. Czterej muszkieterowie z klasy Ib z chęcią brali udział w zajęciach i zabawach z rówieśnikami z klasy Ia. Na zajęciach uczyliśmy się nowych zabaw ruchowych i muzycznych oraz wierszyków. Były okresy wytężonej pracy, ale nie zabrakło czasu na rozrywkę: pokazy tańca „Gabi” i dancehall oraz basen. Na zaproszenie Środowiskowego Domu Samopomocy znajdującego się nieopodal naszej szkoły uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych, rękodzieła, kulinarnych oraz integracyjnych w formie zabawy. Na zakończenie pracowitego miesiąca chłopcy mieli okazję wspólnej zabawy na Playground Arena z przyjaciółmi ze swojej poprzedniej placówki do której uczęszczali.

„Ugryzione jabłka” w SP nr 69 w Gdańsku!

2017_appleW związku z przystąpieniem szkoły do realizacji projektów europejskich, w dniu 28 września otrzymaliśmy urządzenia (laptopy i tablety) marki Apple oraz zestawy klocków edukacyjnych LEGO, które będą wykorzystywane na zajęciach przez uczniów i nauczycieli.

W kolejnych dwóch latach szkolnych będziemy realizowali następujące projekty finansowane z środków gminnych i UE:
- „Bąbel gdański” (klasy I-III),
- program rozwoju kompetencji kluczowych poprzez projekty edukacyjne z wykorzystaniem TIK,
- warsztaty antydyskryminacyjne dla uczniów,
- terapia pedagogiczna dla uczniów,
- Akademia Kompetencji Nauczyciela.
Wierzymy, że poprzez realizację ww. projektów w sposób znaczący wpłyniemy na rozwój zainteresowań i zdolności uczniów.
Łączą Nas Dzieci…

Warsztaty - „Teatr improwizowany”

2017_teatrKlasa7bKlasa VII b miała przyjemność uczestniczyć w zajęciach polegających na tworzeniu spektaklu. Uczniowie w zespołach samodzielnie pisali scenariusz, projektowali scenografię i tworzyli postać literacką. Podczas wspólnej pracy powstał ciekawy tekst, który każda grupa miała zaprezentować przed widownią. Właśnie odgrywanie ról i „bycie na scenie” okazało się wielką sztuką. Dzieciaki mogły poczuć emocje towarzyszące grze aktorskiej i spontanicznie zaprezentować swoją wizję samodzielnie napisanego utworu teatralnego. Było zabawnie, na wielkim luzie i z przesłaniem, że „Teatr to magiczny świat, który tworzyć to trudne zadanie

Pierwsza wycieczka

2017_pierwszaWycieczkaKlasy0W piękny, wtorkowy poranek klasy 0 A i 0 B wraz z wychowawcami i opiekunami wybrały się na spacer do Parku Oliwskiego. Dzieci podziwiały przepiękne klomby, stare drzewa i nowe fontanny. Uczniowie przeszli się po japońskim ogrodzie oraz weszły do grot ciszy. Pod Pałacem Opatów
ładnie ustawiły się do pamiątkowego zdjęcia, potem zbierały kasztany, liście i orzeszki. Mogli też obserwować wiewiórki, gołębie oraz kaczki.
Pierwsza wycieczka zerówek przebiegła w radosnej atmosferze

Nowe urządzenie w szkolnej kuchni

2017_nowyPiec25 września do szkoły przywieziono piec konwekcyjno-parowy. Jest to nowoczesne urządzenie, które pozwoli Paniom Kucharkom gotować jeszcze smaczniej, a na pewno zdrowiej, gdyż potrawy będą praktycznie pozbawione tłuszczu. Dzięki piecowi, przygotowywane potrawy będą zachowywały więcej witamin. Zakup tak nowoczesnego urządzenia był możliwy dzięki wsparciu Wydziału Rozwoju Społecznego, za co bardzo dziękujemy.
Smacznego, smacznego, smacznego!!!

Wyjazd do Warszawy

2017_WarszawaSosabowski25 września 2017r. przypadała 50. rocznica śmierci naszego Patrona generała Stanisława Sosabowskiego. Z tej okazji Rada Rodziców sfinansowała wyjazd delegacji szkoły, w składzie: 2 uczniów i 1 nauczyciel, do Warszawy, abyśmy uczcili pamięć o Patronie składając na Jego grobie symboliczną wiązankę kwiatów i zapalając znicze. Podróżowaliśmy super pociągiem – Pendolino! Więc w niecałe trzy godziny byliśmy na miejscu. Warszawa zauroczyła nas od początku. Bez problemu, korzystając z transportu miejskiego, dotarliśmy na Powązki Wojskowe. Odnaleźliśmy grób naszego patrona na którym leżały świeże kwiaty i jeszcze paliły się znicze zapalone w sobotę - jak przekazał nam pracownik Cmentarza. Tam też, dzięki inicjatywie naszego dyrektora, podjętej w czerwcu, spotkaliśmy się z delegacją Zespołu Szkół Doskonalenia Zawodowego z Bielska – Białej. Patronem Zespołu, od niedawna, jest Generał Sosabowski. Z delegacją przyjechała dyrektor Ewa Wasilkowska, która, mimo dużej odległości dzielącej nasze placówki, chętnie odpowiedziała na apel naszego dyrektora i zadeklarowała chęć współpracy szkół, których patronem jest Generał Sosabowski. Będąc na Powązkach nie mogliśmy pominąć terenu Starych Powązek. Przeszliśmy Aleją Zasłużonych. Podziwialiśmy wspaniałe pomniki, w ciszy wspominaliśmy znane nam osoby. W połowie drogi z Powązek do Dworca Centralnego mieści się Muzeum Powstania Warszawskiego. Zaszliśmy tam, ale nie zwiedzaliśmy Muzeum wewnątrz, ponieważ nie zdążylibyśmy na pociąg do Gdańska, obeszliśmy więc część zewnętrzną. Najbardziej wstrząsnął nami widok ściany z wypisanymi na niej nazwiskami poległych powstańców. Ściana zdawała się nie mieć końca... Mieliśmy jednak tyle czasu, aby wjechać na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki! Trochę tam wiało, ale za to widok był niesamowity!
Obejrzyjcie zdjęcia, sami się przekonacie!

Festyn demokratyczny

2017_festyn_demokratycznyW sobotę 23 września 2017 odbył się w naszej szkole Festyn Demokratyczny pod hasłem „Gdańskie drogi do demokracji”.
W ten sposób podsumowaliśmy Tydzień Demokracji, w ramach którego uczniowie realizowali różne zadania. Powstały m.in.: edukacyjna gra planszowa (klasy III-ie), plakaty dotyczące ważnych , związanych z początkami demokracji, miejsc w Gdańsku (klasy IV – te i V – te) oraz przewodniki w formie papierowej i elektronicznej (klasy VI – ta i VII – me).
Podczas festynu efekty pracy poszczególnych klas zostały zaprezentowane, a następnie wykorzystane do rozwiązania krzyżówki demokratycznej. Gry planszowe – przygotowane przez trzecioklasistów – cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród młodszych, ale i starszych uczestników festynu.
Nie zabrakło atrakcji sprawnościowych – stanowiska tętniły życiem – wszyscy skrupulatnie zaliczali poszczególne zadania. Na każdego uczestnika festynu czekała na koniec słodka niespodzianka.
Ciekawe zadanie postawiła przed uczestnikami festynu Rada Osiedla Młyniska – bieg na orientację wokół terenu szkoły.
W przedsionku szkoły można było oddać głos na wybrany projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018.
Pogoda w tym dniu jak zwykle dopisała – było ciepło, momentami słonecznie, kolorowo i rodzinnie. Dopełnieniem festynowej atmosfery była „kawiarenka pod chmurką” zorganizowana przez Radę Rodziców. Pyszne ciasta można było zakupić za przysłowiową „złotówkę”, a pieniążki zebrane w ten sposób będą przeznaczone na wskazany przez RR cel.
Na zakończenie wszyscy mogli posilić się zupą „z kociołka”, czyli pyszną grochówką przygotowaną przez personel kuchni.
To był naprawdę udany obywatelski dzień!
Do zobaczenia za rok!

Koszykówka

KORSARZKoszykówka to gra, w której stawiamy na pracę zespołową. W jaki sposób? Przede wszystkim:
- uczymy się dostrzegania w grze partnera z drużyny,
- uczymy się bycia odpowiedzialnymi za swoje decyzje,
- uczymy się bycia sprawiedliwymi przy ocenianiu siebie i innych,
- uczymy się panowania nad swoimi emocjami,
- uczymy się czerpania radości z gry,
- uczymy się grać i bawić uczciwie, czyli fair
- i.t.d. :)
Dobry zespół, to zespół lubiących się graczy - w takim zespole możemy z powodzeniem rozwijać swoje umiejętności ruchowe .

Aby dowiedzieć się więcej o naszych planach na ten rok szkolny zapraszamy na zebranie w dniu 21 września 2017 (czwartek) o godz. 16.00

NIE ZWLEKAJ! PRZYŁĄCZ SIĘ DO NASZEJ KORSARSKIEJ DRUŻYNY!

Gimnastyka dla Seniora

2017_GimnastykaDlaSenioraSerdecznie zapraszamy na pierwsze zajęcia na sali gimnastycznej w poniedziałek 18 września 2017 na godz. 17:00

Dyrektor Szkoły SP 69 i Rada Osiedla „Młyniska”

Zajęcia poprowadzi: Iwona Uba

W ZDROWYM CIELE - ZDROWY DUCH,
IDZIE ZIMA, A MY W RUCH!


Tablety i komputery - zajęcia dla Seniorów

2017_tablety_komputerySPOTKANIE ORGANIZACYJNE — WTOREK (19 września 2017) godz. 16.30, Szkoła Podstawowa nr 69, ul. Zielony Trójkąt 1, sala nr 31 (komputerowa).
W programie nauczania obsługa tabletów i komputerów stacjonarnych, edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne, obróbka obrazów i zdjęć i wiele innych.

Prowadzący zajęcia – Cezary Podolski (nauczyciel informatyki w SP69)

Aktywne świetliczaki

2017_aktywne_swietliczakiPo wakacjach nasze świetliczaki z werwą powróciły do twórczej aktywności. Rodzice mogą podziwiać ich dzieła na tablicy dekoracyjnej przed salą świetlicową

Spektakl "Myszeida" w IX LO

2017_myszeidaW ramach obchodzonego w Gdańsku Tygodnia Demokracji uczniowie klas siódmych 14 września uczestniczyli w spektaklu pt.: „Myszeida”. Licealiści pod kierunkiem nauczyciela WOS-u, pani I. Ogórek, napisali scenariusz, który poruszał problemy tolerancji, akceptacji inności oraz demokracji we współczesnych społeczeństwach. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem umiejętności aktorskich uczniów oraz oryginalnych kostiumów i scenografii. Świetnym uzupełnieniem wrażeń artystycznych była ekspresyjna muzyka na żywo wykonana przez licealistów. Po spektaklu siódmoklasiści uczestniczyli w warsztatach dotyczących zagadnień związanych z demokracją.

Szachy drogą do sukcesu!

2017_szachy_pierwsze1APodobnie jak w ubiegłym roku nie tracimy tempa i już we wrześniu w naszej szkole rozpoczęły się bezpłatne zajęcia – SZACHY. Królewska gra rozwija pamięć i ćwiczy wyobraźnię przestrzenną dziecka. Rozwija opanowanie, koncentrację, determinację, cierpliwość, wytrwałość, odwagę. Uczniowie klasy pierwszej w każdy czwartek będą uczestniczyć w zajęciach szachowych prowadzonych przez profesjonalnych trenerów. Dołożymy wszelkich starań, aby Nasi Uczniowie nie utracili wrodzonej kreatywności i rozwijali umiejętność logicznego myślenia.

Na Wyspie Sobieszewskiej

2017_2A_wyspaSobieszewskaW ramach programu Turystyka dla młodzika klasa 2a pojechała do Sobieszewa. Wędrowaliśmy w rezerwacie przyrody szlakiem kaczkowym. W PTASIM RAJU podziwialiśmy piękno przyrody. Obserwowaliśmy sieweczki, cyraneczki i kaczki krzyżówki. Podczas wycieczki poznaliśmy wiele roślin, grzybów i zwierząt. Widzieliśmy jaszczurkę zwinkę oraz jastrzębia. Pani Magda zachęciła wszystkich uczniów do aktywnego udziału w wyprawie organizując różne konkursy, zadania i konkurencje. Dzieci otrzymywały za nie punkty, które na koniec zostały zamienione na nagrody.

Szkolny Tydzień Demokracji

2017_SzkolnyTydzienDemokracji11 września 2017r. rozpoczęliśmy Szkolny Tydzień Demokracji, pod hasłem: „GDAŃSKIE DROGI DO DEMOKRACJI”
1. Program:
a) Losowanie przez przedstawicieli klas IV i V - 2 z 8 miejsc w Gdańsku związanych z Demokracją
b) Klasy III – wspólnie przygotują Grę Planszową na temat 8 miejsc w Gdańsku związanych z Demokracją, dla klas młodszych (I-II)
c) Każda z klas IV i V przygotuje plakat na temat 2 z 8 wylosowanych przez swoich przedstawicieli miejsc
d) Klasy VI-ta i VII-me utworzą wspólnie 2 zespoły, które przygotują Przewodniki z trasą jednodniowej wycieczki po wszystkich 8 miejscach Gdańska związanych z Demokracją.
Gr. I – w wersji elektronicznej (Prezentacja)
Gr. II – w wersji papierowej (Przewodnik)
Wszystkie zespoły będą dokumentowanie postępy w pracach nad efektem finalnym swojego zadania. Prezentacja prac oraz rozegranie gry przez klasy młodsze odbędą się podczas festynu 23.09.2017r.
Miejsca związane z Demokracją w Gdańsku:
STOCZNIA GDAŃSKA;
POMNIK POLEGŁYCH STOCZNIOWCÓW;
EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI;
RATUSZ MIEJSKI (była siedziba Klubu Studenckiego ŻAK)
URZĄD MIEJSKI
DAWNA SIEDZIBA KC PZPR
SALA BHP STOCZNI GDAŃSKIEJ
NASZA SZKOŁA

2.Rozpoczęcie Kampanii Wyborczej do Samorządu Uczniowskiego - przedstawienie kandydatów z klas IV – VII.

Mamy nadzieję, że w tym roku, Szkolny Tydzień Demokracji będzie równie udany i owocny jak w roku ubiegłym.

Koncert C.T. Gabi

2017_pokazGabiDziś w naszej szkole odbył się muzyczno-taneczny koncert zorganizowany przez C.T. Gabi. W koncercie wzięły udział dzieci z klas 0-3 wraz ze swoimi wychowawczyniami. Panie instruktorki zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy i nauczyły je kilkunastu kroków do hitów tego lata. Pokazały jak tańczy się na przykład jive'a, hip-hop czy taniec współczesny. Wszyscy bawili się świetnie, serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć. Centrum Tańca Gabi zaprasza wszystkie chętne dzieci z klas 0-3 do udziału w zajęciach tanecznych, które będą odbywały się w szkole. Wystarczy tylko,
że rodzice wypełnią deklarację, którą dostali dziś nasi młodsi uczniowie

Inauguracja roku szkolnego

2017_inauguracja_rokuUroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018 za nami. Zgodnie z zapowiedzią odbyły się dwie tury (klasy II-VII o godz. 9.30 oraz klasy zerowe i pierwsze o godz. 10.30). Społeczność szkolną przywitał Pan Dyrektor Kamil Gajewski, który równocześnie przypomniał, że po raz pierwszy od 17 lat progi szkolne przekroczyły klasy siódme. Pani Wicedyrektor Anna Szemiel przedstawiła wychowawców klas oraz nowych nauczycieli, którzy w tym roku dość licznie zasilili Grono Pedagogiczne. Po uroczystościach uczniowie mieli okazje porozmawiać ze swoimi wychowawcami o wakacjach i czekających ich wyzwaniach.

Z Panem Bogiem rozpoczynamy nowy rok szkolny

2017_rozpoczecie_mszaW niedzielę 4 września Mszą świętą o godz. 12.00 rozpoczęliśmy wspólną modlitwą nowy rok szkolny. Dziękowaliśmy Panu Bogu za radosny czas wakacji, prosząc o potrzebne łaski na nadchodzący czas nauki. Modliliśmy się za naszych nauczycieli, wychowawców i rodziców. Pierwszoklasiści przynieśli swoje nowe plecaki wypełnione przyborami szkolnymi, które ks. Piotr poświęcił na zakończenie Mszy świętej.
Siedząc w ławce podczas Mszy św. pośród kolegów i koleżanek myśleliśmy jak to będzie jutro w szkole, kiedy po raz pierwszy po wakacjach usiądziemy z naszymi koleżankami i kolegami w ławce w szkole. Pierwszy dzwonek już w poniedziałek...

Kurza łapka

2017_kurza_lapka_newSzkolna Biblioteka Plenerowa cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów i mieszkańców osiedla, a do tego doczekała się "kurzej łapki"... To nasz nowy konserwator, Pan Ryszard ma takie zdolności.
W szkole trwają remonty i gruntowne porządki, aby po wakacyjnej przerwie, godnie przywitać Uczniów.